USTAWA
z dnia 8 lipca 2005 r.
o rodzinnych ogrodach działkowych1)
(Dz.U. z 2006 r., Nr 220, poz. 1600; Dz.U. z 2008 r., Nr 201, poz. 1237;ostatnia zmiana: Dz.U. z 2012 r., poz. 837)
Rozdział 1
Przepisy ogólne
Art. 1. [Polityka Państwa w zakresie rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych] Istnienie i rozwój rodzinnych ogrodów działkowych jest przejawem świadomej polityki Państwa w zaspokajaniu potrzeb społeczeństwa.
Art. 2. [Uwzględnianie rodzinnych ogrodów działkowych w procesie rozwoju miast i gmin] Rodzinne ogrody działkowe, jako stały, niezbędny i ważny element infrastruktury miast i gmin, powinny być uwzględniane w procesie ich rozwoju.
Art. 3. [Funkcja rodzinnych ogrodów działkowych] Spełniając pozytywną rolę w urbanistyce i ekosystemie miast i gmin, rodzinne ogrody działkowe stanowią tereny zielone w rozumieniu innych ustaw, których funkcja polega w szczególności na przywracaniu społeczności i przyrodzie terenów zdegradowanych, ochronie środowiska przyrodniczego, kształtowaniu zdrowego otoczenia człowieka, pozytywnym wpływie na warunki ekologiczne w miastach, ochronie składników przyrody oraz poprawie warunków bytowych społeczności miejskich.
Art. 4. [Urządzenia użyteczności publicznej] Rodzinne ogrody działkowe są urządzeniami użyteczności publicznej, służącymi zaspokajaniu wypoczynkowych, rekreacyjnych i innych potrzeb socjalnych członków społeczności lokalnych poprzez zapewnienie im powszechnego dostępu do terenów rodzinnych ogrodów działkowych oraz działek dających możliwość prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby, a także podniesienie standardów ekologicznych otoczenia.
Art. 5. [Ochrona rodzinnych ogrodów działkowych] Rodzinne ogrody działkowe jako tereny zielone podlegają ochronie przewidzianej w przepisach o ochronie gruntów rolnych i leśnych, a także w przepisach dotyczących ochrony przyrody i ochrony środowiska.
Art. 6. [Definicja rodzinnego ogrodu działkowego] [1] Rodzinnym ogrodem działkowym w rozumieniu ustawy jest wydzielony obszar gruntu będący we władaniu Polskiego Związku Działkowców, podzielony na tereny ogólne i działki oraz wyposażony w infrastrukturę niezbędną do jego prawidłowego funkcjonowania.
Art. 7. [Obowiązki organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego] Organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego tworzą warunki prawne, przestrzenne i ekonomiczne dla rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych.
Art. 8. [Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego] Istnienie i rozwój rodzinnych ogrodów działkowych powinny uwzględniać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
Rozdział 2
Rodzinne ogrody działkowe
Art. 9.[Grunty pod rodzinne ogrody działkowe] [2] Rodzinne ogrody działkowe zakładane są na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz Polskiego Związku Działkowców.
Art. 11. [Zwolnienia z podatków i opłat] Nabywanie praw majątkowych, o których mowa w art. 10, może być zwolnione z podatków i opłat związanych z tym nabyciem, a wynikające z niego wpisy do ksiąg wieczystych i ich zakładanie są wolne od opłat.
Art. 12. [Rekultywacja i melioryzacja gruntów, doprowadzenie mediów, utrzymanie porządku] 1. Grunty przeznaczone pod rodzinne ogrody działkowe powinny być zrekultywowane i zmeliorowane przez właściciela gruntu, na zasadach przewidzianych w przepisach odrębnych.
2. Gmina obowiązana jest do doprowadzenia do rodzinnych ogrodów działkowych dróg dojazdowych, energii elektrycznej, zaopatrzenia w wodę oraz zapewnienia, w ramach komunikacji publicznej, potrzeb rodzinnych ogrodów działkowych.
