DECYZJA KOMISJI
z dnia 11 grudnia 2006 r.
ustanawiająca wykaz norm i specyfikacji dotyczący sieci i usług łączności elektronicznej oraz urządzeń i usług towarzyszących, zastępujący wszystkie poprzednie wersje
(notyfikowana jako dokument nr C(2006) 6364)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2007/176/WE)
(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2008 r., Nr 93, poz. 24)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę 2002/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej (dyrektywa ramowa) (1), w szczególności jej art. 17 ust. 1,
po konsultacji z Komitetem ds. Łączności,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Tymczasowy „Wykaz norm i specyfikacji dotyczących sieci i usług łączności elektronicznej oraz urządzeń i usług towarzyszących” został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich (2).
(2) Tymczasowy wykaz norm odnosił się zarówno do (starych) ram regulacyjnych określonych w dyrektywie Rady 90/387/ EWG (3), jak i do obowiązujących ram prawnych określonych w dyrektywie 2002/21/WE. W marcu 2006 r. dokonano uzupełnień i zmian tego wykazu (4).
(3) W związku z tym konieczne jest odejście od wykazu tymczasowego i sporządzenie oraz opublikowanie wykazu norm zastępującego wyżej wymienione wersje.
(4) Nowa wersja wykazu norm została opracowana we współpracy ze specjalistami z państw członkowskich oraz Europejskim Instytutem Norm Telekomunikacyjnych (ETSI),
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
Wykaz norm
1. Niniejszym ustanawia się wykaz norm i specyfikacji dotyczących sieci i usług łączności elektronicznej oraz urządzeń i usług towarzyszących.
Zastępuje on poprzednie wersje wykazu norm, opublikowane w dniach 31 grudnia 2002 r. oraz 23 marca 2006 r.
Niniejsza publikacja stanowi uzupełnienie wykazu norm związanych z minimalnym zestawem łączy dzierżawionych, opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 25 lipca 2003 r.
2. Wykaz norm stanowiący załącznik [1] do niniejszej decyzji publikowany jest w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Artykuł 2
Adresaci
Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 11 grudnia 2006 r.
|
(1) Dz.U. L 108 z 24.4.2002, str. 33.
(2) Dz.U. C 331 z 31.12.2002, str. 32.
(3) Dz.U. L 192 z 24.7.1990, str. 1. Dyrektywa uchylona dyrektywą 2002/21/WE.
(4) Dz.U. C 71 z 23.3.2006, str. 9.
ZAŁĄCZNIK
Wykaz norm i specyfikacji dotyczących sieci i usług łączności elektronicznej oraz urządzeń i usług towarzyszących
UWAGI WYJAŚNIAJĄCE DO NINIEJSZEJ WERSJI WYKAZU NORM I SPECYFIKACJI DOTYCZĄCYCH SIECI I USŁUG ŁĄCZNOŚCI ELEKTRONICZNEJ ORAZ URZĄDZEŃ I USŁUG TOWARZYSZĄCYCH
Zgodnie z art. 17 ust. 1 dyrektywy ramowej (2002/21/WE) Komisja sporządza i publikuje w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich listę norm i specyfikacji, które mogą stanowić podstawę wspierania oferowania zharmonizowanych usług w dziedzinie udostępniania sieci łączności elektronicznej, usług łączności elektronicznej oraz urządzeń i usług towarzyszących, celem zapewnienia interoperacyjności usług i zwiększenia oferty dla użytkowników.
Niniejsza publikacja zastępuje dotychczasowy tymczasowy wykaz norm (2002/C 331/04), który odnosił się zarówno do starych ram regulacyjnych (tj. art. 5 dyrektywy 90/387/EWG zmienionej dyrektywą 9 7/51/WE), jak i do obowiązujących ram prawnych (tj. art. 17 dyrektywy ramowej 2002/21/WE). Niniejsza publikacja zastępuje również zmianę wykazu norm związaną z usługami interaktywnej telewizji cyfrowej (2006/C 71/04) z dnia 26 marca 2003 r. (1) Publikacja niniejszego wykazu norm nie ma wpływu na minimalny zestaw łączy dzierżawionych o zharmonizowanej charakterystyce i związane z nim normy, o którym mowa w art. 18 dyrektywy 2002/22/WE (dyrektywa o usłudze powszechnej), opublikowany w decyzji Komisji (2003/548/WE) z dnia 24 lipca 2003 r. (2)
Zgodnie z art. 17 ust. 2 dyrektywy ramowej, w przypadku gdy wykaz nie zawiera odpowiednich norm i/lub specyfikacji, państwa członkowskie będą zachęcały do stosowania norm i/lub specyfikacji przyjętych przez europejskie organizacje normalizacyjne oraz, w przypadku braku takich norm i/lub specyfikacji, będą zachęcały do stosowania międzynarodowych norm lub zaleceń przyjętych przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU), Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) lub Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (IEC).
