Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2012 nr 163 str. 1
Wersja aktualna od 2012-06-25
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2012 nr 163 str. 1
Wersja aktualna od 2012-06-25
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 532/2012

z dnia 21 czerwca 2012 r.

zmieniające załącznik II do decyzji 2007/777/WE i załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 w odniesieniu do pozycji dotyczących Izraela w wykazach państw trzecich lub ich części w związku z wysoce zjadliwą grypą ptaków

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2002/99/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiającą przepisy o wymaganiach zdrowotnych dla zwierząt regulujące produkcję, przetwarzanie, dystrybucję oraz wprowadzanie produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi (1), w szczególności jej art. 8 formułę wprowadzającą, art. 8 pkt 1 akapit pierwszy i art. 8 pkt 4,

uwzględniając dyrektywę Rady 2009/158/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt, regulujących handel wewnątrzwspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych (2), w szczególności jej art. 23 ust. 1 i art. 24 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją Komisji 2007/777/WE z dnia 29 listopada 2007 r. ustanawiającą warunki zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego oraz wzory świadectw na przywóz z krajów trzecich niektórych produktów mięsnych oraz przetworzonych żołądków, pęcherzy i jelit do spożycia przez ludzi i uchylającą decyzję 2005/432/WE (3) określono zasady dotyczące przywozu do Unii oraz przewozu przez jej terytorium i składowania w Unii przesyłek produktów mięsnych oraz przesyłek poddanych obróbce żołądków, pęcherzy i jelit, określonych w rozporządzeniu (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiającym szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego (4).

(2) Część 2 załącznika II do tej decyzji zawiera wykaz państw trzecich lub ich części, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii wspomnianych towarów, poddawanych różnym rodzajom obróbki wymienionym w części 4 tegoż załącznika.

(3) Izrael jest wymieniony w części 2 załącznika II do decyzji 2007/777/WE jako państwo, z którego dozwolone jest wprowadzanie do Unii produktów mięsnych oraz poddanych obróbce żołądków, pęcherzy i jelit przeznaczonych do spożycia przez ludzi, uzyskanych z mięsa drobiu, mięsa ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych i mięsa dzikiego ptactwa łownego, które zostało poddane niespecyficznej obróbce, dla której nie ustalono żadnej minimalnej temperatury („proces obróbki A”).

(4) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 798/2008 z dnia 8 sierpnia 2008 r. ustanawiające wykaz państw trzecich, terytoriów, stref lub grup, z których dopuszczalny jest przywóz do i tranzyt przez terytorium Wspólnoty drobiu i produktów drobiowych oraz wymogów dotyczących świadectw weterynaryjnych (5) stanowi, że przywóz do Unii i tranzyt przez jej terytorium towarów objętych tym rozporządzeniem jest dozwolony jedynie z państw trzecich, terytoriów, stref lub grup wymienionych w kolumnach 1 i 3 tabeli w części 1 załącznika I do tego rozporządzenia.

(5) W rozporządzeniu (WE) nr 798/2008 określono także warunki uznania państwa trzeciego, terytorium, strefy lub grupy za wolne od wysoce zjadliwej grypy ptaków i wymagania dotyczące świadectw weterynaryjnych w tym zakresie dla towarów przeznaczonych do przywozu do Unii.

(6) Izrael jest wymieniony w tabeli w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 jako państwo trzecie, z którego mogą być przywożone do Unii wszystkie rodzaje produktów drobiowych objęte tym rozporządzeniem.

(7) W dniach 8 i 9 marca 2012 r. Izrael powiadomił Komisję o wystąpieniu na jego terytorium dwóch ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1. W związku z potwierdzonym wystąpieniem tychże ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków terytorium Izraela nie powinno być już uznawane za wolne od tej choroby. Dlatego też organy weterynaryjne Izraela zawiesiły wydawanie świadectw weterynaryjnych dla przesyłek niektórych rodzajów produktów drobiowych pochodzących z całego terytorium Izraela i przeznaczonych do przywozu do Unii.

(8) Wskutek wystąpienia wspomnianych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków Izrael nie spełnia już warunków zdrowia zwierząt pozwalających – zgodnie z zapisem w części 2 załącznika II do decyzji 2007/777/WE – na stosowanie „procesu obróbki A” w odniesieniu do produktów mięsnych oraz poddanych obróbce żołądków, pęcherzy i jelit przeznaczonych do spożycia przez ludzi, uzyskanych z mięsa drobiu, mięsa ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych i mięsa dzikiego ptactwa łownego. „Proces obróbki A” nie wystarcza obecnie do wyeliminowania ryzyka dla zdrowia zwierząt związanego z tymi produktami i dlatego organy weterynaryjne Izraela po potwierdzeniu wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków niezwłocznie zawiesiły wydawanie świadectw dla produktów poddanych takiej obróbce.

