Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2016-10-10 do 2017-03-01
Wersja archiwalna od 2016-10-10 do 2017-03-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 9 września 2011 r.
w sprawie rejestracji pojazdów Biura Ochrony Rządu, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, kontroli skarbowej i Służby Celnej
z dnia 9 września 2011 r. (Dz.U. z 2011 r., Nr 195, poz. 1160)
t.j. z dnia 10 października 2016 r. (Dz.U. z 2016 r., poz. 1652)
Na podstawie art. 76 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa warunki i tryb rejestracji oraz wzory dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych pojazdów Biura Ochrony Rządu, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, kontroli skarbowej i Służby Celnej, zwanych dalej „pojazdami”, a także jednostki organizacyjne właściwe w tych sprawach.
§ 2.[Zakres podmiotowy] Rejestracji na warunkach i w trybie określonych w rozporządzeniu podlegają pojazdy używane przez Biuro Ochrony Rządu, Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Straż Graniczną, kontrolę skarbową i Służbę Celną, zwane dalej „służbami”.
§ 3.[Organy dokonujące rejestracji pojazdów] Rejestracji pojazdów dokonują:
1) szef komórki organizacyjnej Biura Ochrony Rządu właściwej w sprawach transportu – w odniesieniu do pojazdów Biura Ochrony Rządu;
2) Komenda Główna Policji – w odniesieniu do pojazdów Komendy Głównej Policji oraz Centralnego Biura Śledczego Policji w zakresie:
a) komórek organizacyjnych Centralnego Biura Śledczego Policji,
b) terenowych komórek organizacyjnych Centralnego Biura Śledczego Policji, dla których właściwa terytorialnie jest Komenda Stołeczna Policji;
3) właściwe terytorialnie komendy wojewódzkie (Komenda Stołeczna) Policji – w odniesieniu do pojazdów:
a) terenowych komórek organizacyjnych Centralnego Biura Śledczego Policji, z wyłączeniem komórek organizacyjnych, o których mowa w pkt 2 lit. b,
b) komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji działających na obszarze należącym do terytorialnego zasięgu działania tych komend;
4) szkoły Policji – w odniesieniu do pojazdów tych szkół;
5) właściwe jednostki organizacyjne Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – w odniesieniu do pojazdów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
6) właściwe jednostki organizacyjne Agencji Wywiadu – w odniesieniu do pojazdów Agencji Wywiadu;
7) właściwa jednostka organizacyjna Centralnego Biura Antykorupcyjnego – w odniesieniu do pojazdów Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
8) Komenda Główna Straży Granicznej – w odniesieniu do pojazdów Straży Granicznej;
9) Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej – w odniesieniu do pojazdów kontroli skarbowej;
10) Szef Służby Celnej – w odniesieniu do pojazdów Służby Celnej w Ministerstwie Finansów;
11) właściwy dyrektor izby celnej – w odniesieniu do pojazdów izb i urzędów celnych oraz innych jednostek organizacyjnych Służby Celnej działających na obszarze należącym do terytorialnego zasięgu działania tego dyrektora.
§ 4.[Wniosek o rejestrację pojazdu] 1. W celu rejestracji pojazdu składa się odpowiednio w organie albo jednostce organizacyjnej, o których mowa w § 3, wniosek o rejestrację pojazdu zawierający w szczególności:
1) nazwę organu lub jednostki organizacyjnej dokonującej rejestracji;
2) nazwę i adres wnioskodawcy;
3) numer identyfikacyjny VIN/nr nadwozia (podwozia);
4) markę, typ i model pojazdu.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się tablice rejestracyjne albo tablicę rejestracyjną, jeżeli pojazd był zarejestrowany, dokumenty, o których mowa w art. 72 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, zwanej dalej „ustawą”, oraz świadectwo zgodności WE, o którym mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 385/2009 z dnia 7 maja 2009 r. zastępującym załącznik IX do dyrektywy 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów („dyrektywy ramowej”) (Dz. Urz. UE L 118 z 13.05.2009, str. 13), jeżeli jest wymagane.
3. W stosunku do pojazdów użyczonych do wniosku, o którym mowa w ust. 1, zamiast dowodu własności pojazdu dołącza się dowód przyjęcia pojazdu do użytkowania.
