DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2009/68/WE
z dnia 13 lipca 2009 r.
w sprawie homologacji typu części urządzeń oświetleniowych i sygnalizacji świetlnej kołowych ciągników rolniczych i leśnych
(wersja ujednolicona)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 95,
uwzględniając wniosek Komisji,
uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (1),
stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu (2),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Dyrektywa 79/532/EWG Rady z dnia 17 maja 1979 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do homologacji typu części urządzeń oświetleniowych i sygnalizacji świetlnej kołowych ciągników rolniczych lub leśnych (3) została kilkakrotnie znacząco zmieniona (4). W celu zapewnienia jej jasności i zrozumiałości należy sporządzić jej wersję ujednoliconą.
(2) Dyrektywa 79/532/EWG jest jedną ze szczegółowych dyrektyw dotyczących systemu homologacji typu WE, o którym mowa w dyrektywie Rady 74/150/EWG z dnia 4 marca 1974 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do homologacji typu kołowych ciągników rolniczych lub leśnych zastąpionej przez dyrektywę 2003/37/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie homologacji typu ciągników rolniczych lub leśnych, ich przyczep i wymiennych holowanych maszyn, łącznie z ich układami, częściami i oddzielnymi zespołami technicznymi (5), w której określono normy techniczne dotyczące projektowania i budowy ciągników rolniczych i leśnych odnoszące się do urządzeń oświetleniowych i sygnalizacji świetlnej. Te normy techniczne dotyczą zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich, mającego na celu umożliwienie stosowania dla wszystkich typów traktorów procedury homologacji typu WE, o której mowa w dyrektywie 2003/37/WE. W związku z tym przepisy dyrektywy 2003/37/WE odnoszące się do ciągników rolniczych i leśnych, ich przyczep i wymiennych holowanych maszyn, łącznie z ich układami, częściami i oddzielnymi zespołami technicznymi stosują się do niniejszej dyrektywy.
(3) W dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/61/WE z dnia 13 lipca 2009 r. odnoszącej się do instalacji urządzeń oświetleniowych i sygnalizacji świetlnej na kołowych ciągnikach rolniczych i leśnych (6) ustanowiono wspólne wymogi instalacji urządzeń oświetleniowych i sygnalizacji świetlnej na kołowych ciągnikach rolniczych lub leśnych. Takie urządzenia oświetleniowe i sygnalizacji świetlnej mają takie same właściwości, jak te, które są montowane na pojazdach silnikowych. Dlatego urządzenia po otrzymaniu znaku homologacji typu WE części zgodnie z dyrektywą już przyjętą w tej dziedzinie w związku z homologacją typu WE pojazdów silnikowych i ich przyczep mogą być również stosowane w ciągnikach.
(4) Niniejsza dyrektywa nie powinna naruszać zobowiązań państw członkowskich odnoszących się do terminów przeniesienia do prawa krajowego i stosowania dyrektyw określonych w załączniku II część B,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:
Artykuł 1
1. Na użytek niniejszej dyrektywy „ciągnik” (rolniczy lub leśny) oznacza pojazd silnikowy, wyposażony w koła lub gąsienice, mający co najmniej dwie osie, którego główna funkcja polega na mocy pociągowej i który został specjalnie skonstruowany w celu holowania, pchania, przewożenia lub napędzania niektórych narzędzi, maszyn lub przyczep, przeznaczonych do stosowania w rolnictwie lub leśnictwie. Może on być wyposażony w celu przewożenia rzeczy i osób.
2. Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie jedynie do ciągników określonych w ust. 1, które są wyposażone w ogumienie pneumatyczne i posiadają maksymalną prędkość konstrukcyjną między 6 a 40 km/godz.
Artykuł 2
Państwa członkowskie nie mogą odmówić przyznania homologacji typu WE lub homologacji krajowej ciągnika z przyczyn odnoszących się do następujących części, jeśli opatrzone są one znakiem homologacji typu WE części określonym w załączniku I i są instalowane zgodnie z wymogami dyrektywy 2009/61/WE:
a) świateł głównych, które funkcjonują jako światła drogowe lub światła mijania, lub żarówek do takich świateł;
b) tylnych świateł obrysowych;
c) przednich świateł pozycyjnych (bocznych);
d) tylnych świateł pozycyjnych (bocznych);
e) świateł stopu;
f) świateł kierunkowskazów;
g) świateł odblaskowych;
h) oświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej;
i) przednich świateł przeciwmgielnych i żarówek do takich świateł;
j) tylnych świateł przeciwmgielnych;
k) świateł cofania;
l) świateł postojowych.