3. Utrzymanie porządku i czystości na terenach przylegających do rodzinnych ogrodów działkowych należy do gminy, chyba że obowiązek ten na mocy przepisów szczególnych ciąży na osobach fizycznych lub jednostkach organizacyjnych innych niż rodzinne ogrody działkowe.
Art. 13. [Podział gruntu na tereny ogólne i działki] 1. [4] Podział gruntu na tereny ogólne i działki oraz zagospodarowanie rodzinnego ogrodu działkowego należy do Polskiego Związku Działkowców.
2. Rodzinny ogród działkowy powinien obejmować co najmniej 50 działek.
3. Działka w rodzinnym ogrodzie działkowym jest podstawową jednostką przestrzenną ogrodu, której powierzchnię ustala się w granicach od 300 do 500 m2.
4. Działka w rodzinnym ogrodzie działkowym przeznaczona jest do zaspokajania potrzeb użytkownika i jego rodziny w zakresie wypoczynku i rekreacji oraz prowadzenia upraw ogrodniczych, z wyłączeniem potrzeb mieszkaniowych i wykonywania działalności gospodarczej.
Art. 14. [Użytkowanie działki] [5] 1. Polski Związek Działkowców ustanawia w drodze uchwały na rzecz swojego członka bezpłatne i bezterminowe prawo używania działki i pobierania z niej pożytków (użytkowanie działki).
2. Na wniosek osoby wymienionej w ust. 1, Polski Związek Działkowców ustanawia na jej rzecz prawo użytkowania działki – w rozumieniu Kodeksu cywilnego – w drodze umowy cywilnoprawnej zawartej w formie aktu notarialnego, jeżeli grunty wchodzące w skład rodzinnego ogrodu działkowego znajdują się w użytkowaniu wieczystym Polskiego Związku Działkowców lub stanowią jego własność.
3. Na zasadach określonych w statucie, Polski Związek Działkowców może oddać działkę w bezpłatne użytkowanie instytucjom prowadzącym działalność społeczną, oświatową, kulturalną, wychowawczą, rehabilitacyjną, dobroczynną lub opieki społecznej.
4. Prawa ustanowione w sposób określony w ust. 1 i 2 podlegają ujawnieniu w księdze wieczystej, na wniosek członka Polskiego Związku Działkowców.
Art. 15. [Własność Polskiego Związku Działkowców, własność użytkownika działki] 1. [6] Urządzenia, budynki i budowle rodzinnego ogrodu działkowego przeznaczone do wspólnego korzystania przez użytkujących działki i służące do zapewnienia funkcjonowania ogrodu stanowią własność Polskiego Związku Działkowców.
2. Nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych użytkownika działki, stanowią jego własność.
Art. 16. [Zwolnienie Polskiego Związku Działkowców i jego członków z podatków i opłat] [7] Polski Związek Działkowców z tytułu prowadzenia działalności statutowej, a jego członkowie z tytułu użytkowania działek w rodzinnych ogrodach działkowych, zwolnieni są od podatków i opłat (administracyjnych, skarbowych), z tym że z podatku od nieruchomości i podatku rolnego na zasadach określonych w odrębnych ustawach.
Art. 17. [Likwidacja rodzinnego ogrodu działkowego] 1. Likwidacja rodzinnego ogrodu działkowego w każdym przypadku następuje na warunkach niniejszej ustawy.
2. [8] Likwidacja rodzinnego ogrodu działkowego odbywa się za zgodą Polskiego Związku Działkowców.
3. [9] Do likwidacji rodzinnego ogrodu działkowego na cel publiczny w rozumieniu ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 i Nr 281, poz. 2782 oraz z 2005 r. Nr 130, poz. 1087), przepisy tej ustawy dotyczące wywłaszczenia stosuje się odpowiednio z zachowaniem warunków określonych w ust. 1 i 2 oraz w art. 18–20 niniejszej ustawy.
