ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 22 maja 2002 r.
w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa.
(Dz.U. z 2002 r., Nr 239, poz. 2051; Dz.U. z 2003 r., Nr 77, poz. 685;ostatnia zmiana: Dz.U. z 2003 r., Nr 186, poz. 1819)
Na podstawie art. 72 ust. 5 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014, z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 49, poz. 485, Nr 70, poz. 778 i Nr 110, poz. 1255, z 2000 r. Nr 6, poz. 69, Nr 12, poz. 136, Nr 48, poz. 550, Nr 95, poz. 1041, Nr 119, poz. 1251 i Nr 122. poz. 1315, z 2001 r. Nr 45, poz. 497, Nr 46, poz. 499, Nr 88, poz. 961, Nr 98, poz. 1070, Nr 100, poz. 1082, Nr 102, poz. 1116, Nr 125, poz. 1368 i Nr 145, poz. 1623 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 363 i 365) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.Rozporządzenie określa stawki dotacji przedmiotowych na jednostkę usługi lub produktu dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowe zasady i tryb udzielania oraz rozliczania tych dotacji.
§ 2.Dotacje są udzielane na zadania w ramach kwot wydatków budżetowych określonych w ustawie budżetowej na dany rok.
Rozdział 2
Dotacje na dofinansowanie kosztów postępu biologicznego w produkcji roślinnej oraz zasady i tryb ich udzielania
§ 3.1. Podmiotowi, który realizuje zadania w zakresie:
1) hodowli roślin rolniczych i ogrodniczych,
2) wytwarzania materiałów wyjściowych do hodowli roślin,
3) prowadzenia sadów nasiennych, sadów i plantacji elitarnych,
4) uzyskiwania i utrzymywania szkółkarskiego materiału wyjściowego roślin sadowniczych wolnego i uwalnianego od chorób wirusowych,
5) ochrony zasobów genowych roślin
– może być udzielona dotacja na dofinansowanie kosztów postępu biologicznego w produkcji roślinnej, stanowiąca dopłatę do usług kalkulowanych według stawek jednostkowych.
2. Wysokość dotacji na zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 1, określa się jako iloczyn współczynnika znaczenia gospodarczego gatunku roślin rolniczych i ogrodniczych, sumy punktów przeliczeniowych dla danego programu hodowlanego oraz wartości jednego punktu, określonych w części l w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Dotacja może być udzielona podmiotowi:
1) który przedstawi program hodowli roślin dla gatunków roślin określonych w części l tabeli nr 1 w załączniku nr 1 do rozporządzenia,
2) którego program hodowli roślin uzyska najwięcej punktów przeliczeniowych, zgodnie z wyceną określoną w części l ust. 4 w załączniku nr 1 do rozporządzenia; liczbę programów objętych dotacją w danym gatunku określa część l tabeli nr 1 w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3. Na wykonanie zadania, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może być udzielona dotacja podmiotowi, który wytwarza materiał wyjściowy do hodowli roślin po zatwierdzeniu zadania przez ministra właściwego do spraw rolnictwa, według stawek określonych w części II w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Przy zatwierdzaniu zadania uwzględnia się potrzeby hodowców prowadzących hodowlę twórczą i opinię przedstawicieli hodowców.
4. Wysokość dotacji na zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 3, ustala się jako iloczyn liczby hektarów oraz stawki dotacji na 1 hektar, określonej w części IV pkt 1–3 w załączniku nr 1 do rozporządzenia na podstawie zestawienia powierzchni zakwalifikowanych. Dotacja może być udzielona podmiotowi, który udokumentuje, że sad nasienny, sad i plantacja elitarna uzyskały świadectwo kwalifikacji właściwego terytorialnie wojewódzkiego inspektoratu inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa.
5. Wysokość dotacji na zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 4, ustala się jako iloczyn liczby odmian i stawki dotacji określonej w części IV pkt 4 w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Dotacja może być udzielona podmiotom uzyskującym i utrzymującym materiał szkółkarski wolny od chorób wirusowych po potwierdzeniu testami biologicznymi.
6. Dotacja na realizację zadania, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, może być udzielona podmiotowi, który prowadzi ochronę zasobów genowych potwierdzoną przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, według stawek określonych w części III w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
7. Decyzje w sprawie udzielenia dotacji, o których mowa w ust. 1, wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa na wniosek podmiotu.
8. Dotacje, o których mowa w ust. 1, są wypłacane przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w odniesieniu do:
1) pkt 1–4 – w okresach kwartalnych,
2) pkt 5 – po przedłożeniu rozliczenia kosztów realizacji usługi lub jej etapu.
§ 4.1. Podmiotom uprawnionym do prowadzenia obrotu materiałem siewnym, o których mowa w art. 63 ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o nasiennictwie (Dz. U. z 2001 r. Nr 53, poz. 563 i Nr 76, poz. 811 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253), zwanej dalej „ustawą o nasiennictwie”, może być udzielona dotacja na obniżenie ceny, zwana dalej „bonifikatą”:
1) sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego wykorzystywanego do siewu lub sadzenia w gospodarstwie rolnym nabywcy,
2) sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego do dalszego rozmnażania tego materiału w gospodarstwie rolnym nabywcy,
3) zakupu kwalifikowanego materiału siewnego przeznaczonego do dalszego rozmnażania tego materiału w posiadanym gospodarstwie, jeżeli:
a) cena zakupu nie została pomniejszona o dotację, o której mowa w pkt 2,
b) zakupiono niezaprawiony materiał siewny i zaprawiono go przed wysiewem.
2. [1] Bonifikata może być udzielona według stawek dotacji określonych w części V pkt 1 lub pkt 2 w załączniku nr 1 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2a.
2a. [2] Bonifikata przy sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego wykorzystywanego do siewu w gospodarstwie rolnym nabywcy, w którym wystąpiły szkody w uprawach spowodowane przez suszę w 2003 r., może być udzielona według stawek dotacji określonych w załączniku nr 1a [3] do rozporządzenia.
3. W przypadku rezygnacji podmiotu z reprodukcji materiału siewnego lub wycofania plantacji z urzędowej kwalifikacji, bonifikata podlega zwrotowi stosownie do § 49 ust. 3.
4. Bonifikata może być udzielona do wytworzonego w kraju materiału siewnego odmian:
1) wpisanych do rejestru odmian roślin uprawnych,
2) o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy o nasiennictwie.
5. Bonifikata może być udzielona pod warunkiem wyszczególnienia jej wysokości na fakturze albo rachunku wystawionym dla nabywcy oraz umieszczenia na nich oświadczenia nabywcy o posiadanych gruntach rolnych i przeznaczeniu zakupionego materiału siewnego do siewu lub sadzenia.
6. Bonifikata nie może być udzielona za sprzedany kwalifikowany materiał do siewu lub sadzenia pomiędzy spółkami, w których te same osoby posiadają udziały lub akcje, oraz pomiędzy tymi spółkami albo osobami, gdy materiał do siewu lub sadzenia został wyprodukowany przez te spółki lub osoby, a także za sprzedany materiał siewny producentowi, od którego materiał ten został wcześniej zakupiony.
7. [4] Podmiot uprawniony do prowadzenia obrotu materiałem siewnym składa do właściwego ze względu na swoją siedzibę wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa wniosek o wypłatę bonifikaty, sporządzony według wzoru nr 1 określonego w załączniku nr 2 [5] do rozporządzenia, wraz z egzemplarzem kopii faktury albo rachunku, albo kserokopią faktury albo rachunku potwierdzoną za zgodność z kopią dokumentu przez pracownika wojewódzkiego inspektoratu Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wnioski o wypłatę bonifikaty sporządza się odrębnie dla każdego gatunku roślin, z podziałem na materiał siewny przeznaczony do siewu lub sadzenia, oraz na reprodukcję. Do wniosku o wypłatę bonifikaty, o której mowa w ust. 2a, dołącza się opinię wojewody stwierdzającą wystąpienie szkody w uprawach spowodowanej przez suszę.
8. Właściwy wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa sprawdza wnioski o udzielenie bonifikaty pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym i przekazuje je do akceptacji Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, z wyjątkiem wniosków gospodarstw pomocniczych Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, zwanego dalej „Centralnym Ośrodkiem”, które przekazuje do akceptacji ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa.
9. Środki na wypłatę dotacji, o której mowa w ust. 1, minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje Głównemu Inspektorowi Ochrony Roślin i Nasiennictwa na podstawie zestawienia zaakceptowanych wniosków podmiotów, sporządzonego według wzoru nr 2 określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia, a dla gospodarstw pomocniczych Centralnego Ośrodka dotacje wypłaca minister właściwy do spraw rolnictwa.
10. Termin składania wniosków do wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa o wypłatę bonifikaty za sprzedany kwalifikowany materiał siewny:
1) zbóż jarych, zbytych do dnia 15 maja – upływa z dniem 30 czerwca,
2) sadzeniaków ziemniaka, zbytych od dnia 1 lutego do dnia 31 maja – upływa z dniem 30 czerwca,
3) sadzeniaków ziemniaka, zbytych od dnia 1 września do dnia 20 listopada oraz gatunków wymienionych w części V w załączniku nr 1 do rozporządzenia – upływa z dniem 30 listopada.
Rozdział 3
Dotacje na dofinansowanie kosztów postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej oraz zasady i tryb ich udzielania
§ 8.1. Podmiotowi na jego wniosek może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za nabycie:
1) ogiera urodzonego w kraju, kupionego do punktu kopulacyjnego lub stada ogierów z przeznaczeniem do używania w rozrodzie, wpisanego do księgi głównej koni rasy:
a) polski koń zimnokrwisty, huculskiej i konik polski,
b) śląskiej,
c) małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi i pełnej krwi angielskiej przeznaczonego do rozrodu w hodowli koni półkrwi – po ukończeniu 100-dniowego treningu z wynikiem minimum 90 punktów indeksowych,
2) buhaja rasy polskiej czerwonej
– zwanych dalej „reproduktorami”.
2. Dotacja, o której mowa w ust. 1, może być udzielona, jeżeli nabywca udokumentuje celowość zakupu reproduktora zaświadczeniem wydanym przez właściwy podmiot prowadzący księgę zwierząt hodowlanych, zwaną dalej „księgą”.
3. W razie skierowania reproduktora na rzeź lub do sprzedaży przed upływem:
1) 5 lat od dnia zakupu – w przypadku ogiera, z wyjątkiem ogiera rasy polski koń zimnokrwisty,
2) 4 lat od dnia zakupu – w przypadku ogiera rasy polski koń zimnokrwisty,
3) 2 lat i 6 miesięcy od dnia zakupu – w przypadku buhaja
– nabywca reproduktora zobowiązany jest, w terminie 14 dni po jego skierowaniu na rzeź lub sprzedaż, do zwrotu dotacji za pośrednictwem właściwego podmiotu prowadzącego księgi. Po tym okresie od dnia niezwróconej kwoty dotacji naliczane są odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. Dotacja nie podlega zwrotowi, jeżeli reproduktor padł, został skierowany do uboju na skutek choroby lub został wycofany z używania w rozrodzie na skutek ujawnienia się cech uniemożliwiających jego dalsze użytkowanie rozpłodowe – na podstawie zaświadczenia wydanego przez urzędowego lekarza weterynarii.
4. Wniosek o udzielenie dotacji, o której mowa w ust. 1, nabywca składa do podmiotu prowadzącego księgę, który po potwierdzeniu pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym przekazuje go do Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.
5. Wniosek o wypłatę dotacji w przypadku nabycia:
1) ogiera – powinien zawierać numer wpisu w księdze i nazwę ogiera oraz zaświadczenie o celowości jego nabycia,
2) buhaja – powinien zawierać numer identyfikacyjny i nazwę buhaja i informację dotyczącą ocen buhaja oraz zaświadczenie o celowości jego nabycia.
6. Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt akceptuje wnioski nabywców o udzielenie dotacji, o których mowa w ust. 1, oraz sporządza zbiorcze zestawienie wniosków, które przekazuje ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa.
7. Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje dotacje, o których mowa w ust. 1, Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt na wypłatę dotacji podmiotom, których wnioski zostały akceptowane i uwzględnione w zestawieniu. Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt wypłaca dotacje nabywcom.
§ 9.1. Hodowcy bydła może być udzielona dotacja według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za:
1) buhajka rasy mięsnej zakwalifikowanego do hodowli – na podstawie wniosku hodowcy potwierdzonego przez podmiot prowadzący księgę,
2) krowę pierwiastkę rasy mlecznej: czarno-białej, czerwono-białej, polskiej czerwonej i simentalskiej o mlecznym kierunku użytkowania, pochodzącą po buhaju testowanym tej samej rasy – na podstawie wniosku hodowcy potwierdzonego pod względem merytorycznym przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej,
3) krowę pierwiastkę rasy jersey o udokumentowanym pochodzeniu, przeznaczoną na remont stada objętego oceną użytkowości – na podstawie wniosku hodowcy potwierdzonego pod względem merytorycznym przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej,
4) krowę rasy mięsnej i rasy simentalskiej, o wyłącznym mięsnym kierunku użytkowości lub posiadającą co najmniej 75 % udziału genotypu rasy mięsnej, utrzymywaną w stadzie objętym oceną, wpisaną do ksiąg lub rejestrów hodowlanych prowadzonych w kraju dla bydła ras mięsnych lub która po pierwszym wycieleniu w danym roku odchowała cielę przez okres 3 miesięcy; dotacja wypłacana jest na wniosek hodowcy, w dwóch ratach, w wysokości 1/2 stawki rocznej, według stanu krów na dzień 31 maja i 30 listopada; natomiast w odniesieniu do krów pierwiastek, które nie zostaną wpisane do księgi lub rejestru zwierząt hodowlanych w danym roku i odchowają cielę do wieku 3 miesięcy – dotacja wypłacana jest w wysokości 1/2 rocznej stawki dotacji,
5) każde cielę urodzone w wyniku przeniesienia zarodka, którego pochodzenie po rodzicach wykazanych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem grup krwi – na podstawie wniosku posiadacza zwierzęcia, potwierdzonego przez podmiot prowadzący księgi, pod warunkiem, że zarodek:
a) spełniał wymagania hodowlane określone przez podmiot prowadzący księgi,
b) został pozyskany w 2002 lub 2003 r.
2. Dotacja, o której mowa w pkt 2–5, może być udzielona, jeżeli w dniu złożenia wniosku stado jest objęte oceną wartości użytkowej.
3. (uchylony).
§ 10.1. Hodowcy świń może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za lochę:
1) czystorasową wpisaną do księgi lub za lochę linii 990, której kojarzenie zostało pozytywnie ocenione w danym roku w stacji kontroli użytkowości rzeźnej trzody chlewnej Instytutu Zootechniki w Krakowie i potwierdzone protokołem z oceny kojarzenia lochy sporządzonym przez tę stację,
2) stada podstawowego utrzymywaną w stadzie produkującym:
a) knury i loszki, osiągającym określone przez Instytut Zootechniki w Krakowie parametry w zakresie oceny rozpłodowej loch, oceny przyżyciowej młodych knurów i loszek, liczby ocenionych i wpisanych do księgi lub zakwalifikowanych do hodowli zwierząt oraz w którym średni stan loch w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września i od dnia 1 października do dnia 31 marca wynosił co najmniej:
– 15 loch rasy: duroc, hampshire, pietrain, belgijskiej zwisłouchej i loch linii 990,
– 25 loch rasy: wielkiej białej polskiej i rasy polskiej białej zwisłouchej lub
b) wyłącznie loszki rasy wielkiej białej polskiej, polskiej białej zwisłouchej, osiągającym określone przez Instytutu Zootechniki w Krakowie parametry w zakresie oceny rozpłodowej loch, oceny przyżyciowej loszek, liczby ocenionych i zakwalifikowanych do hodowli loszek oraz w którym średni stan loch w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września i od dnia 1 października do dnia 31 marca wynosi co najmniej 25 loch.
2. Dotacja, o której mowa w ust. 1 pkt 2, może być wypłacana hodowcom dwukrotnie w ciągu roku w wysokości 50% stawki rocznej, jeżeli stado uzyskało określone w ust. 1 pkt 2 wyniki hodowlane, potwierdzone przez podmiot prowadzący księgi i było objęte oceną w dniu 31 marca i w dniu 30 września.
§ 11.1. Hodowcy zwierząt futerkowych, które posiadają udokumentowane pochodzenie co najmniej od dwóch pokoleń przodków, utrzymywanych w stadzie objętym oceną wartości użytkowej i hodowlanej, może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za:
1) każdą samicę ze stada podstawowego nutrii, która uzyskała co najmniej 18 punktów licencyjnych,
2) samicę ze stada podstawowego królików, która uzyskała co najmniej 95 punktów licencyjnych, z tym że dotacja nie przysługuje za samice królików popielniańskich białych w populacjach objętych ochroną zasobów genetycznych,
3) samce lisów, tchórzy, jenotów oraz norek przeznaczone na remont stada, które uzyskały co najmniej 19 punktów licencyjnych, z tym że dotacja nie przysługuje za samce lisów pospolitych pastelowych i białoszyjnych oraz tchórzy w populacjach objętych ochroną zasobów genetycznych.
2. Przy udzielaniu dotacji, o której mowa w ust. 1, przyjmuje się stan zwierząt na dzień 30 kwietnia, utrzymywanych w stadzie, w którym co najmniej przez okres jednego roku prowadzona jest ocena rozpłodowa stada i ocena fenotypu.
§ 12.1. Podmiotowi prowadzącemu ocenę testową wartości użytkowej drobiu zgodnie z metodyką i programem testowania może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za wykonanie oceny jednej próby testowej kur nieśnych w teście rodzicielskim, za:
1) okres odchowu do 8 tygodni,
2) zakończenie całego odchowu,
3) połowę cyklu produkcyjnego,
4) zakończenie cyklu produkcyjnego i opracowanie wyników.
2. Dotacja jest wypłacana na wniosek podmiotu, o którym mowa w ust. 1, po zakończeniu:
1) 8 tygodnia odchowu,
2) całego odchowu,
3) połowy cyklu produkcyjnego,
4) cyklu produkcyjnego i opracowaniu wyników.
§ 13.1. Podmiotowi, który jest posiadaczem pasieki, może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia:
1) za każdą matkę pszczelą w pasiece, w której realizowany jest program hodowlany:
a) utrzymywaną i poddaną stacjonarnej ocenie wartości użytkowej i hodowlanej, pochodzącą:
– z linii hodowlanej pszczół, dla której prowadzone są księgi lub rejestry, z tym że dotacja nie przysługuje za matki pszczele z linii hodowlanych pszczół rasy środkowoeuropejskiej, dla których realizowany jest program hodowlany ochrony zasobów genetycznych,
– z importu,
b) unasiennioną, o znanym pochodzeniu, sprzedaną w grupie liczącej 8–12 sztuk z przeznaczeniem do terenowej oceny wartości użytkowej i hodowlanej,
2) za terenową ocenę wartości użytkowej i hodowlanej każdej matki pszczelej w grupie testowej liczącej nie więcej niż 12 sztuk przeprowadzoną przez podmiot prowadzący taką ocenę.
2. Podmiotowi posiadającemu pasiekę, w której prowadzona jest stacjonarna ocena wartości użytkowej i hodowlanej oraz utrzymywane są matki pszczele wpisane do ksiąg, może być udzielona dotacja na jego wniosek, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za każdą sprzedaną matkę pszczelą unasiennioną sztucznie lub naturalnie na trutowisku, pochodzącą z linii hodowlanej pszczół, dla której prowadzona jest księga.
