Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2003-10-09 do 2009-09-14
Wersja archiwalna od 2003-10-09 do 2009-09-14
archiwalny
Alerty
DECYZJA KOMISJI
z dnia 9 października 2003 r.
ustanawiająca Europejską Grupę Konsultacyjną ds. Konsumentów (2003/709/WE)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W ramach ochrony konsumentów przewidzianej w art. 153 Traktatu, jest właściwe aby Komisja zasięgnęła opinii konsumentów w sprawie problemów dotyczących ochrony ich interesów na poziomie wspólnotowym.
(2) Od 1973 r. Komisja była wspomagana przez forum utworzone w tym celu przez kolejne decyzje, z których ostatnią jest decyzja Komisji 2000/323/WE z dnia 4 maja 2000 r. ustanawiająca Komitet Konsumentów(1).
(3) Należy dostosować tę decyzję do ewolucji ram politycznych i prawnych ze względu na przystąpienie nowych Państw Członkowskich i konieczność harmonizacji definicji organizacji konsumenckich z tymi używanymi w prawodawstwie wspólnotowym. Jednocześnie, należy zapewnić możliwość stowarzyszenia przedstawicieli innych organizacji. Ponadto, zgodnie z zasadami dotyczącymi tworzenia Komitetów(2), należy zmienić nazwę obecnego Komitetu Konsumentów na „Europejską Grupę Konsultacyjną ds. Konsumentów”.
(4) Właściwe jest również zwiększenie przejrzystości oraz skuteczności działania Grupy, w szczególności poprzez zmianę procedury nominacji kandydatów, poprzez odnawianie mandatu członków reprezentujących krajowe organizacje konsumenckie odnawialnym tylko jeden raz, poprzez wprowadzenie skutecznych mechanizmów sprawozdawczych oraz poprzez zapewnienie przyjęcia regulaminu Grupy.
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
1. Komisja niniejszym ustanawia Europejską Grupę Konsultacyjną ds. Konsumentów, zwaną dalej „Grupą”.
2. Grupa może być konsultowana przez Komisję w sprawie wszystkich problemów odnoszących się do ochrony interesów konsumentów na poziomie wspólnotowym.
Artykuł 2
1. Grupa złożona jest z:
a) jednego członka reprezentującego krajowe organizacje konsumenckie z każdego Państwa Członkowskiego;
b) jednego członka z każdej europejskiej organizacji konsumenckiej.
2. Do celów niniejszej decyzji „krajowe organizacje konsumenckie” oznaczają organizacje konsumenckie, które reprezentują, zgodnie z przepisami krajowymi lub praktyką, konsumentów oraz działają na poziomie krajowym.
3. Do celów niniejszej decyzji „europejskie organizacje konsumenckie” oznaczają organizacje konsumenckie spełniające jedno lub dwa z następujących zbiorów kryteriów: muszą one:
a) 1. być pozarządowe, o celu niezarobkowym, niezależne od przemysłowych, handlowych i gospodarczych lub innych sprzecznych interesów oraz mają za główne cele i czynności promowanie i ochronę zdrowia, bezpieczeństwa i interesy gospodarcze konsumentów wspólnotowych, oraz
2. mieć mandat do reprezentowania interesów konsumentów na poziomie wspólnotowym przez krajowe organizacje konsumenckie, w co najmniej połowie Państw Członkowskich, które reprezentują, zgodnie z przepisami krajowymi lub praktyką, konsumentów i działają na poziomie regionalnym lub krajowym, oraz
3. dostarczyły Komisji wystarczające wyjaśnienia ich członkostwa, regulaminy oraz źródła finansowania, lub
b) 1. być pozarządowe, nienastawione na przynoszenie dochodu, niezależne od przemysłowych, handlowych i gospodarczych lub innych sprzecznych interesów oraz mają za główne cele i czynności reprezentowanie interesów konsumentów na poziomie wspólnotowym w procesie standaryzacji, oraz
2. mieć mandat do reprezentowania interesów konsumentów na poziomie wspólnotowym w co najmniej dwóch trzecich Państw Członkowskich przez
— organy przedstawicielskie, zgodnie z przepisami krajowymi lub praktyką, krajowych organizacji konsumenckich w Państwach Członkowskich, lub
— w przypadku braku takich organów, przez krajowe organizacje konsumenckie w Państwach Członkowskich, które reprezentują konsumentów, zgodnie z przepisami krajowymi i praktyką, oraz działają na poziomie krajowym.