4. W przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy bez tablic rejestracyjnych lub konieczności zwrotu tych tablic do organu rejestrującego państwa, z którego pojazd został sprowadzony, właściciel pojazdu zamiast tablic rejestracyjnych dołącza do wniosku, o którym mowa w ust. 1, stosowne oświadczenie.
5. W przypadku rejestracji pojazdu, który nie posiada nadanych i umieszczonych fabrycznie przez producenta lub w trybie określonym odrębnymi przepisami cech identyfikacyjnych albo nie posiada tabliczki znamionowej, do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się zaświadczenie potwierdzające nadanie i umieszczenie cech identyfikacyjnych lub wykonanie tabliczki znamionowej zastępczej.
6. Rejestracji pojazdu, który był zarejestrowany poza służbami, dokonuje się po sprawdzeniu dokumentów przedstawionych do rejestracji – stosownie do przepisów dotyczących szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach.
§ 5.[Czynności organu dokonującego rejestracji] 1. Organ albo jednostka organizacyjna dokonująca rejestracji, po wpisaniu pojazdu do Centralnej Ewidencji Pojazdów, wydaje:
1) dowód rejestracyjny;
2) tablice rejestracyjne albo tablicę rejestracyjną, wraz ze znakiem legalizacyjnym;
3) nalepkę kontrolną – w przypadku rejestracji pojazdu samochodowego, z wyłączeniem motocykla, oraz
4) wypełnioną kartę pojazdu – jeżeli była wydana.
2. W przypadku rejestracji pojazdu wyposażonego w tablice rejestracyjne lub tablicę rejestracyjną zawierające:
1) wyróżnik służby, o którym mowa w § 6 ust. 2 – wydaje się dowód rejestracyjny, którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia;
2) wyróżnik województwa i powiatu – wydaje się dowód rejestracyjny, którego wzór jest określony w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy.
§ 6.[Numer na tablicach rejestracyjnych] 1. Numer na tablicach rejestracyjnych pojazdu składa się z:
1) wyróżnika służby i jednej litery ze zbioru następujących 25 liter: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z oraz wyróżnika pojazdu albo
2) wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i wyróżnika pojazdu, które są określone w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy.
2. Jako wyróżniki służb określa się litery:
1) HB – dla Biura Ochrony Rządu;
2) HP – dla Policji;
3) HK – dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu;
4) HA – dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
5) HW – dla Straży Granicznej;
6) HS – dla kontroli skarbowej;
7) HC – dla Służby Celnej.
3. Wyróżnik pojazdu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, stanowią:
1) jedna litera ze zbioru liter, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz trzy cyfry w przedziale od 001 do 999 albo
2) dwie cyfry w przedziale od 01 do 99 i dwie litery ze zbioru liter, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
§ 7.[Tablice rejestracyjne zawierające wyróżnik województwa i wyróżnik powiatu] Tablic rejestracyjnych zawierających wyróżnik województwa i wyróżnik powiatu nie stosuje się do oznakowanych pojazdów służb.
§ 8.[Wzory tablic rejestracyjnych oraz wzór znaku legalizacyjnego] 1. Wzory tablic rejestracyjnych zawierających wyróżniki służb, wzory umieszczanych na nich symboli oraz wzór nalepki kontrolnej odpowiadają wzorom określonym w przepisach w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.
2. Wzór znaku legalizacyjnego określają przepisy w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzoru znaku legalizacyjnego.
§ 9.[Obowiązki organów dokonujących rejestracji pojazdów] 1. Organ albo jednostka organizacyjna, o których mowa w § 3:
1) zamawiają u producentów tablice rejestracyjne zawierające wyróżniki, o których mowa w § 6 ust. 1, blankiety dowodów rejestracyjnych, o których mowa w § 5 ust. 2, znaki legalizacyjne i nalepki kontrolne;
2) zgłaszają zapotrzebowanie na numery rejestracyjne zawierające wyróżniki, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 2, do starosty właściwego ze względu na siedzibę organu lub jednostki organizacyjnej użytkującej pojazd.
2. Starosta przyznaje organowi albo jednostce organizacyjnej, o których mowa w § 3, numery rejestracyjne zawierające wyróżniki określone w § 6 ust. 1 pkt 2, na podstawie zgłoszonego zapotrzebowania.
