Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od dnia notyfikacji do 2021-04-21
Wersja archiwalna od dnia notyfikacji do 2021-04-21
archiwalny
Alerty
DECYZJA KOMISJI
z dnia 30 lipca 2008 r.
zmieniająca dyrektywę Rady 82/894/EWG w sprawie zgłaszania chorób zwierząt we Wspólnocie poprzez włączenie niektórych chorób do wykazu chorób wymagających zgłaszania oraz skreślenie z tego wykazu enterowirusowego zapalenia mózgu i rdzenia świń
(notyfikowana jako dokument nr C(2008) 3943)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2008/650/WE)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę Rady 82/894/EWG z dnia 21 grudnia 1982 r. w sprawie zgłaszania chorób zwierząt we Wspólnocie (1), w szczególności jej art. 5 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dyrektywie 82/894/EWG w sprawie zgłaszania chorób zwierząt we Wspólnocie ustanowiono kryteria dotyczące zgłaszania tych chorób zwierząt, których wystąpienie państwo członkowskie dotknięte chorobą musi zgłaszać Komisji i pozostałym państwom członkowskim.
(2) Natychmiastowe zgłoszenie tych chorób oraz informacja o ich wystąpieniu na terytorium Wspólnoty mają decydujące znaczenie dla ich zwalczania, a także dla przemieszczania żywych zwierząt i produktów zwierzęcych oraz handlu nimi.
(3) Zgodnie z dyrektywą Rady 2006/88/WE z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania tych chorób (2) państwa członkowskie powiadamiają, w niektórych przypadkach, o potwierdzeniu wystąpienia chorób zwierząt akwakultury, wymienionych w załączniku IV do tej dyrektywy.
(4) Załącznik I do dyrektywy 82/894/EWG, w którym wymienia się choroby, których wystąpienie należy zgłaszać Komisji i pozostałym państwom członkowskim, zawiera w odniesieniu do chorób atakujących ryby jedynie zakaźną martwicę układu krwiotwórczego ryb łososiowatych, niedokrwistość zakaźną ryb łososiowatych (zakaźną anemię łososi) i wirusową posocznicę krwotoczną ryb łososiowatych.
(5) Zgodnie z załącznikiem IV do dyrektywy 2006/88/WE epizootyczną martwicę układu krwiotwórczego ryb łososiowatych, zakaźny zespół owrzodzenia, zakażenie wywoływane przez Bonamia exitiosa, zakażenie wywoływane przez Bonamia ostreae, zakażenie wywoływane przez Marteilia refringens, zakażenie wywoływane przez Microcytos mackini, zakażenie wywoływane przez Perkinsus marinus, zakażenie herpeswirusem koi, zespół Taura (Taura syndrome), chorobę wywoływaną przez Whispovirus (White spot disease) oraz chorobę żółtej głowy (Yellowhead disease) również określa się jako choroby wymagające zgłaszania.
(6) Należy zatem dodać te choroby do załącznika I do dyrektywy 82/894/EWG oraz tak dostosować załącznik II do tej dyrektywy Rady, aby uwzględnić niektóre szczegółowe dane odnoszące się do zwierząt akwakultury.
(7) Dyrektywą Rady 2002/60/WE (3) skreślono chorobę cieszyńską (enterowirusowe zapalenie mózgu i rdzenia świń) z wykazu chorób określonego w załączniku I do dyrektywy 92/119/EWG (4), w związku z czym choroby tej nie trzeba już obowiązkowo zgłaszać właściwym organom państw członkowskich.
(8) Należy zatem skreślić tę chorobę z wykazu chorób w załączniku I do dyrektywy 82/894/EWG.
(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
Załączniki I i II do dyrektywy 82/894/EWG zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszej decyzji.
Artykuł 2
Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 sierpnia 2008 r.
Artykuł 3
Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 30 lipca 2008 r.