Niniejsza publikacja zawiera wybór norm i specyfikacji w przedmiotowych dziedzinach. W porównaniu z tymczasowym wykazem (2002/C 331/04) zawiera ona mniejszą liczbę norm i specyfikacji, ponieważ zgodnie z art. 17 ust. 2 dyrektywy ramowej państwa członkowskie są tak czy inaczej zobowiązane wspierać stosowanie tych norm i specyfikacji przyjętych przez europejskie organizacje normalizacyjne, które nie zostały wymienione w wykazie norm.
Wykaz norm został sporządzony przy uwzględnieniu następujących kryteriów, które zostały opracowane we współpracy z państwami członkowskimi w ramach Komitetu ds. Łączności, a następnie zatwierdzone w publicznych konsultacjach:
Zmieniony wykaz powinien zawierać normy i specyfikacje,
- które dotyczą połączeń między sieciami łączności elektronicznej lub dostępu do tych sieci i/lub interoperacyjności usług łączności elektronicznej, w zakresie niezbędnym do zagwarantowania pełnej interoperacyjności na poziomie użytkownika oraz swobody wyboru dla użytkowników;
- których wdrożenie nie jest związane z poniesieniem kosztów niewspółmiernych do oczekiwanych korzyści (proporcjonalność);
- oraz spełniające przynajmniej jedno z poniższych kryteriów:
- normy i specyfikacje dla ważnych interfejsów między systemami należącymi do różnych podmiotów lub eksploatowanymi przez różne podmioty i mającymi aspekty transgraniczne, a w szczególności normy i specyfikacje służące do rozwiązania poważnych i prawdopodobnych problemów związanych z brakiem interoperacyjności lub brakiem swobody wyboru;
- normy i specyfikacje odgrywające istotną rolę na obecnych rynkach, które znajdują się nadal w fazie rozwoju i będą jeszcze stosowane przez pewien czas.
Zmieniony wykaz nie powinien zawierać:
- norm i specyfikacji dotyczących powszechnie stosowanych sieci i usług, które nie będą już ulegać dalszemu rozwojowi;
- norm i specyfikacji dotyczących sieci i usług, które w chwili obecnej znajdują się w bardzo wczesnej fazie rozwoju;
- w powiązaniu z pkt 1 lit. c) - norm i specyfikacji, w przypadku których zagwarantowanie interoperacyjności i swobody wyboru można pozostawić mechanizmom rynkowym w postaci popytu konsumentów lub zainteresowania sektora.
Niezależnie od kryteriów wymienionych w pkt 1 i 2 powyżej, szczególną uwagę należy zwrócić na:
- normy i specyfikacje, które obecnie służą regulacji na szczeblu krajowym lub europejskim, w przypadku gdy efekty ich nieuwzględnienia muszą dopiero zostać ocenione;
- normy i specyfikacje niezbędne w celu stworzenia możliwości nałożenia zgodnie z prawem krajowym lub wspólnotowym określonych zobowiązań w interesie publicznym, dla realizacji których operatorom brakowałoby w przeciwnym przypadku zachęt handlowych.
PRZEDMOWA
1. Część ogólna
Wymienione w dalszej części normy i specyfikacje stanowią „Wykaz norm i specyfikacji”, o którym mowa w art. 1 decyzji Komisji K(2006)6364 z dnia 11/XII/2006 r.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 dyrektywy ramowej (2002/21/WE), Komisja sporządza i publikuje w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich listę norm i specyfikacji, które mogą stanowić podstawę wspierania oferowania zharmonizowanych usług w dziedzinie udostępniania sieci łączności elektronicznej, usług łączności elektronicznej oraz urządzeń i usług towarzyszących.
Jeżeli wyżej wspomniane normy i/lub specyfikacje nie są odpowiednio stosowane, przez co nie można zapewnić interoperacyjności usług w co najmniej jednym państwie członkowskim, zgodnie z procedurą określoną w art. 17 ust. 4 dyrektywy ramowej nałożony może zostać obowiązek stosowania takich norm i/lub specyfikacji.
