Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2022-08-16
Wersja aktualna od 2022-08-16
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 27 czerwca 2002 r.
w sprawie trybu przeprowadzania badań lekarskich osób zatrzymanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej
z dnia 27 czerwca 2002 r. (Dz.U. z 2002 r., Nr 98, poz. 893)
t.j. z dnia 16 sierpnia 2022 r. (Dz.U. z 2022 r., poz. 1708)
Na podstawie art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1061 i 1115) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Przyczyny przeprowadzania badań lekarskich] Badanie lekarskie osoby zatrzymanej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanej dalej "osobą zatrzymaną", przeprowadza się, gdy:
1) osobie zatrzymanej została udzielona pierwsza pomoc medyczna;
2) zachodzi uzasadniona obawa, że osoba ta znajduje się w stanie zagrażającym jej życiu lub zdrowiu;
3) osoba zatrzymana oświadcza, że cierpi na schorzenia wymagające stałego lub okresowego leczenia, którego przerwanie zagrażałoby jej życiu lub zdrowiu;
4) z posiadanych przez Straż Graniczną informacji lub okoliczności zatrzymania wynika, że osoba ta jest podejrzana o chorobę zakaźną.
§ 2.[Termin przeprowadzenia badań lekarskich] Badanie lekarskie osoby zatrzymanej przeprowadza się po dokonaniu przez Straż Graniczną niezbędnych czynności związanych z zatrzymaniem, chyba że zachodzą okoliczności określone w § 1 pkt 2.
§ 3.[Wniosek o przeprowadzenie badania lekarskiego] 1. W przypadku gdy zachodzą okoliczności, o których mowa w § 1, osoba zatrzymana jest kierowana na badanie lekarskie na podstawie pisemnego wniosku kierownika jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, która dokonała zatrzymania, lub osoby przez niego upoważnionej, zwanych dalej "osobami wnioskującymi", z zastrzeżeniem ust. 2. Wzór wniosku o przeprowadzenie badania lekarskiego osoby zatrzymanej przez Funkcjonariuszy Straży Granicznej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Jeżeli zachodzą okoliczności określone w § 1 pkt 2, wniosek o przeprowadzenie badania lekarskiego osoby zatrzymanej może być złożony w formie ustnej. Wniosek ten potwierdza się następnie na piśmie.
§ 4.[Zgoda na przeprowadzenie badania lekarskiego] Badanie lekarskie osoby zatrzymanej przeprowadza się po wyrażeniu na nie zgody przez tę osobę. Zgoda taka nie jest wymagana, jeżeli stan zdrowia osoby zatrzymanej uniemożliwia złożenie przez nią oświadczenia o wyrażeniu zgody lub gdy odrębne przepisy tak stanowią.
§ 5.[Obowiązki Straży Granicznej] 1. Straż Graniczna zapewnia:
1) przewiezienie osoby zatrzymanej do podmiotu leczniczego w celu przeprowadzenia badania lekarskiego;
2) bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia w czasie przeprowadzania badania lekarskiego osoby zatrzymanej;
3) obecność tłumacza podczas badania lekarskiego na ustny wniosek lekarza badającego.
2. Jeżeli stan zdrowia osoby zatrzymanej wskazuje na potrzebę użycia do jej przewiezienia specjalnego środka transportu sanitarnego - przewiezienia dokonuje pogotowie ratunkowe.
§ 6. [Przeprowadzenie badań lekarskich] 1. Badanie lekarskie osoby zatrzymanej przeprowadza lekarz oddziału Straży Granicznej, w którego terytorialnym zasięgu działania ta osoba została zatrzymana, a jeżeli nie jest to możliwe - lekarz podmiotu leczniczego utworzonego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych albo innego podmiotu leczniczego, położonego najbliżej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, która dokonała zatrzymania.
2. Badanie lekarskie osoby zatrzymanej przeprowadza się w podmiocie, o którym mowa w ust. 1.
3. Badanie lekarskie osoby zatrzymanej przeprowadzane przez lekarza oddziału Straży Granicznej powinno być przeprowadzone na terenie komendy tego oddziału.
§ 7.[Karta badania lekarskiego] 1. Po przeprowadzeniu badania osoby zatrzymanej lekarz wydaje osobie wnioskującej, o której mowa w § 3 ust. 1, kartę badania lekarskiego osoby zatrzymanej o istnieniu lub braku przeciwwskazań medycznych do zatrzymania. Wzór karty badania lekarskiego osoby zatrzymanej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. W przypadku gdy osoba zatrzymana swym zachowaniem uniemożliwia przeprowadzenie badania lekarskiego, okoliczność tę odnotowuje się w karcie, o której mowa w ust. 1, oraz w dokumentacji służbowej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, która dokonała zatrzymania.
§ 8.[Pierwsza pomoc medyczna] Pierwszej pomocy medycznej osobie zatrzymanej udziela się w razie wypadku, urazu, zatrucia, porodu, nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia powodującego zagrożenie życia.
§ 9.[Stosowanie przepisów rozporządzenia] Przepisy rozporządzenia stosuje się od dnia 16 czerwca 2002 r.
§ 10. [Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 27 czerwca 2002 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 1708)
Załącznik nr 1
WZÓR - WNIOSEK O PRZEPROWADZENIE BADANIA LEKARSKIEGO OSOBY ZATRZYMANEJ PRZEZ FUNKCJONARIUSZY STRAŻY GRANICZNEJ
Załącznik nr 2
WZÓR - KARTA BADANIA LEKARSKIEGO OSOBY ZATRZYMANEJ