Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2004-01-01 do 2010-04-10
Wersja archiwalna od 2004-01-01 do 2010-04-10
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 18 września 2003 r.
w sprawie stanowisk i wymaganych kwalifikacji urzędników i innych pracowników sądowych oraz szczegółowych zasad wynagradzania referendarzy sądowych, innych urzędników i pracowników sądowych wojewódzkich sądów administracyjnych
Na podstawie art. 28 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. – Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. Nr 153, poz. 1269) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) stanowiska urzędników sądowych i innych pracowników sądowych oraz kwalifikacje wymagane do zajmowania tych stanowisk;
2) szczegółowe zasady wynagradzania referendarzy sądowych, urzędników sądowych i innych pracowników sądowych;
3) tabele wynagrodzenia zasadniczego oraz wysokość dodatków z tytułu zajmowanych stanowisk lub pełnionej funkcji referendarzy sądowych, urzędników sądowych i innych pracowników sądowych wojewódzkich sądów administracyjnych.
§ 2.[Tabele stanowisk, kwalifikacji, wynagrodzeń i dodatków] Ustala się:
1) tabelę stanowisk, zaszeregowań i kwalifikacji urzędników sądowych i innych pracowników sądowych wojewódzkich sądów administracyjnych, stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2) tabelę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego urzędników sądowych i innych pracowników sądowych, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3) tabelę stawek dodatku z tytułu zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji urzędników sądowych i innych pracowników sądowych, zwanego dalej „dodatkiem funkcyjnym", stanowiącą załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 3.[Najniższe wynagrodzenie zasadnicze] Przez użyte w niniejszym rozporządzeniu określenie „najniższe wynagrodzenie zasadnicze" należy rozumieć najniższe wynagrodzenie zasadnicze w pierwszej kategorii zaszeregowania, ustalone w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 4.[Wynagrodzenie zasadnicze referendarza sądowego] 1. Wynagrodzenie zasadnicze referendarza sądowego wynosi:
1) 75% wynagrodzenia zasadniczego w stawce podstawowej sędziego sądu rejonowego, powiększone o należną składkę z tytułu ubezpieczenia społecznego;
2) po siedmiu latach pracy na stanowisku referendarza sądowego wynagrodzenie zasadnicze podwyższa się do wysokości 75% wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej stawce awansowej sędziego sądu rejonowego, powiększone o należną składkę z tytułu ubezpieczenia społecznego;
3) po dalszych siedmiu latach pracy na stanowisku referendarza sądowego wynagrodzenie zasadnicze podwyższa się do wysokości 75% wynagrodzenia zasadniczego w drugiej stawce awansowej sędziego sądu rejonowego, powiększone o należną składkę z tytułu ubezpieczenia społecznego.
2. Do okresu pracy, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, zalicza się okres pozostawania na stanowiskach związanych ze stosowaniem lub tworzeniem prawa administracyjnego, przed mianowaniem na stanowisko referendarza sądowego.
§ 5.[Stanowisko urzędnika sądowego, staż urzędniczy] 1. Na stanowiskach określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia – tabela A, z wyjątkiem referenta-stażysty, są zatrudniani urzędnicy sądowi.
2. Na stanowisku urzędnika sądowego może być zatrudniony pracownik, który odbył staż urzędniczy obejmujący szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz zdał egzamin na stanowisko urzędnika sądowego w sądzie administracyjnym z wynikiem pozytywnym.
3. Staż urzędniczy odbywa się zgodnie z programem ustalonym przez Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego.
4. Miejsce i czas odbywania zajęć teoretycznych i praktycznych określa prezes wojewódzkiego sądu administracyjnego, w którym pracownik jest zatrudniony.
§ 6.[Pracownik wykonujący zadania związane z organizowaniem zajęć wchodzących w zakres stażu urzędniczego] Pracownik wojewódzkiego sądu administracyjnego, który wykonuje zadania związane z organizowaniem zajęć wchodzących w zakres stażu urzędniczego, w okresie wykonywania tych zadań otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 15% wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie. W przypadku gdy staż urzędniczy odbywa równocześnie więcej niż 12 stażystów, prezes wojewódzkiego sądu administracyjnego może zwolnić tego pracownika od innych obowiązków służbowych i powierzyć mu jedynie kierowanie stażem, bez dodatkowego wynagrodzenia.
§ 7.[Zwolnienie od obowiązku odbycia stażu urzędniczego] 1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach pracownik może być zwolniony w całości lub w części od odbycia stażu urzędniczego, o ile posiada wymaganą programem stażu wiedzę teoretyczną oraz umiejętność stosowania tej wiedzy w praktyce, a także znajomość metod i techniki pracy kancelaryjnej.