Wykaz norm jest regularnie aktualizowany celem uwzględnienia wymogów wynikających z rozwoju technologicznego i zmian rynkowych. Zainteresowane podmioty proszone są o wyrażenie opinii na temat niniejszej wersji wykazu.
Zasięgnięto opinii Komitetu ds. Łączności (3) w zakresie, w jakim wykaz odnosi się do art. 17 dyrektywy ramowej.
Niniejszy wykaz nie obejmuje norm uzgodnionych na podstawie dyrektywy 1999/5/WE (dyrektywa w sprawie urządzeń radiowych i końcowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz wzajemnego uznawania ich zgodności) i opublikowanych w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
2. Struktura wykazu norm
- Rozdział I: Normy i specyfikacje wiążące
- Rozdział II: Przejrzystość w zakresie zdolności przesyłowej
- Rozdział III: Publicznie oferowane interfejsy użytkownika
- Rozdział IV: Połączenia międzysieciowe i dostęp do sieci
- Rozdział V: Usługi oraz cechy usług
- Rozdział VI: Przypisywanie numerów i adresów
- Rozdział VII: Jakość usług
- Rozdział VIII: Usługi transmisji radiowej i telewizyjnej
3. Status norm i specyfikacji wymienionych w wykazie
Normy i specyfikacje wymienione w rozdziale I mają inny status niż normy i specyfikacje w pozostałych rozdziałach niniejszego wykazu.
Stosowanie norm i specyfikacji wymienionych w rozdziale I jest wiążące na mocy odpowiednich przepisów. Obowiązek stosowania norm i specyfikacji może zostać nałożony w drodze procedury określonej w art. 17 ust. 4 dyrektywy ramowej. Zgodnie z art. 17 ust. 4 dyrektywy ramowej, „jeżeli Komisja zamierza wprowadzić obowiązek wdrożenia niektórych norm i/lub specyfikacji, winna zamieścić w tym przedmiocie odpowiednią informację w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich oraz wezwać wszelkie zainteresowane strony do publicznego wypowiedzenia się w tej sprawie.” Komisja, działając zgodnie z procedurą określoną w art. 22 ust. 3 dyrektywy ramowej, wprowadza obowiązek stosowania odpowiednich norm i specyfikacji poprzez zamieszczenie wzmianki o tym, że są one obowiązkowe, w wykazie norm i specyfikacji opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
Stosowanie norm i specyfikacji wymienionych w rozdziałach II do VIII jest zalecane, ale nie istnieje w tym zakresie zobowiązanie prawne. Zgodnie z art. 17 ust. 2 dyrektywy ramowej „państwa członkowskie będą zachęcały do stosowania norm lub specyfikacji (...) przy świadczeniu usług, udostępnianiu technicznych interfejsów lub funkcji sieciowych, w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne dla zapewnienia interoperacyjności usług i zwiększenia swobody wyboru użytkowników.” W tym kontekście zalecane normy i specyfikacje należy traktować jako propozycje, którym może zostać nadany status wiążący, jeśli władze stwierdzą istnienie na rynku zakłóceń wynikających z niewystarczającego stopnia zastosowania zalecanych norm i specyfikacji.
Zgodnie z art. 17 dyrektywy ramowej, zawarte w tym wykazie normy i specyfikacje „mogą stanowić podstawę wspierania oferowania zharmonizowanych usług w dziedzinie udostępniania sieci łączności elektronicznej, usług łączności elektronicznej, urządzeń towarzyszących i usług” (ust. 1), „celem zapewnienia interoperacyjności usług i zwiększenia oferty dla użytkowników” (ust. 2). Należy o tym pamiętać w przypadku stosowania tych norm i specyfikacji, które zawierają alternatywne rozwiązania lub klauzule wyboru.
Zgodnie z art. 17 ust. 5 i 6 dyrektywy ramowej, „jeżeli Komisja uzna, że normy i/lub specyfikacje (...) nie przyczyniają się już do harmonizacji świadczonych usług łączności elektronicznej, albo że nie wychodzą naprzeciw potrzebom konsumenta lub utrudniają rozwój technologiczny (...), usunie je z listy norm i/lub specyfikacji (...).”
Oprócz norm i specyfikacji wymienionych w rozdziale I niniejszego wykazu, również inne przepisy prawa ustanowione w ramach regulacyjnych dla sieci i usług łączności elektronicznej mogą przewidywać obowiązkowe stosowanie określonych norm i specyfikacji przez niektóre przedsiębiorstwa.