3. Dotacje, o których mowa w ust. 1, w odniesieniu do:
1) pkt 1 lit. a) – wypłacane są jednorazowo po zakończeniu III kwartału roku, w którym przysługuje dotacja, na wniosek zainteresowanego podmiotu, po potwierdzeniu prowadzenia stacjonarnej oceny wartości użytkowej i hodowlanej przez właściwy terenowo podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej i hodowlanej,
2) pkt 1 lit. b) – wypłacane są jednorazowo na wniosek zainteresowanego podmiotu wraz z zestawieniem faktur lub rachunków za matki pszczele sprzedane do terenowej oceny wartości użytkowej i hodowlanej,
3) pkt 2 – wypłacane są jednorazowo na wniosek zainteresowanego podmiotu po zakończeniu terenowej oceny wartości użytkowej i hodowlanej w roku, w którym przysługuje dotacja.
4. Dotacje, o których mowa w ust. 2, są wypłacane jednorazowo na wniosek zainteresowanego podmiotu.
§ 14.1. Wnioski o udzielenie dotacji, o których mowa w § 9–13, są składane przez hodowców do podmiotu prowadzącego księgę lub podmiotu prowadzącego ocenę, który sprawdza je pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym i przekazuje do Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.
2. Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt akceptuje wnioski o udzielenie dotacji, sporządza zestawienie wniosków i przekazuje je ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa w terminie 20 dni po upływie każdego miesiąca, a za grudzień – do dnia 20 grudnia.
3. Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje środki Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt na wypłatę dotacji podmiotom, których wnioski zostały zaakceptowane i uwzględnione w zestawieniu, o którym mowa w ust. 2. Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt wypłaca dotacje podmiotom.
§ 15.1. Podmiotowi na jego wniosek może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za owcę matkę:
1) ras i linii hodowlanych ojcowskich mięsnych i plennych lub stanowiących połączenie obydwu wymienionych cech, utrzymywaną w stadzie zarodowym, oraz za matkę utrzymywaną w stadzie uczestniczącym w l poziomie realizowanego „Programu Doskonalenia Plenności Owiec”, zwanego dalej „Programem”,
2) ras i linii hodowlanych matecznych oraz rasy polska owca górska, utrzymywaną w stadzie:
a) zarodowym,
b) produkującym tryki, uczestniczącym w II poziomie Programu,
c) nieprodukującym tryków, uczestniczącym w II poziomie Programu, przeznaczoną do krycia trykiem o udziale 50% krwi rasy plennej,
3) utrzymywaną w stadzie reprodukcyjnym lub w stadzie uczestniczącym w III poziomie Programu, przeznaczoną do krycia trykiem o udziale co najmniej 37,5% krwi rasy plennej, oraz w stadzie zarodowym, na którą nie była wypłacana dotacja z tytułu produkcji tryków
– poddawaną ocenie wartości użytkowej,
4) utrzymywaną w stadzie użytkowym, o liczebności co najmniej 10 owiec matek rasy polska owca górska lub 15 owiec matek dla ras pozostałych, nieuczestniczącym w Programie, w którym prace zootechniczne prowadzone są przez właściwy regionalny związek hodowców owiec i kóz, pod warunkiem:
a) zarejestrowania stada we właściwym regionalnym związku owiec i kóz,
b) poddania utrzymywanych owiec matek trwałemu oznakowaniu niepowtarzalnymi w kraju numerami,
c) krycia owiec maciorek trykiem hodowlanym utrzymywanym w stadzie,
d) pozostawienia na remont stada z odchowu własnego lub zakupu ze stad hodowlanych owiec maciorek w liczbie co najmniej 15% stanu owiec matek na dzień 1 stycznia; warunek ten nie dotyczy stad, które w 2002 r. zakończyły udział w III poziomie Programu.
2. W stadzie owiec ras i linii hodowlanych ojcowskich plennych i stadzie uczestniczącym w l poziomie Programu dotacja może być udzielona na nie więcej niż 4 owce matki za jednego tryka zakwalifikowanego do hodowli w danym roku.
3. W stadzie owiec ras i linii hodowlanych ojcowskich mięsnych dotacja może być udzielona na nie więcej niż 7 owiec matek za jednego tryka zakwalifikowanego do hodowli w danym roku.
4. W stadzie owiec ras i linii hodowlanych matecznych oraz rasy polska owca górska oraz uczestniczącym w II poziomie Programu produkującym tryki dotacja może być udzielona na nie więcej niż 10 owiec matek za jednego tryka zakwalifikowanego do hodowli w danym roku.
5. Przy udzielaniu dotacji przyjmuje się stan owiec matek w dniu zakwalifikowania tryka do hodowli.
6. Dotacje, o których mowa w ust. 1, mogą być wypłacane dwukrotnie w ciągu roku w odniesieniu do:
1) pkt 1 i 2 lit. a) i b) – w wysokości 20 % stawki rocznej według stanu owiec matek na dzień 1 stycznia; wyrównanie stawki rocznej następuje po zakwalifikowaniu tryka do hodowli,
2) pkt 2 lit. c) i pkt 3 i 4 – w wysokości 50 % stawki rocznej według stanu owiec matek na dzień 1 stycznia i 1 lipca, a w odniesieniu do owiec matek rasy polska owca górska – według stanu na dzień 1 stycznia i na dzień jesiennego przeglądu stada.
7. Stany owiec matek, o których mowa w ust. 6, ustala się na podstawie informacji podanej przez hodowcę we wniosku o wypłacenie dotacji, potwierdzonym przez Polski Związek Owczarski, po przeglądzie stada dokonywanym odpowiednio w l lub III kwartale danego roku, a w przypadku polskiej owcy górskiej – w l kwartale i na dzień jesiennego przeglądu stada.
§ 16.1. Podmiotowi może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za prace zootechniczne, o których mowa w § 15 ust. 1 pkt 4, oraz za nadzór zootechniczny nad prawidłowym prowadzeniem stada.
2. Dotacja, o której mowa w ust. 1, może być wypłacana dwukrotnie w ciągu roku w wysokości 1/2 stawki rocznej według stanu owiec matek na dzień 1 stycznia i na dzień 1 lipca, a w odniesieniu do owiec matek rasy polska owca górska – według stanu na dzień 1 stycznia i na dzień jesiennego przeglądu stada.
§ 17.Podmiotowi może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za kozę matkę wpisaną do księgi i poddawaną ocenie wartości użytkowej. Dotacja może być wypłacana dwukrotnie w ciągu roku w wysokości 1/2 stawki rocznej według stanu kóz matek na dzień 1 stycznia i na dzień 1 lipca.
§ 18.1. Wnioski o udzielenie dotacji, o których mowa w § 15–17, są składane przez hodowców do Polskiego Związku Owczarskiego.
2. Polski Związek Owczarski sprawdza wnioski pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym, sporządza ich zestawienie oraz przekazuje do akceptacji ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa w terminie 20 dni po upływie każdego miesiąca, a za grudzień – do dnia 20 grudnia.
3. Wypłaty dotacji podmiotom, których wnioski zostały zaakceptowane i uwzględnione w zestawieniu, dokonuje Polski Związek Owczarski po otrzymaniu środków od ministra właściwego do spraw rolnictwa.
§ 19.1. Podmiotowi uprawnionemu do rybactwa może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, na dofinansowanie zakupu:
1) 1 sztuki tarlaka karpia nowej linii lub rasy zakupionego w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu lub w Rybackim Zakładzie Doświadczalnym w Zatorze Instytutu Rybactwa Śródlądowego,
2) 1 sztuki wyselekcjonowanego rodzinowo tarlaka pstrąga zakupionego w Pracowni Hodowli Ryb Łososiowatych w Rutkach Instytutu Rybactwa Śródlądowego,
3) 10 sztuk selekta pstrąga zakupionego w Pracowni Hodowli Ryb Łososiowatych w Rutkach Instytutu Rybactwa Śródlądowego.
2. Dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, może być udzielona podmiotowi:
1) produkującemu i prowadzącemu zarybianie jezior i zbiorników zaporowych, na których jest uprawniony do rybactwa, za każde 10 sztuk narybku troci jeziorowej; dotacja nie dotyczy narybku troci o średniej długości całkowitej mniejszej niż 15 cm,
2) utrzymującemu poznakowane tarlaki i selekty karpia czystych linii w liczbie nieprzekraczającej rocznie:
a) 500 sztuk dla linii zatorskiej, starzawskiej, gołyskiej,
b) 600 sztuk dla linii węgierskiej, jugosłowiańskiej i izraelskiej DOR–70,
c) 100 sztuk dla linii francuskiej i niemieckiej
– stanowiących rezerwę genetyczną; za 1 sztukę tarlaka lub selekta na pokrycie części kosztów ich utrzymania,
3) utrzymującemu poznakowane tarlaki i selekty pstrąga tęczowego szczepu wiosennego i jesiennego tarła, prowadzącemu selekcję rodzinową w celu poprawy wartości użytkowej, na pokrycie części kosztów ich utrzymywania za 1 sztukę tarlaka lub selekta w liczbie nieprzekraczającej 5000 sztuk rocznie.
3. Minister właściwy do spraw rolnictwa wypłaca dotacje na uprzednio zaakceptowane wnioski, o których mowa w:
1) ust. 1 – po udokumentowaniu zakupu,
2) ust. 2 pkt 1 – po przedłożeniu protokołu zarybień potwierdzonego przez inspektora do spraw rybactwa terenowo właściwego urzędu wojewódzkiego,
3) ust. 2 pkt 2 – po przedłożeniu protokołu odłowu tarlaków i selektów, dokonanego w celu przeprowadzenia selekcji i wyboru sztuk do stada podstawowego danej linii, oraz informacji o:
a) rodowodzie poszczególnych linii (liczba pokoleń, współczynnik inbredu),
b) grupowym (od trzeciego roku życia) i indywidualnym (powyżej czwartego roku życia) trwałym oznakowaniu tarlaków – zakres numeracji z podziałem na ikrzyce i tarlaki,
4) ust. 2 pkt 3 – po przedłożeniu dokumentacji potwierdzającej prowadzenie prac selekcyjnych.
§ 20.1. Podmiotowi na jego wniosek może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, na ogiera utrzymywanego w stadzie ogierów, używanego do rozrodu i wpisanego do księgi głównej koni rasy:
1) czystej krwi arabskiej, pełnej krwi angielskiej, małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi i śląskiej,
2) polski koń zimnokrwisty, konik polski i huculskiej.
2. Do obliczenia dotacji, o której mowa w ust. 1, przyjmuje się planowany średni stan ogierów ustalony w wyniku podzielenia przez 12 sumy stanów ogierów na pierwszy dzień każdego miesiąca i na dzień 30 listopada. Dotacja jest wypłacana na wniosek podmiotu, z tym że w wysokości 1/2 kwoty należnej dotacji rocznej na l półrocze, w wysokości 1/4 należnej dotacji rocznej na III kwartał. Rozliczenie rocznej dotacji z uwzględnieniem stanów faktycznych następuje we wniosku na IV kwartał złożony do dnia 10 grudnia.
§ 21.1. Podmiotowi na jego wniosek może być udzielona dotacja na konia hodowli krajowej, który w danym roku uzyskał wyniki w:
1) próbach dzielności koni ras: pełnej krwi angielskiej, małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi i śląskiej, określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia,
2) krajowym pokazie hodowlanym koni czystej krwi arabskiej – Championat Polski, afiliowanym przez Europejską Organizację Konia Arabskiego (ECAHO), określone w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
2. Dotacja, o której mowa w ust. 1, może być udzielona podmiotowi według stawek określonych w załącznikach nr 4 i 5 do rozporządzenia, który jest jednocześnie hodowcą i właścicielem konia, lub w wysokości po 1/2 stawki podmiotowi będącemu hodowcą lub właścicielem konia po potwierdzeniu uzyskanych wyników przez podmiot prowadzący księgi.
§ 22.Podmiotowi na jego wniosek może być udzielona dotacja za ocenę konia rasy: czystej krwi arabskiej, pełnej krwi angielskiej i półkrwi metodą BLUP (Best Linear Unbiased Prediction) – Model Zwierzęcia, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§ 23.Podmiotowi na jego wniosek może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za źrebię spełniające rodowodowe warunki wpisu do księgi głównej koni hodowlanych, z wyjątkiem źrebiąt pochodzących od klaczy ras: huculskiej i konika polskiego oraz źrebiąt pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej, kuc szetlandzki i kłusak.
§ 24.1. Wnioski o udzielenie dotacji, o których mowa w § 20–23, podmioty składają do podmiotu prowadzącego księgę, który sprawdza je pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym i przekazuje do Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.
2. Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt akceptuje wnioski o udzielenie dotacji, sporządza zestawienie wniosków, które przekazuje ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa w terminie 20 dni po upływie każdego miesiąca, a za grudzień do dnia 15 grudnia, i wypłaca dotacje.
3. Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje środki na podstawie zestawienia akceptowanych wniosków Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt na wypłatę dotacji podmiotom.
§ 25.1. Podmiotowi na jego wniosek może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia, na:
1) utrzymanie populacji objętych ochroną zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich i ryb,
2) utrzymanie zwierząt w stadach:
a) zarodowych drobiu,
b) stanowiących rezerwę materiału hodowlanego drobiu,
c) prarodzicielskich gęsi, w których prowadzona jest ocena wartości użytkowej, a produkcja jaj wylęgowych objęta jest aktualną umową kontraktacyjną na bezpośrednią dostawę do zakładu wylęgowego drobiu,
3) utrzymanie każdej rodziny pszczelej:
a) w strefie centralnej rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich, spełniającej warunki określone w „Programie hodowlanym ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej linii M Augustowska i M Kampinoska”, z wyjątkiem populacji rodzin pszczelich linii M Augustowska, o których mowa w pkt 1,
b) w strefach izolacyjnych rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich lub na terenie rejonu hodowli zachowawczej pszczół kampinoskich, z wyjątkiem populacji rodzin linii M Kampinoska lub M Augustowska, o których mowa w pkt 1, z matką pszczelą pochodzącą z linii hodowlanej M Kampinoskiej lub M Augustowskiej zakupioną w latach poprzednich w pasiece podmiotu prowadzącego stada zachowawcze wiodące linii M Kampinoskiej lub M Augustowskiej,
4) realizację zadań w stadach zachowawczych wiodących pszczół linii M Asta, M Augustowska, M Kampinoska i M Północna, określonych w programach hodowlanych ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej, zgodnie z harmonogramem danego roku,
5) pozyskanie i przechowywanie materiału biologicznego populacji objętych ochroną zasobów genetycznych bydła,
6) pozyskanie i przechowywanie materiału biologicznego populacji objętych ochroną zasobów genetycznych ryb.
2. Maksymalną liczbę zwierząt w populacjach objętych ochroną zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich i ryb, stadach zarodowych drobiu, stadach prarodzicielskich gęsi i stadach stanowiących rezerwę materiału hodowlanego drobiu, na których utrzymanie może być udzielona dotacja, oraz maksymalną liczbę pozyskanego i zamrożonego materiału biologicznego określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
3. Podstawę do określenia dotacji, o której mowa w ust. 1, stanowi:
1) średnioroczny stan zwierząt ustalony jako:
a) suma stanów sztuk dorosłych (samców i samic) na dzień 1 lutego – w odniesieniu do drobiu, z wyłączeniem stad prarodzicielskich gęsi,
b) suma stanów owiec matek na ostatni dzień l, II i III kwartału podzielona przez 3 – w odniesieniu do owiec,
c) stan samic na dzień 30 kwietnia – w odniesieniu do zwierząt futerkowych,
d) stan dorosłych sztuk samic na dzień 1 stycznia – w odniesieniu do stad prarodzicielskich gęsi,
e) suma stanów pierwszego dnia każdego miesiąca, od stycznia do listopada i na dzień 30 listopada, podzielona przez 12 – w odniesieniu do pozostałych zwierząt,
f) suma stanów od stycznia do listopada określona w dniu przeprowadzonego próbnego udoju, podzielona przez 11 – w odniesieniu do bydła,
g) stan rodzin pszczelich z matkami zakwalifikowanymi jako materiał mateczny lub ojcowski – na dzień 30 czerwca,
h) stan tarlaków lub selektów w okresie tarła:
– karpia – na dzień 15 czerwca,
– pstrąga tęczowego szczepu wiosennego tarła – na dzień 20 maja,
– pstrąga tęczowego jesiennego tarła – na dzień 30 listopada,
2) ilość pozyskanego i zamrożonego materiału biologicznego w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca i od dnia 1 lipca do dnia 10 grudnia.
4. Wnioski podmiotów o dotacje, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 6, sprawdzone pod względem merytorycznym przez podmioty prowadzące księgi – z wyjątkiem wniosków dotyczących ryb, akceptuje minister właściwy do spraw rolnictwa i wypłaca dotacje w odniesieniu do:
1) koników polskich i hucułów – w wysokości 1/2 należnej dotacji rocznej na l półrocze; w wysokości 1/4 należnej dotacji rocznej na III kwartał, a rozliczenie rocznej dotacji na podstawie stanów faktycznych następuje we wniosku na IV kwartał, złożonym do dnia 10 grudnia,
2) ryb – jednorazowo według stanu na dzień, o którym mowa w ust. 3 pkt 1 lit. h); do wniosku dołączony powinien być protokół odłowów tartaków i selektów,
3) materiału biologicznego ryb – po zakończeniu okresów, o których mowa w ust. 3 pkt 2; do wniosku powinien być dołączony protokół pobrania nasienia.
5. Wnioski o udzielenie dotacji, o których mowa w ust. 1 pkt 1–5, z wyłączeniem wniosków, o których mowa w ust. 4 i 6, podmiot składa do Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt, które sprawdza je pod względem merytorycznym, formalnym, rachunkowym i akceptuje; sporządza zbiorcze zestawienie wniosków i przekazuje je do ministra właściwego do spraw rolnictwa. Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje środki Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt na wypłatę dotacji podmiotom, które dokonuje wypłat dotacji w odniesieniu do:
1) bydła, świń i drobiu – dotacja może być wypłacana na l półrocze w wysokości 1/2 należnej dotacji rocznej; w wysokości 1/4 należnej dotacji rocznej na III kwartał, a rozliczenie rocznej dotacji na podstawie stanów faktycznych następuje we wniosku na IV kwartał złożonym do dnia 10 grudnia,
2) zwierząt futerkowych i rodzin pszczelich – dotacja wypłacana jest jednorazowo według stanu na dzień, o którym mowa w ust. 3 pkt 1 lit. c) i g),
3) stad prarodzicielskich gęsi – dotacja może być wypłacana w dwóch ratach; wysokość pierwszej raty ustalana jest przez podzielenie liczby zakontraktowanych jaj wylęgowych przez 40 i pomnożenie przez 1/2 stawki jednostkowej; wysokość drugiej raty wynika z ostatecznego rozliczenia dotacji, dokonanego na podstawie realizacji kontraktu na dostawę jaj wylęgowych; wysokość każdej z rat nie może przekroczyć kwoty wynikającej z pomnożenia stanu dorosłych samic na dzień 1 stycznia przez 1/2 stawki jednostkowej; wniosek o wypłatę dotacji, potwierdzony przez właściwy zakład wylęgowy odnośnie zawarcia umowy kontraktacyjnej na dostawę określonej liczby jaj wylęgowych gęsi, składany jest do dnia 30 października,
4) pszczół za zadania, o których mowa w ust. 1, w:
a) pkt 3 lit. a) – dotacja jest wypłacana jednorazowo na wniosek podmiotu na podstawie oświadczenia o stanie zazimowania pasieki na dzień 1 września, potwierdzonego przez podmiot prowadzący stado zachowawcze wiodące linii hodowlanej M Augustowska,
b) pkt 3 lit. b) – dotacja jest wypłacana na wniosek podmiotu na podstawie identyfikacji matek pszczelich przeprowadzonej przez podmiot prowadzący stado zachowawcze wiodące linii hodowlanych M Kampinoska lub M Augustowska,
c) pkt 4 – dotacja jest wypłacana na wniosek podmiotu w dwóch ratach za zadania zrealizowane w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca i od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia – na podstawie wniosku podmiotu wraz ze sprawozdaniem z wykonania zadań i rozliczeniem kosztów ich realizacji,
5) materiału biologicznego bydła – po zakończeniu okresów, o których mowa w ust. 3 pkt 2; do wniosku powinien być dołączony protokół pobrania nasienia.
