Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2005 nr 274 str. 105
Wersja aktualna od 2007-02-15 do dnia notyfikacji
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2005 nr 274 str. 105
Wersja aktualna od 2007-02-15 do dnia notyfikacji
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA KOMISJI

z dnia 19 października 2005 r.

ustanawiająca środki bezpieczeństwa biologicznego w celu zmniejszenia ryzyka przeniesienia wysoce zjadliwej grypy ptaków spowodowanej przez wirus grypy A podtyp H5N1 z ptaków dziko żyjących na drób i inne ptaki żyjące w niewoli oraz przewidująca system wczesnego wykrywania na obszarach szczególnego ryzyka

(notyfikowana jako dokument nr C(2005) 4163)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2005/734/WE)

(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2007 r., Nr 46, poz. 54)   Pokaż wszystkie zmiany

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego (1), w szczególności jej art. 10 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Środki przewidziane w dyrektywie Rady nr 92/40/EWG z dnia 19 maja 1992 r. wprowadzającej wspólnotowe środki zwalczania influenzy drobiu (2) powinny zapewniać ochronę zdrowia zwierząt oraz przyczyniać się do rozwoju sektora drobiu.

(2) Po wybuchu wysoce zjadliwej grypy ptaków spowodowanej przez wirus grypy A podtyp H5N1 po raz pierwszy w południowo-wschodniej Azji w grudniu 2003 r. Komisja przyjęła kilka decyzji w celu ochrony przed przenoszeniem tej choroby do Wspólnoty z państw trzecich, w których wystąpiła. Wyżej wymienione decyzje stanowią że, z zastrzeżeniem ograniczonych wyjątków, zakazuje się przywozu do Wspólnoty z przedmiotowych krajów żywego drobiu, innych żywych ptaków, mięsa drobiowego i niektórych innych produktów pochodzenia drobiowego, mięsa i produktów mięsnych z dzikich i hodowlanych zwierząt łownych, trofeów myśliwskich z ptaków oraz jaj i produktów z jaj.

(3) Działania określone w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 745/2004 z dnia 16 kwietnia 2004 r. ustanawiającym środki w odniesieniu do przywozu produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do indywidualnego spożycia (3) odnoszą się wyraźnie do mięsa i produktów mięsnych z dzikich i hodowlanych zwierząt łownych.

(4) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 745/2004 wprowadza wobec wszystkich Państw Członkowskich wymóg zwrócenia uwagi pasażerów na ustanowione zasady na wszystkich wyznaczonych punktach wjazdu na teren UE. Państwa Członkowskie powinny w szczególności zapewnić, by pasażerowie przybywający z państw, w których wystąpiła ptasia grypa byli odpowiednio poinformowani. Informacje należy umieszczać w formie wyraźnych ogłoszeń w dobrze widocznych miejscach. Operatorzy międzynarodowego transportu pasażerskiego powinni zapewnić, by wszyscy pasażerowie przewożeni na teren Wspólnoty byli wystarczająco informowani o warunkach zdrowotnych zwierząt, mających zastosowanie w przypadku przywozu do Wspólnoty produktów pochodzenia zwierzęcego.

(5) Ponieważ istnieje ryzyko szerzenia wirusa grypy A podtyp H5N1 przez dzikie ptaki, a w szczególności ptaki migrujące, Komisja przyjęła również decyzje 2005/731/WE(4), 2005/732/WE (5) i 2005/726/WE (6) przewidujące dodatkowy nadzór nad drobiem domowym i dzikim ptactwem w związku z ptasią grypą.

(6) Prawodawstwo wspólnotowe, zwłaszcza dyrektywa 90/425/EWG i 92/40/EWG ustanawia ogólne wymogi dotyczące utrzymania maksymalnej gotowości do zwalczania choroby, a w szczególności wdrażania wetrynaryjnej kontroli i środków bezpieczeństwa biologicznego.