4. Wersja norm i specyfikacji
W przypadku gdy nie podano numeru wersji normy lub specyfikacji, niniejszy wykaz zawiera odniesienie do wersji obowiązującej w chwili jego opublikowania.
Jeśli nie zaznaczono inaczej, odniesienie do normy lub specyfikacji złożonej z wielu części obejmuje wszystkie części i podczęści tej normy lub specyfikacji. W niektórych wyraźnie zaznaczonych przypadkach wykaz zawiera odniesienie jedynie do określonych części normy lub specyfikacji.
5. Normy i specyfikacje techniczne
Większość norm i specyfikacji wymienionych w niniejszym wykazie to dokumenty ETSI, zarówno według poprzedniej, jak i według obecnej nomenklatury ETSI. Definicje różnych rodzajów dokumentów ETSI można znaleźć na następującej stronie internetowej pod „ETSI Directives”: http://portal.etsi.org/directives/
Najważniejsze z nich to:
Dokumenty według obecnej nomenklatury ETSI
Specyfikacja techniczna, TS (Technical Specification): zawiera głównie przepisy normatywne, zatwierdzone przez organ techniczny.
Sprawozdanie techniczne, TR (Technical Report): zawiera głównie elementy informacyjne, zatwierdzone przez organ techniczny.
Norma, ES (Standard): zawiera głównie przepisy normatywne, zatwierdzone przez członków ETSI.
Przewodnik, EG (Guide): zawiera głównie elementy informacyjne, zatwierdzone przez członków ETSI.
Sprawozdanie specjalne, SR (Special Report): zawiera informacje, które w celach dokumentacyjnych są udostępniane publicznie.
Norma europejska (seria telekomunikacja), EN (European Standard, telecommunications series): zawiera przepisy normatywne, zatwierdzone przez krajowe organizacje normalizacyjne i/lub delegacje krajowe ETSI oraz wywierające skutki w zakresie zasady „standstill” oraz krajowej transpozycji normy.
Norma zharmonizowana (Harmonized standard): norma europejska serii telekomunikacja, której projekt został powierzony ETSI przez Komisję Europejską na podstawie dyrektyw 98/34/WE oraz 98/48/WE, która została opracowana z uwzględnieniem odpowiednich wymogów zasadniczych ujętych w dyrektywie „nowego podejścia”, i do której odwołanie zostało następnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
Dokumenty według poprzedniej nomenklatury ETSI, odniesienia do których zawiera wykaz:
Europejska Norma Telekomunikacyjna, ETS (European Tele-communication Standard): zawiera przepisy normatywne, zatwierdzone przez krajowe organizacje normalizacyjne i/lub delegacje krajowe ETSI oraz wywierające skutki w zakresie zasady „standstill” oraz krajowej transpozycji normy.
Sprawozdanie techniczne ETSI, ETR (ETSI Technical Report): zawiera głównie elementy informacyjne, zatwierdzone przez komitet techniczny.
6. Adresy, pod którymi można otrzymać dokumenty referencyjne
ETSI Publications Office adres pocztowy:
ETSI
650 Route des Lucioles
F-06921 Sophia Antipolis Cedex
Francja
Tel. (+33-4) 92 94 42 41
Faks (+33-4) 93 95 81 33
E-mail: publications@etsi.fr
Adres internetowy: http://www.etsi.org/services products/freestan-
dard/home.htm
Bezpośredni dostęp do dokumentów ETSI: http://pda.etsi.org/pda/ queryform.asp
ITU Sales and Marketing Service (w przypadku dokumentów ITU-T)
adres pocztowy:
ITU
Place des Nations
CH-1211 Genewa 20
Szwajcaria
Tel. (41-22) 730 61 41 (angielski)
(41-22) 730 61 42 (francuski)
(41-22) 730 61 43 (hiszpański)
Faks (41-22) 730 51 94
E-mail: sales@itu.int
Adres internetowy: http://www.itu.int
7. Odniesienia do prawodawstwa UE
Wykaz odsyła do następujących aktów prawnych, możliwych do odszukania na stronie: http://europa.eu.int/information society/ topics/telecoms/regulatory/index en.htm
Dyrektywa 2002/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej (dyrektywa ramowa) (Dz.U. L 108 z 24.4.2002, str. 33).
Dyrektywa 2002/19/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie dostępu do sieci łączności elektronicznej i urządzeń towarzyszących oraz wzajemnych połączeń (dyrektywa o dostępie) (Dz.U. L 108 z 24.4.2002, str. 7).
