Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2010 nr 31 str. 1
Wersja aktualna od 2010-02-23
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2010 nr 31 str. 1
Wersja aktualna od 2010-02-23
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 91/2010

z dnia 2 lutego 2010 r.

zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1982/2004 wykonujące rozporządzenie (WE) nr 638/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie danych statystycznych Wspólnoty odnoszących się do handlu towarami między państwami członkowskimi, w odniesieniu do listy towarów wyłączonych ze statystyk, przekazywania informacji przez administrację podatkową i oceny jakości

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 638/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie danych statystycznych Wspólnoty odnoszących się do handlu towarami między państwami członkowskimi i uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3330/91 (1), w szczególności jego art. 3 ust. 5, art. 8 ust. 2 i art. 13 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 638/2004 zostało wykonane rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1982/2004 (2).

(2) Aby zapewnić jakość danych statystycznych, należy zwiększyć dostęp organów krajowych do informacji podsumowujących VAT, o których mowa w art. 6 rozporządzenia (WE) nr 1982/2004.

(3) Zasady sporządzania i struktura sprawozdania dotyczącego jakości, o którym mowa w art. 26 rozporządzenia (WE) nr 1982/2004, powinny zostać zmienione w celu zapewnienia zintegrowanych ram jakości zgodnie z Europejskim kodeksem praktyk statystycznych (3).

(4) Należy dostosować listę towarów wyłączonych ze statystyk dotyczących handlu towarami między państwami członkowskimi, które mają być przekazywane do Komisji (Eurostatu), zawartą w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1982/2004, w celu zwiększenia jej zgodności z międzynarodowymi zaleceniami przyjętymi przez Komisję ds. Statystyki Narodów Zjednoczonych oraz w celu dokładniejszego określenia zakresu gromadzonych danych.

(5) W związku z powyższym rozporządzenie (WE) nr 1982/2004 powinno zostać odpowiednio zmienione.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Danych Statystycznych odnoszących się do Handlu Towarami między Państwami Członkowskimi,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W rozporządzeniu (WE) nr 1982/2004 wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 5 i 6 otrzymują brzmienie:

„Artykuł 5

Informacja na temat deklaracji VAT

1. Odpowiedzialny organ administracji podatkowej w każdym państwie członkowskim dostarcza organom krajowym następujące informacje w celu identyfikacji osób, które zadeklarowały wewnątrzunijne nabycia i dostawy towarów na potrzeby podatkowych:

a) pełna nazwa podatnika;

b) pełny adres wraz z kodem pocztowym;

c) numer identyfikacyjny zgodnie z art. 9 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (WE) nr 638/2004.

2. Odpowiedzialny organ administracji podatkowej w każdym państwie członkowskim dostarcza organom krajowym następujące informacje odnoszące się do każdego podatnika:

a) podlegającą opodatkowaniu wartość wewnątrzunijnego nabycia i dostawy towarów, uzyskaną na podstawie deklaracji VAT, zgodnie z art. 251 dyrektywy Rady 2006/112/WE(*);

b) okres podatkowy.

Artykuł 6

Dane o informacjach podsumowujących VAT

1. Odpowiedzialny organ administracji podatkowej w każdym państwie członkowskim dostarcza organom krajowym co najmniej:

a) dane o dostawach wewnątrzunijnych zgromadzone na podstawie informacji podsumowujących z systemu VAT zgodnie z art. 264 dyrektywy 2006/112/WE, w szczególności:

— numer identyfikacyjny VAT dla każdego dostawcy krajowego,

— numer identyfikacyjny VAT dla nabywcy w partnerskim państwie członkowskim,

— podlegającą opodatkowaniu wartość między każdym dostawcą krajowym a nabywcą w partnerskim państwie członkowskim;

b) dane o nabyciach wewnątrzunijnych przekazane przez wszystkie inne państwa członkowskie, zgodnie z art. 23 i 24 rozporządzenia Rady (WE) nr 1798/2003 (**), w szczególności:

— numer identyfikacyjny VAT dla każdego nabywcy krajowego;

— zebrane przez partnerskie państwo członkowskie dane zagregowane dotyczące całkowitej podstawy opodatkowania w podziale według dostawców krajowych.

