Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2008-05-14
Wersja aktualna od 2008-05-14
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 3 października 2006 r.
w sprawie trybu i warunków zatrudniania pracowników w kontyngencie Straży Granicznej i ich wynagradzania
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2008 r., Nr 72, poz. 419)
Na podstawie art. 147m pkt 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 170, poz. 1218) zarządza się, co następuje:
§ 1.1. W kontyngencie Straży Granicznej wydzielonym do realizacji zadań poza granicami państwa, zwanym dalej „kontyngentem”, w celu udziału w organizowaniu i kontroli ruchu granicznego, organizowaniu ochrony granicy państwowej, zapewnieniu bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej lub rozpoznawaniu i przeciwdziałaniu zagrożeniom terroryzmem można zatrudnić: [1]
1) pracownika Straży Granicznej;
2) osobę niebędącą pracownikiem Straży Granicznej, która posiada specjalistyczne kwalifikacje niezbędne dla zapewnienia właściwego wykonywania zadań kontyngentu.
2. W kontyngencie wydzielonym w celu udziału w szkoleniu i ćwiczeniach służb granicznych lub przedsięwzięciach reprezentacyjnych można zatrudnić pracownika, o którym mowa w ust. 1 pkt 1.
§ 2.1. [2] W przypadku wydzielenia kontyngentu w celu udziału w organizowaniu i kontroli ruchu granicznego, organizowaniu ochrony granicy państwowej, zapewnieniu bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej lub rozpoznawaniu i przeciwdziałaniu zagrożeniom terroryzmem, w skład którego mają wchodzić pracownicy Straży Granicznej, Komendant Główny Straży Granicznej upowszechnia informację o zamiarze zatrudnienia w kontyngencie przez umieszczenie ogłoszenia w miejscach powszechnie dostępnych w siedzibach jednostek organizacyjnych Straży Granicznej i na stronach internetowych tych jednostek organizacyjnych albo podaje informację w formie pisemnego ogłoszenia adresowanego do pracowników Straży Granicznej w sposób przyjęty w danej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej.
2. Jeżeli do składu kontyngentu, o którym mowa w ust. 1, przewiduje się zatrudnienie osób niebędących pracownikami Straży Granicznej, informację o zamiarze zatrudnienia w kontyngencie upowszechnia się w miejscach powszechnie dostępnych w siedzibach jednostek organizacyjnych Straży Granicznej i na stronach internetowych tych jednostek organizacyjnych, a także na stronach podmiotowych Biuletynu Informacji Publicznej, o którym mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.1)), oraz publikuje przynajmniej w jednym dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym.
3. Ogłoszenia, o których mowa w ust. 1 i 2, zawierają:
1) nazwę i adres jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, która przeprowadza nabór do kontyngentu;
2) cel skierowania kontyngentu;
3) określenie stanowiska pracy w kontyngencie;
4) wskazanie niezbędnych oraz dodatkowych wymagań związanych ze stanowiskiem pracy w kontyngencie;
5) wskazanie wymaganych dokumentów;
6) termin i miejsce składania dokumentów.
4. W przypadku wydzielenia kontyngentu w celu udziału w szkoleniu i ćwiczeniach służb granicznych lub przedsięwzięciach reprezentacyjnych Komendant Główny Straży Granicznej – a jeżeli w skład kontyngentu mają wchodzić pracownicy zatrudnieni w jednym z oddziałów Straży Granicznej albo ośrodku szkolenia Straży Granicznej – właściwy komendant oddziału albo ośrodka szkolenia Straży Granicznej, zwani dalej „pracodawcami”, mogą umieścić na stronach internetowych podległej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej oraz podać do wiadomości pracowników ogłoszenie o tworzeniu kontyngentu, zawierające dane, o których mowa w ust. 3.
§ 3.1. Osoba ubiegająca się o pracę w kontyngencie, zwana dalej „kandydatem”, może zostać zatrudniona w kontyngencie wydzielonym w celu udziału w:
1) organizowaniu i kontroli ruchu granicznego, organizowaniu ochrony granicy państwowej, zapewnieniu bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej lub rozpoznawaniu i przeciwdziałaniu zagrożeniom terroryzmem, jeżeli: [3]
a) złoży w terminie wymagane dokumenty,
b) uzyska pozytywną ocenę kwalifikacji i predyspozycji do wykonywania pracy w kontyngencie,
c) uzyska orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy w kontyngencie,
d) wyrazi pisemną zgodę, o której mowa w art. 1741 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.2)), zwanej dalej „Kodeksem pracy”,
e) zostanie zawarte porozumienie między pracodawcą a dotychczasowym pracodawcą,
f) podda się szczepieniom profilaktycznym, niezbędnym w związku z pracą w kontyngencie;
2) szkoleniu i ćwiczeniach służb granicznych lub przedsięwzięciach reprezentacyjnych, jeżeli zostaną spełnione warunki, o których mowa w pkt 1 lit. a–d, a w przypadku gdy jest to uzasadnione warunkami panującymi na obszarze działania kontyngentu, jeżeli dodatkowo spełni warunek wymieniony w pkt 1 lit. f.