Dyrektywa 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników (dyrektywa o usłudze powszechnej) (Dz.U. L 108 z 24.4.2002, str. 51).
Dyrektywa 2002/58/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotycząca przetwarzania danych osobowych i ochrony prywatności w sektorze łączności elektronicznej (dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej) (Dz.U. L 201 z 31.7.2002, str. 27).Dyrektywa 2002/20/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zezwoleń na udostępnienie sieci i usług łączności elektronicznej (dyrektywa o zezwoleniach) (Dz.U. L 108 z 24.4.2002, str. 21).
Zalecenie 2000/417/WE Komisji w sprawie uwolnionego dostępu do pętli lokalnej (Dz.U. L 156 z 29.6.2000, str. 44).
Rozporządzenie (WE) 2887/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie uwolnionego dostępu do pętli lokalnej (Dz.U. L 336 z 30.12.2000, str. 4).
Zalecenie Komisji (2005/57/WE) z dnia 21 stycznia 2005 r. w sprawie udostępniania łączy dzierżawionych w Unii Europejskiej (Część 1 - Najważniejsze warunki udostępniania oferowanych hurtowo łączy dzierżawionych) (notyfikowana jako dokument nr C(2005) 103) (Dz.U. L 24 z 27.1.2005, str. 27).
Zalecenie Komisji (2005/268/WE) z dnia 29 marca 2005 r. w sprawie udostępniania łączy dzierżawionych w Unii Europejskiej - Część 2 - Aspekty cenowe oferowanych hurtowo części obwodów łączy dzierżawionych (notyfikowana jako dokument nr C(2005) 951) (Dz.U. L 83 z 1.4.2005, str. 52).
Zalecenie Komisji 2003/558/WE z dnia 25 lipca 2003 r. w sprawie przetwarzania informacji o miejscu przebywania osoby wywołującej w elektronicznych sieciach łączności dla potrzeb usługi numeru alarmowego rozszerzonej o informacje o miejscu przebywania (Dz.U. L 189 z 29.7.2003, str. 49).
Dyrektywa 1999/5/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 marca 1999 r. w sprawie urządzeń radiowych i końcowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz wzajemnego uznawania ich zgodności. (Dz.U. L 91 z 7.4.1999, str. 10).
Decyzja Rady 2001/792/WE z dnia 23 października 2001 r. ustanawiająca mechanizm wspólnotowy ułatwiający wzmocnioną współpracę w interwencjach wspierających ochronę ludności (Dz.U. L 297 z 15.11.2001, str. 7).
Decyzja nr 676/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie ram regulacyjnych dotyczących polityki spektrum radiowego we Wspólnocie Europejskiej (decyzja o spektrum radiowym) (Dz.U. L 108 z 24.4.2002, str. 1).
Dyrektywa 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiająca procedurę udzielania informacji w zakresie norm i przepisów technicznych oraz w zakresie zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego, zmieniona dyrektywą 98/48/WE (Dz.U. L 204 z 21.7.1998, str. 37).
Komunikat Komisji dla Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów w sprawie interoperacyjności usług interaktywnej telewizji cyfrowej, COM(2004) 541 z dnia 30 lipca 2004 r.
Komunikat Komisji dla Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów dotyczący przeglądu interoperacyjności usług w zakresie interaktywnej telewizji cyfrowej zgodnie z komunikatem COM (2004) 541 z dnia 30 czerwca 2004 r., COM(2006) 37 z dnia 2 lutego 2006 r.
8. Definicje i skróty
Definicje
Zastosowanie mają definicje zawarte w odpowiednich aktach prawnych UE wymienionych w pkt 7.
