Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2006-11-18 do 2011-03-18
Wersja archiwalna od 2006-11-18 do 2011-03-18
archiwalny
Alerty
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1678/2006
z dnia 14 listopada 2006 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 92/2005 w odniesieniu do alternatywnych sposobów usuwania i wykorzystania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 października 2002 r. ustanawiające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi (1), w szczególności jego art. 5 ust. 2 lit. g) i art. 6 ust. 2 lit. i),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 ustanawia zasady dotyczące sposobów usuwania i wykorzystania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Przewiduje ono również możliwość zatwierdzenia dodatkowych sposobów usuwania i wykorzystania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego po przeprowadzeniu konsultacji z właściwym komitetem naukowym.
(2) Na podstawie opinii wydanych przez Naukowy Komitet Sterujący oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) do tej pory sześć metod zatwierdzono jako alternatywne sposoby usuwania lub wykorzystania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 92/2005 z dnia 19 stycznia 2005 r. wdrażającym rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiające sposoby usuwania i wykorzystania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i zmieniające jego załącznik VI w odniesieniu do przetwarzania biogazu i wytopionych tłuszczów (2).
(3) Na podstawie kolejnego wniosku EFSA wydał w dniu 13 lipca 2006 r. opinię w sprawie bezpieczeństwa metody termomechanicznej produkcji paliwa ekologicznego. Należy zatem uwzględnić, poprzez wprowadzenie zmian do rozporządzenia (WE) nr 92/2005, warunki, w jakich proces ten został uznany za bezpieczny sposób usuwania obornika i treści przewodu pokarmowego oraz surowca kategorii 3.
(4) Po ponownym rozpatrzeniu ryzyka dla zdrowia ludzi i zwierząt należy zezwolić na stosowanie surowców kategorii 2 powstałych w zatwierdzonej metodzie produkcji paliwa ekologicznego do niektórych zastosowań technicznych lub do przetworzenia w biogaz.
(5) Należy odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 92/2005.
(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
W rozporządzeniu (WE) nr 92/2005 wprowadza się następujące zmiany:
1) artykuł 2 otrzymuje brzmienie:
„Artykuł 2
Zatwierdzanie, przetwarzanie i wykorzystanie lub usuwanie surowców kategorii 2 lub 3
1. Następujące metody zostają zatwierdzone i mogą być dopuszczone przez właściwe władze do przetwarzania i wykorzystania lub usuwania surowców kategorii 2 lub 3:
a) hydroliza zasadowa określona w załączniku I;
b) metoda hydrolizy wysokociśnieniowej w wysokiej temperaturze określona w załączniku II;
c) metoda produkcji biogazu za pomocą hydrolizy wysokociśnieniowej określona w załączniku III;
d) metoda produkcji paliwa ekologicznego określona w załączniku IV;
e) metoda gazyfikacji Brookesa określona w załączniku V; oraz
f) metoda spalania tłuszczu zwierzęcego w kotle cieplnym określona w załączniku VI.
Metoda termomechanicznej produkcji paliwa ekologicznego, określona w załączniku VII, zostaje zatwierdzona i może być dopuszczona przez właściwe władze jako metoda przetwarzania i usuwania obornika i treści przewodu pokarmowego oraz surowca kategorii 3.
2. Właściwe władze mogą zezwolić na wykorzystanie innych parametrów procesu, pod warunkiem że takie parametry powodują równoważne zmniejszenie ryzyka dla zdrowia ludzi i zwierząt w przypadku etapów:
a) metody produkcji paliwa ekologicznego, określonej w załączniku IV pkt 1 lit. b) ppkt i); oraz
b) metody spalania tłuszczu zwierzęcego w kotle cieplnym, o której mowa w załączniku VI pkt 1 lit. c) ppkt i).”;
2) w tytule i pierwszym zdaniu art. 3 wyrażenie „załączniki I-VI” zastępuje się wyrażeniem „Załączniki”;
3) artykuł 4 otrzymuje brzmienie:
a) w ust. 2 dodaje się akapit w brzmieniu:
„Jednak surowiec powstały w wyniku metody produkcji paliwa ekologicznego określonej w załączniku IV należy spalić.”;
b) w ust. 3 dodaje się lit. d):
„d) w przypadku surowca powstałego w wyniku metody produkcji paliwa ekologicznego określonej w załączniku IV, wykorzystanej do wytwarzania produktów technicznych.”;
c) skreśla się ustęp 5;
4) Załączniki zmienia się zgodnie z Załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł 2
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 14 listopada 2006 r.
W imieniu Komisji |
Markos KYPRIANOU |
Członek Komisji |
|
(1) Dz.U. L 273 z 10.10.2002, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 208/2006 (Dz.U. L 36 z 8.2.2006, str. 25).
(2) Dz.U. L 19 z 21.1.2005, str. 27. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2067/2005 (Dz.U. L 331 z 17.12.2005, str. 12).
ZAŁĄCZNIK
W załącznikach do rozporządzenia (WE) nr 92/2005 wprowadza się następujące zmiany:
1) w załączniku IV skreśla się pkt 3;
2) dodaje się załącznik VII w brzmieniu:
„ZAŁĄCZNIK VII
TERMOMECHANICZNA METODA PRODUKCJI PALIWA EKOLOGICZNEGO
Termomechaniczna metoda produkcji paliwa ekologicznego oznacza przetwarzanie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego odbywające się na następujących warunkach:
1. Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego są umieszczane w konwertorze, a następnie przetwarzane w temperaturze 80 °C przez okres ośmiu godzin. W tym czasie surowiec jest ciągle rozdrabniany przy użyciu właściwych urządzeń do mechanicznego ścierania.
2. Następnie surowiec jest przetwarzany w temperaturze 100 °C przez co najmniej dwie godziny.
3. Wielkość cząstek powstałego w ten sposób surowca nie może przekraczać 20 milimetrów.
4. Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego należy przetwarzać w taki sposób, aby wymagania czasowo-temperaturowe ustanowione w pkt 1 i 2 były spełnione jednocześnie.
5. Podczas obróbki termicznej surowca parująca woda jest nieustannie odprowadzana z przestrzeni powyżej paliwa ekologicznego i przeprowadzana przez kondensator ze stali nierdzewnej. Kondensat jest przetrzymywany w temperaturze co najmniej 70 °C przez co najmniej godzinę, zanim zostanie uwolniony jako ścieki.
6. Po przeprowadzeniu obróbki cieplnej surowca uzyskane w ten sposób paliwo ekologiczne jest uwalniane z konwertora i automatycznie przewożone w zablokowanym przenośniku do spalania lub współspalania w tym samym zakładzie.
7. Zakład posiada i utrzymuje system analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli, który umożliwia kontrolowanie wymogów określonych w punktach 1-6.
8. Proces jest przeprowadzany partiami.”