2. Warunków, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. d i e, nie stosuje się, jeżeli kandydat nie pozostaje w stosunku pracy albo jeżeli pracodawca tworzący kontyngent i dotychczasowy pracodawca kandydata jest tym samym podmiotem.
§ 4.1. Oceny kwalifikacji i predyspozycji do wykonywania pracy w kontyngencie, zwanej dalej „oceną”, dokonuje komisja powołana przez pracodawcę.
2. Oceny dokonuje się przez przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej, testu pisemnego lub ćwiczeń praktycznych w zależności od celu skierowania kontyngentu i zakresu jego działania.
3. Przy dokonywaniu oceny uwzględnia się wymagania określone przez organizację międzynarodową lub państwo przyjmujące kontyngent, cel skierowania, zakres zadań i obszar jego działania oraz umiejętności zawodowe kandydata zapewniające wykonanie w kontyngencie określonych dla niego zadań.
4. Ocenę sporządza się na piśmie.
§ 5.1. Od dokonania oceny odstępuje się:
1) na wniosek kandydata;
2) jeżeli stan zdrowia kandydata uniemożliwia zatrudnienie w kontyngencie;
3) jeżeli postępowanie kandydata uniemożliwia dokonanie oceny.
2. Pracodawca może odmówić poddania kandydata ocenie albo w każdym czasie od niej odstąpić, jeżeli dokonanie oceny nie znajduje uzasadnienia w potrzebach służbowych Straży Granicznej.
3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2, kandydata informuje się pisemnie o przyczynie odmowy poddania go ocenie albo o powodach odstąpienia od niej.
§ 6.1. Badania lekarskie i psychologiczne niezbędne do wystawienia orzeczenia lekarskiego oraz szczepienia profilaktyczne organizuje pracodawca.
2. Pracodawca zwraca kandydatowi uczestniczącemu w badaniach lub szczepieniach, o których mowa w ust. 1, koszty przejazdów i noclegu oraz wypłaca ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów w wysokości i na warunkach określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, wydanych na podstawie art. 775 § 2 Kodeksu pracy.
§ 7.1. Pracownika w kontyngencie można zatrudnić na stanowisku:
1) lekarza;
2) specjalisty zespołu logistyki;
3) pielęgniarki (pielęgniarza);
4) kierowcy pojazdu będącego na wyposażeniu zespołu logistyki;
5) innym niż określone w pkt 1–4, jeżeli jest to niezbędne dla realizacji zadań kontyngentu.
2. Stanowisko specjalisty zespołu logistyki dotyczy w szczególności psychologa, tłumacza, informatyka, mechanika pojazdów oraz specjalisty do spraw łączności.
3. W zespole logistyki na stanowisku psychologa oraz specjalisty do spraw łączności nie można zatrudnić osób, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2.
§ 8.1. Zatrudnienie w kontyngencie kandydata następuje na podstawie umowy o pracę na czas określony, zwanej dalej „umową o pracę”.
2. Okres, na jaki jest zawierana umowa o pracę, obejmuje w szczególności okres niezbędny na:
1) pobranie wyposażenia zgodnego z wymogami określonymi przez organizację międzynarodową lub państwo przyjmujące kontyngent;
2) udział w zgrupowaniu kontyngentu organizowanym bezpośrednio przed wyjazdem z kraju oraz poprzedzającym je szkoleniu lub praktyce przygotowującej do wykonywania pracy w tym kontyngencie;
3) wykonywanie pracy w kontyngencie realizującym zadania poza granicami państwa;
4) udział w zgrupowaniu kontyngentu organizowanym po powrocie kontyngentu do kraju, o ile zgrupowanie takie jest organizowane, lub udział w badaniach lekarskich i psychologicznych w związku z zakończeniem pracy w kontyngencie, jeżeli są przeprowadzane.
