Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2006 nr 213 str. 4
Wersja archiwalna od 2006-07-20 do 2007-12-31
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2006 nr 213 str. 4
Wersja archiwalna od 2006-07-20 do 2007-12-31
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA KOMISJI

z dnia 20 lipca 2006 r.

dotycząca kwestionariusza dla sprawozdań państw członkowskich w sprawie wykonania dyrektywy 1999/13/WE w okresie 2005-2007

(notyfikowana jako dokument nr C(2006) 3274)

(2006/534/WE)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 1999/13/WE z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie ograniczenia emisji lotnych związków organicznych spowodowanej użyciem organicznych rozpuszczalników podczas niektórych czynności i w niektórych urządzeniach (1), w szczególności jej art. 11 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 11 ust. 1 dyrektywy 1999/13/WE państwa członkowskie są zobowiązane do przygotowywania sprawozdań na temat wykonywania wspomnianej dyrektywy na podstawie kwestionariusza lub szkicu opracowanego przez Komisję.

(2) Państwa członkowskie przygotowały sprawozdania na temat wykonywania wymienionej dyrektywy w okresie od dnia 1 stycznia 2003 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. zgodnie z decyzją Komisji 2002/529/WE (2).

(3) Drugie sprawozdanie będzie obejmowało okres od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2007 r.

(4) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ustanowionego zgodnie z art. 6 dyrektywy Rady 91/692/EWG (3),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Państwa członkowskie stosują kwestionariusz zawarty w Załączniku do niniejszej decyzji do sporządzania sprawozdań obejmujących okres od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2007 r., które należy przesyłać do Komisji zgodnie z art. 11 ust. 1 dyrektywy 1999/13/WE.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 lipca 2006 r.

W imieniu Komisji

Stavros DIMAS

Członek Komisji

(1) Dz.U. L 85 z 29.3.1999, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2004/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 143 z 30.4.2004, str. 87).

(2) Dz.U. L 172 z 2.7.2002, str. 57.

(3) Dz.U. L 377 z 31.12.1991, str. 48. Dyrektywa zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 1882/2003 Parlamentu europejskiego i Rady (Dz.U. L 284 z 31.10.2003, str. 1).

ZAŁĄCZNIK

Kwestionariusz w sprawie wykonania dyrektywy 1999/13/WE sprawie ograniczenia emisji lotnych związków organicznych spowodowanej użyciem organicznych rozpuszczalników podczas niektórych czynności i w niektórych urządzeniach w okresie 2005-2007

Wskazówki dotyczące udzielania odpowiedzi na poniższe pytania:

Odpowiedzi powinny być krótkie i jak najbardziej dokładne.

Przekazywane informacje, w szczególności dotyczące liczby urządzeń i podjętych działań, mogą zawierać reprezentatywne dane, pod warunkiem że wystarczą one do tego, aby wykazać, że wymogi dyrektywy zostały spełnione.

W przypadku sprawozdań obejmujących okresy poprzedzające daty ustanowione w art. 4 dyrektywy 1999/13/WE informacje dotyczące istniejących urządzeń powinny opierać się na najlepszych dostępnych danych szacunkowych dla tych okresów.

W przypadku gdy dana sytuacja pozostaje bez zmian, można w kwestionariuszu odnieść się do poprzednich odpowiedzi, przy czym oczywiście możliwości tej nie mają państwa członkowskie po raz pierwszy biorące udział w okresie sprawozdawczym. Jeśli nastąpiły zmiany, należy przedstawić je, udzielając odpowiedzi na nowo.

1. Opis ogólny

Jakie są główne cechy ustawodawstwa krajowego konieczne do ustanowienia systemu zatwierdzania lub rejestracji w celu zapewnienia zgodności z wymogami dyrektywy? Proszę wymienić szczegółowo zmiany w ustawodawstwie krajowym w okresie sprawozdawczym dotyczące dyrektywy 1999/13/WE.