(7) Wysoce zjadliwą grypę ptaków spowodowaną przez wirus grypy A podtyp H5N1 potwierdzono niedawno w Turcji. Dowody i molekularne dane epidemiologiczne zdecydowanie wskazują na to, że wirus ptasiej grypy został przeniesiony do tego kraju przez ptaki migrujące ze Środkowej Azji.

(8) Przypadki ptasiej grypy zostały również potwierdzone w Rumunii na terenie fermy drobiu w obszarze o wysokim zagęszczeniu ptaków migrujących.

(9) W celu zmniejszenia ryzyka przeniesienia wysoce zjadliwej grypy ptaków spowodowanej przez wirus grypy A podtyp H5N1 przez dzikie ptaki do ferm drobiu i innych pomieszczeń gospodarskich gdzie ptaki są trzymane w niewoli właściwe jest wzmocnienie już istniejących wspólnotowych środków zapobiegania temu ryzyku.

(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji powinny uwzględniać ryzyko i nie ograniczać się do działań średnioterminowych jak te wdrażane w ramach krajowych planów działań na wypadek zagrożenia ptasią grypą lub rzekomym pomorem drobiu w przypadku wybuchu choroby.

(11) W celu zapewnienia właściwego wdrażania niniejszej decyzji Państwa Członkowskie powinny poinformować Komisję najpóźniej do dnia 5 listopada 2005 r. o podjętych środkach. Wyżej wymienione środki i, w razie potrzeby, niniejsza decyzja zostaną przeanalizowane przez Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt na posiedzeniu zaplanowanym w dniach 10-11 listopada 2005 r.

(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Środki bezpieczeństwa biologicznego

1. Państwa Członkowskie podejmą właściwe i konkretne środki w celu zmniejszenia ryzyka przeniesienia wysoce zjadliwej grypy ptaków spowodowanej przez wirus grypy A podtyp H5N1 (dalej zwanej „ptasią grypą”) z ptaków dziko żyjących na drób i inne ptaki żyjące w niewoli, z uwzględnieniem kryteriów i czynników ryzyka określonych w załączniku I do niniejszej decyzji.

2. W zależności od określonej sytuacji epidemiologicznej środki ustanowione w ust. 1 powinny być w szczególności skierowane na:

a) zapobieganie bezpośredniemu i pośredniemu kontaktowi ptaków dziko żyjących, w szczególności ptactwa wodnego z drobiem i innymi ptakami, w szczególności kaczkami i gęsiami;

b) odizolowanie domowych kaczek i gęsi od innego drobiu.

3. Państwa Członkowskie zadbają o to, by kontrole zdrowia zwierząt na fermach drobiu były prowadzone w sposób zapewniający zgodność z przepisami niniejszej decyzji.

4. Państwa Członkowskie dokonują regularnej oceny środków, które podjęły na mocy ust. 1 oraz w świetle badań przeprowadzonych zgodnie z decyzją 2005/732/WE, w celu dostosowania obszarów na swych terytoriach, które zostały uznane za szczególnie zagrożone wystąpieniem ptasiej grypy, do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej i ornitologicznej.

Artykuł 2

Systemy wczesnego wykrywania

1. Państwa Członkowskie wprowadzą system wczesnego wykrywania na obszarach swych terytoriów uznanych za obszary szczególnego ryzyka przeniesienia ptasiej grypy, z uwzględnieniem kryteriów określonych w załączniku II do niniejszej decyzji.

2. Systemy wczesnego wykrywania mają na celu szybkie informowanie właściwych organów weterynaryjnych przez właścicieli lub hodowców o wszelkich objawach ptasiej grypy u drobiu i ptaków żyjących w niewoli.

3. W szczególności w takiej sytuacji należy uwzględniać kryteria określone w załączniku II.

Artykuł 2a

Dodatkowe środki ograniczające zagrożenie

1. Państwa członkowskie zapewniają wprowadzenie, na terytoriach, które uznały za szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia grypy ptaków, zgodnie z art. 1 ust. 1, zakazu następujących czynności:

a) trzymania drobiu na wolnym powietrzu; zakaz powinien być wprowadzony bezzwłocznie;

b) korzystania ze zbiorników wodnych znajdujących się na wolnym powietrzu w celach związanych z hodowlą drobiu;

c) pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników, do których ma dostęp dzikie ptactwo;

d) wykorzystywania ptaków rzędu Anseriformes oraz Charadriiformes jako wabików (>ptaki wabiki<) podczas polowań na ptaki.

