ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)
z dnia 14 lutego 2012 r.
w sprawie organizacji i trybu działania Krajowej Rady Bibliotecznej
Na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa organizację i tryb działania Krajowej Rady Bibliotecznej, zwanej dalej „Radą”, działającej przy ministrze właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
§ 2.[Skład Rady] W skład Rady wchodzą:
1) przewodniczący;
2) członkowie.
§ 3.[Zespoły problemowe] 1. Rada może powoływać spośród swoich członków zespoły problemowe do wykonywania zadań, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach.
2. Zespoły problemowe mają charakter stały lub doraźny.
3. W pracach zespołów problemowych mogą brać udział eksperci, jeżeli jest to niezbędne do wykonywania zadań przez te zespoły.
§ 4.[Wnioski i ustalenia zespołów problemowych] Wnioski i ustalenia zespołów problemowych są przedkładane Radzie w formie opinii lub rekomendacji.
§ 5.[Pierwsze posiedzenie Rady nowej kadencji] 1. Pierwsze posiedzenie Rady nowej kadencji zwołuje i otwiera minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
2. Na pierwszym posiedzeniu Rada wybiera spośród swoich członków przewodniczącego Rady bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym.
3. W przypadku niewyłonienia przewodniczącego Rady w trybie określonym w ust. 2, Rada wybiera przewodniczącego zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym.
4. Odwołanie przewodniczącego Rady następuje zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym.
§ 6.[Zwoływanie posiedzeń Rady] 1. Przewodniczący Rady zwołuje posiedzenia Rady:
1) z inicjatywy własnej, nie rzadziej niż raz na kwartał, albo
2) na wniosek co najmniej sześciu członków Rady lub na wniosek ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.
2. Rada może obradować, jeżeli jest obecna co najmniej połowa jej ustawowego składu.
§ 7.[Przewodniczący Rady] 1. Przewodniczący Rady kieruje pracami Rady i reprezentuje ją na zewnątrz.
2. Przewodniczący Rady, w szczególności:
1) ustala terminy i program kolejnych posiedzeń Rady, uwzględniając wnioski członków Rady i ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego;
2) przewodniczy posiedzeniom Rady;
3) podpisuje uchwały Rady;
4) sporządza sprawozdanie z działalności Rady za rok poprzedni.
3. Jeżeli przewodniczący nie może przewodniczyć posiedzeniu Rady, zastępuje go wskazany przez niego członek Rady.
§ 8.[Zawiadomienie o posiedzeniu Rady] 1. Zawiadomienie o posiedzeniu Rady przesyła się członkom Rady, co najmniej na 10 dni przed terminem posiedzenia Rady.
2. Zawiadomienie określa termin i miejsce posiedzenia Rady oraz projekt porządku obrad.
3. Termin, o którym mowa w ust. 1, z ważnych powodów, może być skrócony, nie może być jednak krótszy niż 7 dni.
4. Posiedzenie Rady może być odwołane z ważnych przyczyn, po uprzednim zawiadomieniu członków Rady, co najmniej na 7 dni przed datą planowanego posiedzenia.
§ 9.[Uchwały Rady] 1. Rada wyraża swoją opinię w formie uchwały.
2. Uchwały są podejmowane większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady, w głosowaniu jawnym. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego Rady.
3. W przypadku rozpatrywania spraw personalnych lub na wniosek co najmniej 5 członków Rady przewodniczący Rady zarządza głosowanie tajne.
§ 10.[Posiedzenia Rady] 1. Rada rozpatruje sprawy należące do jej właściwości na posiedzeniach.
2. Na pierwszym posiedzeniu w danym roku Rada ustala plan prac na dany rok.
3. Zmiana i uzupełnienie porządku obrad mogą nastąpić na posiedzeniu Rady w drodze głosowania.
§ 11.[Korespondencyjne uzgodnienie treści stanowiska] 1. Przewodniczący Rady może w szczególnie uzasadnionych przypadkach podjąć decyzję o rozpatrzeniu sprawy należącej do właściwości Rady w drodze korespondencyjnego uzgodnienia treści stanowiska przez członków Rady (tryb obiegowy).
2. Projekty dokumentów przeznaczone do rozpatrzenia w trybie obiegowym są rozsyłane do członków Rady wraz z pismem określającym termin przekazania stanowiska w przedłożonej sprawie.
3. Niezgłoszenie uwag w wyznaczonym terminie uważa się za akceptację przedłożonego projektu.
4. W przypadku zgłoszenia uwag do projektu dokumentu jego akceptację uzyskuje się w drodze uzgodnienia na posiedzeniu Rady. Uchwała o przyjęciu lub odrzuceniu zgłoszonych uwag podejmowana jest bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady, w głosowaniu jawnym. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego Rady. Przyjęta przez Radę ostateczna wersja dokumentu jest przesyłana do wszystkich członków Rady.
§ 12.[Protokół] 1. Z posiedzenia Rady sporządza się protokół, który zawiera:
1) datę i miejsce posiedzenia;
2) listę członków Rady i innych osób uczestniczących w posiedzeniu;
3) przyjęty porządek obrad;
4) przebieg obrad i treść uchwał;
5) wyniki głosowania;
6) informacje o dokumentach przyjętych w trybie obiegowym.
2. Protokół sporządza osoba z obsługi administracyjnej Rady, wskazana przez przewodniczącego Rady.
3. Protokół podpisuje przewodniczący Rady lub członek Rady, jeżeli przewodniczy posiedzeniu Rady w zastępstwie przewodniczącego Rady.
§ 13.[Roczne sprawozdanie z działalności Rady] 1. Przewodniczący Rady, w terminie do końca stycznia każdego roku, sporządza roczne sprawozdanie z działalności Rady.
2. Sprawozdanie zawiera:
1) informacje na temat wykonanych i niewykonanych zadań określonych w art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach i ustalonym przez Radę planem prac, o którym mowa w § 10 ust. 2;
2) kopie podjętych uchwał i innych dokumentów istotnych dla realizacji zadań Rady;
3) inne niezbędne informacje o funkcjonowaniu Rady.
3. Rada na posiedzeniu przyjmuje sprawozdanie w drodze uchwały w trybie, o którym mowa w § 9 ust. 2.
§ 14.[Przedłożenie rocznego sprawozdania ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego] 1. Przewodniczący Rady, w terminie do końca lutego każdego roku, przedkłada ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego sprawozdanie roczne z działalności Rady.
2. Przewodniczący Rady dołącza do sprawozdania kopię uchwały, o której mowa w § 13 ust. 3.
§ 15.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.3)
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: B. Zdrojewski
|
1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej – kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. Nr 248, poz. 1482).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2001 r. Nr 129, poz. 1440, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390, z 2006 r. Nr 220, poz. 1600 oraz z 2011 r. Nr 112, poz. 654 i Nr 207, poz. 1230.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 19 marca 1998 r. w sprawie regulaminu Krajowej Rady Bibliotecznej (Dz. U. Nr 47, poz. 297).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00