Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2004 nr 127 str. 67
Wersja archiwalna od 2004-04-30 do 2004-12-25
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2004 nr 127 str. 67
Wersja archiwalna od 2004-04-30 do 2004-12-25
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 844/2004

z dnia 30 września 2003 r.

wszczynające dochodzenie dotyczące zarzucanego obchodzenia środków antydumpingowych nałożonych na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 119/97 w sprawie przywozu niektórych kołowych mechanizmów segregatorowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej przez przywóz niektórych kołowych mechanizmów segregatorowych przywożonych z Tajlandii, zgłoszonych lub niezgłoszonych jako pochodzące z Tajlandii, i poddające ten przywóz wymogowi rejestracji

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 384/96 z dnia 22 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony przed dumpingowym przywozem z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 461/2004(2), (rozporządzenie podstawowe), w szczególności jego art. 13 ust. 3 oraz art. 14 ust. 3 i 5,

po konsultacji z Komitetem Doradczym,

a także mając na uwadze, co następuje:

Na podstawie art. 13 ust. 3 podstawowego rozporządzenia Komisja z własnej inicjatywy zdecydowała o wszczęciu dochodzenia dotyczącego zarzucanego obchodzenia środków antydumpingowych nałożonych na przywóz niektórych kołowych mechanizmów segregatorowych pochodzących z Chin.

A. PRODUKT

Produkt, w odniesieniu do którego zarzuca się obejście środków antydumpingowych, to niektóre kołowe mechanizmy segregatorowe pochodzące z Chin (rozważane produkty), zwykle przy zgłoszeniu celnym objęte kodem CN ex 8305 10 00. Kody CN podane są wyłącznie w celu informacyjnym.

Produktem objętym dochodzeniem są niektóre kołowe mechanizmy segregatorowe wysyłane z Wietnamu (produkt objęty dochodzeniem), zwykle przy zgłoszeniu celnym objęte tym samym kodem, co rozważany produkt pochodzący z Chin.

B. ISTNIEJĄCE ŚRODKI

Środki obecnie obowiązujące oraz w odniesieniu do których zarzuca się obejście, to środki antydumpingowe nałożone rozporządzeniem Rady (WE) nr 119/97(3), ostatnio zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 2100/2000(4).

C. PODSTAWY

Komisja jest w posiadaniu wystarczających dowodów, że środki antydumpingowe obowiązujące w przywozie niektórych kołowych mechanizmów segregatorowych pochodzących z Chin są obchodzone w drodze przeładunku niektórych kołowych mechanizmów segregatorowych w Tajlandii.

Dostępne są nastepujące dowody:

Istotna zmiana zaszła w strukturze handlu obejmującego wywóz z Chin i Tajlandii do Wspólnoty po nałożeniu środków na rozważany produkt. Przywóz produktu objętego dochodzeniem znacząco się zwiększył, podczas gdy przywóz niektórych mechanizmów kołowych pochodzących z Chin zmalał w następstwie nałożenia środków, oraz że nie ma innego wystarczającego powodu lub uzasadnienia tej zmiany, niż nałożenie cła. Wydaje się, że ta zmiana w strukturze handlu powstaje na skutek przeładunku w Tajlandii niektórych kołowych mechanizmów segregatorowych pochodzących z Chin.

Ponadto dowody wskazują, że skutki naprawcze środków antydumpingowych obowiązujących w odniesieniu do niektórych mechanizmów kołowych pochodzących z Chin są osłabiane w zakresie jakości. Wydaje się, że znaczącej wielkości przywóz rozważanego produktu z Tajlandii zastąpił przywóz kołowych mechanizmów segregatorowych pochodzących z Chin.

Komisja jest w posiadaniu wystarczających dowodów na to produkt objęty dochodzeniem przywożony jest po cenach dumpingowych w stosunku do normalnej wartości wcześniej ustalonej dla kołowych mechanizmów segregatorowych pochodzących z Chin.

Jeżeli w trakcie dochodzenie zostaną stwierdzone praktyki obchodzenia, inne niż przeładunek, objęte zakresem art. 13 rozporządzenia podstawowego, dochodzenie może objąć także te praktyki.