2. Po otrzymaniu powyższych informacji odpowiedzialny organ administracji podatkowej w każdym państwie członkowskim przekazuje je bezzwłocznie do organów krajowych.

_________________

(*) Dz.U L 347 z 11.12.2006, s. 1.

(**) Dz.U. L 264 z 15.10.2003, s. 1.";

2) art. 26 otrzymuje następujące brzmienie:

.Artykuł 26

1. Zgodnie z kryteriami jakości określonymi w art. 13 rozporządzenia (WE) nr 638/2004 Komisja (Eurostat) dokonuje corocznej oceny jakości w oparciu o wskaźniki jakości i wymagania ustalone uprzednio z organami krajowymi.

2. Komisja (Eurostat) sporządza dla każdego państwa członkowskiego częściowo wypełniony projekt sprawozdania dotyczącego jakości. Państwa członkowskie otrzymują projekty sprawozdań dotyczących jakości do dnia 30 listopada każdego roku następującego po roku referencyjnym.

3. Państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) wypełnione sprawozdania dotyczące jakości w ciągu ośmiu tygodni od otrzymania częściowo wypełnionych projektów tych sprawozdań.

4. Komisja (Eurostat) ocenia jakość statystyk na podstawie danych przekazanych przez państwa członkowskie oraz sprawozdań dotyczących jakości otrzymanych od państw członkowskich i sporządza sprawozdanie oceniające dla każdego państwa członkowskiego.

5. Komisja (Eurostat) sporządza i rozpowszechnia podsumowujące sprawozdanie dotyczące jakości obejmujące wszystkie państwa członkowskie. Zawiera ono główne wskaźniki jakości oraz informacje zebrane na podstawie sprawozdań dotyczących jakości.";

3) załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 1982/2004 zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszego rozporządzenia;

4) skreśla się załącznik VI do rozporządzenia (WE) nr 1982/2004.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2010 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 2 lutego 201


W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

(1) Dz.U L 102 z 7.4.2004, s. 1.

(2) Dz.U. L 343 z 19.11.2004, s. 3.

(3) COM(2005) 217 wersja ostateczna.

ZAŁĄCZNIK

„ZAŁĄCZNIK I

Lista towarów wyłączonych ze statystyk dotyczących obrotów handlowych towarami między państwami członkowskimi, które mają być przekazywane do Komisji (Eurostatu)

a) Złoto monetarne;

b) środki płatnicze obejmujące prawne środki płatnicze i papiery wartościowe, w tym płatności za usługi, takie jak usługi pocztowe, podatki, opłaty za użytkowanie;

c) towary przeznaczone do użycia czasowego lub po takim użyciu (np. wynajem, wypożyczenie, leasing operacyjny), pod warunkiem spełnienia wszystkich następujących warunków:

— uszlachetnianie nie jest ani nie było planowane ani wykonywane,

— spodziewany czas trwania użycia czasowego nie był ani nie będzie dłuższy niż 24 miesiące,

— wywozy/przywozy nie muszą być deklarowane jako dostawy/nabycia dla celów podatkowych;

d) towary przemieszczane pomiędzy:

— państwem członkowskim i jego enklawami terytorialnymi w innych państwach członkowskich, oraz

— państwem członkowskim i mieszczącymi się na jego terytorium enklawami innych państw członkowskich lub organizacji międzynarodowych.

Do enklaw terytorialnych zalicza się ambasady oraz krajowe siły zbrojne stacjonujące poza terytorium macierzystego kraju;

e) towary używane jako nośniki informacji, w tym oprogramowanie;

f) oprogramowanie pobrane z internetu;

g) towary dostarczane bezpłatnie, które same w sobie nie są przedmiotem transakcji handlowej, pod warunkiem że przemieszczane są wyłącznie w celu przygotowania lub wsparcia zamierzonej transakcji handlowej przez zademonstrowanie cech towarów lub usług, takie jak:

— materiały reklamowe,

— próbki handlowe;

h) towary przeznaczone do naprawy i po naprawie oraz części zamienne, które są ujęte w planie napraw, oraz wymienione części wadliwe;

i) środki transportu przemieszczające się w trakcie wykonywania pracy, w tym wyrzutnie statków kosmicznych podczas wystrzeliwania statków kosmicznych.”

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00