6. Wnioski o udzielenie dotacji, o których mowa w ust. 1 pkt 1, w odniesieniu do owiec i kóz, podmiot składa do Polskiego Związku Owczarskiego, który sprawdza je pod względem merytorycznym, formalnym, rachunkowym, sporządza ich zestawienie oraz przekazuje do akceptacji ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa. Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje środki, na zaakceptowane i uwzględnione w zestawieniu przez Polski Związek Owczarski wnioski, Polskiemu Związkowi Owczarskiemu na wypłatę dotacji podmiotom. Dotacja może być wypłacana na l półrocze w wysokości 1/2 należnej dotacji rocznej i w wysokości 1/4 należnej dotacji rocznej na III kwartał, a rozliczenie rocznej dotacji następuje na podstawie stanów faktycznych we wniosku na IV kwartał złożonym do dnia 20 grudnia.
7. W razie zmiany podmiotu, o którym mowa w ust. 1, dotacja może być udzielona w odniesieniu do:
1) pkt 1 i 2 – podmiotom, z wyjątkiem podmiotów utrzymujących zwierzęta futerkowe, ryby lub pszczoły, w wysokości proporcjonalnej do okresu utrzymywania stad potwierdzonego dokumentem kupna-sprzedaży; dotacja rozliczana jest do średniego stanu zwierząt ustalanego jako suma stanów dziennych podzielona przez liczbę dni okresu utrzymywania zwierząt, a w przypadku podmiotów utrzymujących zwierzęta futerkowe, ryby lub pszczoły – podmiotowi utrzymującemu stado w dniu, o którym mowa w ust. 3 pkt 1 lit. c), g) i h),
2) pkt 3 lit. a) – podmiotom utrzymującym pszczoły w dniu, o którym mowa w ust. 5 pkt 4 lit. a),
3) pkt 4 – proporcjonalnie do okresu realizacji zadań.
8. W przypadku stwierdzenia nieuzasadnionej likwidacji stada w ciągu roku, dotacja nie może być wypłacona. Jeżeli dotacja została częściowo wypłacona, podmiot utrzymujący stado zobowiązany jest w terminie 14 dni od daty jego likwidacji do zwrotu otrzymanej dotacji.
9. W przypadku likwidacji stada, z wyjątkiem stad drobiu, zwierząt futerkowych, pszczół i ryb, z przyczyn niezależnych od hodowcy, co wymaga potwierdzenia zaświadczeniem wydanym przez urzędowego lekarza weterynarii lub prowadzącego księgi, dotacje, o których mowa w ust. 1, mogą być udzielone w wysokości proporcjonalnej do okresu utrzymywania stada, a rozliczone do średniego stanu zwierząt ustalonego jako suma stanów dziennych podzielona przez liczbę dni okresu utrzymywania zwierząt.
10. Dotację, o której mowa w ust. 1 pkt 1, w odniesieniu do krów rasy polskiej czerwonej pomniejsza się o dotację wypłaconą, o której mowa w § 9 ust. 1 pkt 2.
§ 26.1. Podmiotowi na jego wniosek może być udzielona dotacja na dofinansowanie zadań w zakresie postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej, w szczególności: wystaw zwierząt hodowlanych (krajowej, regionalnych, okręgowych, wojewódzkich, branżowych, specjalistycznych), pokazów hodowlanych, wydawnictw specjalistycznych, nabycia z importu zasobów genetycznych niezbędnych do realizacji programów hodowlanych – według stawek określonych w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
2. Decyzję w sprawie udzielenia i wypłacenia dotacji wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa.
§ 27.1. Podmiotowi realizującemu zadania z zakresu postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej na jego wniosek może być udzielona dotacja według stawek określonych w załączniku nr 9 oraz w Ip. C w załączniku nr 10 do rozporządzenia.
2. Decyzję w sprawie udzielenia i wypłacenia dotacji wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa.
§ 28.1. Podmiotowi upoważnionemu do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub hodowlanej, prowadzenia i dokonywania wpisu do ksiąg lub rejestrów, na jego wniosek złożony do ministra właściwego do spraw rolnictwa, może być udzielona dotacja na:
1) prowadzenie oceny wartości użytkowej lub hodowlanej bydła w stadach objętych rozrodem kontrolowanym, koni, owiec, kóz, drobiu, zwierząt futerkowych i pszczół,
2) prowadzenie ksiąg bydła, świń, koni i drobiu lub rejestrów koni i bydła ras mięsnych,
3) pobranie krwi i wykonanie testu celem sprawdzenia pochodzenia:
a) krów pierwiastek i jałowic cielnych wykorzystywanych do ocen buhajów na podstawie ich potomstwa,
b) potomstwa krów i buhajów rasy polskiej czerwonej z populacji objętej ochroną zasobów genetycznych.
2. Dotacja na zadania, o których mowa w ust. 1, wypłacana jest według stawek określonych w Ip. A w załączniku nr 10 do rozporządzenia.
3. Podmiotowi prowadzącemu ocenę wartości użytkowej lub hodowlanej bydła, owiec, kóz i drobiu dotacja jest wypłacana na podstawie rozliczenia z wykonanych zadań przedłożonego w ciągu 20 dni po upływie każdego miesiąca i do dnia 20 grudnia na grudzień.
4. Podmiotowi prowadzącemu księgi bydła i świń lub rejestry bydła ras mięsnych dotacja jest wypłacana na podstawie rozliczenia z wykonanych zadań przedłożonego w ciągu 20 dni po upływie każdego miesiąca i do dnia 20 grudnia na grudzień, według stanu:
1) bydła wpisanego do ksiąg lub rejestrów bydła ras mięsnych na ostatni dzień miesiąca w okresie od stycznia do listopada i na dzień 15 grudnia na grudzień,
2) świń wpisanych do ksiąg na dzień 1 stycznia 2003 r.
5. Podmiotowi prowadzącemu księgi drobiu dotacja jest wypłacana jednorazowo według stanu otwartych i prowadzonych ksiąg na dzień 1 stycznia 2003 r.
6. Podmiotowi prowadzącemu ocenę koni oraz księgi lub rejestry koni hodowlanych dotacja jest wypłacana za wykonane zadanie kwartalnie.
7. Podmiotowi prowadzącemu ocenę wartości użytkowej i hodowlanej:
1) zwierząt futerkowych – dotacja wypłacana jest:
a) za okres od stycznia do kwietnia jednorazowo, przyjmując do wyliczenia dotacji za ten okres stwierdzony na dzień 30 kwietnia stan samic w stadach podstawowych pomnożony przez 4,
b) za pozostałe miesiące na podstawie przedłożonego w ciągu 20 dni po upływie każdego miesiąca rozliczenia z wykonanych zadań i do dnia 20 grudnia na grudzień,
2) pszczół – dotacja wypłacana jest:
a) za l półrocze jednorazowo, przyjmując do wyliczenia dotacji za ten okres stwierdzony na dzień 30 czerwca na podstawie identyfikacji matek pszczelich stan pasiek w ocenie, pomnożony przez 6,
b) w III kwartale za każdy miesiąc na podstawie stanu pasiek w ocenie na ostatni dzień miesiąca,
c) w IV kwartale za każdy miesiąc na podstawie stanu pasiek w ocenie na dzień 30 września, z tym że wniosek o dotację na grudzień należy złożyć do dnia 20 grudnia.
8. Podmiotowi realizującemu zadanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, dotacja udzielana jest na wniosek sporządzony na podstawie protokołów pobrań prób krwi oraz wyników testów krwi wykonanych przez laboratoria uprawnione do przeprowadzania analiz grup krwi, przedłożony w ciągu 20 dni po upływie każdego miesiąca i do dnia 20 grudnia na grudzień.
9. Minister właściwy do spraw rolnictwa akceptuje wnioski o udzielenie dotacji i wypłaca dotacje na zadania, o których mowa w ust. 1.
§ 28a.1. Podmiotowi posiadającemu zezwolenie wojewody na prowadzenie działalności w zakresie pozyskiwania, konfekcjonowania, przechowywania i dostarczania nasienia zwierząt gospodarskich, wydane na podstawie art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1762), na jego wniosek złożony do ministra właściwego do spraw rolnictwa, może być udzielona dotacja na:
1) utrzymanie buhajów lub przechowywanie ich nasienia w ramach realizacji programów oceny i selekcji buhajów,
2) utrzymanie knurów w ramach realizacji programów oceny i selekcji knurów.
2. Dotacja na zadania, o których mowa w ust. 1, może być udzielona według stawek określonych w Ip. B w załączniku nr 10 do rozporządzenia za:
1) buhaja rasy mlecznej lub jego nasienie o najwyższej wartości hodowlanej, znajdującego się w kraju i będącego własnością podmiotu, który posiada zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, pod warunkiem że:
a) decyzją ministra właściwego do spraw rolnictwa został dopuszczony do użycia w sztucznym unasiennianiu,
b) został wytestowany w kraju,
c) żyje lub zostało zgromadzone jego nasienie w ilości co najmniej:
– 20 000 porcji – dla rasy czarno-białej,
– 15 000 porcji – dla rasy czerwono-białej,
– 10 000 porcji – dla rasy simentalskiej o mlecznym kierunku użytkowania,
– 6 000 porcji – dla rasy polskiej czerwonej,
d) w przypadku buhajów, które są po raz drugi w danym roku dopuszczone do użycia w sztucznym unasiennianiu, ilość zgromadzonego nasienia może być niższa niż określona w lit. c),
e) posiada oszacowaną przez Instytut Zootechniki w Krakowie wartość hodowlaną w zakresie cech mlecznych oraz cech typu i budowy o powtarzalności minimum 70% oraz został uszeregowany według wartości indeksu, którego wzór został określony w Ip. B l w ust. 1 w załączniku nr 10 do rozporządzenia,
f) maksymalna liczba buhajów w poszczególnych rasach, na które po każdej ocenie wartości hodowlanej i dopuszczeniu do użycia w sztucznym unasiennianiu może zostać wypłacona dotacja, wynosi:
– 80 sztuk w rasie czarno-białej,
– 10 sztuk w rasie czerwono-białej,
– 5 sztuk w rasie simentalskiej o mlecznym kierunku użytkowania,
– 3 sztuki w rasie polskiej czerwonej,
2) buhaja rasy mlecznej znajdującego się w kraju i będącego własnością podmiotu, który posiada zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, pod warunkiem że:
a) testowanie buhaja zostało zakończone w danym roku kalendarzowym,
b) nasieniem buhaja, w okresie od dnia zakończenia kwarantanny lub selekcji, unasienniono co najmniej:
– dla rasy czarno-białej i czerwono-białej – 400 sztuk krów i jałowic w okresie do 210 dni,
– dla rasy polskiej czerwonej i simentalskiej o mlecznym kierunku użytkowania – 150 krów i jałowic w okresie do 440 dni,
3) buhaja rasy mięsnej znajdującego się w kraju i będącego własnością podmiotu, który posiada zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, pod warunkiem że:
a) testowanie buhaja zostało zakończone w danym roku kalendarzowym,
b) nasieniem buhaja w okresie do 120 dni od dnia zakończenia kwarantanny lub selekcji unasienniono co najmniej 120 krów i jałowic,
4) buhaja rasy mięsnej znajdującego się w kraju i będącego własnością podmiotu, który posiada zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, pod warunkiem że:
a) decyzją ministra właściwego do spraw rolnictwa został dopuszczony do użycia w sztucznym unasiennianiu,
b) został oceniony w zakresie cech opasowych i rzeźnych na co najmniej 6 sztukach potomstwa,
5) knura wpisanego do ksiąg lub pochodzącego po rodzicach wpisanych do ksiąg lub linii 990, pod warunkiem że pochodzi po ojcu:
a) ocenionym w Stacji Kontroli Użytkowości Rzeźnej Trzody Chlewnej Instytutu Zootechniki w Krakowie i posiadającym dodatni indeks,
b) o wartości hodowlanej wynoszącej co najmniej 0,1, oszacowanej metodą BLUP (Best Linear Unbiased Prediction) – model zwierzęcia dla indeksu selekcyjnego.
3. Dotacja, o której mowa w ust. 2, jest wypłacana w odniesieniu do:
1) pkt 1 – w dwóch ratach w wysokości 1/2 stawki rocznej, po wydaniu przez ministra właściwego do spraw rolnictwa pierwszej decyzji w danym roku, a następnie kolejnej decyzji o dopuszczeniu buhaja do użycia w sztucznym unasiennianiu,
2) pkt 2 i 3 – po przedłożeniu zaświadczenia lekarsko-weterynaryjnego o zakończeniu kwarantanny lub protokołu z selekcji buhajów i oświadczenia o liczbie krów i jałowic pokrytych nasieniem tego buhaja, a także zobowiązaniu się do przechowywania przez dany podmiot świadectw unasiennienia przez co najmniej 5 lat, licząc od dnia ukończenia testu,
3) pkt 4 – jednorazowo w roku wydania przez ministra właściwego do spraw rolnictwa decyzji o dopuszczeniu buhaja do użycia w sztucznym unasiennianiu,
4) pkt 5 – po przedłożeniu:
a) zaświadczenia lekarsko-weterynaryjnego wystawionego po zakończeniu kwarantanny,
b) świadectwa wpisu do ksiąg lub świadectwa kwalifikacji w przypadku mieszańców,
c) zaświadczenia o wartości hodowlanej ojca knura oszacowanej metodą BLUP (Best Linear Unbiased Prediction) – model zwierzęcia dla indeksu selekcyjnego wystawionego przez Instytut Zootechniki w Krakowie na wniosek hodowcy lub stacji unasienniania loch zawierający pełny numer knura i jego ojca, datę urodzenia knura oraz datę oceny przyżyciowej knura
– według stanu na dzień 31 marca i 30 września, dwukrotnie, w wysokości 1/2 stawki dotacji, o ile knur pozostaje w stacji unasienniania loch, i nie dłużej niż 24 miesiące.
4. Minister właściwy do spraw rolnictwa akceptuje wnioski o udzielenie dotacji i wypłaca dotacje na zadania, o których mowa w ust. 1.
§ 29.Wnioski o wypłatę dotacji na dofinansowanie poszczególnych zadań z zakresu postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej i rozliczenia poniesionych kosztów realizacji tych zadań podmioty sporządzają odpowiednio do realizowanych zadań, według wzorów nr 3–18 określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
Rozdział 4
Dotacje na dofinansowanie kosztów upowszechniania doradztwa rolniczego oraz zasady i tryb ich udzielania
§ 30.1. Podmiotowi wykonującemu usługi z zakresu upowszechniania doradztwa rolniczego na rzecz rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich może być udzielona dotacja przez ministra właściwego do spraw rolnictwa lub wojewodę.
2. Usługi, o których mowa w ust. 1, mogą być organizowane w formie: szkoleń, konferencji, sympozjów, kongresów, wystaw, olimpiad, konkursów, pokazów i demonstracji, a także realizacji filmów szkoleniowo-dydaktycznych dotyczących:
1) dostosowywania polskiego sektora rolno-żywnościowego do wymogów określonych w systemie prawnym Unii Europejskiej lub
2) zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli (IACS), lub
3) nabywania umiejętności wykorzystywania pomocy przedakcesyjnej i kredytowej dotyczącej:
a) przygotowywania planów działalności gospodarczej,
b) wykonywania oceny wykonalności projektów,
c) przygotowywania wniosków do instytucji finansowych,
4) upowszechniania zasad dobrej praktyki rolniczej lub rybackiej,
5) zarządzania gospodarstwem rolnym lub małym i średnim przedsiębiorstwem na obszarach wiejskich, w zakresie:
a) marketingu oraz kierunków rozwoju i struktury produkcji,
b) analizy ekonomicznej i finansowej,
c) projektowania, organizacji i reorganizacji gospodarstwa lub małego i średniego przedsiębiorstwa,
d) prowadzenia rachunkowości rolnej i ksiąg podatkowych,
6) upowszechniania przepisów dotyczących:
a) gospodarki gruntami,
b) działalności gospodarczej i handlowej,
c) systemów ubezpieczeń społecznych i majątkowych,
d) systemów podatkowych,
e) gospodarowania zgodnie z zasadami ochrony środowiska,
7) działań na rzecz pozyskiwania alternatywnych lub dodatkowych źródeł dochodu w zakresie:
a) rozwoju przedsiębiorczości lub
b) rozwoju agroturystyki i turystyki,
8) organizacji i funkcjonowania branżowych grup producentów w zakresie rolnictwa lub przetwórstwa rolno-spożywczego,
9) funkcjonowania rynków hurtowych i giełd towarowych w zakresie:
a) sprzedaży hurtowej i terminowej,
b) standaryzacji i klasyfikacji produktów,
c) konfekcjonowania i pakowania,
d) udziału producentów i grup producentów jako akcjonariuszy rynku hurtowego lub giełdy,
e) instrumentów finansowych,
10) wdrażania nowych technologii w zakresie:
a) alternatywnej produkcji roślinnej na potrzeby przemysłowe lub
b) wykorzystania produktów roślinnych jako materiału energetycznego, lub
c) produkcji zwierzęcej, w tym zagospodarowania odchodów i odpadów zwierzęcych, lub
d) stosowania proekologicznych technologii produkcji, lub
e) zastosowania niekonwencjonalnych źródeł energii w rolnictwie i na obszarach wiejskich, lub
f) ekologii i ochrony środowiska.
3. Dotacja na dofinansowanie usług, o których mowa w ust. 2, może być udzielona na realizację usług o zasięgu międzynarodowym, krajowym lub wojewódzkim, do wysokości stawek określonych w załączniku nr 11 do rozporządzenia.
4. Wniosek o udzielenie dotacji na realizację usług podmiot sporządza według wzoru nr 19 określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
5. Dotacja może być udzielona na podstawie pozytywnie zaopiniowanego wniosku i programu realizacji usługi przez komisję do spraw rozpatrywania wniosków o dofinansowanie usług, o których mowa w ust. 2, powołaną przez ministra właściwego do spraw rolnictwa lub wojewodę.
6. Komisja, o której mowa w ust. 5, przy wydawaniu opinii uwzględnia w szczególności przewidywane koszty usługi, kwalifikacje osób realizujących usługę i sposób jej realizacji.
7. Wniosek podmiotu skierowany do ministra właściwego do spraw rolnictwa, dotyczący udzielenia dotacji na realizację usługi o zasięgu wojewódzkim, powinien być zaopiniowany przez właściwego wojewodę. W takim przypadku dotacja dla tego podmiotu z budżetu wojewody nie przysługuje.