Skróty
Do celów niniejszego dokumentu stosuje się następujące skróty:
3GPP | 3 Generation Partnership Project (projekt partnerski |
| trzeciej generacji) |
API | Application Program Interface (interfejs programów użytkowych) |
DAB | Digital Audio Broadcasting (radiofonia cyfrowa) |
DVB | Digital Video Broadcasting (telewizja cyfrowa) |
ETSI | European Telecommunication Standards Institute (Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych) |
GSM | Global System for Mobile communications (globalny system telefonii komórkowej) |
ISDN | Integrated Service Digital Network (sieć cyfrowa z integracją usług) |
IP | Internet Protocol (protokół internetowy) |
IPAT | Internet Protocol Access Terminal (terminal dostępu do protokołu internetowego) |
ITU | International Telecommunications Union (Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny) |
MHEG | Multimedia and Hypermedia Experts Group (grupa ekspertów ds. multimediów i hipermediów) |
MHP | Multimedia Home Platform (multimedialna platforma domowa) |
NGN | Next Generation Networks (sieci nowej generacji) |
NTP | Network Termination Point (punkt zakończenia sieci) |
OSA | Open Service Access (otwarty dostęp do usług) |
Poi | Point of Interconnection (punkt połączenia między-sieciowego) |
PSTN | Public Switched Telephone Network (publiczna komutowana sieć telefoniczna) |
QoS | Quality of Service (jakość usługi) |
ULL | Unbundled Local Loop (uwolniona pętla lokalna) |
UMTS | Universal Mobile Telecommunications System (system telefonii komórkowej trzeciej generacji) |
WML | Wireless Mark-up Language (język opisu informacji dla zastosowań bezprzewodowych) |
WTVML | Wireless TeleVision Mark-up Language (język opisu informacji dla zastosowań telewizji bezprzewodowej), określany również jako WTML |
WYKAZ NORM I SPECYFIKACJI DOTYCZĄCYCH SIECI I USŁUG ŁĄCZNOŚCI ELEKTRONICZNEJ ORAZ URZĄDZEŃ I USŁUG TOWARZYSZĄCYCH URZĄDZENIA I USŁUGI
Publikacja niniejszego wykazu norm i specyfikacji służy wspieraniu oferowania zharmonizowanych usług łączności elektronicznej z korzyścią dla użytkowników, zapewnieniu interoperacyjności, a także wspieraniu wdrożenia ram prawnych. Uwzględnienie norm i specyfikacji następuje w przypadku, kiedy mają one związek z przepisami dyrektyw. Kryteria stosowane dla włączenia norm i specyfikacji do niniejszego wykazu zostały przedstawione w uwagach wyjaśniających.
ROZDZIAŁ I
1. Normy wiążące
Niniejszy wykaz nie zawiera żadnych norm wiążących.
Obowiązek stosowania norm może zostać nałożony w drodze procedury określonej w art. 17 ust. 4 dyrektywy ramowej. Jeżeli Komisja zamierza wprowadzić obowiązek stosowania niektórych norm i/lub specyfikacji, zamieszcza w tym przedmiocie odpowiednią informację w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich oraz wzywa wszelkie zainteresowane strony do publicznego wypowiedzenia się w tej sprawie.
ROZDZIAŁ II
2. Przejrzystość w zakresie zdolności przesyłowej
2.1. Dostęp stron trzecich do pętli lokalnej
Interfejsy techniczne i/lub cechy usługi | Nr referencyjny | Uwagi |
Zarządzanie częstotliwościami w sieciach dostępu wykorzystujących kable metalowe (Spectral management on metallic access networks), Część 1: Definicje i biblioteka sygnałów | ETSITR 101830-1 (V.1.1.1) |
|
ROZDZIAŁ III
3. Publicznie oferowane interfejsy użytkownika
W określonych warunkach rynkowych (4) krajowy organ regulacyjny może nałożyć na operatorów szczególne obowiązki, pozwalające na spełnienie uzasadnionych żądań dostępu do określonych części sieci i urządzeń towarzyszących oraz umożliwienia korzystania z nich.
Do niniejszego wykazu nie włączono żadnej normy lub specyfikacji, ponieważ w chwili obecnej żadna z istniejących norm lub specyfikacji nie spełnia kryteriów określonych w uwagach wyjaśniających.
ROZDZIAŁ IV
4. Połączenia miedzysieciowe i dostęp do sieci
Zgodnie z dyrektywą o dostępie operatorzy sieci i usług łączności elektronicznej mogą podlegać szczególnym wymogom w zakresie połączeń wzajemnych i/lub dostępu.
Normy i specyfikacje dotyczące uwolnionego dostępu do pętli lokalnej oraz dostępu „bitstream” są wymienione w rozdziale II.