2. Państwa członkowskie zapewniają wprowadzenie zakazu gromadzenia drobiu i innych ptaków na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych, łącznie z gonitwami ptaków.

Artykuł 2b

Odstępstwa

1. W drodze odstępstwa od art. 2a ust. 1 właściwy organ może wydać zgodę na następujące czynności:

a) trzymanie drobiu na wolnym powietrzu, z zastrzeżeniem dostarczania ptakom pokarmu i wody w zamkniętym pomieszczeniu lub w miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia przylatywanie dzikiego ptactwa oraz zapobiega ich kontaktom z pokarmem i wodą przeznaczonymi dla drobiu;

b) wykorzystywanie zewnętrznych zbiorników wody, jeżeli są one niezbędne ze względu na wymogi w zakresie zdrowia zwierząt w przypadku niektórych gatunków drobiu oraz są dostatecznie chronione przed dostępem dzikiego ptactwa wodnego;

c) pojenie wodą ze zbiorników, do których ma dostęp dzikie ptactwo po takim jej uzdatnieniu, które zagwarantowałoby dezaktywację potencjalnie znajdujących się w niej wirusów grypy ptaków;

d) używanie ptaków wabików podczas polowań na ptaki:

i) przez zarejestrowanych we właściwym organie hodowców ptaków wabików, pod ścisłym nadzorem tego organu, w celu wabienia dzikiego ptactwa służącego jako próbki do wykorzystania w programach państw członkowskich związanych z badaniami ptasiej grypy u drobiu i dzikiego ptactwa, o których mowa w decyzji Komisji 2005/732/WE; lub

ii) zgodnie z odpowiednimi środkami bezpieczeństwa biologicznego, obejmującymi:

- system rejestracji wszystkich ptaków wabików poprzez obrączkowanie,

- wdrożenie specjalnego systemu nadzoru ptaków wabików,

- prowadzenie rejestru zdrowia ptaków wabików oraz przekazywanie pochodzących z niego danych, jak również badania laboratoryjne dotyczące grypy ptaków w przypadku ich śmierci oraz pod koniec sezonu łowieckiego,

- ścisłe odseparowanie ptaków wabików od ptactwa domowego oraz innych ptaków żyjących w niewoli,

- czyszczenie i dezynfekcję środków transportu oraz sprzętu użytego do transportu patków wabików, a także do przemieszczania się na terenach, na których rozmieszczono ptaki wabiki,

- ograniczenia i kontrolę przemieszczania się ptaków wabików, w szczególności w celu zapobieżenia ich kontaktowi z innymi zbiornikami wodnymi,

- stworzenie i wdrożenie >wytycznych przedstawiających dobre praktyki w zakresie bezpieczeństwa biologicznego< wyszczególniających środki, o których mowa w tiret od pierwszego do szóstego,

- wdrożenie systemu sprawozdawczego obejmującego dane zgromadzone dzięki środkom, o których mowa w tiret pierwszym, drugim 1 trzecim.

2. W drodze odstępstwa od art. 2a ust. 2 właściwy organ może wydać zezwolenie na gromadzenie drobiu i innych ptaków.

Artykuł 2c

Warunki uzyskania zgody oraz następujące po jej uzyskaniu czynności

1. Państwa członkowskie zapewniają przyznawanie zezwoleń, zgodnie z art. 2b, po uzyskaniu pozytywnych wyników przeprowadzonej oceny zagrożenia oraz pod warunkiem stosowania środków bezpieczeństwa biologicznego celem uniknięcia możliwego rozprzestrzenienia się grypy ptaków.