8. Decyzję w sprawie udzielenia dotacji na dofinansowanie usług o zasięgu międzynarodowym, krajowym lub wojewódzkim, z uwzględnieniem ust. 3–7, wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa, a o zasięgu wojewódzkim – wojewoda.
§ 31.Dotacje są wypłacane odpowiednio przez ministra właściwego do spraw rolnictwa lub wojewodę po przedłożeniu przez podmiot faktury lub rachunku wraz ze sprawozdaniem rzeczowym i rozliczeniem poniesionych kosztów sporządzonym według wzoru nr 18 określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia wykonanej usługi lub jej etapu.
Rozdział 5
Dotacje na dofinansowanie kosztów zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, badań monitoringowych pozostałości chemicznych i biologicznych w tkankach zwierząt i produktach pochodzenia zwierzęcego, w tym na działania związane z ochroną przed zagrożeniem wystąpienia gąbczastej encefalopatii bydła (BSE), oraz zasady i tryb ich udzielania
§ 32.1. Podmiotowi realizującemu zadania z zakresu zwalczania chorób zakaźnych zwierząt oraz badań monitoringowych pozostałości chemicznych i biologicznych w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego oraz w tkankach i płynach ustrojowych zwierząt rzeźnych, o których mowa w art. 35, 44 i 44b ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752 oraz z 2001 r. Nr 29, poz. 320, Nr 123, poz. 1350 i Nr 129, poz. 1438), zwanej dalej „ustawą”, może być udzielona dotacja na jego wniosek na dofinansowanie kosztów:
1) szczepień przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących za:
a) 1 dawkę doustnej szczepionki wraz z jej zrzuceniem z samolotu,
b) dostarczenie zwłok odstrzelonego lisa wolno żyjącego do wyznaczonego zakładu higieny weterynaryjnej w celu określenia wskaźnika nabytej odporności oraz wskaźnika przyjętej szczepionki
– według stawek określonych w części III w załączniku nr 12 do rozporządzenia,
2) czynności weterynaryjnych – według zasad i stawek wynagrodzenia określonych w przepisach o wynagradzaniu lekarzy weterynarii i innych osób wyznaczonych przez organy inspekcji weterynaryjnej,
3) badań chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania, badań pozostałości chemicznych i biologicznych w tkankach i płynach ustrojowych zwierząt rzeźnych oraz w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, wykonywanych według zasad określonych w przepisach w sprawie określenia rodzaju prób, zakresu badań i sposobu prowadzenia dokumentacji przy badaniach kontrolnych występowania zakażeń zwierząt, a także pozostałości chemicznych, biologicznych, leków i skażeń promieniotwórczych w tkankach zwierząt, mięsie, środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i niejadalnych surowcach zwierzęcych, rozliczanych według stawek określonych w części l i II w załączniku nr 12 do rozporządzenia,
4) badań w kierunku wykrywania dioksyn w próbkach środków żywienia zwierząt, tkankach zwierzęcych oraz produktach pochodzących od i ze zwierząt – do wysokości poniesionych kosztów wynikających z faktur,
5) unieszkodliwiania odpadów powstałych przy badaniach laboratoryjnych chorób zakaźnych zwierząt przez wyspecjalizowane podmioty, a także eutanazji zwierząt przeprowadzanych z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, do wysokości poniesionych kosztów wynikających z faktur,
6) dezynfekcji miejsc wystąpienia chorób zakaźnych zwierząt przez wyspecjalizowane podmioty, do wysokości poniesionych kosztów wynikających z faktur,
7) dojazdu do miejsc likwidacji chorób zakaźnych zwierząt, pobierania prób do badań monitoringowych, dowozu (dostarczania) prób do laboratoriów wykonujących badania – według stawek ustalonych w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy lub kosztów wynajęcia firm kurierskich do wysokości poniesionych kosztów wynikających z faktur,
8) dowozu i zabijania zwierząt lub uboju sanitarnego, dezynfekcji rzeźni po ubojach sanitarnych, zastosowania odpowiednich technologii przerobu mięsa, utylizacji zwłok zwierzęcych i odpadów poubojowych, z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, do wysokości poniesionych kosztów wynikających z faktur,
9) wynagrodzeń rzeczoznawców, odszkodowań i nagród za zwierzęta zabite lub poddane ubojowi z nakazu powiatowego lekarza weterynarii w wysokości określonej w art. 25 ust. 2 i 3 oraz art. 25a ustawy.
2. Decyzję o udzieleniu dotacji po sprawdzeniu wniosków pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym wydaje wojewódzki lekarz weterynarii i dokonuje wypłaty dotacji podmiotowi ze środków otrzymanych na ten cel od wojewody.
3. Przepisy ust. 1 nie dotyczą kosztów ponoszonych na zadania realizowane przez inspekcję weterynaryjną lub jej laboratoria.
Rozdział 6
Dotacje na dofinansowanie kosztów monitoringu jakości surowców rolnych i produktów spożywczych oraz zasady i tryb ich udzielania
§ 33.Podmiotom wykonującym usługi z zakresu monitoringu jakości surowców rolnych i produktów spożywczych może być udzielona dotacja w wysokości stawek określonych w załączniku nr 13 do rozporządzenia za wykonane badania dotyczące oznaczania zawartości lub pozostałości zanieczyszczeń w surowcach rolnych i produktach spożywczych.
§ 34.Decyzję o udzieleniu i wypłaceniu dotacji, o której mowa w § 33, wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa na wniosek podmiotu.
Rozdział 7
Dotacje na dofinansowanie kosztów stosowania nawozów wapniowych oraz zasady i tryb ich udzielania
§ 35.Do nawozów wapniowych oraz wapniowo-magnezowych, zwanych dalej „nawozami”, może być udzielona dotacja, jeżeli:
1) zostały wyprodukowane na terenie kraju z surowców krajowych,
2) spełniają wymagania określone w tabelach nr 18 i 19 w załączniku do ustawy z dnia 26 lipca 2000 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. Nr 89, poz. 991), zwanej dalej „ustawą o nawozach i nawożeniu”,
3) partia nawozów przygotowana do sprzedaży posiada atest (zaświadczenie) wydany przez Stację Chemiczno-Rolniczą, zwaną dalej „Stacją”, lub jej oddziały albo laboratorium akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji w zakresie badań nawozów, na podstawie badania prób nawozów pobranych na terenie miejsca produkcji tych nawozów przez próbobiorcę Stacji lub jej oddziałów albo laboratorium akredytowane, potwierdzający zgodność produkowanego nawozu z wymaganiami, o których mowa w pkt 2; partię nawozu stanowi produkcja dobowa nawozu jednej odmiany lub ilość nieprzekraczająca 2 000 ton,
4) podmiot produkujący nawozy wapniowe z produkcji podstawowej (odmiany – symbole od 01 do 05), wapno kredowe pochodzenia naturalnego – kopalina (odmiany – symbole od 06a do 09a) oraz nawozy wapniowo-magnezowe (odmiany – symbole od 01 do 07) posiada koncesję na wydobycie kopalin (surowców), wydaną na podstawie odrębnych przepisów, lub wyprodukował je z surowców wydobytych z kopalni posiadającej koncesję.
§ 36.1. Dotacja może być udzielona podmiotowi produkującemu nawozy z produkcji podstawowej (odmiany od 01 do 05), wapno kredowe pochodzenia naturalnego – kopalina (odmiany od 06a do 09a), nawozy wapniowe z pozysku (odmiany od 06 do 09) oraz nawozy wapniowo-magnezowe (odmiany od 01 do 07), po bezpośredniej sprzedaży tych nawozów producentom rolnym do stosowania na użytkach rolnych oraz gruntach pod stawami, według stawek określonych w załączniku nr 14 do rozporządzenia, na jego wniosek sporządzony według wzoru nr 20 określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2. Dotacja, o której mowa w ust. 1, może być udzielona do takiej ilości nawozów, która nie przekracza dawki czystego składnika CaO i MgO w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych oraz gruntów pod stawami, zalecanej przez Stację lub jej oddziały, dla przebadanego areału użytków rolnych oraz gruntów pod stawami w danym gospodarstwie, na podstawie badań zakwaszenia gleb wykonanych w próbkach gleb pobranych bezpośrednio u producentów rolnych przez Stację lub jej oddziały albo laboratorium, które posiada akredytację w tym zakresie.
3. Badania zakwaszenia gleb oraz gruntów pod stawami, dla potrzeb określenia przez Stację lub jej oddziały zalecanej dawki dotowanych nawozów, producent rolny powinien przeprowadzić nie częściej niż raz na 4 lata. Badania są ważne przez 4 lata od daty ich wykonania.
4. Łączna ilość dotowanych nawozów zakupionych przez producenta rolnego w okresie kolejnych 4 lat nie może przekraczać ilości określonej w zaleceniu Stacji lub jej oddziałów, o którym mowa w ust. 2, wydanym na ten sam czteroletni okres.
5. Podmiotowi produkującemu nawozy dotacja nie przysługuje, w trzech kolejnych latach, do nawozów sprzedanych producentom rolnym, którzy zakupili w jednym roku pełną ilość nawozów wynikającą z zalecenia Stacji lub jej oddziałów.
6. Okres 4 lat, o którym mowa w ust. 4 i 5, liczy się od dnia 1 stycznia 2002 r.
§ 37.1. Podmiot, w celu otrzymania dotacji, o której mowa w § 36 ust. 1, jest zobowiązany do przedłożenia Stacji informacji o przewidywanej wielkości sprzedaży nawozów objętych dotacją i kwoty dotacji w danym roku oraz aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej o prowadzeniu działalności z zakresu produkcji wapna nawozowego, wydobywania wapna nawozowego lub jego przetwarzania.
2. Podmiot po sprzedaży nawozów producentom rolnym składa w Stacji lub jej oddziale:
1) fakturę potwierdzającą sprzedaż nawozów producentom rolnym, która zawiera:
a) ilość, typ i odmianę nawozu,
b) kwotę wynikającą z ceny nawozu (bez dotacji) pomnożonej przez ilość sprzedanego nawozu,
c) kwotę dotacji, jaka może być udzielona do sprzedanego nawozu,
d) kwotę, jaką płaci producent rolny za zakupiony nawóz,
e) numer atestu danej partii nawozów, o którym mowa w § 35 pkt 3,
f) numer koncesji, o której mowa w § 35 pkt 4,
2) zaświadczenie lub potwierdzenie przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) o wielkości faktycznie użytkowanych przez producenta rolnego użytków rolnych i gruntów pod stawami,
3) oryginał zalecenia, o którym mowa w § 36 ust. 2,
4) oświadczenie producenta rolnego o ilości zakupionych nawozów liczonych narastająco od dnia 1 stycznia 2002 r.
3. Dokumenty, o których mowa w ust. 2, podmiot składa do Stacji lub właściwego terytorialnie oddziału Stacji, na terenie którego znajduje się siedziba podmiotu produkującego nawozy, w terminie do 5 dni po upływie każdego miesiąca i do dnia 5 grudnia za grudzień. Stacja lub jej oddział sprawdza je pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym.
4. Dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt 1–4, są archiwizowane w Stacji lub jej właściwym terytorialnie oddziale.
5. Wniosek, o którym mowa w § 36 ust. 1, Stacja sprawdza merytorycznie, formalnie i rachunkowo oraz przekazuje do ministra właściwego do spraw rolnictwa, w terminie do 15 dni po upływie każdego miesiąca i do dnia 15 grudnia za grudzień.
6. Decyzję o udzieleniu dotacji podmiotowi wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa na wniosek podmiotu.
§ 38.1. Środki na wypłatę dotacji, o których mowa w § 36 ust. 1, minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje Stacji, po przedłożeniu zbiorczego zapotrzebowania sporządzonego na podstawie wydanych decyzji w okresach miesięcznych.
2. Dotacje są wypłacane do wysokości kwoty dotacji określonej w decyzji, o której mowa w § 37 ust. 6, przez Stację lub właściwy terytorialnie oddział Stacji, na terenie którego znajduje się siedziba podmiotu produkującego nawozy.
3. Podmiot produkujący nawozy składa w Stacji lub jej właściwym terytorialnie oddziale do dnia 31 marca roku następnego rozliczenie kosztów produkcji nawozów, sporządzone według wzorów nr 21–24 określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
Rozdział 8
Dotacje na dofinansowanie kosztów ochrony roślin oraz zasady i tryb ich udzielania
§ 39.1. Podmiotowi na jego wniosek może być udzielona dotacja na:
1) pokrycie kosztów wykonania czynności, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 lipca 1995 r. o ochronie roślin uprawnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 751 i Nr 101, poz. 1178, z 2001 r. Nr 22, poz. 248 i Nr 76, poz. 811 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253), zwanej dalej „ustawą o ochronie roślin uprawnych”, nakazanych decyzją wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa,
2) pokrycie rzeczywistej szkody poniesionej przy wykonywaniu decyzji wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa w sprawie zwalczania organizmów szkodliwych, o których mowa w art. 4 ust. 2 ustawy o ochronie roślin uprawnych,
3) pokrycie kosztów zwalczania organizmów szkodliwych na podstawie decyzji wojewódzkich inspektorów ochrony roślin i nasiennictwa, na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy o ochronie roślin uprawnych, w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji,
4) pokrycie kosztów ekspertyz związanych z wyceną czynności, o których mowa w pkt 1, i rzeczywistej szkody, o której mowa w pkt 2,
5) pokrycie kosztów badań organizmów szkodliwych podlegających obowiązkowi zwalczania zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o ochronie roślin uprawnych, oraz innych organizmów o znaczeniu międzynarodowym, w celu stwierdzenia zasadności umieszczenia ich na liście organizmów zwalczanych z urzędu,
6) pokrycie kosztów badań gleby i roślin na obecność organizmów szkodliwych podlegających obowiązkowi zwalczania, w wysokości określonej w Ip. 4 załącznika nr 15 do rozporządzenia,
7) realizację zadań z ochrony roślin przy zwalczaniu Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus, na podstawie decyzji wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, w zakresie dofinansowania kosztów:
a) przerobu porażonych ziemniaków i unieszkodliwienia odpadów powstałych w trakcie przerobu,
b) dezynfekcji pomieszczeń,
c) pokrycia rzeczywistej szkody poniesionej przy wykonywaniu decyzji wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa w przypadku stwierdzenia Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus w ziemniakach zgłoszonych do kwalifikacji w stopniu super elity, elity i oryginału
– w wysokości stawek określonych w Ip. 5 w załączniku nr 15 do rozporządzenia.
2. Wniosek o udzielenie dotacji, o których mowa w ust. 1 pkt 1–4 i 7, podmiot składa do właściwego ze względu na swoją siedzibę wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa nie później niż do dnia 30 listopada, wraz z kopiami faktur albo rachunków albo kserokopiami faktur albo rachunków potwierdzonych za zgodność z kopią dokumentu przez pracownika wojewódzkiego inspektoratu Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
3. Decyzje o udzielaniu i wypłaceniu dotacji, o których mowa w ust. 1 pkt 1–4 i 7, wydaje Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zwany dalej „Głównym Inspektorem”, na podstawie wniosku podmiotu, sprawdzonego pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym przez właściwego ze względu na siedzibę podmiotu wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa.
4. Decyzje o udzieleniu i wypłaceniu dotacji, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6, wydaje Główny Inspektor na podstawie wniosku podmiotu.
§ 40.1. Podmiotowi realizującemu zadania w zakresie:
1) prognozowania i sygnalizacji terminów zwalczania chorób i szkodników roślin uprawnych,
2) kontroli jakości środków ochrony roślin,
3) analizy pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych,
4) badań nad techniką stosowania środków ochrony roślin
– może być udzielona na jego wniosek dotacja do wysokości stawek określonych w Ip. 1–3 i 7 w załączniku nr 15 do rozporządzenia.
2. Wniosek o udzielenie dotacji na realizację zadania podmiot sporządza według wzoru nr 2a określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. Decyzje o udzieleniu i wypłaceniu dotacji wydaje Główny Inspektor na wniosek podmiotu.
§ 41.1. Podmiotowi realizującemu usługi w zakresie zaprawiania nasion niekwalifikowanego materiału siewnego pszenicy ozimej może być na jego wniosek udzielona dotacja na dofinansowanie kosztów zaprawiania, obejmujących koszt usługi oraz wartość zużytego środka ochrony roślin, według stawek określonych w Ip. 6 w załączniku nr 15 do rozporządzenia, jeżeli:
1) nasiona przeznaczone są do siewu w gospodarstwach położonych w rejonach zagrożonych występowaniem śnieci karłowej, wskazanych przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa,
2) do zaprawiania nasion zastosowano środek ochrony roślin zalecany do zwalczania śnieci karłowej i zaprawianie przeprowadzono zgodnie z wymaganiami określonymi w etykiecie – instrukcji stosowania tego środka'
3) w punkcie zaprawiania prowadzona jest ewidencja usług odbiorców zawierająca: nazwisko i imię producenta rolnego, datę i miejsce wykonania usługi, ilość zaprawionych nasion, nazwę użytej zaprawy i zastosowaną dawkę, podpis producenta rolnego,
4) podmiot powiadamia wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa o zamiarze wykonania usługi w zakresie zaprawiania niekwalifikowanego materiału siewnego pszenicy, wskazując miejsce i termin jej wykonania.
2. Wniosek podmiotu zawierający:
1) imię i nazwisko lub nazwę podmiotu, adres i potwierdzenie zgłoszenia prowadzonej działalności gospodarczej,
2) imię i nazwisko oraz adres producenta rolnego – usługobiorcy i miejsce położenia użytków rolnych,
3) oświadczenie producenta rolnego o wielkości użytków rolnych przeznaczonych dla uprawy pszenicy ozimej,
4) numer i datę faktury, ilość zaprawionych nasion niekwalifikowanego materiału siewnego pszenicy ozimej,
5) nazwę środka ochrony roślin, którym zaprawiono nasiona,
6) wyliczenie przysługującej dotacji, wynikającej ze stawki dotacji i masy zaprawionych nasion
– powinien być złożony do właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa nie później niż do dnia 15 listopada, zaakceptowany i sprawdzony pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa.
3. Wykonanie usług, o których mowa w ust. 1, powinno być potwierdzone fakturą zawierającą:
1) wartość usługi ogółem, w tym wartość zużytego środka ochrony roślin,
2) kwotę przysługującej dotacji,
3) kwotę, jaką płaci producent rolny.
4. Decyzję o udzieleniu i wypłaceniu dotacji wydaje Główny Inspektor.
§ 42.1. Podmiotowi upoważnionemu przez ministra właściwego do spraw rolnictwa, na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 1 lit. f) ustawy o ochronie roślin uprawnych, realizującemu usługi w zakresie zakwalifikowania środków ochrony roślin pod względem ich toksyczności dla ludzi, pszczół oraz organizmów wodnych, na jego wniosek może być udzielona dotacja za zaklasyfikowanie w zakresie toksyczności środka ochrony roślin, według stawek określonych w Ip. 8 w załączniku nr 15 do rozporządzenia.