Art. 18. [Termin likwidacji rodzinnego ogrodu działkowego] Likwidacja rodzinnego ogrodu działkowego może mieć miejsce w okresie od zakończenia do rozpoczęcia wegetacji roślin; likwidacja w innym terminie może mieć miejsce jedynie w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych wypadkach, za zgodą Polskiego Związku Działkowców [10].
Art. 19. [Obowiązki podmiotu, w interesie którego nastąpi likwidacja rodzinnego ogrodu działkowego] 1. Podmiot, w interesie którego nastąpi likwidacja rodzinnego ogrodu działkowego, zobowiązany jest do:
1) zapewnienia nieruchomości zamiennej o uregulowanej sytuacji prawnej, nie mniejszej od dotychczasowej, w miejscu odpowiednim do potrzeb i funkcjonowania nowego rodzinnego ogrodu działkowego, na której można założyć rodzinny ogród działkowy zgodnie z przepisami prawa;
2) założenia nowego ogrodu i odtworzenia urządzeń i budynków odpowiadających rodzajem urządzeniom i budynkom zlikwidowanego ogrodu.
2. [11] Za zgodą stron realizację obowiązków, określonych w ust. 1, może przejąć Polski Związek Działkowców. W takim przypadku podmiot, o którym mowa w ust. 1, zobowiązany jest wypłacić na rzecz Polskiego Związku Działkowców uzgodnioną kwotę stanowiącą równowartość szacunkowych kosztów realizacji obowiązków.
Art. 20. [Odszkodowania, rekompensata kosztów i strat] 1. Podmiot, w którego interesie nastąpi likwidacja rodzinnego ogrodu działkowego, zobowiązany jest wypłacić:
1) członkom Polskiego Związku Działkowców – odszkodowanie za składniki majątkowe znajdujące się na działkach, a stanowiące ich własność;
2) Polskiemu Związkowi Działkowców – odszkodowanie, według kosztów odtworzenia, za składniki majątkowe stanowiące jego własność a niepodlegające odtworzeniu.
2. Ustalenie wysokości odszkodowań następuje po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego w formie operatu szacunkowego.
3. Podmiot, o którym mowa w ust. 1, zobowiązany jest zrekompensować koszty i straty poniesione przez Polski Związek Działkowców w związku z likwidacją.
4. W przypadku likwidacji rodzinnego ogrodu działkowego w okresie wegetacji roślin członkom Polskiego Związku Działkowców przysługuje od podmiotu, o którym mowa w ust. 1, dodatkowe odszkodowanie w wysokości wartości przewidywanych plonów, według cen kształtujących się w obrocie rynkowym.
Art. 21. [Wydanie nieruchomości zajmowanej przez zlikwidowany rodzinny ogród działkowy] [12] 1. Wydanie przez Polski Związek Działkowców nieruchomości zajmowanej przez zlikwidowany rodzinny ogród działkowy następuje najwcześniej po ustanowieniu na jego rzecz tytułu prawnego do nieruchomości zamiennej oraz odtworzeniu urządzeń i budynków, o których mowa w art. 19 ust. 1, a także spełnieniu warunków, o których mowa w art. 20 ust. 1 i 3.
2. W przypadku, o którym mowa w art. 19 ust. 2, postanowienia ust. 1 stosuje się odpowiednio.
Art. 22. [Stosowanie przepisów ustawy] Do likwidacji części rodzinnego ogrodu działkowego art. 17–21 ustawy stosuje się odpowiednio.
Art. 23. [Powiadomienie gminy o rozpoczęciu i zaprzestaniu funkcjonowania rodzinnego ogrodu działkowego] [13] O rozpoczęciu i zaprzestaniu funkcjonowania rodzinnego ogrodu działkowego Polski Związek Działkowców powiadamia właściwą terytorialnie gminę.
Art. 24. [Roszczenia osoby trzeciej do nieruchomości zajętej przez rodzinny ogród działkowy] [14] 1. Zasadne roszczenia osoby trzeciej do nieruchomości zajętej przez rodzinny ogród działkowy podlegają zaspokojeniu wyłącznie poprzez wypłatę odszkodowania lub zapewnienie nieruchomości zamiennej.