4.1 Interfejs programów użytkowych
Interfejsy techniczne i/lub cechy usługi | Nr referencyjny | Uwagi |
Otwarty dostęp do usług (Open Service Access, OSA); Interfejs programów użytkowych (API/Parlay 3) | ETSIES 201915 |
|
Otwarty dostęp do usług (Open Service Access, OSA); Interfejs programów użytkowych (API/Parlay 4) | ETSIES 202915 |
|
Otwarty dostęp do usług (Open Service Access, OSA); Interfejs programów użytkowych (API/Parlay 5) | ETSIES 203915 |
|
Dostosowane aplikacje UMTS dla polepszonego zarządzania siecią telefonii komórkowej, Faza 3 (UMTS Customized Applications for Mobile network Enhanced Logic, CAMEL, Phase 3); Specyfikacja dla części aplikacyjnej CAMEL (CAMEL Application Part [CAP] specification) | ETSITS 129078 |
|
Otwarty dostęp do usług UMTS (Open Service Access, OSA); Interfejs programów użytkowych, Część 1: Przegląd | ETSITS 129198-1 |
|
Otwarta architektura usług UMTS (UMTS Open Services Architecture), Interfejs programów użytkowych, Część 2 | ETSITR 129998 |
|
4.2. Dostęp do instalacji i usług sieciowych
Do niniejszego wykazu nie włączono żadnej normy lub specyfikacji, ponieważ w chwili obecnej żadna z istniejących norm lub specyfikacji nie spełnia kryteriów określonych w uwagach wyjaśniających.
4.3. Połączenia wzajemne
Interfejsy techniczne i/lub cechy usługi | Nr referencyjny | Uwagi |
IPCablecom; Część 12: Internet Sig-nalling Transport Protocol (ISTP) | ETSITS 101909-12 | definiuje interfejs SS7 do bramy sygnalizacyjnej sieci IPCablecom |
IPCablecom; Część 23: Internet Protocol Access Terminal - Line Control Signalling | ETSITS 101909-23 | definiuje interfejs sygnalizacyjny V5.2 do terminalu IPAT sieci IPCablecom |
ROZDZIAŁ V
5. Usługi oraz cechy usług
5.1. Lokalizacja rozmówcy
Interfejsy techniczne i/lub cechy usługi | Nr referencyjny | Uwagi |
Protokoły lokalizacji miejsca wypadku (Emergency location protocols) | ETSITS 102164 |
|
Usługi lokalizacyjne (Location Services, LCS), Opis funkcjonowania, etap 2 (UMTS) | ETSITS 123171 |
|
5.2. Aspekty dotyczące transmisji sygnałów radiowych i telewizyjnych
Normy i specyfikacje dla transmisji sygnałów radiowych i telewizyjnych są wymienione w rozdziale VIII.
5.3. Informacje o opłatach
Do niniejszego wykazu nie włączono żadnej normy lub specyfikacji, ponieważ w chwili obecnej żadna z istniejących norm lub specyfikacji nie spełnia kryteriów określonych w uwagach wyjaśniających.
5.4. Biura numerów
Interfejsy techniczne i/lub cechy usługi | Nr referencyjny | Uwagi |
Skomputeryzowana pomoc w zakresie spisu abonentów (Computerized directory assistance) | ITU-T ZalecenieE.115 | W chwili obecnej służy do wprowadzenia publicznych usług biur numerów zagranicznych |
Publiczne usługi biur numerów zagranicznych (International public directory services) | ITU-T Zalecenie F.510 | Możliwe jest również wykorzystanie przy łączeniu krajowych baz danych zawierających informacje o abonentach |
Ujednolicona specyfikacja w zakresie spisu abonentów (Unified Directory Specification) | ITU-T Zalecenie F.515 |
|
5.5. Odrzucanie połączeń anonimowych (Anonymous Call Rejected, ACR)
Odrzucanie połączeń anonimowych zostało wprawdzie unormowane dla sieci PSTN i ISDN, jednakże tylko niektóre z obecnych wdrożeń częściowo odpowiadają normom i specyfikacjom; brak jest również unormowań dla sieci GSM.
Do niniejszego wykazu nie włączono żadnej normy lub specyfikacji, ponieważ w chwili obecnej żadna z istniejących norm lub specyfikacji nie spełnia kryteriów określonych w uwagach wyjaśniających.
ROZDZIAŁ VI
6. Przypisywanie numerów i adresów
6.1. Wybór oraz preselekcja operatora
Do niniejszego wykazu nie włączono żadnej normy lub specyfikacji, ponieważ w chwili obecnej żadna z istniejących norm lub specyfikacji nie spełnia kryteriów określonych w uwagach wyjaśniających.
6.2. Przenoszenie numeru
Do niniejszego wykazu nie włączono żadnej normy lub specyfikacji, ponieważ w chwili obecnej żadna z istniejących norm lub specyfikacji nie spełnia kryteriów określonych w uwagach wyjaśniających.