2. Decyzję o udzieleniu i wypłaceniu dotacji podmiotowi wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa.
§ 43.1. Podmiotowi upoważnionemu przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, na podstawie art. 36 ust. 4 ustawy o ochronie roślin uprawnych, do prowadzenia badań sprawności technicznej opryskiwaczy na jego wniosek może być udzielona dotacja na obniżenie ceny za badania opryskiwaczy ciągnikowych lub samobieżnych, polowych i sadowniczych będących w eksploatacji i służących do wykonywania zabiegów ochrony roślin rolniczych, ogrodniczych i sadowniczych, według stawek określonych w załączniku nr 16 do rozporządzenia.
2. Podmiot składa do właściwego ze względu na siedzibę wojewódzkiego inspektoratu Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa wniosek o udzielenie dotacji sporządzony według wzoru nr 2b określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia, wraz z egzemplarzem kopii faktury albo rachunku albo kserokopiami faktury albo rachunku potwierdzonych za zgodność z kopią dokumentu przez pracownika wojewódzkiego inspektoratu Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
3. Dotacja może być udzielona pod warunkiem wyszczególnienia jej wysokości na fakturze lub rachunku wystawionym dla nabywcy usługi.
4. Wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa przekazuje sprawdzone pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym wnioski do Głównego Inspektora, łącznie ze zbiorczym zestawieniem wniosków sporządzonym według wzoru nr 2c określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
5. Wnioski, o których mowa w ust. 4, przekazywane są w terminie do 10 dni po upływie każdego miesiąca oraz do dnia 10 grudnia na grudzień.
6. Decyzje o udzieleniu i wypłaceniu dotacji wydaje Główny Inspektor.
§ 44.Środki na wypłatę dotacji, o których mowa w § 39–41 i 43, przekazuje minister właściwy do spraw rolnictwa Głównemu Inspektorowi na podstawie sporządzonego zestawienia wydanych decyzji.
Rozdział 9
Dotacje na dofinansowanie kosztów rolnictwa ekologicznego oraz zasady i tryb ich udzielania
§ 45.1. Podmiotowi, który pod kontrolą:
1) realizuje program przestawiania gospodarstwa rolnego na produkcję metodami ekologicznymi, poświadczony pozytywnym wynikiem zawartym w protokole z kontroli przeprowadzonej przez upoważnioną jednostkę certyfikującą do kontroli i wydawania certyfikatów zgodności,
2) wytwarza w ekologicznym gospodarstwie rolnym produkty rolnictwa ekologicznego poświadczone certyfikatem zgodności, wydanym przez upoważnioną jednostkę certyfikującą do kontroli i wydawania certyfikatów zgodności, przysługuje dotacja:
a) do 1 ha uprawy ekologicznej, według stawek określonych w załączniku nr 17 do rozporządzenia, za każdy hektar uprawy ekologicznej w gospodarstwie do 50 ha upraw ekologicznych; dla powierzchni od 50 do 100 ha upraw ekologicznych stawki dotacji obniża się o 50 %, a dla powierzchni powyżej 100 ha dotacja nie przysługuje,
b) na dofinansowanie kosztów kontroli gospodarstw na zgodność prowadzenia produkcji metodami ekologicznymi, według stawek określonych w załączniku nr 18 do rozporządzenia.
2. Wniosek o dotację, o której mowa w ust. 1, zawierający:
1) numer i datę protokołu z kontroli gospodarstwa ekologicznego lub certyfikatu wystawionego przez upoważnioną jednostkę certyfikującą,
2) rodzaj i wielkość powierzchni kontrolowanych upraw ekologicznych,
3) datę kontroli przeprowadzonej w gospodarstwie przez jednostkę certyfikującą, o której mowa w ust. 1,
podmiot składa do Stacji Chemiczno-Rolniczej nie później niż do dnia 31 października, która sprawdza je pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym.
3. Dyrektor Stacji Chemiczno-Rolniczej akceptuje wnioski o udzielenie dotacji, sporządza zbiorcze zestawienie i przekazuje je ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa.
4. Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje Stacji Chemiczno-Rolniczej środki na wypłatę dotacji podmiotom, których wnioski zostały uprzednio zaakceptowane i uwzględnione w zestawieniu, o którym mowa w ust. 3. Stacja Chemiczno-Rolnicza wypłaca dotacje podmiotom.
Rozdział 10
Dotacje na dofinansowanie kosztów monitorowania dostępu polskich artykułów rolno-spożywczych do rynków zagranicznych i wielkości importu oraz zasady i tryb ich udzielania
§ 46.Podmiotowi, wykonującemu usługi w zakresie monitorowania dostępu polskich artykułów rolno-spożywczych do rynków zagranicznych i wielkości importu, na jego wniosek może być udzielona dotacja na dofinansowanie kosztów realizacji tych usług, według stawek określonych w załączniku nr 19 do rozporządzenia.
§ 47.Decyzję o udzieleniu i wypłaceniu dotacji wydaje minister właściwy do spraw rynków rolnych.
Rozdział 11
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 48.Podmiotowi na jego wniosek, który przedłożył odpowiednio ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa lub ministrowi właściwemu do spraw rynków rolnych albo wojewodzie do dnia 31 stycznia 2002 r., ze środków przeznaczonych w ustawie budżetowej na rok 2002 na dotacje przedmiotowe, kalkulowane według stawek jednostkowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa, może być udzielona i wypłacona dotacja należna za zadania wykonane w 2001 r. wyłącznie do wysokości kwot ustalonych dla danego rodzaju zadań na 2001 r., jeżeli nie były one sfinansowane ze środków 2001 r.
§ 49.1. Zestawienia wypłaconych za dany rok dotacji są przekazywane ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa lub ministrowi właściwemu do spraw rynków rolnych w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego przez: Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, podmioty prowadzące hodowlę roślin, podmioty realizujące zadania z zakresu wytwarzania materiałów wyjściowych, podmioty prowadzące sady nasienne, sady i plantacje elitarne. Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, Polski Związek Owczarski, Stację Chemiczno-Rolniczą – chyba że przepisy niniejszego rozporządzenia określają inne terminy rozliczenia.
2. Podmioty otrzymujące dotacje są zobowiązane do prowadzenia dokumentacji i odrębnej ewidencji wykorzystania dotacji.
3. Kwoty dotacji wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrane w nadmiernej wysokości podlegają zwrotowi, wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, na rachunek bieżący:
1) wydatków – właściwej części budżetu państwa, jeżeli zwrot nastąpił w roku, w którym dotacja została udzielona,
2) dochodów – właściwej części budżetu państwa, jeżeli zwrot nastąpił po roku, w którym dotacja została udzielona, z zastrzeżeniem pkt 3,
3) dochodów budżetu państwa – odpowiednio we właściwym urzędzie skarbowym, jeżeli zwrot dotacji następuje w wyniku kontroli skarbowej.
4. Decyzje w sprawie zwrotu dotacji, o których mowa w ust. 3, wydaje:
1) dyrektor urzędu kontroli skarbowej - w przypadku stwierdzenia w wyniku kontroli skarbowej, że dotacja została wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrana w nadmiernej wysokości,
2) organ udzielający dotacji - w pozostałych przypadkach.
5. Odsetki, o których mowa w ust. 3, z zastrzeżeniem pkt 3, podlegają przekazaniu na rachunek bieżący dochodów właściwej części budżetu państwa.
§ 50.Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 kwietnia 2000 r. w sprawie wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz rozliczania tych dotacji (Dz. U. Nr 35, poz. 401 i Nr 108, poz. 1154 oraz z 2001 r. Nr 41, poz. 468 i Nr 128, poz. 1431).
§ 51.Przepisy rozporządzenia stosuje się do dotacji udzielanych od dnia 1 stycznia 2002 r.
§ 52.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2002 r. (poz. 595)
Załącznik nr 1
STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE KOSZTÓW POSTĘPU BIOLOGICZNEGO W PRODUKCJI ROŚLINNEJ
I. Punkty i stawki dotacji na dofinansowanie hodowli roślin rolniczych, ogrodniczych i sadowniczych.
1. Ważne gospodarczo gatunki roślin rolniczych i ogrodniczych określa tabela nr 1.
2. Liczbę programów objętych dotowaniem w poszczególnych gatunkach roślin określa tabela nr 1.
3. Znaczenie gospodarcze gatunków roślin w %o określa tabela nr 1. Dla każdego gatunku wylicza się współczynnik znaczenia gospodarczego (WZG) wg wzoru:
4. Wycena programów hodowlanych:
1) zgodność realizowanego kierunku hodowli z potrzebami gospodarki narodowej - od 0 do 5 punktów,
a zwłaszcza:
- hodowla odmian uwzględniająca podniesienie jakości (hodowla jakościowa),
- hodowla odmian przystosowanych do nowych technologii produkcji,
- hodowla odmian uwzględniająca wymogi ochrony środowiska (hodowla odpornościowa),
2) wiarygodność podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie programu hodowlanego - od 0 do 30 punktów łącznie, w tym:
a) rośliny rolnicze, warzywnicze i sadownicze - od 0 do 10 punktów:
- rośliny rolnicze: udział odmian podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie pozostających w rejestrze w dniu 31 grudnia 2002 r. (w procentach) w powierzchni zakwalifikowanej danego gatunku w roku poprzedzającym dofinansowanie,
- rośliny warzywnicze: wartość sprzedaży materiału siewnego własnych odmian pozostających w rejestrze w dniu 31 grudnia 2002 r. w stosunku do ogólnej wartości sprzedaży materiału siewnego danego gatunku w roku poprzedzającym dofinansowanie w jednostkach objętych dofinansowaniem,
- rośliny sadownicze: udział drzewek i sadzonek poszczególnych odmian pozostających w rejestrze w dniu 31 grudnia 2002 r. w stosunku do ogólnej liczby drzewek i sadzonek danego gatunku zakwalifikowanych w roku poprzedzającym dofinansowanie,
b) procentowy udział wartości opłaty hodowlanej uzyskanej przez dany podmiot w roku poprzedzającym dofinansowanie w stosunku do ogólnej wartości opłat hodowlanych uzyskanych przez wszystkie podmioty ubiegające się o dofinansowanie hodowli danego gatunku - od 0 do 15 punktów,
c) udział środków własnych w finansowaniu kosztów hodowli roślin poniesionych w okresie 3 ostatnich lat - od 0 do 5 punktów,
3) zaawansowanie prac hodowlanych mierzone liczbą rodów w doświadczeniach rejestrowych w dniu 31 grudnia 2002 r. - od 0 do 5 punktów,
4) posiadana kadra twórców odmian (na podstawie ich udziału w tworzeniu odmian w procentach) - od 0do 5 punktów,
5) współpraca z placówkami naukowo-badawczymi w zakresie dotyczącym wnioskowanego programu hodowlanego - od 0 do 5 punktów.
5. Punkt przeliczeniowy ustala się jako procentowy udział wycenionego programu zgodnie z ust. 4 w łącznej sumie punktów dla programów w ramach danego gatunku.
6. Wartość jednego punktu stanowi iloraz kwoty dotacji i sumy punktów przeliczeniowych dla gatunków wymienionych w tabeli nr 1.
7. Stawka dotacji za jeden punkt wynosi 5 600 zł.
Tabela nr 1
Gatunek | Liczba programów | Znaczenie gospodarcze gatunku w % |
1 | 2 | 3 |
1. pszenica ozima | 7 | 102 |
2. pszenica jara | 2 | 32 |
3. żyto ozime | 3 | 60 |
4. pszenżyto ozime | 2 | 47 |
5. jęczmień jary | 4 | 59 |
6. jęczmień ozimy | 2 | 12 |
7. owies | 3 | 30 |
8. kukurydza | 2 | 40 |
9. burak pastewny | 1 | 8 |
10. burak cukrowy | 1 | 58 |
11. ziemniak | 3 | 176 |
12.rzepak | 1 | 45 |
13. groch siewny | 2 | 20 |
14. łubin żółty | 1 | 12 |
15. łubin wąskolistny | 1 | 12 |
16. bobik niskotaninowy | 1 | 6 |
17. koniczyna łąkowa | 1 | 11 |
18. kostrzewa łąkowa | 1 | 6 |
19. życica trwała | 1 | 6 |
20. życica wielokwiatowa | 1 | 4 |
21. tymotka łąkowa | 1 | 4 |
22. festulolium | 1 | 3 |
23. wiechlina łąkowa | 1 | 5 |
24. kostrzewa czerwona | 1 | 4 |
25. trawy gazonowe | 1 | 10 |
26. mak | 1 | 4 |
27. len, konopie | 1 | 2 |
28. chmiel | 1 | 2 |
29. kapusta biała | 2 | 17 |
30. pomidor gruntowy | 3 | 16 |
1 | 2 | 3 |
31. papryka pod osłony | 1 | 4 |
32. pomidor pod osłony | 2 | 7 |
33. ogórek gruntowy | 4 | 27 |
34. marchew | 3 | 27 |
35. cebula | 3 | 27 |
36. burak ćwikłowy | 2 | 11 |
37. fasola szparagowa | 3 | 16 |
38. fasola na suche nasiona | 2 | 4 |
39. pietruszka | 1 | 2 |
40. seler | 1 | 3 |
41. groch | 3 | 14 |
42. sałata | 1 | 1 |
43. jabłoń | 1 | 9 |
44. wiśnia | 1 | 6 |
45. śliwa | 1 | 6 |
46. porzeczka czarna | 1 | 6 |
47. malina | 1 | 5 |
48. agrest | 1 | 2 |
49. truskawka | 1 | 7 |
50. podkładki dla drzewiastych gatunków roślin sadowniczych | 1 | 3 |
łącznie | 87 | 1000 |
II. Stawki dotacji za zadania z zakresu wytwarzania materiałów wyjściowych do hodowli roślin
Lp. | Nazwa zadania | Stawki dotacji w zł |
1 | 2 | 3 |
1 | Wyprowadzenie form pszenicy ozimej i jarej odpornych na fusariozy kłosa | 120.000 |
2 | Wytworzenie linii DH pszenicy ozimej o skróconym źdźble i podwyższonej odporności na seploriozę liści i plew | 210.000 |
3 | Analiza zmienności cech jakościowych pszenicy ozimej | 34.000 |
4 | Wykorzystanie technik in vitro dla uzyskania homozygotycznych linii pszenic o dobrej wartości wypiekowej | 50.000 |
5 | Wykorzystanie elektroforetycznych markerów białkowych do oceny wyrównania i odrębności pszenicy ozimej i jarej | 120.000 |
6 | Wytwarzanie materiałów wyjściowych pszenicy ozimej tolerancyjnej na zakwaszenie gleby | 70.000 |
7 | Wytworzenie materiałów wyjściowych pszenicy ozimej odpornej na mączniaka prawdziwego i rdze o dobrych cechach jakościowych | 200.000 |
8 | Analiza statystyczno-genetyczna wyników doświadczeń hodowlanych celem wyodrębnienia materiałów wyjściowych jako komponentów do hodowli nowych odmian zbóż | 30.000 |
9 | Charakterystyka molekularna restorerów żyta i jej wykorzystanie do wytworzenia nowych linii z genami przywracającymi płodność u żyta | 230.000 |
10 | Tworzenie męskojałowych linii wsobnych żyta ze sterylizująca cytoplazma. źródła CMS-C | 70.000 |
11 | Pszenżyto tetraploidalnejako źródło zmienności dla pszenżyta heksaploidalnego | 65.000 |
1 | 2 | 3 |
12 | Wytwarzanie materiałów wyjściowych pszenżyta heksaploidalnego o skróconym źdźble, odpornego na Septoria nodorum | 120.000 |
13 | Wytworzenie linii męskosterylnych do hodowli heterozyjnych mieszańców F l pszenżyta heksaploidalnego | 70.000 |
14 | Poszukiwanie form pszenżyta ozimego o wysokiej odporności na porastanie | 50.000 |
15 | Uzyskiwanie linii DH pszenżyta z wykorzystaniem kultur pylnikowych | 40.000 |
16 | Wykorzystanie elektroforetycznych markerów białkowych do oceny wyrównania odrębności materiałów hodowlanych pszenżyta | 30.000 |
17 | Poszerzenie zmienności genetycznej pszenżyta poprzez krzyżowania oddalone | 50.000 |
18 | Wykorzystanie elektroforetycznych markerów białkowych do oceny wyrównania i odrębności materiałów hodowlanych jęczmienia | 60.000 |
19 | Wytworzenie materiałów wyjściowych jęczmienia jarego o wysokiej jakości browarnej | 100.000 |
20 | Wytworzenie materiałów wyjściowych jęczmienia jarego pastewnego odpornego na mączniaka i rdzę karłową | 80.000 |
21 | Określenie zmienności jakości browarnej w materiałach hodowlanych jęczmienia jarego | 60.000 |
22 | Występowanie chorób wirusowych u jęczmienia, źródła odporności, opracowanie skutecznych metod selekcji | 80.000 |
23 | Wytwarzanie materiałów wyjściowych jęczmienia ozimego browarnego odpornego na mączniaka i plamistość siatkowaną | 30.000 |
24 | Wykorzystanie gatunków tetraploidalnych w poszerzaniu genetycznej zmienności i wytworzenie linii DH owsa | 80.000 |
25 | Wytwarzanie linii wsobnych kukurydzy techniką podwojonych haploidów | 70.000 |
26 | Wytwarzanie materiałów wyjściowych kukurydzy o podwyższonej odporności na fuzariozę kolb, zgorzel podstawy łodyg i drobną plamistość liści | 65.000 |
27 | Opracowanie wielocechowych indeksów selekcyjnych dla materiałów wyjściowych kukurydzy | 65.000 |
28 | Wytwarzanie linii podwojonych haploidów rzepaku ozimego | 50.000 |
29 | Określenie dystansu genetycznego oraz badanie materiałów roślinnych rzepaku ozimego na obecność sterylnej cytoplazmy typu ogura przy pomocy markera PCR-SCAR | 100.000 |
30 | Wyprowadzenie materiałów wyjściowych do hodowli maku o wysokiej zawartości tebainy niezawierających morfiny | 20.000 |
31 | Określenie zmienności w zawartości glukozynolanów w rzepaku ozimym oraz morfiny w maku | 50.000 |
32 | Wytwarzanie mieszańców międzygatunkowych komponentów do hodowli nowych form rzepaku o podwyższonej odporności na patogeny grzybowe | 30.000 |
33 | Tworzenie materiałów wyjściowych dla hodowli ziemniaka przydatnego do przetwórstwa spożywczego | 119.700 |
34 | Identyfikacja materiałów wyjściowych do hodowli ziemniaka wyróżniających się wybranymi cechami jakości i odporności | 184.200 |
35 | Synteza średniowczesnych tetraploidalnych form rodzicielskich ziemniaka o różnych kierunkach użytkowania | 119.700 |
36 | Ocena wybranych genotypów ziemniaka jako materiału wyjściowego dla hodowli odmian przydatnych dla przetwórstwa | 41.400 |
1 | 2 | 3 |
37 | Badania porażenia PLRV materiałów wyjściowych do hodowli ziemniaka w warunkach naturalnych Polski północnej | 27.600 |