W imieniu Komisji |
Androulla VASSILIOU |
Członek Komisji |
|
(1) Dz.U. L 378 z 31.12.1982, s. 58. Dyrektywa ostatnio zmieniona decyzją Komisji 2004/216/WE (Dz.U. L 67 z 5.3.2004, s. 27).
(2) Dz.U. L 328 z 24.11.2006, s. 14. Dyrektywa zmieniona dyrektywą Komisji 2008/53/WE (Dz.U. L 117 z 1.5.2008, s. 27).
(3) Dz.U. L 192 z 20.7.2002, s. 27. Dyrektywa ostatnio zmieniona decyzją Komisji 2007/729/WE (Dz.U. L 294 z 13.11.2007, s. 26).
(4) Dz.U. L 62 z 15.3.1993, s. 69. Dyrektywa zmieniona dyrektywą Komisji 2007/10/WE (Dz.U. L 63 z 1.3.2007, s. 24).
ZAŁĄCZNIK
„ZAŁĄCZNIK I
Choroby podlegające zgłoszeniu
A. Choroby zwierząt lądowych
Afrykański pomór koni
Afrykański pomór świń Ptasia grypa
Choroba niebieskiego języka
Gąbczasta encefalopatia bydła
Klasyczny pomór świń
Zaraza płucna bydła
Zaraza stadnicza
Zapalenie mózgu i rdzenia koni (wszystkich typów, włączając wenezuelskie zapalenie mózgu i rdzenia koni)
Niedokrwistość zakaźna koni
Pryszczyca
Nosacizna
Choroba guzowatej skóry bydła
Rzekomy pomór drobiu (choroba Newcastle)
Pomór małych przeżuwaczy
Gorączka doliny Rift
Księgosusz (pomór bydła)
Ospa owiec i kóz (Capripox)
Mały chrząszcz ulowy (Aethina tumida)
Choroba pęcherzykowa świń
Roztocze Tropilaelaps
Pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej
B. Choroby zwierząt wodnych
Epizootyczna martwica układu krwiotwórczego ryb łososiowatych
Zakaźny zespół owrzodzenia
Wirusowa posocznica krwotoczna
Choroba wywoływana przez Whispovirus (White spot disease)
Choroba żółtej głowy (Yellowhead disease)
Zespół Taura (Taura syndrome)
Zakaźna martwica układu krwiotwórczego ryb łososiowatych
Zakaźna anemia łososi
Zakażenie wywoływane przez Perkinsus marinus
Zakażenie wywoływane przez Microcytos mackini
Zakażenie wywoływane przez Marteilia refringens
Zakażenie wywoływane przez Bonamia ostreae
Zakażenie wywoływane przez Bonamia exitiosa
Zakażenie herpeswirusem koi
ZAŁĄCZNIK II
A. Informacje, które należy podawać w zgłoszeniu wymaganym na mocy art. 3 i 4 w odniesieniu do pierwotnych i wtórnych ognisk chorób wymienionych w częściach A i B załącznika I:
1. Data wysyłki.
2. Czas wysyłki.
3. Kraj pochodzenia.
4. Nazwa choroby i typ wirusa, w stosownych przypadkach.
5. Numer seryjny ogniska choroby.
6. Typ ogniska choroby.
7. Numer referencyjny ogniska związanego z przedmiotowym ogniskiem choroby.
8. Region i geograficzna lokalizacja gospodarstwa.
9. Inny region objęty ograniczeniami.
10. Data potwierdzenia.
11. Data podejrzenia.
12. Data stwierdzenia pierwszego zakażenia.
13. Pochodzenie choroby.
14. Podjęte środki kontrolne.
15. Liczba zwierząt w gospodarstwie podatnych na daną chorobę: a) bydło; b) trzoda chlewna; c) owce; d) kozy; e) drób; f) zwierzęta z rodziny koniowatych; g) w przypadku chorób zwierząt akwakultury musi zostać podana masa lub liczba x 1 000 zwierząt podatnych na daną chorobę; h) gatunki zwierząt łownych; i) w przypadku chorób pszczół musi zostać podana liczba uli, w których możliwe jest wystąpienie danej choroby.