ROZDZIAŁ VII
7. Jakość usług
Interfejsy techniczne i/lub cechy usługi | Nr referencyjny | Uwagi |
Dotyczące użytkownika parametry, definicje i metody pomiaru jakości usług (User related QoS parameter, defi-nitions and measurements) | ETSIEG 202057 |
|
Jakość usług telekomunikacyjnych (Quality of telecom services); | ETSI EG 202009 | Parametry dotyczące użytkownika |
Definicje parametrów działania dla jakości transmisji głosu oraz innych zastosowań pasma głosowego wykorzystujących sieci IP (Performance parameter definitions for quality of speech and other voice band applications utilising IP networks) | ITU-T Zalecenie G.1020 |
|
Uwaga: Zgodnie z art. 11 i 22 dyrektywy o usłudze powszechnej, krajowe organy regulacyjne mogą w określonych okolicznościach nałożyć wymóg stosowania określonych norm i/lub specyfikacji dla terminów udostępnienia usług oraz dla parametrów, definicji i metod pomiaru jakości usług. Normy i specyfikacje takie są wymienione w załączniku III do tej dyrektywy.
7.1. Poziom usług
Interfejsy techniczne i/lub cechy usługi | Nr referencyjny | Uwagi |
Kategorie jakości usług multimedial-nych dla użytkowników końcowych (End-user multimedia QoS categories) | ITU-T Zalecenie G.1010 |
|
7.2. Cele w zakresie parametrów sieci
Niniejszy wykaz zawiera wyłącznie normy i specyfikacje, które dotyczą usług opartych na protokole internetowym (IP).
Interfejsy techniczne i/lub cechy usługi | Nr referencyjny | Uwagi |
Cele w zakresie parametrów sieci dla usług opartych na protokole inter-netowym (Network performance objec-tives for IP-based services) | ITU-T Zalecenie Y.1 541 | Niektóre technologie wymagają specjalnego podejścia w zakresie dopuszczalnych odchyleń |
Koncepcja i architektura jakości usług (Quality of Service Concept and Architecture) | ETSITS 123107 | Tabela zgodności między klasami jakości usług w zaleceniu Y.1 541 ITU-T oraz w TS 123107 |
ROZDZIAŁ VIII
8. Usługi transmisji radiowej i telewizyjnej
8.1. Interfejsy programów użytkowych
Interfejsy techniczne i/lub cechy usługi | Nr referencyjny | Uwagi |
Telewizja cyfrowa (Digital Video Broadcasting, DVB); Multimedialna platforma domowa (Multimedia Home Platform, MHP) - specyfikacja 1.1.1 | ETSITS 102812 | wersja 1.2.1 |
Telewizja cyfrowa (Digital Video Broadcasting, DVB); Multimedialna platforma domowa (Multimedia Home Platform, MHP) - specyfikacja 1.0.3 | ETSIES 201812 | wersja 1.1.1 poprzednio TS 101812 v. 1.3.1 |
Profil nadawania MHEG-5 (Broadcast Profile) | ETSIES 202184 | wersja 1.1.1 |
8.2. Normy i specyfikacje dla realizacji interaktywnych treści telewizyjnych
Interfejsy techniczne i/lub cechy usługi | Nr referencyjny | Uwagi |
WTVML, Specyfikacja prostej mikroprzeglądarki dla interaktywnych aplikacji telewizyjnych, opartej na WML i z nim kompatybilnej (WTVML, Specification for a Light-weight Microbrowser for interactive TV applications, based on and compatible with WML) | ETSITS 102322 | wersja 1.1.1 |
8. 3. Cyfrowa transmisja radiowa i telewizyjna
Interfejsy techniczne i/lub cechy usługi | Nr referencyjny | Uwagi |
Radiofonia cyfrowa (Digital Audio Broadcasting, DAB); Maszyna wirtualna: Specyfikacja Java-DAB | ETSITS 101993 |
|
Cyfrowa telewizja komórkowa (Digital Video Broadcasting (Handheld)) DVB-H | ETSI EN 302 304
| wersja 1.1.1 |
|
(1) Dz.U. C 71 z 23.3.2006, str. 9.
(2) Dz.U. L 186 z 25.7.2003, str. 43.
(3) Ustanowionego na mocy art. 22 dyrektywy ramowej.
(4) Por. art. 8 ust. 2 dyrektywy ramowej.
[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez art. 1 decyzji Komisji z dnia 17 marca 2008 r. zmieniającej decyzję 2007/176/WE w zakresie wykazu norm i specyfikacji dotyczących sieci i usług łączności elektronicznej oraz urządzeń i usług towarzyszących (Dz.Urz.UE L 93 z 4.04.2008, str. 24). Zmiana weszła w życie 17 marca 2008 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00