D. PROCEDURA

W świetle powyższego Komisja stwierdziła, że istnieją wystarczające dowody uzasadniające wszczęcie dochodzenia na podstawie art. 13 rozporządzenia podstawowego oraz poddanie wymogowi rejestracji przywozu kołowych mechanizmów segregatorowych wysłanych z Tajlandii, zgłoszonych lub niezgłoszonych jako pochodzące z Tajlandii, zgodnie z art. 14 ust. 5 rozporządzenia podstawowego.

a) Kwestionariusze

W celu uzyskania informacji uznanych za niezbędne dla dochodzenia Komisja prześle kwestionariusze eksporterom / producentom i stowarzyszeniom eksporterów / producentów z Tajlandii, eksporterom / producentom i stowarzyszeniom eksporterów / producentów z Chin oraz importerom wspólnotowym i stowarzyszeniom importerów wspólnotowych znanym Komisji, którzy współpracowali podczas dochodzenia, które doprowadziło do ustanowienia obowiązujących środków oraz organom Chin i Tajlandii. Informacje, odpowiednio, mogą także pochodzić od przemysłu wspólnotowego.

W każdym przypadku wszystkie zainteresowane strony powinny skontaktować się z Komisją niezwłocznie, a najpóźniej w terminie określonym w art. 3 niniejszego rozporządzenia, w celu ustalenia, czy są one wymienione we wniosku oraz, w razie potrzeby, zażądać kwestionariusza w terminie określonym w art. 3 ust. 1 niniejszego rozporządzenia, biorąc pod uwagę fakt, że termin określony w art. 3 ust. 2 niniejszego rozporządzenia ma zastosowanie do wszystkich zainteresowanych stron.

Organy Chin i Tajlandii są powiadamiane o wszczęciu dochodzenia.

b) Zbieranie informacji i przeprowadzanie przesłuchań

Wszystkie zainteresowane strony zostają niniejszym poproszone o przedstawienie swych stanowisk na piśmie i dostarczenie dowodów na ich poparcie. Ponadto Komisja może przesłuchać zainteresowane strony, pod warunkiem, że zwrócą się one z pisemnym wnioskiem wykazującym, że istnieją szczególne powody dla ich przesłuchania.

c) Zwolnienie z wymogu rejestracji przywozów lub nałożenia środków

Zgodnie z art. 13 ust. 4 rozporządzenia podstawowego, zarzucane obchodzenie ma miejsce poza obszarem Wspólnoty, zwolnienie może zostać przyznać producentom produktu rozważanego w Tajlandii, którzy potrafią wykazać, że nie są powiązani z żadnym producentem objętym środkami, oraz że nie biorą udziału w praktykach obchodzenia określonych w art 13 ust. 1 i art. 13 ust. 2 rozporządzenia podstawowego. utrzymywać, że nie biorą udziału w praktykach obchodzenia. Producenci pragnący uzyskać zwolnienie powinni przedstawić wniosek należycie poparty dowodami w terminie wskazanym w art. 13 ust. 3 podstawowego rozporządzenia.

E. REJESTRACJA

Na podstawie art. 14 ust. 5 rozporządzenia podstawowego, przywóz produktu objętego dochodzeniem powinien podlegać rejestracji w celu zapewnienia, aby, o ile w wyniku dochodzenia zostanie stwierdzone obchodzenie, cło antydumpingowe mogło być pobierane we właściwej wysokości z mocą wsteczną od dnia rejestracji przywozu wysyłanego z Tajlandii.

F. TERMINY

W interesie należytego zarządzania, należy określić terminy, w których:

— zainteresowane strony mogą zgłosić się do Komisji, przedstawić swoje stanowiska na piśmie i przedłożyć odpowiedzi na kwestionariusze lub wszelkie inne informacje, które mają zostać uwzględnione podczas dochodzenia,

— producenci z Tajlandii mogą złożyć wniosek o zwolnienie z wymogu rejestracji przywozów lub nałożenia środków

— zainteresowane strony mogą złożyć pisemny wniosek o przesłuchanie przez Komisję.

Zwraca się uwagę na fakt, że wykonanie większości praw proceduralnych wymienionych w rozporządzeniu podstawowym zależy od zgłoszenia się przez stronę w terminie wymienionym w art. 3 niniejszego rozporządzenia.