2. Skutki roszczeń, o których mowa w ust. 1, obciążają właściciela nieruchomości.
Rozdział 3
Polski Związek Działkowców
Art. 25.[Polski Związek Działkowców] 1. [15] Polski Związek Działkowców, zwany dalej „PZD", jest ogólnopolską, samodzielną i samorządną organizacją społeczną powołaną do reprezentowania i obrony praw i interesów swych członków wynikających z użytkowania działek w rodzinnych ogrodach działkowych.
2. [16] PZD jest niezależny w wykonywaniu swych zadań i podlega tylko ustawom. Samodzielność PZD podlega ochronie sądowej.
3. [17] PZD podlega obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
4. [18] PZD może być członkiem innych organizacji krajowych i zagranicznych.
Art. 26. [Zadania Polskiego Związku Działkowców] [19] 1. Do zadań PZD należy w szczególności:
1) propagowanie idei ogrodnictwa działkowego w społeczeństwie, a szczególnie wszechstronnego znaczenia rodzinnych ogrodów działkowych dla rodzin działkowców i mieszkańców miast oraz racjonalnego wykorzystania gruntów miejskich;
2) działanie na rzecz wszechstronnego rozwoju ogrodnictwa działkowego;
3) zakładanie i zagospodarowywanie rodzinnych ogrodów działkowych;
4) inicjowanie i współdziałanie w prowadzeniu badań z zakresu ogrodnictwa i wdrażanie ich wyników w rodzinnych ogrodach działkowych i ogrodnictwie amatorskim;
5) wszechstronne działanie na rzecz ochrony przyrody i środowiska;
6) organizowanie i udzielanie pomocy oraz poradnictwa w zagospodarowaniu działek i prowadzeniu upraw ogrodniczych;
7) propagowanie wiedzy ogrodniczej, zwłaszcza poprzez szkolenia i prowadzenie działalności wydawniczej;
8) prowadzenie działalności społecznej, wychowawczej, wypoczynkowej, rekreacyjnej i innej na rzecz członków PZD, ich rodzin oraz społeczności lokalnych.
2. Realizację zadań PZD wspierają organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego.
Art. 27. [Osobowość prawna Polskiego Związku Działkowców] 1. PZD posiada osobowość prawną.
2. PZD działa poprzez swoje organy ustanowione ustawą oraz statutem.
3. Jednostki organizacyjne PZD korzystają z osobowości prawnej PZD w ramach uprawnień i odpowiedzialności określonej statutem.
Art. 28. [Jednostki organizacyjne Polskiego Związku Działkowców] [20] 1. Jednostkami organizacyjnymi PZD są:
1) rodzinny ogród działkowy jako podstawowa jednostka organizacyjna;
2) jednostki terenowe;
3) jednostka krajowa.
2. Organami samorządu PZD są:
1) w rodzinnych ogrodach działkowych – walne zebranie (konferencja delegatów), zarząd, komisja rewizyjna i komisja rozjemcza;
2) w jednostkach terenowych – zjazd delegatów, zarząd, komisja rewizyjna i komisja rozjemcza;
3) w jednostce krajowej – Krajowy Zjazd Delegatów, Krajowa Rada, Krajowa Komisja Rewizyjna i Krajowa Komisja Rozjemcza.
3. Statut może przewidywać powoływanie innych jednostek organizacyjnych oraz ich organów.
Art. 29. [Statut Polskiego Związku Działkowców] [21] 1. PZD działa na podstawie ustawy oraz statutu uchwalonego przez Krajowy Zjazd Delegatów.