(9) Izrael poinformował Komisję o środkach zwalczania wprowadzonych w związku z niedawnym wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Komisja oceniła te informacje oraz sytuację epidemiologiczną w Izraelu.

(10) Izrael wprowadził politykę likwidacji stad w celu zwalczenia wspomnianej choroby i ograniczenia jej rozprzestrzeniania. Ponadto Izrael prowadzi działania w zakresie nadzoru pod kątem ptasiej grypy, które wydają się spełniać wymogi określone w części II załącznika IV do rozporządzenia (WE) nr 798/2008.

(11) Pozytywny wynik dokonanej przez Komisję oceny środków zwalczania wprowadzonych przez Izrael oraz sytuacja epidemiologiczna w tym państwie trzecim pozwalają na zawężenie ograniczeń w przywozie do Unii niektórych produktów drobiowych do strefy dotkniętej chorobą, którą organy weterynaryjne Izraela objęły ograniczeniami weterynaryjnymi. Ograniczenia we wspomnianym przywozie należy stosować przez okres trzech miesięcy do dnia 22 czerwca 2012 r., po odpowiednim oczyszczeniu i odkażeniu uprzednio zakażonych gospodarstw, pod warunkiem że Izrael będzie prowadził w tym okresie nadzór pod kątem ptasiej grypy.

(12) W tabeli w części 1 załącznika II do decyzji 2007/777/WE znajduje się wykaz terytoriów lub części terytoriów państw trzecich, do których ma zastosowanie regionalizacja ze względu na zdrowie zwierząt. Należy zatem dodać w tej tabeli pozycję dotyczącą Izraela, w której wskazany zostanie obszar w Izraelu, na którym wystąpiły ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków zgłoszone w dniach 8 i 9 marca 2012 r.

(13) Należy również wprowadzić zmiany w części 2 załącznika II do decyzji 2007/777/WE w celu określenia odpowiedniego procesu obróbki produktów mięsnych oraz poddanych obróbce żołądków, pęcherzy i jelit przeznaczonych do spożycia przez ludzi, uzyskanych z mięsa drobiu, mięsa ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych i mięsa dzikiego ptactwa łownego pochodzących z obszaru w Izraelu, na którym wystąpiły wspomniane ogniska.

(14) Oprócz tego należy wprowadzić zmiany w pozycji dotyczącej Izraela w tabeli w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008, aby dodać obszar opatrzony kodem IL-4 określający tę część Izraela, której dotyczą ograniczenia w przywozie do Unii niektórych produktów drobiowych w związku z niedawnym wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków zgłoszonych w dniach 8 i 9 marca 2012 r. W kolumnach 6A i 6B należy odpowiednio wskazać daty 8 marca 2012 r. i 22 czerwca 2012 r. jako daty „zakończenia” i „rozpoczęcia” dotyczące obszaru objętego tym kodem.

(15) Ponadto po poprzednim wystąpieniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w 2011 r. rozporządzeniem (WE) nr 798/2008 zmienionym rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 427/2011 (6) zakazano przywozu niektórych produktów drobiowych z Izraela do Unii. Wskazaną w kolumnie 6A datę 8 marca 2011 r. w tabeli w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008, stanowiącą związaną z tym ogniskiem „datę zakończenia” dotyczącą obszaru w Izraelu objętego kodem IL-3, należy skreślić, ponieważ upłynął wynoszący 90 dni okres, w którym można było dokonywać przywozu produktów wyprodukowanych przed tą datą.

(16) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2007/777/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 798/2008.

(17) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W załączniku II do decyzji 2007/777/WE wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

W załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 czerwca 2012 r.

ZAŁĄCZNIK I

W załączniku II do decyzji 2007/777/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) w części 1 po pozycji dotyczącej Chin dodaje się nową pozycję dotyczącą Izraela w brzmieniu:

„ Izrael

IL

Cały kraj

IL-1

01/2012

Całe terytorium Izraela z wyjątkiem obszaru IL-2 w związku z wysoce zjadliwą grypą ptaków

IL-2

01/2012

Fragment terytorium Izraela w związku z wysoce zjadliwą grypą ptaków, w obrębie granic, które stanowi:

– połączenie granicy Izraela z Autonomią Palestyńską (Strefą Gazy) z granicą Izraela z Egiptem,

