Akt prawny
oczekujący
Wersja oczekująca od 2024-12-28
Wersja oczekująca od 2024-12-28
oczekujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA CYFRYZACJI1)
z dnia 7 października 2024 r.
w sprawie umożliwienia ładowania urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C2)
Na podstawie art. 278 ust. 8 ustawy z dnia 12 lipca 2024 r. - Prawo komunikacji elektronicznej (Dz. U. poz. 1221) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) kategorie lub klasy urządzeń radiowych konstruowanych w sposób umożliwiający ich ładowanie za pośrednictwem gniazda USB typu C;
2) specyfikacje techniczne dotyczące ładowania mające zastosowanie do tych kategorii lub klas urządzeń;
3) informacje odnoszące się do specyfikacji technicznych dotyczących ładowania i kompatybilnych urządzeń ładujących;
4) wzory piktogramów informujących o tym, czy do urządzenia radiowego jest czy nie jest dołączone urządzenie ładujące;
5) wzór etykiety informującej o specyfikacji w zakresie możliwości ładowania urządzeń radiowych oraz kompatybilnych urządzeń ładujących.
§ 2. [Kategorie lub klasy urządzeń radiowych umożliwiających ich ładowanie za pośrednictwem gniazda USB typu C] Określa się następujące kategorie lub klasy urządzeń radiowych konstruowanych w sposób umożliwiający ich ładowanie za pośrednictwem gniazda USB typu C:
1) doręczne telefony komórkowe;
2) tablety;
3) aparaty cyfrowe;
4) słuchawki nagłowne;
5) zestawy słuchawkowe;
6) doręczne konsole do gier wideo;
7) przenośne głośniki;
8) czytniki książek elektronicznych;
9) klawiatury;
10) myszy;
11) przenośne systemy nawigacyjne;
12) słuchawki douszne;
13) laptopy.
§ 3. [Zasady ładowania za pomocą ładowania przewodowego] Jeżeli urządzenia, o których mowa w § 2, mogą być ładowane za pomocą ładowania przewodowego, to:
1) zostają wyposażone w gniazdo USB typu C opisane w normie, o której mowa w akcie delegowanym Komisji Europejskiej wydanym na podstawie art. 3 ust. 4 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/53/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych i uchylającej dyrektywę 1999/5/WE (Dz. Urz. UE L 153 z 22.05.2014, str. 62, z późn. zm.3)), zwanej dalej „dyrektywą 2014/53/UE”, a gniazdo to musi być zawsze dostępne i aktywne;
2) są ładowane za pomocą kabli zgodnych z normą, o której mowa w akcie delegowanym Komisji Europejskiej wydanym na podstawie art. 3 ust. 4 dyrektywy 2014/53/UE.
§ 4. [Zasady ładowania za pomocą ładowania przewodowego wyższą mocą] Jeżeli urządzenia, o których mowa w § 2, mogą być ładowane za pomocą ładowania przewodowego napięciem wyższym niż 5 V, prądem o natężeniu wyższym niż 3 A lub mocą wyższą niż 15 W, to:
1) umożliwiają zasilanie przez USB opisane w normie, o której mowa w akcie delegowanym Komisji Europejskiej wydanym na podstawie art. 3 ust. 4 dyrektywy 2014/53/UE;
2) zapewniają, aby dodatkowe protokoły w zakresie ładowania umożliwiały pełną funkcjonalność zasilania przez USB, o której mowa w pkt 1, niezależnie od używanego urządzenia ładującego.
§ 5. [Moc urządzeń przeznaczonych do ładowania przewodowego] 1. W informacjach odnoszących się do specyfikacji technicznych dotyczących ładowania i kompatybilnych urządzeń ładujących dla urządzeń, o których mowa w § 2, wskazuje się moc urządzeń przeznaczonych do ładowania przewodowego, które można stosować z danymi urządzeniami radiowymi, w tym:
1) minimalną moc wymaganą do ładowania urządzenia radiowego,
2) maksymalną moc wymaganą do ładowania urządzenia radiowego przy maksymalnej prędkości ładowania
- wyrażone w watach [W].
2. Informacje, o których mowa w ust. 1, przedstawia się w formie tekstowej o następującej treści: „Moc dostarczana przez ładowarkę wynosi między minimalnie [XX] W wymaganych przez urządzenie radiowe a maksymalnie [YY] W, aby osiągnąć maksymalną prędkość ładowania”.
3. W informacjach odnoszących się do specyfikacji technicznych dotyczących ładowania i kompatybilnych urządzeń ładujących, w przypadku urządzeń, o których mowa w § 4, wskazuje się zakres, w jakim można je ładować za pomocą ładowania przewodowego napięciem wyższym niż 5 V lub prądem o natężeniu wyższym niż 3 A, lub mocą wyższą niż 15 W.
