Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2008 nr 48 str. 12
Wersja aktualna od 2008-03-13
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2008 nr 48 str. 12
Wersja aktualna od 2008-03-13
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 155/2008

z dnia 21 lutego 2008 r.

dotyczące klasyfikacji niektórych towarów w Nomenklaturze Scalonej

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury Scalonej załączonej do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87 konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towarów, określonych w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 ustanowiło Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury Scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, całkowicie lub częściowo opartej na Nomenklaturze Scalonej, bądź takiej, która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która jest ustanowiona przez specyficzne postanowienia wspólnotowe, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł, towar opisany w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku powinien być klasyfikowany do kodu CN wskazanego w kolumnie 2., na mocy uzasadnienia określonego w kolumnie 3. tej tabeli.

(4) Właściwe jest zapewnienie, że - z zastrzeżeniem środków obowiązujących we Wspólnocie, dotyczących systemu podwójnej kontroli oraz uprzedniego i retrospektywnego nadzoru importu wyrobów tekstylnych do Wspólnoty - wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze Scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres 60 dni, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (2).

(5) Komitet Kodeksu Celnego nie wydał opinii w terminie ustalonym przez jego przewodniczącego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Towar opisany w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku musi być klasyfikowany w Nomenklaturze Scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2. tej tabeli.

Artykuł 2

Z zastrzeżeniem środków obowiązujących we Wspólnocie, dotyczących systemu podwójnej kontroli oraz uprzedniego i retrospektywnego nadzoru importu wyrobów tekstylnych do Wspólnoty, wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres 60 dni, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 lutego 2008 r.

W imieniu Komisji

László KOVÁCS

Członek Komisji

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1352/2007 (Dz.U. L 303 z 21.11.2007, s. 3).

(2) Dz.U. L 302 z 19.10.1992 s. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1791/2006 (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, s. 1).

ZAŁĄCZNIK

Opis towarów

Klasyfikacja Kod CN

Uzasadnienie

(1)

(2)

(3)

Artykuł składający się z dwóch uformowanych, miękkich miseczek z komórkowego tworzywa sztucznego, pokrytych po obu stronach dzianiną. Krawędzie miseczek są obszyte taśmami z dzianiny dla wzmocnienia ich owalnego kształtu. Miseczki są połączone metalowym zatrzaskiem magnetycznym.

Wnętrze miseczek jest pokryte klejem, który jest zabezpieczony folią z tworzywa sztucznego. Po usunięciu folii z tworzywa sztucznego, klej umożliwia przylgnięcie miseczek do piersi, w bezpośrednim kontakcie ze skórą.

Artykuł jest przeznaczony do noszenia bezpośrednio na ciele.

(biustonosz) (Zob. fotografie nr 643A i 643B) (*)

6212 10 90

Klasyfikacja wyznaczona jest przez postanowienia reguł 1. i 6. Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury Scalonej, uwagi 2 lit. a) pkt 5 do działu 59 oraz uwagi 2 lit. a) do działu 61 oraz brzmienie kodów CN 5903, 6212, 6212 10 oraz 6212 10 90.

Ponieważ komórkowe tworzywo sztuczne miseczek połączone jest z materiałem włókienniczym po ich obu stronach, uważa się, że materiał włókienniczy, pełniąc funkcję wykraczającą poza zwykłe wzmocnienie, w rozumieniu uwagi 2 lit. a) pkt 5 do działu 59, nadaje zasadniczy charakter tekstyliów temu złożonemu materiałowi, z którego wyprodukowane zostały miseczki, i w związku z tym uważa się go za materiał składowy tego artykułu. (Zob. również Noty wyjaśniające do HS dotyczące działu 39, Uwagi ogólne, „Połączenia tworzyw sztucznych i tekstyliów”, lit. d) i siódmy akapit). Zatem artykuł ten jest artykułem tekstylnym objętym sekcją XI, a nie dodatkiem odzieżowym z tworzywa sztucznego objętym podpozycją 3926 20.

Artykuł ten ma cechy charakterystyczne biustonosza, tj. owalne, uformowane miseczki z komórkowego tworzywa sztucznego, które są wzmocnione na krawędziach i wraz z metalowym zatrzaskiem magnetycznym utrzymują piersi na miejscu. Zamiast klasycznych pasków zbiegających się na plecach, artykuł ten przylega do ciała dzięki klejowi, którym jest pokryte wnętrze miseczek. Ze względu na grubość miseczek z komórkowego tworzywa sztucznego ich przylgnięcie do dolnej części piersi daje efekt podtrzymywania piersi i powoduje podniesienie ich w górę. Ponadto przy zakładaniu artykułu górną część miseczek przylepia się jak najwyżej do skóry powyżej piersi i w konsekwencji piersi będące wewnątrz miseczek są podnoszone i podtrzymywane. Tak więc artykuł ten jest w rodzaju „przeznaczonych do noszenia jako odzież podtrzymująca ciało” w rozumieniu Not wyjaśniających do HS dotyczących pozycji 6212, pierwszy akapit. Co więcej, podobnie jak inne biustonosze, artykuł ten jest przeznaczony do noszenia bezpośrednio na ciele.

Artykuł ten klasyfikowany jest jako biustonosz do pozycji 6212, ponieważ pozycja ta obejmuje wszystkie rodzaje biustonoszy (Zob. również Noty wyjaśniające do HS dotyczące pozycji 6212, drugi akapit pkt 1)).

(*) Fotografie mają charakter wyłącznie informacyjny.

infoRgrafika

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00