§ 9.1. Pracownikowi, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, zatrudnionemu w kontyngencie przysługuje wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia związane z pracą w wysokości i na warunkach:
1) ustalonych na dotychczasowym stanowisku pracy w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej – jeżeli pracownik jest zatrudniony na tym stanowisku w pełnym wymiarze czasu pracy i zakres wykonywanych przez niego zadań odpowiada zakresowi zadań na stanowisku pracy w kontyngencie;
2) przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku, na którym pracownik jest zatrudniony w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej – jeżeli dotychczas pracownik jest zatrudniony na tym stanowisku w niepełnym wymiarze czasu pracy i zakres wykonywanych przez niego zadań odpowiada zakresowi zadań na stanowisku pracy w kontyngencie;
3) przysługujących pracownikowi zatrudnionemu u pracodawcy w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku pracy, na którym zakres wykonywanych zadań odpowiada zakresowi zadań wykonywanych na stanowisku pracy w kontyngencie – jeżeli dotychczas pracownik jest zatrudniony w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej na stanowisku, na którym realizuje zadania nieodpowiadające zakresowi zadań na stanowisku pracy w kontyngencie.
2. Pracownikowi, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, zatrudnionemu w kontyngencie przysługuje wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia związane z pracą w wysokości i na warunkach określonych w umowie o pracę.
§ 10.Pracownikowi odbywającemu w kraju szkolenie lub praktykę przygotowującą do pracy w kontyngencie nie przysługuje zwrot kosztów przejazdu do miejscowości zamieszkania i z powrotem w dniu wolnym od zajęć.
§ 11.Pracownik zatrudniony w kontyngencie wydzielonym w celu udziału w organizowaniu i kontroli ruchu granicznego, organizowaniu ochrony granicy państwowej, zapewnieniu bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej lub rozpoznawaniu i przeciwdziałaniu zagrożeniom terroryzmem otrzymuje: [4]
1) ryczałt z tytułu zatrudnienia w kontyngencie;
2) dodatek zagraniczny;
3) należności z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju;
4) ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania.
§ 12.1. Ryczałt z tytułu zatrudnienia w kontyngencie przysługuje w wysokości kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej dla członków korpusu służby cywilnej.
2. Ryczałt wypłaca się jednorazowo niezwłocznie po zawarciu umowy o pracę.
3. Ryczałt podlega zwrotowi, jeżeli przed datą wyjazdu kontyngentu poza granice państwa umowa o pracę zostanie rozwiązana:
1) z przyczyn dotyczących pracownika;
2) w związku z utratą przez pracownika uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na stanowisku, na którym został zatrudniony w kontyngencie;
3) z powodu niezdolności do wykonywania pracy w kontyngencie z przyczyn niezawinionych przez pracownika, która trwa dłużej niż 14 dni.
§ 13.1. Dodatek zagraniczny pracownik otrzymuje za każdy rozpoczęty dzień kalendarzowy, w którym wykonuje pracę w kontyngencie poza granicami państwa.
2. Warunki otrzymywania dodatku zagranicznego, w tym przyznawania odpowiedniej kategorii tego dodatku, określają przepisy o należnościach pieniężnych otrzymywanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej delegowanych do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie Straży Granicznej.
3. Kategorie i stawki dodatku zagranicznego dla stanowisk w kontyngencie, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 1–4, określa tabela stanowiąca załącznik do rozporządzenia.
4. Do pracowników zatrudnionych na stanowiskach innych niż określone w § 7 ust. 1 pkt 1–4 stosuje się kategorie i stawki dodatku zagranicznego przewidziane dla stanowisk: pielęgniarka (pielęgniarz), kierowca.
§ 14.1. Należności z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju pracownik otrzymuje w wysokości i na warunkach określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, wydanych na podstawie art. 775 § 2 Kodeksu pracy.
2. Należności, o których mowa w ust. 1, przysługują pracownikowi za czas:
1) przejazdu od chwili przekroczenia granicy państwowej do chwili przybycia do obszaru działania kontyngentu i z powrotem, w związku z rozpoczęciem i zakończeniem pracy w kontyngencie;
2) podróży służbowej na terytorium obcego państwa poza miejscem pracy określonym w ramach obszaru działania kontyngentu;
3) przejazdu z obszaru działania kontyngentu do kraju i z powrotem w uzasadnionych przypadkach służbowych i losowych.
3. W przypadku gdy podróż służbowa, o której mowa w ust. 2 pkt 2, odbywa się wyłącznie na terytorium państwa, do którego skierowano kontyngent, i trwa:
1) do 12 godzin – dieta nie przysługuje;
2) ponad 12 godzin – dieta przysługuje w wysokości 70 % diety określonej w przepisach, o których mowa w ust. 1.
§ 15.1. Ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania pracownik otrzymuje w przypadku, gdy w miejscu wykonywania pracy poza granicami państwa nie zapewniono mu bezpłatnego wyżywienia i zakwaterowania bądź świadczenia pieniężnego przeznaczonego na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania.