2. Przed wydaniem zezwolenia na stosowanie ptaków wabików zgodnie z art. 2b ust. 1 lit. d) pkt ii) odpowiednie państwo członkowskie przedkłada Komisji ocenę ryzyka, do której załącza się informacje dotyczące środków bezpieczeństwa biologicznego, które należy stosować celem zagwarantowania właściwego wykonania postanowień niniejszego artykułu.

3. Państwa członkowskie przyznające odstępstwa zgodnie z art. 2b ust. 1 lit. d) pkt ii) przedstawiają Komisji miesięczne sprawozdania dotyczące przyjętych środków bezpieczeństwa biologicznego.

Artykuł 3

Państwa Członkowskie wprowadzą zmiany do ustawodawstwa krajowego w sposób zapewniający zgodność z niniejszą decyzją oraz bezzwłocznie poinformują społeczeństwo o przyjętych środkach. W celu zapewnienia właściwego wdrażania niniejszej decyzji Państwa Członkowskie powinny bezzwłocznie poinformować Komisję o podjętych środkach.

Artykuł 4

Niniejsza decyzja obowiązuje do dnia 31 grudnia 2007 r. [1]

Artykuł 5

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 października 2005 r.

(1) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 29. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/33/EWG (Dz.U.L 315 z 19.11.2002, str. 14).

(2) Dz.U. L 167 z 22.6.1992, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona Aktem Przystąpienia z 2003 r.

(3) Dz.U. L 122 z 26.4.2004, str. 1.

(4) Patrz str. 93 Dz.U.

(5) Patrz str. 95 Dz.U.

(6) Dz.U. L 273 z 19.10.2005, str. 21.

ZAŁĄCZNIK I

Kryteria i czynniki ryzyka, które należy uwzględnić w przypadku stosowania środków określonych w art. 1 w indywidualnych fermach drobiu

CZĘŚĆ I

Czynniki ryzyka przenoszenia wirusa na drób

- lokalizacja gospodarstwa wzdłuż szlaków migracyjnych ptaków, w szczególności w przypadku ptaków przylatujących ze środkowej i wschodniej Azji, regionów Morza Kaspijskiego i Morza Czarnego, Bliskiego Wschodu i Afryki;

- odległość gospodarstwa od mokradeł, stawów, bagien, jezior lub rzek, w których mogą skupiać się migrujące ptaki wodne;

- lokalizacja ferm drobiu na obszarach o wysokim zagęszczeniu ptaków migrujących, w szczególności ptaków wodnych;

- drób lub inne ptaki żyjące w niewoli w gospodarstwach na wolnym powietrzu lub w innych pomieszczeniach, gdzie trudno zapobiec kontaktowi między dzikimi ptakami i drobiem lub innymi ptakami żyjącymi w niewoli.

CZĘŚĆ II

Dodatkowe czynniki ryzyka w przypadku szerzenia się wirusa wewnątrz gospodarstwa i między gospodarstwami

- lokalizacja ferm drobiu na obszarach o wysokim zagęszczeniu ferm drobiu;

- intensywne przemieszczanie się drobiu lub innych ptaków żyjących w niewoli, przemieszczanie się osób i pojazdów na terenie gospodarstw, a także inny bezpośredni i pośredni kontakt między gospodarstwami.

ZAŁĄCZNIK II

Kryteria, które należy uwzględnić w przypadku ferm drobiu o celu handlowym w przypadku stosowania środka określonego w art. 2

- zmniejszenie spożycia pasz i wody o ponad 20 %,

- zmniejszenie produkcji jaj o ponad 5 % przez okres przynajmniej 2 dni,

- wskaźnik umieralności wyższy niż 3 % tygodniowo,

- wszelkie objawy kliniczne lub zmiany pośmiertne stwarzające podejrzenie ptasiej grypy.

[1] Art. 4 w brzmieniu ustalonym przez art. 2 decyzji Komisji z dnia 15 lutego 2007 r. zmieniającej decyzje 2005/731/WE i 2005/734/WE poprzez przedłużenie ich okresów stosowania (Dz.Urz.UE L 46 z 16.02.2007, str. 54). Zmiana weszła w życie 15 lutego 2007 r.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00