2. O zwolnieniu od obowiązku odbycia stażu urzędniczego w całości lub w części rozstrzyga – na wniosek pracownika – prezes wojewódzkiego sądu administracyjnego.
§ 8.[Skrócenie wymaganego okresu pracy zawodowej] Prezes wojewódzkiego sądu administracyjnego może, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, skrócić okres pracy zawodowej wymagany od urzędników sądowych lub innych pracowników sądowych do zajęcia danego stanowiska.
§ 9.[Dodatek funkcyjny] 1. Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem pracowników oraz radcy prawnemu przysługuje dodatek funkcyjny.
2. Dodatek funkcyjny przysługuje również pracownikom zatrudnionym na samodzielnych stanowiskach niezwiązanych z kierowaniem zespołem, dla których w załączniku nr 1 do rozporządzenia przewiduje się dodatek funkcyjny.
3. Referendarzowi sądowemu przysługuje dodatek funkcyjny w stawce 6 określonej w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§ 10.[Dodatek specjalny] 1. Z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia zadań związanych z wysokim stopniem odpowiedzialności prezes wojewódzkiego sądu administracyjnego może przyznać urzędnikowi sądowemu dodatek specjalny na czas określony.
2. Dodatek specjalny jest wypłacany w ramach przyznanych danemu wojewódzkiemu sądowi administracyjnemu środków na wynagrodzenia, w kwocie nieprzekraczającej 40% sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.
§ 11.[Dodatek za prace wykonywane w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia] 1. Pracownikowi przysługuje dodatek za prace wykonywane w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia:
1) przy pierwszym stopniu uciążliwości lub szkodliwości – w wysokości do 5%,
2) przy drugim stopniu uciążliwości lub szkodliwości – w wysokości do 10%
miesięcznego najniższego wynagrodzenia zasadniczego.
2. Wykaz prac, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3. Prace określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia w pkt 2 lit. b uważa się za wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia, uzasadniających przyznanie dodatku, jeżeli w środowisku pracy przekroczone są najwyższe dopuszczalne normy określone w odrębnych przepisach, stwierdzone przez laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz inne laboratoria upoważnione przez właściwe terenowo państwowe wojewódzkie inspektoraty sanitarne.
4. Dodatek przysługuje pracownikom wykonującym prace, o których mowa w załączniku nr 4 do rozporządzenia w pkt 1 i 2, co najmniej przez 80 godzin w miesiącu.
5. W razie zbiegu uprawnień do dodatków o różnym stopniu uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia pracownikowi przysługuje jeden dodatek według najwyższego stopnia.
§ 12.[Dodatek za wysługę lat] 1. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, zwanego dalej „dodatkiem za wysługę lat", wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, które na podstawie odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
2. W przypadku równoczesnego pozostawania pracownika w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do dodatku za wysługę lat wlicza się tylko jeden z tych okresów.
3. Dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni, za które pracownik z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem albo chorym członkiem rodziny otrzymuje wynagrodzenie z tego tytułu lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
4. Dodatek za wysługę lat jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia, począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub do wyższej jego stawki.
§ 13.[Nagroda jubileuszowa] 1. Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, które na podstawie odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
2. W przypadku równoczesnego pozostawania pracownika w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się tylko jeden z tych okresów.
3. Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe.
4. Pracownik jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody jubileuszowej, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
5. Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody.
6. Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody, będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody. Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
7. Z chwilą ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
§ 14.[Fundusz nagród] 1. Tworzy się fundusz nagród, z przeznaczeniem na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy, w wysokości do3 % planowanych wynagrodzeń osobowych, pozostający w dyspozycji prezesa wojewódzkiego sądu administracyjnego.
2. Fundusz nagród, o którym mowa w ust. 1, może być podwyższany, za zgodą Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.
§ 15.[Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, godzinowa stawka wynagrodzenia zasadniczego] 1. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego. Wynagrodzenie dodatkowe nie może być niższe od wynagrodzenia ustalonego na podstawie art. 137 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.1)).
2. Godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego, wynikającą z zaszeregowania pracownika określonego stawką miesięczną, ustala się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
§ 16.[Fundusz premiowy] 1. Dla pracowników niebędących urzędnikami tworzy się fundusz premiowy w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.
2. Wysokość funduszu premiowego, o którym mowa w ust. 1, oraz warunki przyznawania premii określa regulamin premiowania ustalony przez prezesa wojewódzkiego sądu administracyjnego.
3. Maksymalna wysokość premii nie może przekraczać 60% wynagrodzenia zasadniczego pracownika.
§ 17.[Dodatek dla kierowcy] 1. Kierowcy, za powierzone mu dodatkowe czynności niewchodzące w zakres jego normalnych obowiązków, przysługuje dodatek w wysokości nieprzekraczającej 60% najniższego wynagrodzenia zasadniczego.
2. Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1, ustala prezes wojewódzkiego sądu administracyjnego, uwzględniając rodzaj czynności i ich uciążliwość.
§ 18.[Przepis przejściowy] Pracownik zatrudniony w sądzie administracyjnym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zajmujący stanowisko, dla którego jest wymagane wykształcenie wyższe, może być, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, zatrudniony nadal na tym stanowisku, o ile posiada co najmniej wykształcenie średnie.
§ 19.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Kwaśniewski
Prezes Rady Ministrów: L. Miller
|
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 717, z 1999 r. Nr 99, poz. 1152, z 2000 r. Nr 19, poz. 239, Nr 43, poz. 489, Nr 107, poz. 1127 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r Nr 11, poz. 84, Nr 28, poz. 301, Nr 52, poz. 538, Nr 99, poz. 1075, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1354, Nr 128, poz. 1405 i Nr 154, poz. 1805, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 135, poz. 1146, Nr 196, poz. 1660, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679 oraz z 2003 r. Nr 166, poz. 1608.
Załączniki do rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
z dnia 18 września 2003 r. (poz. 1647)
Załącznik nr 1
TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ l KWALIFIKACJI
A. DLA URZĘDNIKÓW WOJEWÓDZKICH SĄDÓW ADMINISTRACYJNYCH
LP. | STANOWISKO | KATEGORIA ZASZEREGOWANIA | STAWKA DODATKU FUNKCYJNEGO DO | WYMAGANE KWALIFIKACJE |
|
WYKSZTAŁCENIE | LICZBA LAT PRACY | ||||
1 | DYREKTOR | XVIII–XXI | 10 | WYŻSZE | 5 |
2 | RADCA PRAWNY | XVII–XVII1 | 9 | WEDŁUG ODRĘBNYCH PRZEPISÓW | – |
3 | ZASTĘPCA DYREKTORA | XVII–XVIII | 9 | WYŻSZE | 5 |
4 | GŁÓWNY KSIĘGOWY | XVI–XVIII | 8 | WEDŁUG ODRĘBNYCH PRZEPISÓW | – |
5 | KIEROWNIK ODDZIAŁU, GŁÓWNY SPECJALISTA | XV–XVIII | 8 | WYŻSZE | 5 |
6 | AUDYTOR WEWNĘTRZNY | XV–XVIII | 7 | WEDŁUG ODRĘBNYCH PRZEPISÓW | – |
7 | ASYSTENT SĘDZIEGO | XV | – | WYŻSZE | l |
8 | ZASTĘPCA GŁÓWNEGO KSIĘGOWEGO | XIV–XVI1 | 5 | WYŻSZE | 3 |
9 | KIEROWNIK SEKRETARIATU WYDZIAŁU | XIV–XVI | 5 | WYŻSZE ŚREDNIE | 3 |
10 | STARSZY INSPEKTOR DS. BIUROWOŚCI, STARSZY INSPEKTOR DS. OBRONNYCH, PEŁNOMOCNIK DS. OCHRONY INFORMACJI NIEJAWNYCH | XIV–XVI | 5 | WYŻSZE | 5 |
11 | STARSZY SPECJALISTA, Z-CA KIEROWNIKA ODDZIAŁU. KIEROWNIK ZESPOŁU | XIV–XVI | 4 | WYŻSZE | 3 |
12 | ADMINISTARATOR SYSTEMU INFORMATYCZNEGO | XIII–XVI | 2 | WYŻSZE | 3 |
13 | STARSZY INSPEKTOR SĄDOWY | XIII–XVI | 4 | WYŻSZE | 5 |
14 | SPECJALISTA | XII–XV | 2 | WYŻSZE | 3 |
15 | ZASTĘPCA KIEROWNIKA SEKRETARIATU WYDZIAŁU, KIEROWNIK SEKCJI | XI–XIII | 2 | WYŻSZE ŚREDNIE | 1 |
16 | STARSZY SEKRETARZ SĄDOWY, INFORMATYK | XI–XIII | – | WYŻSZE ŚREDNIE | 1 |
17 | SEKRETARZ SĄDOWY | IX–XII | – | ŚREDNIE | 2 |
18 | STARSZY KSIĘGOWY | VIII–XII | – | ŚREDNIE | 2 |
19 | KSIĘGOWY, INSPEKTOR | VIII–XI | – | ŚREDNIE | 2 |
20 | STARSZY REFERENT, POMOCNIK SEKRETARZA | VII–XI |
| ŚREDNIE | 1 |
21 | MŁODSZY KSIĘGOWY, REFERENT | VI–IX |
| ŚREDNIE | 1 |
22 | REFERENT– STAŻYSTA | III–IV | – | WYŻSZE ŚREDNIE | – |