38 | Badania na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus w materiałach wyjściowych do hodowli ziemniaka | 41.400 |
39 | Identyfikacja czystości i jednorodności genotypowej roślin ziemniaka w materiałach hodowlanych podczas mikropropagacji w warunkach in vitro | 21.200 |
40 | Określenie fizjologicznych wskaźników tuberyzacji i plonowania roślin ziemniaka celem zastosowania ich w hodowli bardzo wczesnych odmian | 64.100 |
41 | Opracowanie metody selekcji odpornych genotypów na mątwika ziemniaczanego Globodera rostochiensis na wczesnych etapach hodowli przy zastosowaniu markerów molekularnych | 108.900 |
42 | Wykorzystanie zmienności gatunków diploidalnych Solanum w tworzeniu komponentów krzyżowania użytecznych w hodowli nowych odmian ziemniaka | 51.800 |
43 | Wytwarzanie materiałów wyjściowych buraka cukrowego do hodowli odmian tolerancyjnych na chwościk (Cercospora beticola) | 100.000 |
44 | Opracowanie i wdrożenie do praktyki hodowlanej metodyki uzyskiwania dihaploidów buraka cukrowego | 80.000 |
45 | Występowanie rizomanii buraka cukrowego, źródła odporności i opracowanie skutecznych metod selekcji | 70.000 |
46 | Poszukiwanie źródeł odporności na antraknozę łubinu | 58.000 |
47 | Możliwości poprawy sztywności łodygi grochu | 65.000 |
48 | Wytworzenie źródeł genetycznych niskotaninowego bobiku odpornego na askochytozę i czekoladową plamistość oraz grochu siewnego odpornego na zgorzelową plamistość | 98.000 |
49 | Pozyskiwanie i wstępna ocena materiałów wyjściowych w życicy trwałej, wiechlinie łąkowej i kostrzewie czerwonej dla potrzeb hodowli odmian traw gazonowych oraz w wiechlinie łąkowej - typ pastewny | 70.000 |
50 | Wytwarzanie materiałów wyjściowych traw o podwyższonych: odporności na choroby i wartości gospodarczej | 80.000 |
51 | Hodowla linii pomidora z odpornością na bakteryjną plamistość (Pseudomonas syringaepr. tomato) | 108.200 |
52 | Wyprowadzenie linii ogórka gruntowego tolerancyjnego na obniżone temperatury, z uwzględnieniem odporności na mączniaka rzekomego i parcha dyniowatych | 116.100 |
53 | Wykorzystanie haploidów do otrzymania homozygotycznych materiałów wyjściowych w hodowli odpornościowej kapusty | 100.000 |
54 | Uzyskanie nośników odporności na mączniaka rzekomego cebuli (Peronospora destructor) oraz chwościka u buraka ćwikłowego (Cercospora beticola) | 85.000 |
55 | Opracowanie i wykorzystanie markerów DNA w tworzeniu materiałów wyjściowych dla hodowli wybranych gatunków warzyw: pomidor, fasola | 120.000 |
56 | Uzyskanie linii fasoli zwyczajnej o podwyższonej tolerancji na chłody | 77.080 |
57 | Badanie nad odpornością grochu siewnego ogrodowego na porażenie grzybem Mycosphaerella pinodes | 77.940 |
58 | Wytworzenie materiałów wyjściowych dla hodowli twórczej odmian jabłoni odpornych i małopodatnych na groźne patogeny (parch i mączniak jabłoni, zaraza ogniowa) o dobrej jakości owoców (smak, aromat oraz podwyższonej zawartości ekstraktu, witaminy C i kwasowości) | 89.880 |
59 | Hodowla klonów porzeczki czarnej (Ribes nigrum) odpornych na wielkopąkowca i wirusa rewersji | 65.800 |
1 | 2 | 3 |
60 | Otrzymywanie haploidów i podwojonych haploidów ogórka (Cucumis sativus L.) z wartościowych materiałów roślinnych ze szczególnym uwzględnieniem cech partenokarpii | 100.000 |
61 | Wytworzenie j ednonasiennych linii męskosterylnych i dopełniających buraka ćwikłowego oraz zastosowanie markerów molekularnych | 100.000 |
62 | Wytwarzanie materiałów wyjściowych dla hodowli maliny o podwyższonej zawartości składników biologicznie czynnych (kwas elagowy, antocjany, witamina C) | 60.000 |
III. Stawki dotacji za zadania z zakresu ochrony zasobów genowych roślin
Lp. | Nazwa zadania | Stawki dotacji w zł |
1 | 2 | 3 |
1 | Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych pszenżyta i pszenicy twardej | 44.000 |
2 | Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych fasoli | 23.000 |
3 | Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych uzyskanych w badaniach genetycznych | 22.000 |
4 | Gromadzenie, ocena i utrzymywanie w stanie żywym zasobów genowych roślin użytkowych dla potrzeb hodowli i badań naukowych | 852.000 |
Prowadzenie kolekcji patogenów ziemniaka | ||
Koordynacja krajowego programu ochrony zasobów genowych roślin użytkowych | ||
5 | Prowadzenie kolekcji mikroorganizmów patogenicznych dla roślin | 192.000 |
6 | Gromadzenie i ocena materiałów nasiennych jako banku genów chronionych roślin leczniczych i ocena ich zasobów w stanie naturalnym w kraju | 85.500 |
7 | Gromadzenie i ocena zasobów genowych roślin sadowniczych i ozdobnych | 291.000 |
8 | Gromadzenie i ocena kolekcji tytoniu oraz odmian uprawnych, ekotypów i roślin męskich chmielu | 135.000 |
9 | Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych roślin warzywnych, grzybów uprawnych i dziko rosnących | 173.000 |
10 | Gromadzenie i ocena kolekcji odmian i ekotypów lnu oraz konopi | 41.000 |
11 | Gromadzenie i zachowanie materiałów kolekcyjnych dzikich, prymitywnych form i wybranych linii wsobnych żyta oraz innych gatunków dzikich roślin zbożowych | 73.000 |
Gromadzenie i zachowanie kolekcji dzikich, prymitywnych i uprawianych w ubiegłym stuleciu odmian jabłoni | ||
12 | Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych z rodzaju łubinów, grochu i seradeli | 79.000 |
13 | Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych odmian, linii i form roślin dyniowatych | 46.500 |
14 | Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych ekotypów i uprawowych populacji roślin zielarskich | 43.000 |
IV. Stawka dotacji na prowadzenie sadów i materiału szkółkarskiego
1) sadów nasiennych w wieku do dwóch lat | 4.026 zł/ha, |
2) sadów nasiennych w wieku powyżej dwóch lat | 1.503 zł/ha, |
3) sadów i plantacji elitarnych | 7.987 zł/ha, |
4) wyjściowego materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych: |
|
a) uwalnianych od chorób wirusowych | 1.342 zł za odmianę, |
b) wolnych od chorób wirusowych | 688 zł za odmianę. |
V. Stawki dotacji na obniżenie ceny sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego:
1) wykorzystywanego do siewu lub sadzenia w posiadanym gospodarstwie rolnym nabywcy:
a) 10 zł - za 100 kg zaprawionych odpowiednimi środkami ochrony roślin nasion zbóż jarych i mieszanek zbóż jarych zbytych do dnia 15 maja 2003 r. i zbóż ozimych zbytych od dnia l sierpnia 2003 r. do dnia 31 października 2003 r.,
b) 20 zł - za 100 kg nasion pszenicy ozimej zaprawionych środkami ochrony roślin zalecanymi do zwalczania śnieci karłowej, zbytych od dnia 15 sierpnia 2003 r. do dnia 31 października 2003 r., pod warunkiem że materiał ten przeznaczony jest do siewu w gospodarstwach wskazanych przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, położonych w rejonach zagrożonych występowaniem śnieci karłowej,
c) 8 zł - za 100 kg sadzeniaków ziemniaka, zbytych od dnia l lutego 2003 r. do dnia 31 maja 2003 r. oraz zbytych od dnia l września 2003 r. do dnia 20 listopada 2003 r.,
d) 30 zł - za 100 kg sadzeniaków ziemniaka zbytych od dnia l lutego 2003 r. do dnia 31 maja 2003 r. oraz zbytych od dnia l września 2003 r. do dnia 20 listopada 2003 r., odpornych na agresywne patotypy raka ziemniaka - porażające odmiany odporne na rozpowszechniony patotyp raka ziemniaka Dl (l), pod warunkiem że materiał ten kierowany jest do gospodarstw wskazanych przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, położonych na terenach porażonych oraz zagrożonych porażeniem (tj. w strefie bezpieczeństwa),
2) sprzedanego lub zakupionego i przeznaczonego do dalszego rozmnażania:
a) 10 zł - za 100 kg zaprawionych odpowiednimi środkami ochrony roślin nasion zbóż jarych zbytych do dnia 15 maja 2003 r. oraz zbóż ozimych zbytych od dnia l sierpnia 2003 r. do dnia 31 października 2003 r.,
b) 8 zł - za 100 kg sadzeniaków ziemniaka, zbytych od dnia l lutego 2003 r. do dnia 31 maja 2003 r. oraz zbytych od dnia l września 2003 r. do dnia 20 listopada 2003 r.,
c) za 100 kg nasion traw:
- 70 zł - rajgrasu,
- 90 zł - kostrzewy i kupkówki,
- 110 zł - pozostałych gatunków,
zbytych do dnia 30 września 2003 r.,
d) 200 zł - za 100 kg nasion koniczyny białej zbytych do dnia 30 czerwca 2003 r.,
e) 40 zł - za 100 kg nasion łubinu zbytych do dnia 31 maja 2003 r.
Załącznik nr 1a
STAWKI DOTACJI NA OBNIŻENIE CENY SPRZEDAŻY KWALIFIKOWANEGO MATERIAŁU SIEWNEGO WYKORZYSTYWANEGO DO SIEWU W GOSPODARSTWIE ROLNYM NABYWCY, W KTÓRYM WYSTĄPIŁY SZKODY SPOWODOWANE PRZEZ SUSZĘ W 2003 r.
1. 20 zł – za 100 kg zaprawionych odpowiednimi środkami ochrony roślin nasion zbóż ozimych zbytych od dnia 1 sierpnia 2003 r. do dnia 31 października 2003 r., wykorzystywanych do siewu w gospodarstwie rolnym nabywcy
2. 20 zł – za 100 kg zaprawionych odpowiednimi środkami ochrony roślin nasion zbóż ozimych zbytych od dnia 1 sierpnia 2003 r. do dnia 31 października 2003 r., sprzedanych lub zakupionych i przeznaczonych do dalszego rozmnażania
Załącznik nr 2
WZORY WNIOSKÓW O UDZIELENIE DOTACJI ORAZ WZORY ROZLICZEŃ KOSZTÓW I ZADAŃ
Załącznik nr 3
STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE ZADAŃ HODOWLANYCH
Lp. | Zadanie | Stawka dotacji w zł |
1 | 2 | 3 |
1 | Nabycie rozpłodnika przeznaczonego do rozrodu: |
|
| 1) ogiera urodzonego w kraju, kupionego do punktu kopulacyjnego lub stada ogierów z przeznaczeniem do używania w rozrodzie, wpisanego do księgi głównej koni rasy: |
|
| a) polski koń zimnokrwisty, huculskiej i konik polski | 3.000 |
| b) śląskiej | 4.000 |
| c) małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi i pełnej krwi angielskiej przeznaczonego do rozrodu w hodowli koni półkrwi, po ukończeniu 100-dniowego treningu z wynikiem: |
|
| – minimum 110 punktów indeksowych | 9.000 |
| – minimum 90 punktów indeksowych | 6.000 |
| 2) buhaja rasy polskiej czerwonej | 1.000 |
2 | Za krowę pierwiastkę rasy mlecznej: czarno-białej, czerwono-białej, polskiej czerwonej i simentalskiej o mlecznym kierunku użytkowania, pochodzącą po buhaju testowanym tej samej rasy; dotacja przysługuje po ukończeniu przez krowę pierwszej laktacji 305-dniowej lub krótszej zakończonej naturalnym zasuszeniem po minimum 200 dniach doju | 500 |
3 | Za krowę pierwiastkę o udokumentowanym pochodzeniu rasy jersey przeznaczoną na remont stada objętego oceną użytkowości po ukończeniu przez krowę pierwszej laktacji 305-dniowej lub krótszej zakończonej naturalnym zasuszeniem po minimum 200 dniach doju | 250 |
4 | Za krowę utrzymywaną w stadzie objętym oceną, wpisaną do ksiąg lub rejestrów hodowlanych prowadzonych w kraju dla bydła ras mięsnych lub która po pierwszym wycieleniu w 2003 r. odchowała cielę przez okres co najmniej 3 miesięcy: |
|
| 1) rasy mięsnej i rasy simentalskiej o wyłącznie mięsnym kierunku użytkowości | 500 |
| 2) posiadającą co najmniej 75% genotypu rasy mięsnej | 300 |
5 | Za buhajka rasy mięsnej zakwalifikowanego do dalszej hodowli | 750 |
6 | Za każde cielę urodzone z zarodka pozyskanego w 2002 lub 2003 r. odpowiadającego wymaganiom określonym przez podmiot prowadzący księgi | 1.000 |
7 | Za lochę czystorasową wpisaną do księgi lub za lochę linii 990, której kojarzenie zostało pozytywnie ocenione w danym roku w stacji kontroli użytkowości rzeźnej trzody chlewnej | 500 |
8 | Za uzyskane wyniki hodowlane przysługuje dotacja do lochy stada podstawowego: |
|
| 1) w stadach produkujących knury i loszki | 500 |
| 2) w stadach produkujących wyłącznie loszki | 300 |
9 | Za każdą samicę ze stada podstawowego nutrii, która uzyskała nie mniej niż 18 punktów licencyjnych | 23 |
10 | Za każdą samicę ze stada podstawowego królików, która uzyskała me mniej niż 95 punktów licencyjnych | 16 |
1 | 2 | 3 |
11 | Za samce lisów, tchórzy, jenotów oraz norek przeznaczone na remont stada, które uzyskały nie mniej niż 19 punktów licencyjnych; dotacja przysługuje w proporcji 1 samiec na 4 samice i przy remoncie stada do 30% | 46 |
12 | Na prowadzenie programu testowania drobiu przysługuje dotacja za wykonanie oceny jednej próby testowej kur nieśnych w teście rodzicielskim, w tym: |
|
| 1) okres odchowu – do 8 tygodni | 5.600 |
| 2) po zakończeniu całego odchowu | 5.600 |
| 3) w połowie cyklu produkcyjnego | 2.820 |
| 4) po zakończeniu cyklu produkcyjnego i opracowaniu wyników | 2.820 |
13 | Za matkę pszczelą w pasiece, w której realizowany jest program hodowlany: |
|
| 1) unasiennioną, o znanym pochodzeniu, sprzedaną w grupie liczącej 8–12 sztuk, z przeznaczeniem do terenowej oceny wartości użytkowej i hodowlanej | 10 |
| 2) utrzymywaną i poddaną stacjonarnej ocenie wartości użytkowej i hodowlanej, pochodzącą z linii hodowlanej pszczół, dla której prowadzona jest księga lub rejestr, oraz pochodzącą z importu | 80 |
14 | Za terenową ocenę wartości użytkowej i hodowlanej każdej matki pszczelej w grupie testowej liczącej nie więcej niż 12 sztuk, przeprowadzoną przez podmiot prowadzący taką ocenę | 20 |
15 | Za każdą sprzedaną matkę pszczelą unasiennioną sztucznie lub naturalnie na trutowisku, pochodzącą z linii hodowlanej pszczół, dla której prowadzona jest księga, wyprodukowaną w pasiece, w której prowadzona jest stacjonarna ocena wartości użytkowej i hodowlanej i w której utrzymywane są matki pszczele wpisane do ksiąg | 15 |
16 | Za owcę matkę ras i linii hodowlanych ojcowskich mięsnych i plennych lub stanowiących połączenie obydwu wymienionych cech, utrzymywaną w stadzie zarodowym, oraz za matkę utrzymywaną w stadzie uczestniczącym w I poziomie Programu | 120 |
17 | Za owcę matkę ras i linii hodowlanych matecznych oraz rasy polska owca górska utrzymywaną w stadzie: | 90 |
| 1) zarodowym, |
|
| 2) produkującym tryki, uczestniczącym w II poziomie Programu, |
|
| 3) nieprodukującym tryków, uczestniczącym w II poziomie Programu, przeznaczoną do krycia trykiem o udziale 50 % krwi rasy plennej |
|
18 | Za owcę matkę utrzymywaną w stadzie reprodukcyjnym lub w stadzie uczestniczącym w III poziomie Programu, przeznaczoną do krycia trykiem o udziale co najmniej 37,5% krwi rasy plennej oraz w stadzie zarodowym, na którą nie była wypłacona dotacja z tytułu produkcji tryków | 50 |
19 | Za owcę matkę utrzymywaną w stadzie użytkowym o liczebności minimum 10 owiec matek rasy polska owca górska lub 15 owiec matek dla ras pozostałych, nieuczestniczącym w Programie | 32 |
20 | Za zewidencjonowanie owcy matki w stadzie towarowym oraz za nadzór zootechniczny nad prawidłowym prowadzeniem stada | 3,20 |
21 | Za kozę matkę objętą oceną wartości użytkowej wpisaną do księgi | 24 |
1 | 2 | 3 |
22 | Za 1 sztukę tarlaka karpia nowej linii lub rasy, zakupionego w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu lub Rybackim Zakładzie Doświadczalnym w Zatorze Instytutu Rybactwa Śródlądowego | 20 |
23 | Za 1 sztukę wyselekcjonowanego rodzinowo tarlaka pstrąga, zakupionego w Pracowni Hodowli Ryb Łososiowatych w Rutkach Instytutu Rybactwa Śródlądowego | 3,50 |
24 | Za 10 sztuk selekta pstrąga, zakupionego w Pracowni Hodowli Ryb Łososiowatych w Rutkach Instytutu Rybactwa Śródlądowego | 7 |
25 | Za 10 sztuk narybku troci jeziorowej; dotacja nie dotyczy narybku troci o średniej długości całkowitej mniejszej niż 15 cm | 7 |
26 | Za 1 sztukę poznakowanego tarlaka i selekta karpia czystych linii stanowiących rezerwę genetyczną | 25 |
27 | Za 1 sztukę poznakowanego tarlaka i selekta pstrąga tęczowego szczepu wiosennego i jesiennego tarła | 4 |
28 | Za ogiera utrzymywanego w stadzie ogierów, używanego do rozrodu, wpisanego do ksiąg koni rasy: |
|
| 1) czystej krwi arabskiej, pełnej krwi angielskiej, małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi i śląskiej | 4.320 |
| 2) polski koń zimnokrwisty, konik polski i huculskiej | 3.320 |
29 | Za źrebię spełniające warunki wpisu do księgi głównej koni hodowlanych | 40 |
30 | Za konia rasy: czystej krwi arabskiej, pełnej krwi angielskiej i półkrwi ocenianego metodą BLUP – model zwierzęcia | 100 |
Załącznik nr 4
STAWKI DOTACJI ZA ZAJĘCIE MIEJSCA W FINAŁACH PRÓB DZIELNOŚCI PRZEZ KONIE 4-6-LETNIE
Konie | Konkurencja | Stawka dotacji w złotych za lokatę | |||
I | II | III | IV | ||
4–letnie | ujeżdżenie | 2.750 | 2.250 | 1.750 | 750 |
skoki | 2.750 | 2.250 | 1.750 | 750 | |
wkkw* | 2.750 | 2.250 | 1.750 | 750 | |
powożenie zaprzęgami jednokonnymi | 2.750 |
|
|
| |
5–letnie | ujeżdżenie | 3.750 | 2.750 | 2.250 | 1.250 |
skoki | 3.750 | 2.750 | 2.250 | 1.250 | |
wkkw* | 3.750 | 2.750 | 2.250 | 1.250 | |
powożenie zaprzęgami jednokonnymi | 3.750 |
|
|
| |
6–letnie | ujeżdżenie | 5.500 | 3.250 | 2.750 | 1.750 |
skoki | 5.500 | 3.250 | 2.750 | 1.750 | |
wkkw* | 5.500 | 3.250 | 2.750 | 1.750 | |
powożenie zaprzęgami jednokonnymi | 5.500 |
|
|
|
*) Wszechstronny konkurs konia wierzchowego.