§ 10.[Zabezpieczenie blankietów, tablic, znaków i nalepek] Organ albo jednostka organizacyjna, o których mowa w § 3, zapewniają warunki ochrony blankietów dowodów rejestracyjnych, tablic rejestracyjnych, znaków legalizacyjnych i nalepek kontrolnych przed dostępem osób nieuprawnionych polegające na przechowywaniu tych blankietów, tablic, znaków i nalepek w szafach pancernych znajdujących się w pomieszczeniach z ograniczonym dostępem oraz na prowadzeniu ewidencji wykorzystywanych dokumentów, tablic rejestracyjnych, znaków legalizacyjnych i nalepek kontrolnych.
§ 11.[Sposób umieszczania tablic rejestracyjnych, nalepek kontrolnych i numerów rejestracyjnych] Tablice rejestracyjne i nalepki kontrolne, a w odniesieniu do samochodu ciężarowego samowyładowczego i przyczepy samowyładowczej – numery rejestracyjne, umieszcza się na pojeździe w sposób określony w przepisach w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.
§ 12.[Dokumenty przekazywane nabywcy w razie zbycia pojazdu] 1. W przypadku zbycia pojazdu zarejestrowanego na warunkach i w trybie określonych w rozporządzeniu przekazuje się nabywcy, z zastrzeżeniem § 13, dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 2, 3 i ust. 4 ustawy. Tablice rejestracyjne nie podlegają przekazaniu.
2. W przypadku zwrotu po badaniach albo testowaniu pojazdu zarejestrowanego na warunkach i w trybie określonych w rozporządzeniu przekazuje się osobie, od której przyjęto pojazd do badań albo testowania, dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 2, 3 i ust. 4 ustawy. Dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne nie podlegają przekazaniu.
3. W razie zagubienia dowodu rejestracyjnego, jeżeli podlega on przekazaniu, lub karty pojazdu organ albo jednostka organizacyjna, o których mowa w § 3, wystawia i przekazuje zaświadczenie potwierdzające dane zawarte w zagubionym dokumencie, którego wzór określają przepisy w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.
4. W razie nadania i umieszczenia cech identyfikacyjnych pojazdu lub wykonania tabliczki znamionowej zastępczej przez stację kontroli pojazdów służby organ albo jednostka organizacyjna, o których mowa w § 3, przekazują nabywcy zaświadczenie potwierdzające ten fakt.
§ 13.[Zbycie pojazdu poza służby] W przypadku zbycia pojazdu poza służby przez Biuro Ochrony Rządu, kontrolę skarbową i Służbę Celną nabywcy przekazuje się również dowód rejestracyjny.
§ 14.[Zmiana danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym] 1. Zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym odnotowuje się w rubryce „Adnotacje urzędowe” na podstawie dokumentów określonych w art. 72 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy.
2. Zmiany danych zamieszczonych w karcie pojazdu odnotowuje się w odpowiednich rubrykach karty zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 77 ust. 4 pkt 1 ustawy.
3. W przypadku zmiany cechy identyfikacyjnej pojazdu w zakresie nadwozia, podwozia lub ramy właściwy organ wydaje nowy dowód rejestracyjny.
§ 15.[Unieważnienie dowodu rejestracyjnego] 1. Dowody rejestracyjne, które zostały zniszczone lub zużyte, unieważnia się przez przekreślenie stron oraz odcięcie prawego dolnego rogu dokumentu w taki sposób, aby można było odczytać zapisy wcześniej naniesione na dokument. Unieważnione dowody rejestracyjne przechowuje się w teczkach indywidualnych pojazdów.
2. Zniszczone lub zużyte tablice rejestracyjne, znaki legalizacyjne i nalepki kontrolne podlegają komisyjnemu skasowaniu. Numery rejestracyjne skasowanych tablic rejestracyjnych zawierających wyróżnik służby wykorzystuje się ponownie. Numery rejestracyjne skasowanych tablic rejestracyjnych zawierających wyróżnik województwa i wyróżnik powiatu mogą być wykorzystane ponownie przez służbę, której zostały przyznane.