B. DLA INNYCH PRACOWNIKÓW WOJEWÓDZKICH SĄDÓW ADMINISTRACYJNYCH NIEBĘDĄCYCH URZĘDNIKAMI
LP. | STANOWISKO | KATEGORIA ZASZEREGOWANIA | STAWKA DODATKU FUNKCYJNEGO DO | WYMAGANE KWALIFIKACJE | |
WYKSZTAŁCENIE | LICZBA LAT PRACY | ||||
1 | KIEROWNIK WARSZTATU, KIEROWNIK BIBLIOTEKI | III | 3 | ŚREDNIE | 4 |
2 | ZASTĘPCA KIEROWNIKA WARSZTATU | II-III | 2 | ŚREDNIE | 3 |
3 | STARSZY BIBLIOTEKARZ, OPERATOR URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH | II-III | - | ŚREDNIE | - |
4 | KIEROWNIK MAGAZYNU, KIEROWNIK HALI MASZYN | II-III | 2 | ŚREDNIE | 3 |
5 | MASZYNISTKA KLASY MISTRZOWSKIEJ | II-III | - | ŚREDNIE | - |
6 | KIEROWNIK BIURA PODAWCZEGO, KIEROWNIK KANCELARII TAJNEJ, KIEROWNIK ARCHIWUM, KIEROWNIK CENTRALI TELEFONICZNEJ | II | 2 | ŚREDNIE | 3 |
7 | STARSZY MAGAZYNIER, KASJER, BIBLIOTEKARZ, INTENDENT, STARSZA MASZYNISTKA | II |
| ŚREDNIE | 3 |
8 | MAGAZYNIER, ARCHIWISTA, STARSZA TELEFONISTKA, MASZYNISTKA | II |
| ŚREDNIE | - |
9 | TELEFONISTKA | II |
| PODSTAWOWE | - |
10 | RZEMIEŚLNIK SPECJALISTA, WOŹNY AUDIENCJONALNY | I-II | - | ZASADNICZE | - |
11 | RZEMIEŚLNIK WYKWALIFIKOWANY, PALACZ C.O. | I-II | - | ZASADNICZE | - |
12 | KIEROWCA SAMOCHODU OSOBOWEGO | I-II |
| WEDŁUG ODRĘBNYCH PRZEPISÓW | |
13 | OPERATOR URZĄDZEŃ POWIELAJĄCYCH | I-II | - | PODSTAWOWE | - |
14 | STARSZY WOŹNY SĄDOWY, ROBOTNIK GOSPODARCZY | I | - | PODSTAWOWE | - |
15 | WOŹNY SĄDOWY | I | - | PODSTAWOWE | - |
16 | PORTIER, SZATNIARZ, WOŹNY, DOZORCA | I | - | PODSTAWOWE | - |
17 | SPRZĄTACZKA | I | - | PODSTAWOWE | - |
18 | GONIEC | I | - | PODSTAWOWE | - |
Załącznik nr 2
TABELA MIESIĘCZNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO URZĘDNIKÓW SĄDOWYCH I INNYCH PRACOWNIKÓW SĄDOWYCH
KATEGORIA ZASZEREGOWANIA | KWOTA W ZŁOTYCH |
I | 800–1900 |
II | 850–2000 |
III | 900–2100 |
IV | 950–2200 |
V | 1000–2300 |
VI | 1050–2400 |
VII | 1100–2500 |
VIII | 1150–2600 |
IX | 1200–2700 |
X | 1250–2800 |
XI | 1300–2900 |
XII | 1350–3050 |
XIII | 1400–3200 |
XIV | 1500–3350 |
XV | 1600–3500 |
XVI | 1750–3700 |
XVII | 1950–3900 |
XVIII | 2200–4100 |
XIX | 2500–4400 |
XX | 2800–4700 |
XXI | 3200–5200 |
Załącznik nr 3
TABELA STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO
STAWKA DODATKU FUNKCYJNEGO | PROCENT NAJNIŻSZEGO WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO |
1 | do 35 |
2 | do 50 |
3 | do 65 |
4 | do 80 |
5 | do 95 |
6 | do 110 |
1 | do 125 |
8 | do 150 |
9 | do 175 |
10 | do 200 |
Załącznik nr 4
WYKAZ PRAC WYKONYWANYCH W WARUNKACH UCIĄŻLIWYCH LUB SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA
1. Do pierwszego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane:
a) w pomieszczeniach, w których konieczne jest stosowanie przez cały dzień pracy oświetlenia sztucznego,
b) w pomieszczeniach zamkniętych, w których utrzymuje się stale temperatura efektywna powyżej 25 °C lub poniżej 10 °C.
2. Do drugiego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane:
a) w pomieszczeniach zlokalizowanych poniżej poziomu otaczającego terenu - zgodnie z przepisami ogólnymi bezpieczeństwa i higieny pracy,
b) w warunkach narażenia na hałas.