2. Wysokość oraz warunki otrzymywania i wypłacania ryczałtu na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania określają przepisy w sprawie należności pieniężnych otrzymywanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej delegowanych do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie.
§ 16.Pracownikowi zatrudnionemu w kontyngencie wydzielonym w celu udziału w szkoleniu i ćwiczeniach służb granicznych lub przedsięwzięciach reprezentacyjnych przysługują diety, zwrot kosztów przejazdów i dojazdów oraz noclegów i innych wydatków w wysokości i na warunkach określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, wydanych na podstawie art. 775 § 2 Kodeksu pracy.
§ 17.1. Pracownikowi zatrudnionemu w kontyngencie, który w czasie wykonywania pracy poza granicami państwa doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu, niezależnie od świadczeń wynikających z ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673, z późn. zm.3)), przysługuje ze strony pracodawcy jednorazowe świadczenie pieniężne.
2. Świadczenie pieniężne, o którym mowa w ust. 1, przysługuje za każdy procent doznanego uszczerbku na zdrowiu w wysokości 1/100 kwoty odpowiadającej dwunastokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszanego dla celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
3. W razie śmierci pracownika pozostającej w związku z wykonywaniem pracy poza granicami państwa w kontyngencie, uprawnionym członkom rodziny, niezależnie od świadczeń wynikających z ustawy, o której mowa w ust. 1, przysługuje ze strony pracodawcy jednorazowe świadczenie w wysokości pełnej kwoty określonej w ust. 2.
§ 18.Środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze oraz wyposażenie, o którym mowa w § 8 ust. 2 pkt 1, zapewnia pracownikowi nieodpłatnie pracodawca.
§ 19.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
|
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565 i Nr 132, poz. 1110.
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 717, z 1999 r. Nr 99, poz. 1152, z 2000 r. Nr 19, poz. 239, Nr 43, poz. 489, Nr 107, poz. 1127 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 11, poz. 84, Nr 28, poz. 301, Nr 52, poz. 538, Nr 99, poz. 1075, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1354, Nr 128, poz. 1405 i Nr 154, poz. 1805, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 135, poz. 1146, Nr 196, poz. 1660, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679, z 2003 r. Nr 166, poz. 1608 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 99, poz. 1001, Nr 120, poz. 1252 i Nr 240, poz. 2407, z 2005 r. Nr 10, poz. 71, Nr 68, poz. 610, Nr 86, poz. 732 i Nr 167, poz. 1398 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 133, poz. 935.
3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 241, poz. 2074, z 2003 r. Nr 83, poz. 760 i Nr 223, poz. 2217, z 2004 r. Nr 99, poz. 1001, Nr 121, poz. 1264, Nr 187, poz. 1925 i Nr 210, poz. 2135 oraz z 2005 r. Nr 164, poz. 1366.
Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 3 października 2006 r. (poz. 1382)
TABELA KATEGORII I STAWEK DODATKU ZAGRANICZNEGO DLA PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W KONTYNGENCIE STRAŻY GRANICZNEJ NA STANOWISKU LEKARZA, SPECJALISTY ZESPOŁU LOGISTYKI, PIELĘGNIARKI (PIELĘGNIARZA) I KIEROWCY
Lp. | Stanowisko | Stawka dzienna dodatku w USD | ||
kategoria I | kategoria II | kategoria III | ||
1 | Lekarz | 45,00 | 40,00 | 35,00 |
2 | Specjalista zespołu logistyki | 39,00 | 34,00 | 29,00 |
3 | Pielęgniarka (pielęgniarz), kierowca | 35,00 | 30,00 | 25,00 |
[1] § 1 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu i warunków zatrudniania pracowników w kontyngencie Straży Granicznej i ich wynagradzania (Dz.U. Nr 72, poz. 419). Zmiana weszła w życie 14 maja 2008 r.
[2] § 2 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu i warunków zatrudniania pracowników w kontyngencie Straży Granicznej i ich wynagradzania (Dz.U. Nr 72, poz. 419). Zmiana weszła w życie 14 maja 2008 r.
[3] § 3 ust. 1 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu i warunków zatrudniania pracowników w kontyngencie Straży Granicznej i ich wynagradzania (Dz.U. Nr 72, poz. 419). Zmiana weszła w życie 14 maja 2008 r.
[4] § 11 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu i warunków zatrudniania pracowników w kontyngencie Straży Granicznej i ich wynagradzania (Dz.U. Nr 72, poz. 419). Zmiana weszła w życie 14 maja 2008 r.