Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2001-05-27
Wersja aktualna od 2001-05-27
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 marca 2001 r.
w sprawie dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych udzielonych spółkom przemysłowego potencjału obronnego
Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o wspieraniu restrukturyzacji przemysłowego potencjału obronnego i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 83, poz. 932 i z 2000 r. Nr 119, poz. 1250) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa:
1) wysokość dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych, zwanych dalej „dopłatami”, udzielonych spółkom przemysłowego potencjału obronnego, zwanych dalej „spółkami”,
2) szczegółowe zasady i tryb udzielania dopłat,
3) wysokość należnej prowizji Banku Gospodarstwa Krajowego za czynności związane z obsługą bankową dopłat.
§ 2.[Kredyty objęte dopłatą oraz wysokość dopłat] 1. Dopłaty są udzielane do oprocentowania kredytów inwestycyjnych udzielonych spółkom na finansowanie inwestycji mających na celu restrukturyzację przemysłowego potencjału obronnego, z zastrzeżeniem § 3.
2. Wysokość dopłat ustala się w zależności od udziału Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, w następujący sposób:
1) w przypadku gdy udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki wynosi do 20% – udział dopłaty w kwocie oprocentowania kredytu wynosi 10%,
2) w przypadku gdy udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki wynosi więcej niż 20% i nie więcej niż 50% – udział dopłaty w kwocie oprocentowania kredytu wynosi 25%,
3) w przypadku gdy udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki wynosi więcej niż 50% – udział dopłaty w kwocie oprocentowania kredytu wynosi 50%.
§ 3.[Wymóg dotyczący kredytu objętego dopłatą] Dopłaty są udzielane do kredytów inwestycyjnych, których stopa procentowa nie przekracza 1,20 stopy redyskontowej weksli przyjmowanych od banków do redyskonta przez Narodowy Bank Polski.
§ 4.[Wymóg uzyskania pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw gospodarki] 1. Dopłaty są udzielane po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw gospodarki w zakresie zgodności kredytowanej inwestycji z restrukturyzacją przemysłowego potencjału obronnego.
2. W przypadku spółek, o których mowa w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o wspieraniu restrukturyzacji przemysłowego potencjału obronnego i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, minister właściwy do spraw gospodarki wydaje opinię, o której mowa w ust. 1, po uzyskaniu stanowiska Ministra Obrony Narodowej.
3. Z wnioskiem o wydanie opinii, o której mowa w ust. 1, występuje spółka.
4. Wniosek o wydanie opinii powinien zawierać następujące informacje:
1) nazwę zadania inwestycyjnego,
2) charakterystykę inwestycji ze względu na restrukturyzację przemysłu obronnego,
3) wartość kosztorysową inwestycji,
4) źródła sfinansowania inwestycji, z uwzględnieniem kredytu inwestycyjnego,
5) wnioskowany okres stosowania dopłat,
6) szacunkową wysokość kwoty dopłaty do oprocentowania kredytu inwestycyjnego.
§ 5.[Bank Gospodarstwa Krajowego] 1. Dopłaty są udzielane Bankowi Gospodarstwa Krajowego oraz – za jego pośrednictwem – bankom, z którymi Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł umowy określające warunki realizacji dopłat, zwanymi dalej „bankami kredytującymi”.
2. Z wnioskiem o udzielenie dopłaty spółka występuje do Banku Gospodarstwa Krajowego, za pośrednictwem banku kredytującego. Do wniosku należy dołączyć opinię, o której mowa w § 4 ust. 1, oraz decyzję banku kredytującego o udzieleniu kredytu inwestycyjnego, uwzględniającą warunek, o którym mowa w § 3.
3. Po stwierdzeniu, że wniosek o udzielenie dopłaty spełnia warunki, o których mowa w ust. 2, Bank Gospodarstwa Krajowego udziela dopłaty oraz powiadamia o tym w terminie 14 dni od dnia wpływu wniosku spółkę, ministra właściwego do spraw gospodarki i bank kredytujący.
§ 6.[Przekazywanie dopłat] Dopłaty są przekazywane po uprzednim potwierdzeniu przez bank kredytujący, że spółka płaci w terminach określonych w umowie kredytowej raty kapitałowe i odsetki pomniejszone o dopłaty.
§ 7.[Potwierdzenie wykorzystania kredytu zgodnie z przeznaczeniem] 1. Po wykorzystaniu kredytu przez spółkę bank kredytujący potwierdza jego wykorzystanie zgodne z przeznaczeniem.
2. Jeśli kredyt jest wykorzystywany w transzach, potwierdzenie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy każdej transzy.
3. W przypadku stwierdzenia przez bank kredytujący, że kredyt w części lub w całości został wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem, spółka jest zobowiązana do zapłaty odsetek w pełnej wysokości wynikającej z umowy kredytowej za cały okres korzystania z kredytu.
4. Po stwierdzeniu, że kredyt w części lub w całości został wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem, bank kredytujący zwróci niezwłocznie do Banku Gospodarstwa Krajowego kwotę otrzymanych dopłat.
5. Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje na rachunek Ministerstwa Gospodarki dopłaty, o których mowa w ust. 4, w terminie 7 dni od dnia ich otrzymania.
§ 8.[Informacja o zapotrzebowaniu na środki na dopłaty] 1. Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki zapotrzebowanie na środki na dopłaty za dany miesiąc w terminie do 10 dnia następnego miesiąca, wraz z imiennym wykazem kredytobiorców oraz nazwami zadań inwestycyjnych.
2. Minister właściwy do spraw gospodarki przekazuje Bankowi Gospodarstwa Krajowego środki przeznaczone na dopłaty za dany miesiąc w kwocie wynikającej z zapotrzebowania, o którym mowa w ust. 1, w terminie do 20 dnia następnego miesiąca.
§ 9.[Prowizja za czynności związane z bankową obsługą dopłat] 1. Bank Gospodarstwa Krajowego otrzymuje prowizję za czynności związane z bankową obsługą dopłat.
2. Prowizję ustala się w wysokości odpowiadającej 0,5% kwoty dopłat udzielonych Bankowi Gospodarstwa Krajowego oraz bankom kredytującym.
3. Prowizja jest przekazywana na zasadach i w terminach określonych w § 8.
§ 10.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Finansów: J. Bauc
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 27 maja 2001 r.