Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2022-11-02
Wersja aktualna od 2022-11-02
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 listopada 2001 r.
w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Energetyki, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia1)
z dnia 30 listopada 2001 r. (Dz.U. z 2001 r., Nr 141, poz. 1588)
t.j. z dnia 12 października 2017 r. (Dz.U. z 2017 r., poz. 1903)
t.j. z dnia 2 listopada 2022 r. (Dz.U. z 2022 r., poz. 2229)
Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2016 r. poz. 38 oraz z 2022 r. poz. 655) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Odznaka honorowa za Zasługi dla Energetyki] Ustanawia się Odznakę Honorową za Zasługi dla Energetyki, zwaną dalej "odznaką".
§ 2.[Osoby, którym odznaka może być nadawa] Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom energetyki, członkom organizacji zawodowych i społecznych oraz innym osobom fizycznym, w tym cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w zakresie nowych rozwiązań technicznych, prac badawczych, we wdrażaniu najnowszych osiągnięć techniki światowej i produkcji urządzeń energetycznych.
§ 3.[Nadanie odznaki] 1. Minister właściwy do spraw energii nadaje odznakę z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1) ministra lub kierownika urzędu centralnego;
2) kierowników jednostek organizacyjnych podporządkowanych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw energii;
3) terenowego organu administracji rządowej bądź organu samorządu terytorialnego;
4) organów statutowych krajowych organizacji zawodowych i społecznych działających na rzecz energetyki - w odniesieniu do pracowników i działaczy tych organizacji;
5) jednostki naukowej, której statutową działalnością jest działalność na rzecz sektora energetycznego;
6) stowarzyszenia, fundacji lub innej organizacji pozarządowej, których statutowym zadaniem jest działalność na rzecz sektora energetycznego;
7) przedsiębiorstwa energetycznego w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 1385, 1723 i 2127) albo innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 24, 974 i 1570), którego działalność dotyczy sektora energetycznego.
2. Odznaka może być nadana tej samej osobie tylko raz.
§ 4. [Wniosek o nadanie odznaki] 1. Wniosek o nadanie odznaki zawiera:
1) dane wnioskodawcy - nazwę i adres siedziby;
2) dane osobowe osoby przedstawionej do wyróżnienia - imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres zamieszkania;
3) opis osiągnięć uzasadniających nadanie odznaki;
4) datę złożenia wniosku oraz podpis wnioskodawcy.
2. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. Wniosek o nadanie odznaki przedstawia się ministrowi właściwemu do spraw energii nie później niż na dwa miesiące przed przewidywanym przez wnioskodawcę terminem jej wręczenia.
4. Wniosek o nadanie odznaki może być wniesiony w postaci elektronicznej, przy użyciu środków komunikacji elektronicznej za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP ministra właściwego do spraw energii.
5. Wniosek o nadanie odznaki wniesiony w postaci elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
§ 5.[Wzór odznaki] 1. Odznakę stanowi okrągły medal o średnicy 33 mm w kolorze srebrnym, wykonany w metalu. Pośrodku strony licowej pokrytej emalią niebieską widnieje stylizowany, biało emaliowany wizerunek słupa linii napowietrznej z zaznaczonymi przewodami elektrycznymi i z biegnącym poniżej łukiem napisem: "ZA ZASŁUGI DLA ENERGETYKI". Na odwrotnej stronie medalu, pośrodku, są umieszczone inicjały: RP, poniżej wyodrębnione miejsce na numer kolejny nadanej odznaki. U góry medalu uszko, pierścień i kółko, do zawieszenia na wstążce. Wstążka o szerokości 30 mm wykonana z rypsu jedwabnego, z biało-czerwonym paskiem o szerokości 6 mm pośrodku i dwoma, równej szerokości, żółtoczarnymi paskami po bokach, przy czym paski zewnętrzne są w kolorze żółtym. Wstążka górą jest przeciągnięta przez podłużny otwór w metalowej listewce wysokości 12 mm i szerokości 33 mm, w kolorze srebrnym, ze stylizowanym wizerunkiem turbiny wodnej i falami po jej bokach; na odwrocie listewki jest zamocowane zapięcie.
2. Wzór odznaki stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 6.[Wręczenie odznaki i legitymacji] 1. Odznakę, wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie, wręcza minister właściwy do spraw energii lub osoba przez niego upoważniona.
2. Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. Odznakę nosi się na lewej stronie piersi.
§ 7.[Źródło pokrycia kosztów odznaki oraz wydatków związanych z jej nadawaniem] Koszty odznaki oraz wydatki związane z jej nadaniem są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw energii.
§ 8.[Ewidencja osób wyróżnionych odznaką] Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi minister właściwy do spraw energii.
§ 9.[Zachowanie prawa do noszenia odznaki] Osoby, którym nadano odznakę "Zasłużony dla Energetyki" na podstawie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie rozporządzenia, zachowują prawo do jej noszenia.
§ 10. [Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1) Określenie przedmiotu rozporządzenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za zasługi dla Energetyki", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia (Dz. U. poz. 1539), które weszło w życie z dniem 7 września 2021 r.
Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 30 listopada 2001 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 2229)
Załącznik nr 1
WZÓR - WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA ENERGETYKI
Załącznik nr 2
WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA ENERGETYKI
Strona przednia
Strona odwrotna
Załącznik nr 3
WZÓR LEGITYMACJI STWIERDZAJĄCEJ NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA ENERGETYKI
Objaśnienie:
Legitymacja ma wymiary 100 mm x 140 mm. Na zewnętrznej stronie legitymacji wydrukowany jest wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.