– granica Izraela z Egiptem biegnąca na południe do równoleżnika 31° 06′ N,

– linia biegnąca na wschód wzdłuż równoleżnika 31° 06′ N do południka 34° 26′ E,

– linia prosta na północ do skrzyżowania Nassi (skrzyżowania dróg 264 i 25),

– droga 264 na północ do skrzyżowania Bet Kama (skrzyżowania dróg 264 i 40),

– linia biegnąca na wschód wzdłuż równoleżnika 31° 27′ N do południka 34° 52′ E,

– linia biegnąca na północ wzdłuż południka 34° 52′ E do drogi 353,

– linia prosta do skrzyżowania drogi 40 i równoleżnika 31° 40′ N,

– linia biegnąca na zachód wzdłuż równoleżnika 31° 40′ N do morza,

– wybrzeże Morza Śródziemnego w kierunku południowym do granicy Izraela z Autonomią Palestyńską (Strefą Gazy),

– granica Izraela z Autonomią Palestyńską (Strefą Gazy) w kierunku południowym.”

2) w części 2 pozycję dotyczącą Izraela zastępuje się następującymi wierszami:

„IL

Izrael IL

B

B

B

B

XXX

XXX

A

B

B

XXX

A

XXX

XXX

Izrael IL-1

XXX

XXX

XXX

XXX

A

A

XXX

XXX

XXX

XXX

XXX

A

XXX

Izrael IL-2

XXX

XXX

XXX

XXX

D

D

XXX

XXX

XXX

XXX

XXX

D

XXX”

ZAŁĄCZNIK II

W części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 pozycja dotycząca Izraela otrzymuje brzmienie:

„IL – Izrael

IL-0

Cały kraj

SPF

EP, E

S4

IL-1

Terytorium Izraela z wyjątkiem IL-2, IL-3 i IL-4

BPR, BPP, DOC, DOR, HEP, HER, SRP

N

A

S5, ST1

WGM

VIII

POU, RAT

N

IL-2

Fragment terytorium Izraela w obrębie granic, które stanowi:

– na zachodzie: droga numer 4,

– na południu: droga numer 5812 łącząca się z drogą numer 5815,

– na wschodzie: mur bezpieczeństwa do drogi numer 6513,

– na północy: droga numer 6513 do skrzyżowania z drogą 65. Od tego punktu w linii prostej do wjazdu do osady Givat Nili, a stamtąd w linii prostej do skrzyżowania dróg 652 i 4.

BPR, BPP, DOC, DOR, HEP, HER, SRP

N, P2

1.5.2010

A

S5, ST1

WGM

VIII

P2

1.5.2010

POU, RAT

N, P2

1.5.2010

IL-3

Fragment terytorium Izraela w obrębie granic, które stanowi:

– na północy: droga 386 do granic miejskich Jerozolimy, rzeki Refaim, dawnej granicy Izraela z Jordanią (»zielona linia«),

– na wschodzie: droga 356,

– na południu: drogi 8670, 3517 i 354,

– na zachodzie: linia prosta biegnąca na północ do drogi 367, drogą 367 na zachód, a dalej na północ do drogi 375 i na zachód od wioski Matta linia na północ-północny wschód do drogi 386.

BPR, BPP, DOC, DOR, HEP, HER, SRP

N, P2

14.6.2011

A

S5, ST1

WGM

VIII

P2

14.6.2011

POU, RAT

N, P2

14.6.2011

IL-4

Fragment terytorium Izraela w obrębie granic, które stanowi:

– połączenie granicy Izraela z Autonomią Palestyńską (Strefą Gazy) z granicą Izraela z Egiptem,

– granica Izraela z Egiptem biegnąca na południe do równoleżnika 31° 06′ N,

– linia biegnąca na wschód wzdłuż równoleżnika 31° 06′ N do południka 34° 26′ E,

– linia prosta na północ do skrzyżowania Nassi (skrzyżowania dróg 264 i 25),

– droga 264 na północ do skrzyżowania Bet Kama (skrzyżowania dróg 264 i 40),

– linia biegnąca na wschód wzdłuż równoleżnika 31° 27′ N do południka 34° 52′ E,

– linia biegnąca na północ wzdłuż południka 34° 52′ E do drogi 353,

– linia prosta do skrzyżowania drogi 40 i równoleżnika 31° 40′ N,

– linia biegnąca na zachód wzdłuż równoleżnika 31° 40′ N do morza,

– wybrzeże Morza Śródziemnego w kierunku południowym do granicy Izraela z Autonomią Palestyńską (Strefą Gazy),

– granica Izraela z Autonomią Palestyńską (Strefą Gazy) w kierunku południowym.

BPR, BPP, DOC, DOR, HEP, HER, SRP

N, P2

8.3.2012

22.6.2012

A

S5, ST1”

WGM

VIII

P2

8.3.2012

22.6.2012

POU, RAT

N, P2

8.3.2012

22.6.2012

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00