2. Statut określa w szczególności:
1) teren działania i siedzibę PZD;
2) sposób reprezentowania PZD;
3) prawa i obowiązki członków;
4) sposób nabywania i utraty członkostwa w PZD oraz przyczyny utraty członkostwa;
5) zasady i tryb przydziału działek w rodzinnych ogrodach działkowych;
6) organy PZD, ich kompetencje, tryb powoływania i odwoływania;
7) zakres korzystania przez jednostki organizacyjne PZD z jego osobowości prawnej, sposób i zakres ich reprezentacji oraz zakres zdolności do czynności sądowych;
8) zadania rodzinnego ogrodu działkowego i sposób ich realizacji;
9) fundusze i majątek PZD; sposób tworzenia funduszy oraz nabywania i zbywania majątku;
10) warunki ważności uchwał podejmowanych przez organy PZD;
11) sposób ustanowienia składek członkowskich oraz wpisowego na rzecz PZD;
12) zasady uchwalania i dokonywania zmian statutu;
13) zasady postępowania wewnątrzorganizacyjnego;
14) sankcje dyscyplinarne za naruszenie obowiązków statutowych;
15) sposób uchwalania regulaminu określającego zasady użytkowania działek w rodzinnych ogrodach działkowych oraz dokonywania w nim zmian.
Art. 30. [Członkowie Polskiego Związku Działkowców] [22] 1. Członkami PZD są osoby fizyczne użytkujące działki w rodzinnych ogrodach działkowych.
2. PZD może zrzeszać inne niż określone w ust. 1 osoby fizyczne amatorsko zajmujące się ogrodnictwem, na zasadach określonych w statucie.
3. Statut może określać zasady zrzeszania członków wspierających. Członkami wspierającymi mogą być osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Art. 31. [Przydział działek] [23] 1. Przydział działek w rodzinnych ogrodach działkowych należy do PZD.
2. Zasady przydziału działek w rodzinnych ogrodach działkowych określa statut.
3. Przy przydziale działek właściwy organ PZD uwzględnia przede wszystkim statutowe zadania PZD w zakresie pomocy rodzinie, warunki bytowe, miejsce zamieszkania i warunki pracy osób ubiegających się o działki.
4. W razie wygaśnięcia prawa użytkowania działki na skutek śmierci członka, przy przydziale użytkowanej przez niego działki pierwszeństwo mają jego osoby bliskie użytkujące z nim wspólnie działkę; w wypadku ubiegania się o przydział działki więcej niż jednej osoby bliskiej – wybór należy do PZD.
Art. 32. [Dochodzenie praw na drodze sądowej] W sprawach nabycia lub utraty członkostwa w PZD oraz nabycia lub utraty użytkowania działki w rodzinnym ogrodzie działkowym zainteresowany może – po wyczerpaniu postępowania wewnątrzorganizacyjnego – dochodzić swoich praw na drodze sądowej.
Art. 33. [Rejestry rodzinnych ogrodów działkowych oraz członków organów Polskiego Związku Działkowców] 1. PZD prowadzi rejestry: rodzinnych ogrodów działkowych oraz członków organów PZD.
2. Zasady prowadzenia rejestrów, o których mowa w ust. 1, określa statut, z tym że rejestr rodzinnych ogrodów działkowych powinien zawierać w szczególności: nazwę, położenie i obszar rodzinnego ogrodu działkowego oraz liczbę działek.
Art. 34. [Majątek Polskiego Związku Działkowców] 1. Majątek PZD powstaje ze składek członkowskich, wpisowego, wpłat członków, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku PZD oraz z ofiarności publicznej.
2. Majątek PZD nie podlega podziałowi między jego członków.
Art. 35. [Działalność gospodarcza Polskiego Związku Działkowców] [24] 1. PZD może prowadzić działalność gospodarczą mającą na celu realizację jego zadań w zakresie i na zasadach określonych w statucie.
2. Dochód z działalności gospodarczej PZD służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
Art. 36. [Fundusz Rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych] [25] 1. PZD tworzy Fundusz Rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych, zwany dalej „Funduszem".