16. Liczba zwierząt z klinicznymi objawami choroby w gospodarstwie: a) bydło; b) trzoda chlewna; c) owce; d) kozy; e) drób; f) zwierzęta z rodziny koniowatych; g) w przypadku chorób zwierząt akwakultury musi zostać podana masa lub liczba x 1 000 zwierząt z klinicznymi objawami choroby; h) gatunki zwierząt łownych; i) w przypadku chorób pszczół musi zostać podana liczba uli, w których stwierdzono kliniczne objawy choroby.
17. Liczba zwierząt, które padły w gospodarstwie: a) bydło; b) trzoda chlewna; c) owce; d) kozy; e) drób; f) zwierzęta z rodziny koniowatych; g) w przypadku chorób zwierząt akwakultury musi zostać podana masa lub liczba x 1 000 zwierząt, które padły w gospodarstwie; h) gatunki zwierząt łownych.
18. Liczba zwierząt gospodarskich poddanych ubojowi: a) bydło; b) trzoda chlewna; c) owce; d) kozy; e) drób; f) zwierzęta z rodziny koniowatych; g) w przypadku chorób zwierząt akwakultury w stosownych przypadkach (tylko dla skorupiaków i ryb) musi zostać podana masa lub liczba x 1 000 zwierząt poddanych ubojowi; h) gatunki zwierząt łownych.
19. Liczba zniszczonych tusz: a) bydło; b) trzoda chlewna; c) owce; d) kozy; e) drób; f) zwierzęta z rodziny koniowatych; g) w przypadku chorób zwierząt akwakultury w stosownych przypadkach musi zostać podana masa lub liczba x 1 000 zwierząt, które usunięto lub których się pozbyto; h) gatunki zwierząt łownych; i) w przypadku chorób pszczół musi zostać podana liczba zniszczonych uli.
20. (Przewidywana) data zakończenia uboju (w stosownych przypadkach).
21. (Przewidywana) data zakończenia niszczenia (w stosownych przypadkach).
B. Informacje dodatkowe w przypadku pomoru świń:
1. Odległość od najbliższego gospodarstwa, w którym utrzymywane są świnie.
2. Liczba i typ (hodowla, tuczenie i prosięta (1)) trzody chlewnej w zakażonym gospodarstwie.
3. Liczba i typ trzody chlewnej (hodowla, tuczenie i prosięta (1)) z klinicznymi objawami choroby w zakażonym gospodarstwie.
4. Metoda diagnozowania.
5. Jeżeli choroba występuje poza gospodarstwem, to czy potwierdzenie ogniska choroby miało miejsce w rzeźni czy w środkach transportu.
6. Potwierdzenie przypadków pierwotnych (2) u dzikich świń.
C. W przypadku chorób zwierząt akwakultury, wymienionych w części B załącznika I:
- potwierdzenie każdego wystąpienia ogniska chorób egzotycznych oraz wystąpienia ognisk chorób nieegzotycznych w państwach członkowskich, strefach i enklawach, które zgodnie z definicją w dyrektywie 2006/88/WE uprzednio uznawane były za wolne od choroby, musi być zgłoszone jako pierwotne ognisko choroby. W polu przeznaczonym na informacje dodatkowe wpisuje się nazwę i opis strefy lub enklawy,
- ogniska chorób inne niż te wymienione w powyższym akapicie należy uznawać za ogniska wtórne zgodnie z art. 4 ust. 1 tejże dyrektywy,
- wtórne ogniska chorób zwierząt akwakultury zgłasza się raz w miesiącu.”
|
(1) Zwierzęta średnio poniżej trzeciego miesiąca życia.
(2) Przypadek pierwotny pomoru świń u dzikich świń oznacza przypadki mające miejsce na obszarach wolnych od choroby, tzn. poza obszarem objętym ograniczeniami w odniesieniu do klasycznego pomoru świń u dzikich świń.