3. W razie utraty dowodu rejestracyjnego lub tablicy rejestracyjnej numer rejestracyjny pojazdu, dowód rejestracyjny i tablicę rejestracyjną unieważnia się.
4. O unieważnieniu numeru rejestracyjnego zawierającego wyróżnik województwa i wyróżnik powiatu właściwy organ albo jednostka organizacyjna, o których mowa w § 3, zawiadamia właściwego starostę.
§ 16.[Ważność dotychczas wydanych dowodów rejestracyjnych oraz numerów rejestracyjnych] 1. Zachowują ważność wydane na podstawie dotychczasowych przepisów dowody rejestracyjne oraz przyznane numery rejestracyjne.
2. Pojazdy, które w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia nie posiadają zalegalizowanych tablic rejestracyjnych i nalepek kontrolnych, uważa się za spełniające wymagania w zakresie posiadania cech identyfikacyjnych wymaganych do rejestracji pojazdu.
3. Pojazdy posiadające tabliczki zastępcze oraz cechy identyfikacyjne nadane i umieszczone lub nabite na podstawie dotychczasowych przepisów albo posiadające w dowodzie rejestracyjnym wpis potwierdzający brak numeru silnika uważa się za spełniające wymagania w zakresie posiadania cech identyfikacyjnych wymaganych do rejestracji pojazdu.
§ 17.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.2)
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 października 2007 r. w sprawie rejestracji pojazdów Biura Ochrony Rządu, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, kontroli skarbowej i Służby Celnej (Dz. U. poz. 1411), które utraciło moc z dniem 1 maja 2011 r.
Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 9 września 2011 r.
WZÓR – DOWÓD REJESTRACYJNY POJAZDU
Poszczególne strony dowodu rejestracyjnego pojazdu
1) format: wysokość 105 mm, szerokość 218 mm;
2) jednolity kolor jasnoniebieski o składzie (CMYK): C-30, M-9, Y-4, K-0 i nadruk w kolorze czarnym;
3) papier o gramaturze 160–180 g/m2.
Oznaczenia kodów stosowanych we wzorze dowodu rejestracyjnego
A numer rejestracyjny pojazdu
B data pierwszej rejestracji pojazdu
C dane dotyczące posiadacza dowodu rejestracyjnego i właściciela pojazdu obejmują wydruk następujących kodów i danych:
C.1.1 nazwa posiadacza dowodu rejestracyjnego*)
C.1.2 numer REGON
C.1.3 adres posiadacza dowodu rejestracyjnego
C.2.1 nazwa właściciela pojazdu
C.2.2 numer REGON
C.2.3 adres właściciela pojazdu
D dane dotyczące pojazdu obejmują wydruk następujących kodów i danych:
D.1 marka pojazdu
D.2 typ pojazdu:
– wariant, jeżeli występuje
– wersja, jeżeli występuje
D.3 model pojazdu
E numer identyfikacyjny pojazdu (numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy)
F.1 maksymalna masa całkowita pojazdu**), wyłączając motocykle i motorowery (w kg)
F.2 dopuszczalna masa całkowita pojazdu (w kg)
F.3 dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (w kg)
G masa własna pojazdu; w przypadku pojazdu ciągnącego innego niż kategoria M1 masa własna pojazdu obejmuje urządzenie sprzęgające (w kg)
H okres ważności dowodu, jeżeli występuje takie ograniczenie
I data wydania dowodu rejestracyjnego
J kategoria pojazdu
K numer świadectwa homologacji typu pojazdu, jeżeli występuje
L liczba osi
O.1 maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem (w kg)
O.2 maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca (w kg)
P.1 pojemność silnika (w cm3)
P.2 maksymalna moc netto silnika (w kW)
P.3 rodzaj paliwa
Q stosunek mocy do masy własnej (w kW/kg); dotyczy motocykli i motorowerów
S.1 liczba miejsc siedzących, włączając siedzenie kierowcy
S.2 liczba miejsc stojących, jeżeli występują
Uwagi:
*) Posiadacz dowodu rejestracyjnego – podmiot, któremu organ rejestrujący wydał dowód rejestracyjny uprawniający ten podmiot do poruszania się pojazdem w ruchu.
**) Maksymalna masa całkowita pojazdu – największa technicznie dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynikająca z jego konstrukcji i wykonania, określona przez producenta.