2. Urządzenia objęte sprawozdaniem

Dla każdej z dwunastu sekcji załącznika II A proszę podać szacunkowo, ile urządzeń mieści się w kategoriach określonych poniżej (państwa członkowskie, które w swoim ustawodawstwie krajowym stosują odmienna klasyfikację sektorową, mogą posłużyć się nią, udzielając odpowiedzi na niniejsze pytanie):

- wszystkie istniejące urządzenia objęte art. 2 ust. 2 dyrektywy pod koniec okresu sprawozdawczego,

- wszystkie urządzenia, które zostały zarejestrowane lub zatwierdzone przez właściwe organy w okresie sprawozdawczym,

- jaka liczba urządzeń z tych, o których mowa w poprzednim tiret, została zatwierdzona lub zarejestrowana zgodnie z art. 4 ust. 4 dyrektywy? (nieobowiązkowe),

- jaka liczba tych urządzeń jest również objęta dyrektywą IPPC? (nieobowiązkowo).

3. Podstawowe obowiązki operatora

Ogólnie, jakie przepisy administracyjne zostały wprowadzone w celu umożliwienia właściwym organom zapewnienia, że urządzenia działają zgodnie z ogólnymi zasadami określonymi w art. 5?

4. Istniejące urządzenia

Ile istniejących urządzeń jest zatwierdzonych lub zarejestrowanych jako stosujące plan obniżania emisji podany w załączniku II B, zgodnie z art. 4 ust. 3?

5. Wszystkie urządzenia

5.1. Zgodnie z art. 5 ust. 3 lit. a) państwa członkowskie zgłaszają Komisji odstępstwo dotyczące stosowania wartości emisji lotnych jako dopuszczalnej wartości emisji.

- Czy były jakieś odstępstwa?

- W jaki sposób wykazano w tych przypadkach, że dla danej instalacji osiągnięcie tej wartości nie jest możliwe z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia?

- W jaki sposób uznano, że nie spowoduje to znacznego ryzyka dla ludzkiego zdrowia lub środowiska?

5.2. Zgodnie z art. 5 ust. 3 lit. b) czynności, które nie mogą być prowadzone w warunkach ograniczonych, mogą zostać wyłączone spod środków przewidzianych w załączniku II A wówczas, gdy możliwość ta jest wyraźnie wymieniona w tym załączniku.

- Ilu operatorów skorzystało z tej możliwości i w stosunku do jakiej liczby urządzeń?

- W jaki sposób wykazano, że plan obniżania emisji podany w załączniku IIB nie jest wykonalny z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia?

- W jaki sposób operator wykazał, że dla odpowiednich urządzeń stosuje najlepszą dostępną technikę?

6. Plany krajowe

6.1. Czy państwo członkowskie podjęło decyzję o opracowaniu i realizacji planu krajowego zgodnie z art. 6? (Patrz: decyzja Komisji 2000/541/WE z dnia 6 września 2000 r. w sprawie kryteriów oceny krajowych planów zgodnie z art. 6 dyrektywy Rady 1999/13/WE (1))

6.2. Ile urządzeń zostało objętych planem krajowym? Jaką docelową redukcję emisji zakłada się w planie? Jaki jest obecny ogólny poziom emisji dla urządzeń objętych planem? W jaki sposób można go porównać z jakimkolwiek tymczasowo przyjętym celem redukcji emisji przypadającym na ten okres sprawozdawczy?

7. Zastępowanie

W odniesieniu do zaleceń opublikowanych przez Komisję zgodnie z art. 7 ust. 1, w jakim stopniu zostały one uwzględnione przy zatwierdzaniu i formułowaniu (ogólnie wiążących zasad (patrz: art. 7 ust. 2)?

