Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-01-01
Wersja aktualna od 2023-01-01
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 8 grudnia 2022 r.
w sprawie przeprowadzania badań na obecność substancji psychoaktywnej w organizmie skazanego pozbawionego wolności
Na podstawie art. 116b § 4 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2021 r. poz. 53, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) rodzaje badań na obecność substancji psychoaktywnej w organizmie skazanego;
2) sposób przeprowadzania oraz sposób dokumentowania badań, o których mowa w pkt 1.
§ 2. [Urządzenia używane do ustalenia w organizmie skazanego obecności alkoholu] 1. W celu ustalenia w organizmie skazanego obecności alkoholu przeprowadza się badanie w sposób nieinwazyjny za pomocą:
1) urządzenia elektronicznego dokonującego pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu metodą:
a) spektrometrii w podczerwieni lub
b) utleniania elektrochemicznego, zwanego dalej „analizatorem wydechu",
2) urządzenia dokonującego pomiaru inną metodą zgodną z aktualną wiedzą naukową, zgodnie z instrukcją obsługi tego urządzenia.
2. Funkcjonariusz Służby Więziennej, przeprowadzając badanie, o którym mowa w ust. 1, stosuje analizatory wydechu znajdujące się w wyposażeniu jednostek organizacyjnych Służby Więziennej.
3. W uzasadnionych przypadkach, jeżeli może to służyć usprawnieniu lub przyspieszeniu przeprowadzenia badania, badanie to może być przeprowadzone za pomocą innego urządzenia niż wymienione w ust. 2.
4. Jeżeli badanie przeprowadzane jest za pomocą urządzenia zaopatrzonego w ustnik jednorazowego użytku, opakowanie ustnika otwiera się w obecności skazanego poddawanego badaniu.
5. W przypadku dokonania pierwszego pomiaru analizatorem wydechu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, oraz uzyskania wyniku powyżej 0,00 mg/l dokonuje się niezwłocznie drugiego pomiaru.
6. W przypadku dokonania pierwszego pomiaru analizatorem wydechu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, oraz uzyskania wyniku powyżej 0,00 mg/l dokonuje się drugiego pomiaru po upływie 15 minut.
§ 3. [Badanie w celu ustalenia w organizmie skazanego obecności substancji psychoaktywnej innej niż alkohol] 1. Badanie w celu ustalenia w organizmie skazanego obecności substancji psychoaktywnej innej niż alkohol przeprowadza się za pomocą testerów znajdujących się w wyposażeniu jednostek organizacyjnych Służby Więziennej.
2. Badanie, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza funkcjonariusz Służby Więziennej. Badanie to polega na pobraniu próbek moczu bez dodawania do niego żadnych substancji i umieszczeniu ich w testerze, zgodnie z instrukcją jego obsługi. Pobranie moczu przeprowadza się w warunkach umożliwiających zachowanie intymności skazanego, w obecności funkcjonariusza Służby Więziennej tej samej płci.
§ 4. [Protokół z przeprowadzonego badania] 1. Z przeprowadzenia badania, o którym mowa w § 2 i § 3, w przypadku:
1) uzyskania wyniku badania wskazującego na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu lub obecność innej substancji psychoaktywnej w organizmie skazanego,
2) gdy skazany odmówił poddania się badaniu urządzeniem dokonującym pomiaru stężenia alkoholu lub testerem,
3) uzyskania negatywnego wyniku badań, na żądanie skazanego
- funkcjonariusz Służby Więziennej przeprowadzający badanie sporządza protokół, którego wzór jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. Do protokołu dołącza się wydruki lub wyniki badań, jeżeli urządzenia stosowane do badań umożliwiają ich wykonanie.
§ 5.[Kwestionowanie wyników badań przez skazanego] W przypadku gdy skazany kwestionuje wyniki badania, o którym mowa w § 2 lub § 3, przeprowadza się badanie laboratoryjne moczu skazanego.
§ 6. [Pobranie moczu do badania] 1. Pobranie od skazanego moczu do badania, o którym mowa w § 5, następuje niezwłocznie po zgłoszeniu żądania, nie później niż w ciągu godziny od chwili jego zgłoszenia. Pobranie moczu przeprowadza się w warunkach umożliwiających zachowanie intymności skazanego, w obecności funkcjonariusza Służby Więziennej tej samej płci.
2. Mocz do badania pobiera się w objętości co najmniej 50-100 ml, z zachowaniem następujących warunków:
1) do pobrania moczu używa się pojemnika jednorazowego użytku uniemożliwiającego zamianę, rozcieńczenie lub dodanie do niego innych substancji po jego zamknięciu;
2) do pojemnika, do którego pobiera się mocz, nie wolno dodawać żadnych substancji.
3. Pojemnik zawierający próbkę moczu oznacza się w sposób zapewniający ustalenie tożsamości skazanego, od którego została ona pobrana, poprzez podanie imienia i nazwiska oraz daty urodzenia skazanego i imienia jego ojca oraz zabezpiecza się go w sposób uniemożliwiający zamianę jego zawartości lub zniszczenie w czasie przechowywania lub transportu. Czynności te wykonuje się w obecności skazanego, chyba że jest to niemożliwe z uwagi na stan, w jaki skazany sam wprowadził się na skutek użycia substancji psychoaktywnej, lub z uwagi na zachowanie skazanego lub innych współosadzonych w miejscu, w którym dokonywane są wymagane czynności.
4. Do czasu rozpoczęcia badania laboratoryjnego pobraną próbkę moczu przechowuje się i transportuje w temperaturze 4-8°C.
5. Próbkę, o której mowa w ust. 3, dostarcza się do badań laboratoryjnych niezwłocznie, z uwzględnieniem godzin pracy podmiotów lub laboratoriów przeprowadzających badania laboratoryjne.
§ 7.[Badanie laboratoryjne moczu] Badanie laboratoryjne moczu polega na analizie laboratoryjnej moczu pobranego od skazanego w celu wykrycia obecności substancji psychoaktywnej (badanie jakościowe).
§ 8.[Protokół z pobrania oraz badania moczu] Z pobrania moczu, o którym mowa w § 6, oraz z przeprowadzenia badania, o którym mowa w § 7, osoba uprawniona do przeprowadzenia badań sporządza protokół, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Do protokołu dołącza się wynik badania.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.2)
Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 472, 1236 i 2054 oraz z 2022 r. poz. 22, 655, 1855 i 2600.
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu przeprowadzania badań na obecność alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w organizmie skazanego pozbawionego wolności, ich dokumentowania oraz weryfikacji (Dz. U. z 2018 r. poz. 420), które traci moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1855).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 8 grudnia 2022 r. (Dz. U. poz. 2685)
Załącznik nr 1
WZÓR - PROTOKÓŁ PRZEPROWADZENIA BADANIA NA OBECNOŚD SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNEJ W ORGANIZMIE SKAZANEGO(-NEJ) PRZY UŻYCIU METOD NIEWYMAGAJĄCYCH BADANIA LABORATORYJNEGO
Załącznik nr 2
WZÓR - PROTOKÓŁ POBRANIA PRÓBKI MOCZU I PRZEPROWADZENIA BADANIA LABORATORYJNEGO NA OBECNOŚD SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNEJ W ORGANIZMIE SKAZANEGO(-NEJ)