Artykuł 3
1. Członkowie Grupy reprezentujący krajowe organizacje konsumenckie są wyznaczani przez Komisję na wniosek organów krajowych reprezentujących organizacje konsumenckie ustanowione w Państwach Członkowskich, w przypadku gdy istnieją, lub na wniosek właściwych organów krajowych.
2. Członkowie reprezentujący europejskie organizacje konsumenckie są wyznaczani przez Komisję na wniosek europejskich organizacji konsumenckich.
3. Liczba zastępców równa liczbie członków Grupy jest wyznaczana na takich samych zasadach jak członkowie. Zastępca automatycznie zastępuje członka, który jest nieobecny lub niedysponowany.
4. Komisja ogłasza listę członków i zastępców, w celach informacyjnych, w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, Seria C.
Artykuł 4
Kadencja członków wynosi trzy lata i jest odnawialna, tylko raz dla członków reprezentujących krajowe organizacje konsumenckie, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 3.
Na koniec trzyletniego okresu, członkowie pełnią swoje funkcje do czasu zastąpienia lub do odnowienia ich kadencji.
Kadencja członków upływa przed końcem trzyletniego okresu w przypadku ich rezygnacji, dymisji lub śmierci. Może także zostać zakończona jeżeli organizacja, organ lub władze które przedstawiły ich jako kandydatów zażądają ich zastąpienia. Są oni zastępowani na okres pozostający do końca trzyletniego okresu zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 3.
Artykuł 5
Członkostwo nie nadaje uprawnienia do wynagrodzenia.
Artykuł 6
1. Na wniosek Komisji, Grupa może wezwać przedstawicieli innych organizacji, których jednym z głównych celów jest promowanie interesów konsumentów i które w tym celu działają aktywnie na poziomie europejskim, w celu włączenia do jej prac.
2. Grupa może wezwać każdą osobę posiadającą specjalne doświadczenie w kwestii porządku dziennego w celu udziału w jej pracach jako ekspert.
Artykuł 7
1. Grupa zbiera się w formie i zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Komisję. Komisja prowadzi zebrania Grupy. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu dla Grupy i organizację jego pracy.
2. Dyskusje w Grupie są oparte na wnioskach o opinię złożonych przez Komisję. Jeżeli występuje o opinię, Komisja może ustalić nieprzekraczalny termin, w ciągu którego opinia ma być wydana.
3. Grupa przyjmuje swój własny regulamin na podstawie propozycji złożonych przez Komisję.
4. Członkowie Grupy reprezentujący krajowe organizacje konsumenckie informują i konsultują stowarzyszenia, które reprezentują w Grupie. Każdy członek wprowadza skuteczne mechanizmy sprawozdawcze w celu systematycznego informowania wszystkich organizacji konsumenckich na krajowym poziomie na temat pracy Grupy oraz przekazuje w zamian ich opinie.
5. Grupa przedstawia sprawozdanie w sprawie jej działania w celu zebrania organizacji konsumenckich zwoływanych corocznie przez Komisję.
Artykuł 8
Bez uszczerbku dla postanowień art. 287 Traktatu, członkowie Grupy oraz zastępcy nie ujawniają żadnych informacji uzyskanych z ich pracy w Grupie lub jej grup roboczych, jeżeli Komisja informuje ich, że żądana opinia lub postawione pytanie jest poufnego charakteru.
Artykuł 9
Decyzja 2000/323/WE traci moc.
Sporządzono w Brukseli, dnia 9 października 2003 r.
W imieniu Komisji | |
David BYRNE | |
Członek Komisji |
(1) Dz.U. L 111 z 9.5.2000, str. 30.
(2) Decyzja Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. (Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23); decyzja Komisji z dnia 24 lipca 2000 r., SEC(2000) 1230.