2. Fundusz tworzy się z:
1) dotacji z budżetu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych;
2) dotacji z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej;
3) środków pomocowych Unii Europejskiej;
4) wpłat z odszkodowań, o których mowa w art. 20 ust. 1 pkt 2;
5) wpłat z zakładowych funduszy świadczeń socjalnych;
6) wpłat fundacji;
7) darowizn, spadków i zapisów;
8) innych przychodów.
3. Środki Funduszu przeznacza się na zakładanie i zagospodarowywanie rodzinnych ogrodów działkowych, w tym finansowanie budowy, modernizacji i remontów budynków, budowli i infrastruktury służącej do wspólnego użytkowania przez użytkowników działek oraz odtwarzanie likwidowanych rodzinnych ogrodów działkowych.
4. Statut określi zasady funkcjonowania Funduszu, szczegółowe cele, warunki jego wykorzystania oraz sposób zarządzania Funduszem i jego kontroli.
5. Środki Funduszu nie podlegają egzekucji, z wyjątkiem przypadków gdy egzekucja jest prowadzona w związku z zobowiązaniami Funduszu.
Art. 37. [Dotacje z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej] [26] Jednostki organizacyjne PZD, realizując inwestycje, mogą korzystać z dotacji z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na zasadach i w trybie określonych w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2006 r. Nr 129, poz. 902, Nr 169, poz. 1199 i Nr 170, poz. 1217).
Rozdział 4
Przepisy przejściowe i końcowe
Art. 39. [Prawa i obowiązki Polskiego Związku Działkowców nabyte przed dniem wejścia w życie ustawy] 1. Polski Związek Działkowców utworzony na podstawie ustawy z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 85, poz. 390, z późn. zm.2)) staje się Polskim Związkiem Działkowców w rozumieniu niniejszej ustawy.
2. PZD zachowuje prawa i obowiązki nabyte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy; dotyczy to w szczególności praw i obowiązków wynikających z użytkowania lub użytkowania wieczystego.
Art. 40. [Termin uchwalenia statutu] 1. W terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy PZD uchwali, na Krajowym Zjeździe Delegatów, statut odpowiadający wymogom niniejszej ustawy, a następnie zgłosi organizację do Krajowego Rejestru Sądowego.
2. Do czasu uchwalenia nowego statutu, statut PZD obowiązujący w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy zachowuje swą moc, z wyjątkiem postanowień sprzecznych z niniejszą ustawą.
Art. 41. [Pracownicze ogrody działkowe] 1. Pracownicze ogrody działkowe istniejące w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy stają się rodzinnymi ogrodami działkowymi w jej rozumieniu.
2. Pracownicze ogrody działkowe o nieuregulowanym stanie prawnym, a zarejestrowane w rejestrze pracowniczych ogrodów działkowych prowadzonym na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych stają się rodzinnymi ogrodami działkowymi w rozumieniu niniejszej ustawy.
Art. 42. [Rejestr pracowniczych ogrodów działkowych] 1. Rejestr pracowniczych ogrodów działkowych utworzony na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych staje się rejestrem rodzinnych ogrodów działkowych w rozumieniu niniejszej ustawy.
2. PZD w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie niniejszej ustawy powiadomi właściwą terytorialnie gminę o funkcjonujących na jej terenie rodzinnych ogrodach działkowych.
Art. 43. [Środki zgromadzone na dotychczas istniejącym Funduszu Rozwoju Pracowniczych Ogrodów Działkowych] 1. Środki zgromadzone na dotychczas istniejącym Funduszu Rozwoju Pracowniczych Ogrodów Działkowych przechodzą na stan Funduszu utworzonego przez PZD na podstawie art. 36 ust. 1.
2. Fundusz utworzony na podstawie niniejszej ustawy przejmuje należności oraz zobowiązania dotychczasowego Funduszu Rozwoju Pracowniczych Ogrodów Działkowych.
Art. 44. [Ustawa o pracowniczych ogrodach działkowych] W ustawie z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 85, poz. 390, z późn. zm.3)) wprowadza się następujące zmiany:
1) uchyla się art. 1–10, art. 11 ust. 1 oraz art. 12–36;
2) w art. 11 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. W braku decyzji, o której mowa w ust. 2, czasowy rodzinny ogród działkowy staje się ogrodem stałym.".