G. BRAK WSPÓŁPRACY

W przypadkach, gdy zainteresowana strona odmawia dostępu lub w inny sposób nie zapewnia niezbędnych informacji w terminach przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu albo znacznie utrudnia dochodzenie, ustalenia tymczasowe lub ostateczne, pozytywne bądź negatywne, mogą zostać dokonane zgodnie z art. 18 rozporządzenia podstawowego w oparciu o dostępne fakty. W przypadku, gdy ustalono, że którakolwiek ze stron dostarczyła fałszywe lub błędne informacje, nie będą one brane pod uwagę i, zgodnie z art. 18 rozporządzenia podstawowego, korzystać można tylko z dostępnych informacji. Jeśli zainteresowana strona nie współpracuje, lub współpracuje tylko częściowo, ustalenia oparte są na dostępnych informacjach zgodnie z art. 18 może, wynik może być mniej korzystnych dla danej strony niż w przypadku gdyby strona ta podjęła współpracę,



PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Niniejszym, na podstawie art. 13 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 384/96 wszczyna się dochodzenie w celu ustalenia, czy przywóz do Wspólnoty niektórych kołowych mechanizmów segregatorowych objętych kodem CN ex 8305 10 00 (kody TARIC 8305 10 00 12 i 8305 10 00 22), przywożone z Tajlandii, nawet pochodzące z Tajlandii, są przedmiotem obchodzenia środków nałożonych na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 119/97, ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 2100/2000.

Do celów niniejszego rozporządzenia, kołowe mechanizmy segregatorowe składają się z dwóch prostokątnych kawałków stali lub drutów, z co najmniej czterema półpierścieniami wykonanymi ze stalowych drutów, zamocowanymi na nich, połączonymi stalową przykrywką. Można je otworzyć poprzez pociągnięcie półpierścieni, albo za pomocą małej stalowej dźwigni, przymocowanej do mechanizmu kołowego.

Artykuł 2

Na podstawie art. 13 ust. 3 oraz art. 14 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 384/96, organom celnym nakazuje się podjęcie właściwych kroków w celu rejestrowania przywozu do Wspólnoty określonego w art. 1 niniejszego rozporządzenia.

Rejestracja wygasa dziewięć miesięcy po dacie wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Komisja, w drodze rozporządzenia, może nakazać organom celnym zaprzestania rejestrowania przywozu do Wspólnoty produktów wywożonych przez eksporterów, którzy wnioskowali o zwolnienie z wymogu rejestracji i co do których ustalono, że nie obchodzą ceł antydumpingowych.

Artykuł 3

1. O kwestionariusze należy się ubiegać przed Komisją w terminie 15 dni od opublikowania niniejszego rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

2. Zainteresowane strony, jeżeli ich oświadczenia mają być uwzględnione podczas dochodzenia, muszą zgłosić się do Komisji, przedstawić na piśmie swoje stanowisko i odpowiedzi na kwestionariusz oraz wszelkie inne informacje w terminie 40 dni od opublikowania niniejszego rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, o ile nie ustalono inaczej.

3. Producenci z Tajlandii wnioskujący o zwolnienie z wymogu rejestracji przywozów lub nałożenia środków powinni przedstawić wniosek należycie poparty dowodami w tym samym czterdziestodniowym terminie.

4. Zainteresowane strony mogą także, w tym samym czterdziestodniowym terminie, składać wnioski o przesłuchanie przez Komisję.

5. Wszelkie informacje odnoszące się do sprawy, wszelkie wnioski o przesłuchanie lub o kwestionariusz, jak również wnioski o potwierdzenie świadectw o nieobchodzeniu, muszą być sporządzane na piśmie (nie w formie elektronicznej, o ile nie ustalono inaczej), oraz muszą zawierać nazwisko/nazwę, adres, adres poczty elektronicznej, numer telefonu i faksu, i/lub numer telefonu zainteresowanej strony. Wszystkie pisemne wnioski, wraz z informacjami żądanymi w niniejszym rozporządzeniu, odpowiedzi na kwestionariusze oraz korespondencja dostarczona przez zainteresowane strony jako poufna oznaczone są jako „Ograniczony dostęp” oraz, zgodnie z art. 19 ust. 2 rozporządzenia podstawowego, dołączona do nich jest wersja nie – poufna oznaczona jako „Do wglądu dla stron zainteresowanych”.

Adres Komisji do korespondencji:

Dyrekcja Generalna ds. Handlu Komisji Europejskiej

Dyrekcja B

J-79 5/16

B - 1049 Bruksela

Faks (32 2) 295 65 05

Teleks COMEU B 21877.

Artykuł 4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.


Sporządzono w Brukseli, dnia 28 kwietnia 2004 r.

W imieniu Komisji
Pascal LAMY
Członek Komisji



(1) Dz.U. L 56 z 6.3.1996, str. 1.

(2) Dz.U. L 77 z 13.3.2004, str. 1.

(3) Dz.U. L 22 z 24.1.1997, str. 1.

(4) Dz.U. L 250 z 5.10.2000, str. 1.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00