8. Monitoring

8.1. W odniesieniu do art. 8 ust. 1, w przypadku gdy państwo członkowskie nałożyło na operatora zobowiązanie składania sprawozdań rocznych w celu dostarczania właściwym organom danych do weryfikacji zgodności z dyrektywą, proszę podać, ilu operatorów nie dostarczyło właściwym organom koniecznych danych i dla jakiej liczby urządzeń? Jakie działania zostały podjęte przez właściwe organy, aby zagwarantować dostarczenie tych informacji w najkrótszym możliwym czasie?

8.2. W odniesieniu do art. 8 ust. 1, w przypadku gdy państwo członkowskie nałożyło na operatora zobowiązanie składania sprawozdań „na żądanie” w celu dostarczania właściwym organom danych do weryfikacji zgodności z dyrektywą, proszę podać, ilu operatorów dostarczyło właściwym organom konieczne dane i dla jakiej liczby urządzeń?

8.3. Bez uszczerbku dla art. 8 ust. 4 i w odniesieniu do art. 8 ust. 3, proszę podać liczbę urządzeń, w przypadku których częstotliwość pomiarów okresowych jest wyższa niż raz do roku.

9. Niewypełnienie zobowiązań

W odniesieniu do art. 10:

- w stosunku do ilu operatorów stwierdzono naruszenie wymogów dyrektywy?

- jakie działania podjęto w celu przywrócenia zgodności „w możliwie najkrótszym czasie” zgodnie z art. 10 lit. a)?

- ile razy właściwe władze zawieszały lub wycofywały zezwolenie w przypadku braku zgodności na mocy art. 10 lit. b)?

10. Zgodność z dopuszczalnymi wartościami emisji

10.1. Proszę krótko opisać praktyki mające na celu zapewnienie zgodności z dopuszczalnymi wartościami emisji dla gazów odlotowych, wartościami emisji lotnych i wartościami całkowitych emisji. Proszę podać informacje na temat przykładów działań mających na celu zapewnienie zgodności w okresie referencyjnym.

10.2. Jakie są, ogólnie rzecz ujmując, najczęstsze praktyki dotyczące regularnych kontroli przeprowadzanych na miejscu przez właściwe organy? Jeżeli nie są one przeprowadzane, w jaki sposób właściwe organy sprawdzają informacje dostarczane przez operatora?

11. Plan obniżania emisji

11.1. Jaką procedurę stosuje się w celu zapewnienia, że plan obniżania emisji zaproponowany przez operatora odpowiada w największym możliwym stopniu emisjom, które miałyby miejsce w przypadku zastosowania dopuszczalnych wartości emisji określonych w załączniku II do dyrektywy? Proszę podać informacje na temat Państwa doświadczeń związanych ze stosowaniem planu obniżania emisji.

11.2. Jeżeli stosowali Państwo plan obniżania emisji podany w załączniku II B ust. 2, proszę odpowiedzieć na następujące pytania:

11.2.1. Jakie procedury i praktyki są stosowane do obliczania rocznych emisji odniesienia?

11.2.2. Jakie procedury i praktyki są stosowane do obliczania emisji docelowej?

11.2.3. Jakie praktyki są stosowane w celu zapewnienia osiągnięcia zgodności z emisją docelową?

Odpowiedzi mogą być krótkie mieć formę zestawienia.

12. Plan zarządzania rozpuszczalnikami

Zgodnie z art. 9, w jaki sposób wykazywana jest zgodność przez operatora (plan zarządzania rozpuszczalnikami lub równoważny)?

13. Publiczny dostęp do informacji

Ogólnie, jakie praktyki są stosowane w celu zapewnienia stosowania art. 12 w sprawie publicznego dostępu do informacji?

14. Powiązanie z innymi instrumentami wspólnotowymi

Jak państwa członkowskie oceniają skuteczność dyrektywy, między innymi w porównaniu z innymi wspólnotowymi instrumentami środowiskowymi?

(1) Dz.U. L 230 z 12.9.2000, str. 16.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00