Artykuł 3
Państwa członkowskie nie mogą odmówić rejestracji ciągnika ani zakazać jego sprzedaży, wprowadzenia do ruchu lub użytkowania z przyczyn odnoszących się do następujących części, jeśli są one opatrzone znakiem homologacji typu WE części określonym w załączniku I do niniejszej dyrektywy i są instalowane zgodnie z wymogami dyrektywy 2009/61/WE:
a) świateł głównych, które funkcjonują jako światła drogowe lub światła mijania, lub żarówek do takich świateł;
b) tylnych świateł obrysowych;
c) przednich świateł pozycyjnych (bocznych);
d) tylnych świateł pozycyjnych (bocznych);
e) świateł stopu;
f) świateł kierunkowskazów;
g) świateł odblaskowych;
h) oświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej;
i) przednich świateł przeciwmgielnych i żarówek do takich świateł;
j) tylnych świateł przeciwmgielnych;
k) świateł cofania;
l) świateł postojowych.
Artykuł 4
Zmiany niezbędne w celu dostosowania do postępu technicznego wymogów określonych w załączniku I przyjmuje się zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 20 ust. 3 dyrektywy 2003/37/WE.
Artykuł 5
Państwa członkowskie przekazują Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego przyjętych w zakresie objętym niniejszą dyrektywą.
Artykuł 6
Dyrektywa 79/532/EWG, zmieniona dyrektywami wymienionymi w załączniku II część A, traci moc, bez naruszenia zobowiązań państw członkowskich odnoszących się do terminów przeniesienia do prawa krajowego i stosowania dyrektyw określonych w załączniku II część B.
Odesłania do uchylonej dyrektywy należy odczytywać jako odesłania do niniejszej dyrektywy, zgodnie z tabelą korelacji w załączniku III.
Artykuł 7
Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2010 r.
Artykuł 8
Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 13 lipca 2009 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego | W imieniu Rady |
H.-G. PÖTTERING | E. ERLANDSSON |
Przewodniczący | Przewodniczący |
(1) Dz.U. C 162 z 25.6.2008, s. 40.
(2) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 17 czerwca 2008 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym) i decyzja Rady z dnia 22 czerwca 2009 r.
(3) Dz.U. L 145 z 13.6.1979, s. 16.
(4) Zob. załącznik II część A.
(5) Dz.U. L 171 z 9.7.2003, s. 1.
(6) Zob. s. 19 niniejszego Dziennika Urzędowego.
ZAŁĄCZNIK I
1. Światła funkcjonujące jako światła długie lub światła mijania oraz żarówki do tych świateł:
Znak homologacji typu WE części, ustanowiony w dyrektywie Rady 76/761/EWG z dnia 27 lipca 1976 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych lub świateł mijania oraz źródeł światła (żarówki i inne) stosowanych w homologowanych zespołach świateł pojazdów silnikowych i ich przyczep (1).
Przepisy dyrektywy 76/761/EWG stosuje się również do homologacji typu części szczególnych świateł głównych ciągników rolniczych lub leśnych zaprojektowanych tak, aby równocześnie służyły jako światła długie i światła mijania, o długości poniżej 160 mm i średnicy D, z następującymi zmianami:
a) minimalne natężenie oświetlenia, określone w ppkt 2.1 załączników II do VI, VIII i IX do dyrektywy 76/761/EWG, pomniejszone jest zgodnie ze wzorem:
((D - 45)/(160 - 45))2
z zastrzeżeniem następujących bezwzględnych granic dolnych:
— 3 luks w pkt 75 R lub 75 L,
— 5 luks w pkt 50 R lub 50 L,
— 1,5 luks w strefie IV.
Uwaga: Jeśli widoczna powierzchnia reflektora nie jest okrągła, średnica jest średnicą koła o takiej samej powierzchni co widoczna użytkowa powierzchnia reflektor.
b) zamiast symbolu CR, przewidzianego w ppkt 5.2.3.5 załącznika I do dyrektywy 76/761/EWG, na reflektorze umieszczany jest symbol M w odwróconym trójkącie.
2. Tylne światła obrysowe, przednie światła pozycyjne (boczne), tylne światła pozycyjne (boczne) oraz światła stopu:
Znak homologacji typu WE części, ustanowiony w dyrektywie Rady 76/758/EWG z dnia 27 lipca 1976 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, świateł dziennych i bocznych świateł obrysowych pojazdów silnikowych i ich przyczep (2).
