ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 755/2012
z dnia 16 sierpnia 2012 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 543/2011 w odniesieniu do kwalifikowalności określonych kosztów działań na rzecz ochrony środowiska w ramach programów operacyjnych organizacji producenckich sektora owoców i warzyw
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych (rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku) (1), w szczególności jego art. 103h w związku z art. 4,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzeniem (WE) nr 1234/2007 ustanowiono wspólną organizację rynków produktów rolnych, która obejmuje sektor owoców i warzyw oraz sektor przetworzonych owoców i warzyw. Na podstawie art. 103c ust. 3 tego rozporządzenia państwa członkowskie gwarantują, że programy operacyjne zawierają co najmniej dwa działania na rzecz ochrony środowiska lub co najmniej 10 % wydatków poniesionych w ramach programów operacyjnych przeznaczanych jest na działania na rzecz ochrony środowiska. W myśl rozporządzenia wsparcie działań na rzecz ochrony środowiska musi pokrywać dodatkowe koszty i utracone dochody wynikające z danego działania.
(2) Zgodnie z art. 60 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 543/2011 z dnia 7 czerwca 2011 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do sektora owoców i warzyw oraz sektora przetworzonych owoców i warzyw (2) w załączniku IX do tego rozporządzenia wykonawczego zamieszczono wykaz działań i wydatków niekwalifikujących się do uzyskania wsparcia w ramach programów operacyjnych. Wynika z niego jednak, że określone koszty działań na rzecz ochrony środowiska, w tym koszty powstałe w związku z ekologicznym gospodarowaniem opakowaniami, są w drodze wyjątku kwalifikowalne.
(3) Doświadczenia w zakresie podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska związanych z gospodarowaniem opakowaniami wykazują, że istnieją wątpliwości co do korzyści środowiskowych netto uzyskanych dzięki tym działaniom oraz odnośnie do faktu rzeczywistego powodowania przez nie ponoszenia dodatkowych kosztów i utraty dochodów przez organizacje producenckie, a zatem co do uzasadnienia udzielania pomocy publicznej. Ponadto zarówno zarządzanie tymi działaniami, jak i ich kontrola, okazały się skomplikowane, zwłaszcza w zakresie wyliczenia wsparcia, które może zostać przyznane. Na podstawie tych doświadczeń i w celu zachęcenia do wdrażania działań na rzecz ochrony środowiska bardziej racjonalnych pod względem kosztów, a także w celu obniżenia kosztów związanych z zarządzaniem systemem unijnym, należy zrezygnować ze wspierania działań na rzecz ochrony środowiska związanych z gospodarowaniem opakowaniami.
(4) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 543/2011.
(5) Komitet Zarządzający ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych nie wydał opinii w terminie wyznaczonym przez jego przewodniczącego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Zmiany w rozporządzeniu wykonawczym (UE) nr 543/2011
W rozporządzeniu wykonawczym (UE) nr 543/2011 wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 60 ust. 4 wprowadza się następujące zmiany:
a) w akapicie pierwszym skreśla się lit. c);
b) skreśla się akapit drugi;
2) w załączniku IX pkt 1 tiret czwarte otrzymuje brzmienie:
„– kosztów szczególnych działań na rzecz ochrony środowiska, o których mowa w art. 103c ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1234/2007. Koszty związane z wykorzystywaniem opakowań i gospodarowaniem nimi nie są w żadnym przypadku kwalifikowalne; ”.
Artykuł 2
Przepisy przejściowe
1. Działania na rzecz ochrony środowiska powstałe w związku z gospodarowaniem opakowaniami ujęte w programie operacyjnym zatwierdzonym przed datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia pozostają kwalifikowalne do końca obowiązywania programu, pod warunkiem że spełniają wymogi obowiązujące przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia.
2. W stosownych przypadkach państwa członkowskie dokonają zmian w ramach krajowych, o których mowa w art. 103f ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 1234/2007 w celu dostosowania do zmian wprowadzonych art. 1 niniejszego rozporządzenia.
W drodze odstępstwa od art. 56 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011, zmiany wprowadzone w ramach krajowych zgodnie z art. 56 ust. 1 nie podlegają procedurze określonej w art. 103f ust. 1 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 1234/2007.
Artykuł 3
Wejście w życie
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 16 sierpnia 2012 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00