Załącznik nr 5
STAWKI DOTACJI ZA ZAJĘCIE MIEJSCA PRZEZ KONIE CZYSTEJ KRWI ARABSKIEJ HODOWLI KRAJOWEJ NA KRAJOWYM POKAZIE HODOWLANYM - CHAMPIONACIE POLSKI AFILIOWANYM PRZEZ EUROPEJSKĄ ORGANIZACJĘ KONIA ARABSKIEGO
Klasa | Stawka dotacji w złotych za lokatę | ||||||
I | II | III | IV | V | Champion | Vicechampion | |
Klacze roczne | 1.000 | 800 | 600 | 400 | 200 | 1.800 | 1.000 |
Klacze dwuletnie | 1.000 | 800 | 600 | 400 | 200 | ||
Ogiery roczne | 1.000 | 800 | 600 | 400 | 200 | 2.000 | 1.200 |
Ogiery dwuletnie | 1.000 | 800 | 600 | 400 | 200 | ||
Klacze 4–6-letnie | 1.200 | 1.000 | 800 | 500 | 300 | 3.500 | 2.000 |
Klacze 7–10-letnie | 1.200 | 1.000 | 800 | 500 | 300 | ||
Klacze 11-letnie i starsze | 1.200 | 1.000 | 800 | 500 | 300 | ||
Ogiery 4-8-letnie | 1.500 | 1.100 | 700 | 400 | 200 | 4.500 | 3.000 |
Ogiery 9-letnie i starsze | 1.500 | 1.100 | 700 | 400 | 200 |
Załącznik nr 6
STAWKI DOTACJI DO ZWIERZĄT GOSPODARSKICH, DROBIU, PSZCZÓŁ I RYB ORAZ MATERIAŁU BIOLOGICZNEGO W POPULACJACH OBJĘTYCH OCHRONĄ ZASOBÓW GENETYCZNYCH
Lp. | Stada | Stawka dotacji w zł za sztukę |
1 | 2 | 3 |
| Populacje objęte ochroną zasobów genetycznych |
|
1 | Bydło | 720,00 |
2 | Świnie | 500,00 |
3 | Owce matki | 90,00 |
4 | Koniki polskie | 380,00 |
5 | Hucuły | 380,00 |
6 | Lisy pospolite pastelowe i lisy pospolite białoszyjne | 120,00 |
7 | Tchórze | 50,00 |
8 | Króliki popielniańskie białe | 50,00 |
9 | Szynszyle beżowe | 50,00 |
10 | Kury | 18,00 |
11 | Gęsi | 122,00 |
12 | Kaczki | 95,00 |
13 | Rodziny pszczele rasy środkowoeuropejskiej | 80,00 |
14 | Karpie | 40,00 |
15 | Pstrągi | 40,00 |
| Stada zarodowe drobiu |
|
16 | Kury nieśne | 10,00 |
17 | Gęsi | 44,00 |
18 | Kaczki | 40,00 |
| Stada stanowiące rezerwę materiału hodowlanego drobiu |
|
19 | Gęsi | 88,00 |
20 | Kaczki | 80,00 |
| Stada prarodzicielskie drobiu |
|
21 | Gęsi | 14,00 |
| Utrzymanie rodzin pszczelich |
|
22 | Rodziny pszczele w strefie centralnej rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich | 80,00 |
23 | Rodziny pszczele w strefach izolacyjnych rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich lub na terenie rejonu hodowli zachowawczej pszczół kampinoskich | 40,00 |
| Stada zachowawcze pszczół |
|
24 | Zadania w stadach zachowawczych wiodących określone w programach hodowlanych ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej: |
|
| 1) linii M Augustowska | do 85.000,00 |
| 2) lnii M Asta | do 30.000,00 |
| 3) linii M Kampinoska | do 85.000,00 |
| 4) linii M Północna | do 15.000,00 |
| Materiał biologiczny populacji objętych ochroną zasobów genetycznych |
|
25 | Nasienie buhajów | 15,00* |
26 | Nasienie ryb | 2,00* |
* Za jedną porcję.
Załącznik nr 7
MAKSYMALNA LICZBA ZWIERZĄT GOSPODARSKICH, DROBIU, PSZCZÓŁ I RYB ORAZ MATERIAŁU BIOLOGICZNEGO W POPULACJACH OBJĘTYCH OCHRONĄ ZASOBÓW GENETYCZNYCH
Lp. | Stada | Liczba zwierząt w sztukach |
1 | 2 | 3 |
| POPULACJE OBJĘTE OCHRONĄ ZASOBÓW GENETYCZNYCH: |
|
1 | Bydła | 440 krów |
2 | Świń: |
|
| 1) rasy złotnickiej pstrej* | 200 loch i knurów |
| 2) rasy złotnickiej białej* | 250 loch i knurów |
| 3) rasy puławskiej* | 500 loch i knurów |
3 | Owiec: |
|
| 1) rasy wrzosówka | 1.500 matek |
| 2) rasy świniarka | 280 matek |
| 3) odmiany pomorskiej | 350 matek |
| 4) odmiany kamienieckiej | 289 matek |
| 5) odmiany żelaźnieńskiej | 110 matek |
| 6) odmiany uhruskiej | 250 matek |
| 7) odmiany wielkopolskiej | 700 matek |
| 8) odmiany korideila | 195 matek |
| 9) odmiany merynos-booroola | 25 matek |
| 10) rasy olkuskiej | 141 matek |
| 11) rasy polska owca górska barwna | 200 matek |
| 12) rasy merynos barwny | 100 matek |
4 | Koników polskich** | 250** |
5 | Hucułów** | 210** |
6 | Lisów pospolitych: |
|
| 1) pastelowych | 33 samice |
| 2) białoszyjnych | 50 samic |
7 | Tchórzy | 50 samic |
8 | Królików popielniańskich białych | 65 samic |
9 | Szynszyli beżowych | 82 samice |
10 | Kur: |
|
| 1) polbar (Pb) | 550 kur |
| 2) zielononóżka (Zk) | 550 kur |
| 3) leghorn (G-99) | 550 kur |
| 4) leghorn (H-22) | 550 kur |
| 5) rhode island red (R-11) | 550 kur |
| 6) sussex (S-66) | 550 kur |
| 7) żółtonóżka kuropatwiana (Ż-33) | 550 kur |
| 8) zielononóżka kuropatwiana (Z-11) | 550 kur |
| 9) K-22, A-33 | 1.100 kur |
11 | Gęsi: |
|
| 1) biłgorajskiei (Bi) | 250 gęsi |
1 | 2 | 3 |
| 2) zatorskiej (ZD-1) | 250 gęsi |
| 3) Lu, Ki, Pd, Ka, Ry, Su, Ga, Ro, Go, Po, Sł, SD-01, WD-02, ND-12 | 1.750 gęsi |
12 | Kaczek: |
|
| 1) A, A-1, A-2, A-3, P-8, P-9, P-33, K-2, Kh-1, O-1, KhO-1 | 1.800 kaczek |
| 2) P-11, P-22 | 500 kaczek |
13 | Rodzin pszczelich rasy środkowoeuropejskiej: |
|
| 1) linii M Augustowska | 125 rodzin |
| 2) linii M Północna | 110 rodzin |
| 3) linii M Asta | 150 rodzin |
| 4) linii M Kampinoska | 130 rodzin |
14 | Karpi: |
|
| 1) linii gołyskiej | 100 tarlaków lub selektów |
| 2) linii knyszyńskiej | 100 tarlaków lub selektów |
| 3) linii ukraińskiej | 100 tarlaków lub selektów |
| 4) linii litewskiej | 100 tarlaków lub selektów |
| 5) linii zatorskiej | 100 tarlaków lub selektów |
| 6) linii starzawskiej | 100 tarlaków lub selektów |
15 | Pstrągów: |
|
| 1) wiosennego tarła | 100 tarlaków lub selektów |
| 2) jesiennego tarła | 100 tarlaków lub selektów |
| STADA ZARODOWE DROBIU: |
|
16 | Kur nieśnych: |
|
| 1) K-66, K-44, A-22, A-88, WJ-44, N-11, P-11l | 14.000 kur |
| 2) H-33, V-44, M-55 | 10.000 kur |
| 3) R-55, S-11, S-55, N-88, P-55 | 8.250 kur |
17 | Gęsi (W-11, W-33) | 4.000 gęsi |
18 | Kaczek (A-44, A-55, P-77, P-66, K-11) | 3.000 kaczek |
| STADA STANOWIĄCE REZERWĘ MATERIAŁU HODOWLANEGO DROBIU: |
|
19 | Gęsi (Re, Ku) | 500 gęsi |
20 | Kaczek (P-44, P-55) | 1.300 kaczek |
| STADA PRARODZICIELSKIE DROBIU: |
|
21 | Gęsi | 4.500 gęsi |
| UTRZYMANIE RODZIN PSZCZELICH: |
|
22 | Rodziny pszczele w strefie centralnej rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich | 300 rodzin |
23 | Rodziny pszczele w strefach izolacyjnych rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich lub na terenie rejonu hodowli zachowawczej pszczół kampinoskich | 330 rodzin |
| MATERIAŁ BIOLOGICZNY POPULACJI OBJĘTYCH OCHRONĄ ZASOBÓW GENETYCZNYCH: |
|
24 | Nasienie buhajów rasy polskiej czerwonej | 2.000 porcji |
25 | Nasienie ryb | 25.000 porcji |
* Liczba świń rasy złotnickiej pstrej i białej oraz puławskiej dotyczy łącznie loch i knurów.
** Liczba koników polskich i hucułów dotyczy łącznie: klaczy jednorocznych, dwuletnich, trzyletnich i klaczy matek oraz ogierów używanych do rozrodu w populacjach objętych ochroną zasobów genetycznych, z wyjątkiem ogierów niebędących własnością podmiotów utrzymujących te populacje.
Załącznik nr 8
WYKAZ ZADAŃ Z ZAKRESU POSTĘPU BIOLOGICZNEGO W PRODUKCJI ZWIERZĘCEJ I STAWKI DOTACJI NA ICH DOFINANSOWANIE
Lp. | Zadanie | Stawka dotacji w zł |
1 | 2 | 3 |
1 | Organizacja Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, w tym nagrody za osiągnięcia w hodowli przyznawane na tej wystawie | do 550.000 |
2 | Organizowanie regionalnych, okręgowych, wojewódzkich, branżowych i specjalistycznych wystaw zwierząt hodowlanych, w tym nagrody za osiągnięcia w hodowli przyznawane na tych wystawach | do 30.000 |
3 | Organizowanie pokazów hodowlanych zwierząt futerkowych, pszczół oraz stoisk informacyjnych w zakresie hodowli pszczół | do 20.000 |
4 | Wydawnictwa specjalistyczne | do 100.000 |
5 | Nabycie z importu niezbędnych do realizacji programów hodowlanych zasobów genetycznych: |
|
| 1) buhaja: |
|
| – rasy: limousine, charolaise | do 8.000 |
| – pozostałych ras mięsnych | do 6.000 |
2) tryka: |
| |
| – rasy Berrichon du Cher | do 4.000 |
| – pozostałych ras | do 2.000 |
3) kozła: |
| |
| – rasy burskiej | do 2.000 |
| – pozostałych ras | do 1.500 |
4) knura: |
| |
| – rasy: wielka biała, landrace | do 3.000 |
| – rasy: duroc, hampshire, pietrain, belgijska zwisłoucha | do 3.500 |
5) loszki hodowlanej | do 1.500 | |
6) owcy maciorki hodowlanej: |
| |
| – rasy Berrichon du Cher | do 2.000 |
| – pozostałych ras | do 1.200 |
7) matki pszczelej | do 150 | |
8) zwierząt futerkowych: |
| |
| – lisów polarnych (samce i samice) | do 600 |
| – lisów pospolitych (samce i samice) | do 600 |
| – norek (samce i samice) | do 300 |
9) ogiera pełnej krwi angielskiej | do 300.000 | |
10) porcji nasienia: |
| |
| – buhaja rasy mięsnej | do 150 |
| – ogiera | do 2.000 |
| – kozła | do 120 |
Załącznik nr 9
WYKAZ ZADAŃ Z ZAKRESU POSTĘPU BIOLOGICZNEGO W PRODUKCJI ZWIERZĘCEJ I STAWKI DOTACJI NA ICH DOFINANSOWANIE
Lp. | Numer rejestracyjny zadania*) | Zadanie | Stawka dotacji w zł |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | 1408.4 | Wykorzystanie wyników oceny parametrów genetycznych i środowiskowych do poprawy jakości jaj spożywczych i tuszek brojlerów | do 100.000 |
2 | 1601.3 | Ocena wartości hodowlanej bydła ras mlecznych | do 310.000 |
3 | 1602.3 | Szacowanie wartości hodowlanej bydła w zakresie cech pokroju | do 100.000 |
4 | 1603.3 | Ocena wartości hodowlanej buhajów rasy polskiej czerwonej metodą BLUP – model zwierzęcia | do 60.500 |
5 | 1604.3 | Ocena wartości hodowlanej bydła rasy simentalskiej | do 115.000 |
6 | 1605.3 | Opracowanie i wdrożenie systemu szacowania wartości hodowlanej buhajów i krów metodą BLUP – model zwierzęcia na podstawie próbnych udojów | do 81.500 |
7 | 1607.3 | Ocena użytkowości tucznej i rzeźnej w stacjach kontroli użytkowości rzeźnej trzody chlewnej | do 1.960.000 |
8 | 1608.3 | Ocena użytkowości rozpłodowej loch | do 54.000 |
9 | 1609.3 | Ocena przyżyciowa młodych knurów i loszek hodowlanych | do 63.000 |
10 | 1610.4 | Wytworzenie w obrębie ras: wielka biała polska i polska biała zwisłoucha wysokoprodukcyjnych populacji świń wolnych od defektów genetycznych | do 320.000 |
11 | 1611.3 | Wykorzystanie oceny przyżyciowej do określenia wartości hodowlanej świń metodą BLUP – model zwierzęcia | do 154.000 |
12 | 1612.3 | Ocena wartości użytkowej świń na podstawie wyników oceny poubojowej w zakładach mięsnych | do 280.000 |
13 | 1614.3 | Wykorzystanie oceny prowadzonej w stacjach kontroli użytkowości rzeźnej trzody chlewnej do określenia wartości hodowlanej świń metodą BLUP | do 118.000 |
14 | 1615.3 | Wykorzystanie oceny użytkowości rozpłodowej loch do określenia wartości hodowlanej świń metodą BLUP – model zwierzęcia | do 118.000 |
15 | 1616.3 | Wykorzystanie metody BLUP – model zwierzęcia do określenia wartości hodowlanej owiec | do 220.000 |
16 | 1617.3 | Stacjonarna ocena tryków na podstawie potomstwa | do 468.000 |
17 | 1620.3 | Wykorzystanie bazy danych w Instytucie Zootechniki i Polskim Związku Owczarskim do oceny wartości hodowlanej i monitoringu stanu hodowli owiec w Polsce | do 200.000 |
18 | 2101.3 | Organizacja i prowadzenie krajowej informacji o paszach | do 149.000 |
19 | 2106.3 | Doskonalenie metod identyfikacji białka zwierzęcego w mieszankach paszowych | do 220.000 |
1 | 2 | 3 | 4 |
20 | 2501.4 | Standaryzacja receptur dawek pokarmowych dla mięsożernych zwierząt futerkowych na podstawie zaktualizowanej bazy regionalnych zasobów paszowych | do 140.000 |
21 | 3102.3 | Produkcja i standaryzacja surowic testowych niezbędnych w kontroli pochodzenia u bydła | do 970.000 |
22 | 3103.4 | Badania nad grupami krwi u świń i ich praktyczne wykorzystanie | do 320.000 |
23 | 3104.3 | Wykorzystanie badań grup krwi i polimorficznych form białka u owiec w praktyce hodowlanej | do 250.000 |
24 | 3105.4 | Badania nad grupami krwi u koni i ich praktyczne wykorzystanie | do 140.000 |
25 | 3310.4 | Wykorzystanie komórek blastodermalnych do utrzymania i rekonstrukcji bioróżnorodności kaczek i gęsi ze stad zachowawczych | do 79.000 |
26 | 3502.3 | Zastosowanie biotechnologicznych metod kierowania rozrodem w hodowli świń | do 260.000 |
27 | 3505.3 | Opracowanie nowego kryterium laboratoryjnej oceny jakości nasienia buhajów obejmującego strukturę chromatyny plemników | do 250.000 |
*) Numery rejestracyjne zadań oznaczają:
– pierwsza cyfra – numer programu,
– druga cyfra – numer zagadnienia badawczego w obrębie programu,
– trzecia i czwarta cyfra – numer tematu szczegółowego w obrębie zagadnienia badawczego,
– piąta cyfra (podana po kropce) – wykonawcę oraz źródło finansowania; cyframi 3 i 4 oznaczone są zadania finansowane przez ministra właściwego do spraw rolnictwa.