4. Informacje, o których mowa w ust. 3, wraz ze wskazaniem, że urządzenie radiowe obsługuje protokół w zakresie zasilania przez USB, przedstawia się w formie tekstowej o następującej treści: „Szybkie ładowanie USB PD” oraz wskazaniem nazw innych obsługiwanych protokołów w zakresie ładowania.
5. Informacje, o których mowa w ust. 1, 3 i 4, mogą zostać także udostępnione za pomocą kodów QR lub podobnych rozwiązań elektronicznych.
§ 6.[Wzory piktogramów] Wzory piktogramów informujących o tym, czy do urządzenia radiowego jest czy nie jest dołączone urządzenie ładujące, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 7.[Wzór etykiety informującej o specyfikacji] Wzór etykiety informującej o specyfikacji w zakresie możliwości ładowania urządzeń radiowych oraz kompatybilnych urządzeń ładujących określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 28 grudnia 2024 r., z wyjątkiem § 2 pkt 13, który wchodzi w życie z dniem 28 kwietnia 2026 r.
Minister Cyfryzacji: K. Gawkowski
1) Minister Cyfryzacji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Cyfryzacji (Dz. U. poz. 2720).
2) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2380 z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie zmiany dyrektywy 2014/53/UE w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych (Dz. Urz. UE L 315 z 07.12.2022, str. 30).
3) Zmiany wymienionej dyrektywy zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 212 z 22.08.2018, str. 1, Dz. Urz. UE L 315 z 07.12.2022, str. 30 oraz Dz. Urz. UE L 223 z 11.09.2023, str. 1.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Cyfryzacji
z dnia 7 października 2024 r. (Dz. U. poz. 1515)
Załącznik nr 1
WZORY PIKTOGRAMÓW INFORMUJĄCYCH O TYM, CZY DO URZĄDZENIA RADIOWEGO JEST CZY NIE JEST DOŁĄCZONE URZĄDZENIE ŁADUJĄCE
Piktogram informujący o tym, czy urządzenie ładujące jest czy nie jest dołączone do urządzenia radiowego
1. Piktogram ma następujące formaty:
1.1. Jeżeli urządzenie ładujące jest dołączone do urządzenia radiowego:
1.2. Jeżeli urządzenie ładujące nie jest dołączone do urządzenia radiowego:
2. Piktogram może różnić się wyglądem (w szczególności kolorem, wypełnieniem lub konturem, grubością linii), pod warunkiem że pozostaje widoczny i czytelny. Jeżeli piktogram jest pomniejszony lub powiększony, zachowuje się proporcje określone na rysunkach, o których mowa w ust. 1 załącznika.
3. Wymiar »a«, o którym mowa w ust. 1 załącznika, wynosi co najmniej 7 mm, niezależnie od zmiany wymiarów.
Załącznik nr 2
WZÓR ETYKIETY INFORMUJĄCEJ O SPECYFIKACJI W ZAKRESIE MOŻLIWOŚCI ŁADOWANIA URZĄDZEŃ RADIOWYCH ORAZ KOMPATYBILNYCH URZĄDZEŃ ŁADUJĄCYCH
1. Etykieta ma następujący format:
2. Litery »XX« zastępuje się liczbą odpowiadającą minimalnej mocy wymaganej do ładowania urządzenia radiowego, określającą minimalną moc, jaką urządzenie ładujące ma dostarczyć w celu ładowania urządzenia radiowego.
3. Litery »YY« zastępuje się liczbą odpowiadającą maksymalnej mocy wymaganej przez urządzenie radiowe do osiągnięcia maksymalnej prędkości ładowania, określającą moc, jaką urządzenie ładujące ma dostarczyć przynajmniej w celu osiągnięcia tej maksymalnej prędkości ładowania.
4. Skrót »USB PD« (zasilanie przez USB) przedstawia się, jeżeli urządzenie radiowe obsługuje ten protokół komunikacyjny w zakresie ładowania. »USB PD« to protokół, który dobiera najszybsze dostarczenie prądu z urządzenia ładującego do urządzenia radiowego bez skracania żywotności baterii.
5. Etykieta może różnić się wyglądem (w szczególności kolorem, wypełnieniem lub konturem, grubością linii), pod warunkiem że pozostaje widoczna i czytelna. Jeżeli etykieta jest pomniejszona lub powiększona, zachowuje się proporcje określone na rysunku, o którym mowa w ust. 1 załącznika.
6. Wymiar »a«, o którym mowa w ust. 1 załącznika, wynosi co najmniej 7 mm, niezależnie od zmiany wymiarów.