Art. 45. [Ustawa o podatku rolnym] W ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431, z późn. zm.4)) w art. 12 w ust. 2 pkt 6 otrzymuje brzmienie:
„6) Polski Związek Działkowców z tytułu użytkowania i użytkowania wieczystego gruntu rodzinnych ogrodów działkowych.".
Art. 46. [Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych] W ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84, z późn. zm.5)) w art. 7 w ust. 1 pkt 12 otrzymuje brzmienie:
„12) budynki położone na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, nieprzekraczające norm powierzchni ustalonych w przepisach Prawa budowlanego dla altan i obiektów gospodarczych, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą,".
Art. 47. [Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych] W ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.6)) w art. 40 w ust. 2 pkt 8 otrzymuje brzmienie:
„8) ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. Nr 169, poz. 1419).".
Art. 48. [Prawo budowlane] W ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn. zm.7)) w art. 29 w ust. 1 pkt 4 otrzymuje brzmienie:
„4) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;".
Art. 49. [Stosowanie przepisu ustawy] Do postępowań wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, w zakresie roszczeń do nieruchomości zajętych przez pracownicze ogrody działkowe stosuje się art. 24.
Art. 50. [Wejście w życie] [27] Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia, z wyjątkiem art. 13 ust. 2, który wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2006 r.
|
1) Niniejszą ustawą zmienia się następujące ustawy: ustawę z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych, ustawę z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, ustawę z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, ustawę z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 86, poz. 965, z 2000 r. Nr 50, poz. 581, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 113, poz. 984 i Nr 200, poz. 1683 oraz z 2003 r. Nr 110, poz. 1039.
3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 86, poz. 965, z 2000 r. Nr 50, poz. 581, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 113, poz. 984 i Nr 200 poz. 1683 oraz z 2003 r. Nr 110, poz. 1039.
4) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1994 r. Nr 1, poz. 3, z 1996 r. Nr 91, poz. 409, z 1997 r. Nr 43, poz. 272 i Nr 137, poz. 926, z 1998 r. Nr 108, poz. 681, z 2001 r. Nr 81, poz. 875, z 2002 r. Nr 200, poz. 1680, z 2003 r. Nr 110, poz. 1039 i Nr 162, poz. 1568 oraz z 2005 r. Nr 143, poz. 1199 i Nr 164, poz. 1365.
5) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 200, poz. 1683, z 2003 r. Nr 96, poz. 874, Nr 110, poz. 1039, Nr 188, poz. 1840, Nr 200, poz. 1953 i Nr 203, poz. 1966, z 2004 r. Nr 92, poz. 880 i 884, Nr 96, poz. 959, Nr 123, poz. 1291 i Nr 281, poz. 2782 oraz z 2005 r. Nr 130, poz. 1087, Nr 143, poz. 1199, Nr 164, poz. 1365 i Nr 167, poz. 1399.
6) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 60, poz. 700 i 703, Nr 86, poz. 958, Nr 103, poz. 1100, Nr 117, poz. 1228 i Nr 122, poz. 1315 i 1324, z 2001 r. Nr 106, poz. 1150, Nr 110, poz. 1190 i Nr 125, poz. 1363, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 93, poz. 820, Nr 141, poz. 1179, Nr 169, poz. 1384, Nr 199, poz. 1672, Nr 200, poz. 1684 i Nr 230, poz. 1922, z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 96, poz. 874, Nr 137, poz. 1302, Nr 180, poz. 1759, Nr 202, poz. 1957, Nr 217, poz. 2124 i Nr 223, poz. 2218, z 2004 r. Nr 6, poz. 39, Nr 29, poz. 257, Nr 54, poz. 535, Nr 93, poz. 894, Nr 121, poz. 1262, Nr 123, poz. 1291, Nr 146, poz. 1546, Nr 171, poz. 1800, Nr 210, poz. 2135 i Nr 254, poz. 2533 oraz z 2005 r. Nr 25, poz. 202, Nr 57, poz. 491, Nr 78, poz. 684, Nr 143, poz. 1199 i Nr 155, poz. 1298.
7) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 41, Nr 92, poz. 881, Nr 93, poz. 888 i Nr 96, poz. 959 oraz z 2005 r. Nr 113, poz. 954 i Nr 163, poz. 1362 i 1364.
[1] Na podstawie pkt 1 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 6 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 6 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[2] Na podstawie pkt 2 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 9 w zakresie, w jakim wśród innych niż Skarb Państwa i samorząd terytorialny podmiotów będących właścicielami gruntów, na których mogą być zakładane rodzinne ogrody działkowe wymienia tylko jedną organizację zrzeszającą działkowców, jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 9 w w/w zakresie utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[3] Na podstawie pkt 3 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 10 jest niezgodny z art. 2, art. 21 ust. 1 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 10 w utracił moc 20 lipca 2012 r.
[4] Na podstawie pkt 4 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 13 ust. 1 w zakresie, w jakim podział gruntów na tereny ogólne i działki oraz zagospodarowanie rodzinnego ogrodu działkowego przekazuje jednej organizacji zrzeszającej działkowców, jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 13 ust. 1 w w/w zakresie utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[5] Na podstawie pkt 5 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 14 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP. Art. 14 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[6] Na podstawie pkt 6 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 15 ust. 1 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 15 ust. 1 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[7] Na podstawie pkt 13 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 16 w zakresie, w jakim dotyczy zwolnienia Polskiego Związku Działkowców od opłat i podatków z tytułu prowadzenia działalności statutowej, jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 16 w w/w zakresie utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[8] Na podstawie pkt 7 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 17 ust. 2 jest niezgodny z art. 21 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 17 ust. 2 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[9] Na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 grudnia 2008 r. (Dz.U. Nr 223, poz. 1475) art. 17 ust. 3 w związku z ust. 2 w zakresie, w jakim uzależnia likwidację rodzinnego ogrodu działkowego na cel publiczny od zgody Polskiego Związku Działkowców, jest niezgodny z art. 21 ust. 2 Konstytucji RP.
[10] Na podstawie pkt 8 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 18 w części obejmującej wyrazy: „ , za zgodą Polskiego Związku Działkowców”, jest niezgodny z art. 21 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 18 w w/w zakresie utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[11] Na podstawie pkt 14 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 19 ust. 2 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 19 ust. 2 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[12] Na podstawie pkt 15 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 21 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 21 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[13] Na podstawie pkt 16 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 23 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 23 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[14] Na podstawie pkt 9 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 24 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 64 Konstytucji RP. Art. 24 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[15] Na podstawie pkt 17 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 25 ust. 1 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 25 ust. 1 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[16] Na podstawie pkt 10 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 25 ust. 2 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1. Art. 25 ust. 2 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[17] Na podstawie pkt 11 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 25 ust. 3 w związku z art. 27 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 25 ust. 3 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[18] Na podstawie pkt 17 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 25 ust. 4 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 25 ust. 4 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[19] Na podstawie pkt 18 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 26 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 26 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[20] Na podstawie pkt 19 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 28 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 28 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[21] Na podstawie pkt 20 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 29 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 29 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[22] Na podstawie pkt 21 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 30 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 30 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[23] Na podstawie pkt 12 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 31 jest niezgodny z art. 58 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP. Art. 31 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[24] Na podstawie pkt 22 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 35 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 35 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[25] Na podstawie pkt 23 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 36 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 36 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[26] Na podstawie pkt 24 wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U. poz. 837) art. 37 jest niezgodny z art. 2 oraz art. 58 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Art. 37 utraci moc 21 stycznia 2014 r.
[27] Ustawa wchodzi w życie 21 września 2005 r., z wyjątkiem art. 13 ust. 2, który wchodzi w życie 1 czerwca 2006 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00