Załącznik nr 10
STAWKI DOTACJI I WYKAZ ZADAŃ NA DOFINANSOWANIE OCENY WARTOŚCI UŻYTKOWEJ I HODOWLANEJ, PROWADZENIA KSIĄG I REJESTRÓW ZWIERZĄT HODOWLANYCH ORAZ REALIZACJI PROGRAMÓW OCENY I SELEKCJI ROZPŁODNIKÓW
Lp. | Zadanie | Stawka dotacji w zł |
1 | 2 | 3 |
A | OCENA I HODOWLA ZWIERZĄT | za sztukę |
I | Ocena krowy: |
|
| 1. Ocena krowy rasy mlecznej w gospodarstwie posiadającym co najmniej: |
|
| – 7 sztuk krów w województwach: lubelskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim | 3,00 |
| – 10 sztuk krów w pozostałych województwach | 3,00 |
| 2. Ocena krowy rasy polskiej czerwonej i simentalskiej w gospodarstwie posiadającym od 3 do 6 krów łącznie, bez względu na rasę, w województwach: lubelskim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim | 9,00 |
| 3. Ocena krowy w stadach bydła ras mięsnych | 2,20 |
| 4. Ocena typu i budowy krowy pierwiastki rasy mlecznej pochodzącej po buhaju testowanym lub pierwiastki rasy mlecznej o udokumentowanym pochodzeniu | 26,00 |
II | Hodowla bydła zarodowego ras mlecznych i mięsnych: |
|
| 1. Prowadzenie ksiąg bydła ras mlecznych | 0,60 |
| 2. Prowadzenie ksiąg lub rejestrów bydła ras mięsnych | 0,60 |
| 3. Bonitacja stad krów ras mięsnych | 4,00 |
| 4. Testy krwi wykonywane celem sprawdzenia pochodzenia: |
|
| 1) krów pierwiastek i jałowic cielnych wykorzystywanych do oceny buhajów na podstawie ich potomstwa | 40,00 |
| 2) potomstwa krów i buhajów rasy polskiej czerwonej uczestniczących w realizacji programu ochrony zasobów genetycznych | 40,00 |
III | Prowadzenie ksiąg świń | 1,00 |
IV | Ocena owcy maciorki stada podstawowego: |
|
| 1. w gospodarstwie do 100 sztuk | 1,50 |
| 2. w gospodarstwie powyżej 100 sztuk | 0,50 |
V | Ocena kozy: |
|
1. Metodą A4: |
| |
| 1) w gospodarstwie do 15 sztuk kóz | 8,00 |
| 2) w gospodarstwie powyżej 15 sztuk kóz | 4,00 |
| 2. Metodą AT: |
|
| 1) w gospodarstwie do 15 sztuk kóz | 6,00 |
| 2) w gospodarstwie powyżej 15 sztuk kóz | 3,00 |
1 | 2 | 3 |
VI | Ocena stada podstawowego zwierząt futerkowych: |
|
| 1. W stadzie lisów, jenotów, norek, tchórzy, szynszyli i nutrii: |
|
| 1) do 100 sztuk samic | 1,10 |
| 2) powyżej 100 sztuk samic | 0,90 |
| 2. W stadzie królików | 1,40 |
VII | Ocena pszczół: |
|
| 1. Ocena terenowa w pasiece | 110,00 |
| 2. Ocena stacjonarna w pasiece: |
|
| 1) do 30 rodzin pszczelich w ocenie | 180,00 |
| 2) od 31 do 60 rodzin pszczelich w ocenie | 300,00 |
| 3) powyżej 60 rodzin pszczelich w ocenie | 600,00 |
VIII | Ocena drobiu: |
|
| 1. Ocena stada hodowlanego | 300,00 |
| 2. Ocena terenowa: |
|
| 1) okres odchowu | 135,00 |
| 2) okres produkcji | 240,00 |
| 3. Prowadzenie ksiąg drobiu | 7,20 |
IX | Ocena koni: |
|
| 1. Klaczy wpisanej do księgi hodowlanej lub rejestru, podlegającej weryfikacji wartości użytkowej lub hodowlanej | 41,00 |
| 2. Klaczy podlegającej ocenie wartości użytkowej w celu wpisania jej do księgi hodowlanej lub rejestru | 75,00 |
| 3. Źrebięcia podlegającego opisowi w celu wystawienia dokumentu hodowlanego | 55,00 |
| 4. Źrebięcia rocznego i dwuletniego podlegającego selekcji hodowlanej | 16,00 |
| 5. Ogiera dopuszczonego do rozrodu podlegającego przeglądowi i selekcji hodowlanej | 45,00 |
| 6. Ogiera młodego podlegającego kwalifikacji i wpisowi do ksiąg koni hodowlanych lub rejestrów | 90,00 |
| 7. Ogiera i klaczy poddanych próbie dzielności | 90,00 |
X | Opracowanie i wydanie drukiem: |
|
| Ksiąg hodowlanych lub dodatków do ksiąg hodowlanych koni pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej | 65.000,00 |
B | UNASIENNIANIE ZWIERZĄT |
|
I | Bydło ras mlecznych: |
|
| 1. Buhaj lub jego nasienie o najwyższej wartości hodowlanej oszacowanej przez Instytut Zootechniki w Krakowie w zakresie cech mlecznych oraz cech typu i budowy z powtarzalnością oceny co najmniej 70%, uszeregowany według wartości indeksu wyliczonego według wzoru: | 40.000,00 |
| I (indeks) = 2 x wartość hodowlana dla kg białka + 1 x wartość hodowlana dla kg tłuszczu |
|
| i decyzją ministra właściwego do spraw rolnictwa dopuszczony do użycia w sztucznym unasiennianiu |
|
1 | 2 | 3 |
| 2. Buhaj, którego testowanie zostało zakończone w danym roku: |
|
| 1) rasy czarno-białej i czerwono-białej, którego nasieniem unasienniono 400 sztuk krów i jałowic w okresie 210 dni, licząc od dnia zakończenia kwarantanny lub selekcji | 12.500,00 |
| 2) rasy polskiej czerwonej i simentalskiej o mlecznym kierunku użytkowania, którego nasieniem unasienniono 150 sztuk krów i jałowic w okresie 440 dni, licząc od dnia zakończenia kwarantanny lub selekcji | 12.500,00 |
II | Bydło ras mięsnych: |
|
| 1. Buhaj, którego testowanie zostało zakończone w danym roku i którego nasieniem unasienniono 120 sztuk krów i jałowic w okresie 120 dni, licząc od dnia zakończenia kwarantanny lub selekcji | 10.000,00 |
| 2. Buhaj oceniony w zakresie cech opasowych i rzeźnych na co najmniej 6 sztukach potomstwa i decyzją ministra właściwego do spraw rolnictwa dopuszczony do użycia w sztucznym unasiennianiu | 15.000,00 |
II | Świnie: |
|
| Knur pochodzący po ojcu: | 4.000,00 |
| 1) ocenionym w stacji kontroli użytkowości rzeźnej trzody chlewnej Instytutu Zootechniki w Krakowie i posiadającym dodatni indeks, |
|
| 2) o wartości hodowlanej wynoszącej co najmniej 0,1, oszacowanej metodą BLUP – model zwierzęcia dla indeksu selekcyjnego |
|
C | REALIZACJA ZADAŃ Z ZAKRESU: | za zadanie |
| 1. Nadzorowania zadań związanych z realizacją programów hodowlanych, oceną wartości użytkowej i hodowlanej zwierząt gospodarskich, szkoleń specjalistycznych, rozliczania realizacji zadań oraz wykonywania funkcji jednostki kontrolnej | do 3.500.000,00 |
| 2. Przetwarzania i publikowania danych z oceny wartości użytkowej | do 2.700.000,00 |
| 3. Rejestracji, selekcji i doboru bydła zarodowego ras mięsnych oraz tworzenie bazy danych w systemie informatycznym i ich publikacja | do 340.000,00 |
| 4. Programów ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich | do 165.000,00 |
| 5. Koordynowania i nadzorowania prac związanych z prowadzeniem ksiąg oraz wartości użytkowej i hodowlanej owiec i kóz | do 135.000,00 |
| 6. Przetwarzania i publikowania danych z oceny wartości użytkowej owiec i kóz, kompletowania danych, obsługi krajowej bazy danych dotyczących owiec | do 55.000,00 |
| 7. Prowadzenia w systemie informatycznym krajowej bazy danych koni hodowlanych ras: małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi, śląskiej, polski koń zimnokrwisty, konik polski, huculskiej oraz rejestru kuców i koni małych | do 210.000,00 |
| 8. Koordynowania i nadzorowania prac związanych z prowadzeniem ksiąg i oceną wartości użytkowej świń oraz obsługi krajowej bazy danych | do 100.000,00 |
Załącznik nr 11
STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE KOSZTÓW UPOWSZECHNIANIA DORADZTWA ROLNICZEGO
Załącznik nr 12
STAWKI DOTACJI ZA BADANIA W ZAKRESIE ZWALCZANIA CHORÓB ZAKAŹNYCH ZWIERZĄT, BADAŃ MONITORINGOWYCH POZOSTAŁOŚCI CHEMICZNYCH I BIOLOGICZNYCH W TKANKACH ZWIERZĄT I PRODUKTACH POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO, W TYM NA DZIAŁANIA ZWIĄZANE Z OCHRONĄ PRZED ZAGROŻENIEM WYSTĄPIENIA GĄBCZASTEJ ENCEFALOPATII BYDŁA (BSE)
Załącznik nr 13
STAWKI DOTACJI ZA BADANIA WYKONYWANE W ZAKRESIE MONITORINGU JAKOŚCI SUROWCÓW ROLNYCH I PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH
Lp. | Rodzaj badania | Stawka dotacji za jedno badanie w zł |
1 | 2 | 3 |
1 | Oznaczanie zawartości metali ciężkich w: |
|
| 1) surowcach rolnych pochodzenia roślinnego | 269 |
| 2) produktach spożywczych pochodzenia roślinnego | 269 |
| 3) produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego | 269 |
2 | Oznaczanie zawartości azotanów w surowcach rolnych pochodzenia roślinnego | 85 |
3 | Oznaczanie pozostałości środków ochrony roślin w: |
|
| 1) surowcach rolnych pochodzenia roślinnego | 274 |
| 2) produktach spożywczych pochodzenia roślinnego | 274 |
| 3) produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego | 274 |
4 | Oznaczanie pozostałości polichlorowanych bifenyli w: |
|
| 1) surowcach rolnych pochodzenia roślinnego | 274 |
| 2) produktach spożywczych pochodzenia roślinnego | 274 |
| 3) produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego | 274 |
5 | Oznaczanie mikotoksyn w: |
|
| 1) surowcach rolnych pochodzenia roślinnego | 311 |
| 2) produktach spożywczych pochodzenia roślinnego | 311 |
6 | Oznaczanie pozostałości chloropropanoli w: |
|
| 1) produktach spożywczych pochodzenia roślinnego | 274 |
| 2) produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego | 274 |
7 | Oznaczanie zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych lub nitrozoamin w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego | 188 |
8 | Oznaczanie amin biogennych w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego | 219 |
9 | Oznaczanie zawartości środków hamujących w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego (mleko) | 55 |
10 | Badania międzylaboratoryjne próbek: |
|
| 1) surowców rolnych pochodzenia roślinnego | 762 |
| 2) produktów spożywczych pochodzenia roślinnego | 762 |
| 3) produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego | 762 |
Załącznik nr 14
STAWKI DOTACJI DO NAWOZÓW SPRZEDANYCH PRZEZ PODMIOT PRODUKUJĄCY NAWOZY
Załącznik nr 15
STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE ZADAŃ W ZAKRESIE OCHRONY ROŚLIN
Lp. | Zadania | Jednostka | Stawka dotacji w zł |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Prognozowanie i sygnalizacja terminów zwalczania chorób i szkodników roślin uprawnych – opracowanie zbiorczych informacji dotyczących oceny nasilenia występowania agrofagów | agrofag | 1.143 |
2 | Urzędowe badania kontrolne jakości środków ochrony roślin znajdujących się w obrocie handlowym i stosowaniu w rolnictwie: |
|
|
| 1) analiza parametrów fizykochemicznych form użytkowanych środków ochrony roślin | próbka | 175 |
| 2) analiza zawartości substancji biologicznie czynnej | próbka | 343 |
| 3) ocena skuteczności biologicznej środków ochrony roślin metodą laboratoryjną | próbka | 231 |
| 4) ocena fitotoksyczności środka ochrony roślin | próbka | 288 |
3 | Analiza pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych: |
|
|
| 1) badanie pozostałości insektycydów chloroorganicznych | próbka | 145 |
| 2) badanie pozostałości insektycydów fosforoorganicznych | próbka | 100 |
| 3) badanie pozostałości insektycydów pyretroidowych | próbka | 159 |
| 4) badanie pozostałości insektycydów karbaminianowych | próbka | 146 |
| 5) badanie pozostałości innych insektycydów | próbka | 145 |
| 6) badanie pozostałości fungicydów karbaminianowych | próbka | 145 |
| 7) badanie pozostałości fungicydów dwutiokarbaminianowych | próbka | 50 |
| 8) badanie pozostałości innych fungicydów | próbka | 178 |
| 9) badanie pozostałości herbicydów fenylomocznikowych | próbka | 222 |
| 10) badanie pozostałości innych herbicydów | próbka | 145 |
4 | Badanie gleby i roślin na obecność organizmów szkodliwych podlegających obowiązkowi zwalczania: |
|
|
| 1) oznaczanie patotypów nicieni Globodera pallida lub Globodera rostochiensis: |
|
|
| a) rozmnażanie | próbka | 4.000 |
| b) identyfikacja patotypu | próbka | 3.400 |
| 2) oznaczanie patotypów Synchytrium endobioticum: |
|
|
| a) rozmnożenie i wirulencja | próbka | 9.000 |
| b) identyfikacja patotypu | próbka | 10.000 |
5 | Dofinansowanie kosztów zwalczania Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus, w zakresie: |
|
|
| 1) przerobu porażonych ziemniaków i unieszkodliwienia odpadów powstałych w trakcie przerobu | 100 kg | 5,00 |
| 2) dezynfekcji pomieszczeń | 1 m2 | 0,50 |
1 | 2 | 3 | 4 |
| 3) pokrycie rzeczywistej szkody poniesionej przy wykonywaniu decyzji wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa w przypadku stwierdzenia Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus w ziemniakach zgłoszonych do kwalifikacji w stopniach: |
|
|
| a) Super Elita | 1 ha | 3.000 |
| b) Elita | 1 ha | 2.500 |
| c) Oryginał | 1 ha | 2.000 |
6 | Zaprawianie nasion niekwalifikowanego materiału siewnego pszenicy ozimej w rejonach zagrożonych występowaniem śnieci karłowej (Tilletia controversa) | 100 kg | 15 |
7 | Badania nad techniką ochrony roślin: |
|
|
| 1) badanie szerokości stref ochronnych | badanie | 100.000 |
| 2) badanie i ocena jakości technicznej podzespołów opryskiwaczy rolniczych | badanie | 3.000 |
8 | Zaklasyfikowanie środka ochrony roślin w zakresie toksyczności dla: |
|
|
| 1) ludzi | środek | 166 |
| 2) pszczół | środek | 165 |
| 3) organizmów wodnych | środek | 100 |
Załącznik nr 16
STAWKI DOTACJI NA OBNIŻENIE CENY BADAŃ OPRYSKIWACZY CIĄGNIKOWYCH LUB SAMOBIEŻNYCH, POLOWYCH I SADOWNICZYCH
1) 60 zł – dla opryskiwacza ciągnikowego polowego o długości belki do 12 m,
2) 70 zł – dla opryskiwacza ciągnikowego polowego o długości belki powyżej 12 m,
3) 60 zł – dla opryskiwacza ciągnikowego sadowniczego,
4) 80 zł – dla opryskiwacza samobieżnego polowego lub sadowniczego.
Załącznik nr 17
STAWKI DOTACJI DO 1 HA UPRAWY EKOLOGICZNEJ DLA GOSPODARSTW PODEJMUJĄCYCH PRODUKCJĘ I PRODUKUJĄCYCH METODAMI EKOLOGICZNYMI
Lp. | Rodzaj uprawy | Stawka dotacji do 1 ha uprawy w zł | |
dla gospodarstw będących w kontrolowanym okresie – w roku poprzedzającym uzyskanie certyfikatu zgodności | dla kontrolowanych gospodarstw posiadających certyfikat zgodności | ||
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Uprawy warzywne | 500 | 400 |
2 | Uprawy rolnicze | 300 | 250 |
3 | Uprawy sadownicze | 600 | 500 |
4 | Plantacje jagodowe | 550 | 500 |
5 | Łąki, pastwiska | 100 | 80 |
Załącznik nr 18
STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE KOSZTÓW KONTROLI GOSPODARSTW NA ZGODNOŚĆ PROWADZENIA PRODUKCJI METODAMI EKOLOGICZNYMI
Lp. | Powierzchnia gospodarstwa | Stawka w zł na 1 gospodarstwo |
1 | 2 | 3 |
1 | do 5 ha użytków rolnych | 400 |
2 | powyżej 5 ha do 10 ha użytków rolnych | 450 |
3 | powyżej 10 ha do 20 ha użytków rolnych | 550 |
4 | powyżej 20 ha do 50 ha użytków rolnych | 650 |
5 | powyżej 50 ha do 100 ha użytków rolnych | 700 |
6 | powyżej 100 ha użytków' rolnych | 800 |
Załącznik nr 19
STAWKI DOTACJI NA MONITOROWANIE DOSTĘPU POLSKICH ARTYKUŁÓW ROLNO-SPOŻYWCZYCH DO RYNKÓW ZAGRANICZNYCH
DZIAŁ l – Analizy ekonomiczne polityki rolnej
Lp. | Zadanie | Jednostka | Stawka dotacji w zł |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Analizy zmian parametrów wpływających na sytuację ekonomiczno-finansową sektora gospodarki żywnościowej – oceny za I i III kwartał 2003 r. | opracowanie | 37.700 |
2 | Analiza skutków liberalizacji handlu rolno-spożywczego w ramach CEFTA | opracowanie | 30.300 |
3 | Zmiany instrumentów polityki produkcji rolnej w Polsce (monitoring dla OECD) | opracowanie | 30.300 |
DZIAŁ II – Monitorowanie zagranicznych rynków rolnych
Lp. | Zadanie | Jednostka | Stawka dotacji w zł |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Sygnalne raporty monitorujące sytuację podażowo-popytową i cenową na światowych rynkach podstawowych produktów rolnych: |
|
|
| 1) zboża, oleiste, komponenty paszowe | opracowanie | 10.800 |
| 2) żywiec, mięso, drób i jaja | opracowanie | 10.800 |
| 3) owoce i warzywa | opracowanie | 10.800 |
| 4) cukier | opracowanie | 10.800 |
| 5) mleko i produkty mleczarskie | opracowanie | 10.800 |
| 6) ziemniaki i skrobia | opracowanie | 10.800 |
2 | Roczny raport podsumowujący polski handel zagraniczny artykułami rolno-spożywczymi w roku 2002 | opracowanie | 48.500 |
3 | Przygotowanie analiz obrotów w handlu zagranicznym towarami rolno-spożywczymi za I i III kwartał 2003 r. | opracowanie | 16.350 |
4 | Przygotowanie szybkich analiz bieżącej sytuacji w polskim handlu artykułami rolno-spożywczymi z wybranymi państwami i w rolnictwie tych państw | opracowanie | 1.375 |
DZIAŁ III – Monitorowanie rozmiarów importu i cen importowych
Lp. | Zadanie | Jednostka | Stawka dotacji w zł |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Weryfikacja danych liczbowych, wykonanie prac obliczeniowych i przygotowanie miesięcznych raportów o wielkości importu towarów rolno-spożywczych według narastających danych miesięcznych za listopad i grudzień 2002 r. oraz za miesiące: od stycznia do października 2003 r. | opracowanie | 1.200 |
2 | Weryfikacja danych liczbowych, wykonanie prac obliczeniowych i przygotowanie miesięcznych raportów o cenach importowych towarów rolno-spożywczych według danych miesięcznych za listopad i grudzień 2002 r. oraz za miesiące: od stycznia do października 2003 r. | opracowanie | 1.200 |
3 | Sporządzenie uzupełniającej analizy tendencji zmian wielkości importu i cen importowych towarów w 2003 r. oraz syntezy | opracowanie | 3.000 |
4 | Ustalenie wielkości progowych dla towarów wymagających głębszej ochrony – w zależności od potrzeb na 2003 r. | opracowanie | 3.000 |
5 | Ustalenie cen progu dla towarów wymagających głębszej ochrony – w zależności od potrzeb – na 2004 r. oraz listy towarów objętych Specjalnymi Środkami Ochronnymi | opracowanie | 2.700 |
[1] § 4 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 października 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz.U. Nr 186, poz. 1819). Zmiana weszła w życie 31 października 2003 r.
[2] § 4 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 października 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz.U. Nr 186, poz. 1819). Zmiana weszła w życie 31 października 2003 r.
[3] Załącznik nr 1a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 października 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz.U. Nr 186, poz. 1819). Zmiana weszła w życie 31 października 2003 r.
[4] § 4 ust. 7 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 października 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz.U. Nr 186, poz. 1819). Zmiana weszła w życie 31 października 2003 r.
[5] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 października 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz.U. Nr 186, poz. 1819). Zmiana weszła w życie 31 października 2003 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00