3. Światła kierunkowskazów:
Znak homologacji typu WE części, ustanowiony w dyrektywie Rady 76/759/EWG z dnia 27 lipca 1976 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do kierunkowskazów w pojazdach silnikowych i ich przyczepach (3).
4. Światła odblaskowe:
Znak homologacji typu WE części, ustanowiony w dyrektywie Rady 76/757/EWG z dnia 27 lipca 1976 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do świateł odblaskowych pojazdów silnikowych i ich przyczep (4).
5. Oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej:
Znak homologacji typu WE części, ustanowiony w dyrektywie Rady 76/760/EWG z dnia 27 lipca 1976 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do oświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej pojazdów silnikowych i ich przyczep (5).
6. Przednie światła przeciwmgielne:
Znak homologacji typu WE części, ustanowiony w dyrektywie Rady 76/762/EWG z dnia 27 lipca 1976 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do przednich reflektorów przeciwmgielnych w pojazdach silnikowych (6).
7. Tylne światła przeciwmgielne:
Znak homologacji typu WE części, ustanowiony w dyrektywie Rady 77/538/EWG z dnia 28 czerwca 1977 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do tylnych reflektorów przeciwmgielnych pojazdów silnikowych i ich przyczep (7).
8. Światła cofania:
Znak homologacji typu WE części, ustanowiony w dyrektywie Rady 77/539/EWG z dnia 28 czerwca 1977 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do świateł cofania pojazdów silnikowych i ich przyczep (8).
9. Światła postojowe:
Znak homologacji typu WE części, ustanowiony w dyrektywie Rady 77/540/EWG z dnia 28 czerwca 1977 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do świateł postojowych pojazdów silnikowych (9).
(1) Dz.U. L 262 z 27.9.1976, s. 96.
(2) Dz.U. L 262 z 27.9.1976, s. 54.
(3) Dz.U. L 262 z 27.9.1976, s. 71.
(4) Dz.U. L 262 z 27.9.1976, s. 32.
(5) Dz.U. L 262 z 27.9.1976, s. 85.
(6) Dz.U. L 262 z 27.9.1976, s. 122.
(7) Dz.U. L 220 z 29.8.1977, s. 60.
(8) Dz.U. L 220 z 29.8.1977, s. 72.
(9) Dz.U. L 220 z 29.8.1977, s. 83.
ZAŁĄCZNIK II
CZĘŚĆ A
Uchylona dyrektywa i lista jej kolejnych zmian
(o których mowa w art. 6)
Dyrektywa Rady 79/532/EWG (Dz.U. L 145 z 13.6.1979, s. 16) | ||
Dyrektywa Rady 82/890/EWG (Dz.U. L 378 z 31.12.1982, s. 45) | jedynie w zakresie, w jakim dotyczy odesłania do dyrektywy 79/532/EWG w art. 1 ust.1 | |
Dyrektywa 97/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 277 z 10.10.1997, s. 24) | jedynie w zakresie, w jakim dotyczy odesłania do dyrektywy 79/532/EWG w art. 1 tiret pierwsze |
CZĘŚĆ B
Lista terminów przeniesienia do prawa krajowego i stosowania
(o których mowa w art. 6)
Dyrektywa | Termin przeniesienia | Data rozpoczęcia stosowania |
79/532/EWG | 21 listopada 1980 r. | — |
82/890/EWG | 21 czerwca 1984 r. | — |
97/54/WE | 22 września 1998 r. | 23 września 1998 r. |
ZAŁĄCZNIK III
TABELA KORELACJI
Dyrektywa 79/532/EWG | Niniejsza dyrektywa |
Artykuł 1 | Artykuł 1 |
Artykuł 2 zdanie wprowadzające i wyrażenie końcowe | Artykuł 2 zdanie wprowadzające |
Artykuł 2 tiret | Artykuł 2 lit. a)–l) |
Artykuł 3 zdanie wprowadzające i wyrażenie końcowe | Artykuł 3 zdanie wprowadzające |
Artykuł 3 tiret | Artykuł 3 lit. a)–l) |
Artykuł 4 | Artykuł 4 |
Artykuł 5 ust. 1 | — |
Artykuł 5 ust. 2 | Artykuł 5 |
— | Artykuł 6 |
— | Artykuł 7 |
Artykuł 6 | Artykuł 8 |
Załącznik | Załącznik I |
— | Załącznik II |
— | Załącznik III |
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00