Komentarz do ustawy o podatku leśnym - Art. 1
1
[Główne cechy podatku leśnego] Podatek leśny jest podatkiem gruntowym. W odróżnieniu od podatku od nieruchomości objęte są nim wyłącznie grunty. W zakresie przedmiotowym podatku leśnego nie ma zatem budynków lub budowli. Podatek leśny jest niejako uzupełnieniem podatku od nieruchomości w zakresie określonych gruntów (gruntów leśnych). Warto przypomnieć, że grunty mogą być w Polsce opodatkowane trzema podatkami majątkowymi: podatkiem od nieruchomości, podatkiem rolnym i właśnie podatkiem leśnym.
Jest to podatek lokalny, a więc – podobnie jak w przypadku innych podatków lokalnych – stanowi on dochód gminy. Właściwym dla tego podatku organem podatkowym jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, na terenie którego zlokalizowane są grunty podlegające temu podatkowi.
Pod wieloma względami jest to podatek zbliżony do podatku od nieruchomości, co w pewnym sensie stawia pod znakiem zapytania zasadność uregulowania go w odrębnej ustawie. Z całą pewnością nie służy to samym podatnikom, którzy na potrzeby opodatkowania gruntów muszą sięgać często do trzech odrębnych ustaw – ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym i ustawy o podatku rolnym.
2
[Przedmiot podatku leśnego] Podatek leśny jest podatkiem gruntowym, a więc podatkowi temu podlegają grunty, przy czym chodzi o bardzo wąską grupę gruntów – podatkowi leśnemu podlegają bowiem wyłącznie lasy. Nie będą mu zatem podlegać inne grunty.
Ustawa o podatku leśnym (dalej jako u.p.l.) precyzuje, że chodzi o grunty leśne, które są sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako lasy. Oznacza to, że podatkowi leśnemu będą podlegać wyłącznie grunty leśne odpowiednio sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków. Jest to o tyle istotne, że podatkowi leśnemu nie podlegają grunty, które są wykorzystywane w działalności leśnej, lecz takie, które są sklasyfikowane jako lasy. Nie jest zatem tak, że podatek ten obejmuje wąską grupę podatników (np. Lasy Państwowe) – podatkowi leśnemu będzie podlegać każdy, kto jest właścicielem gruntów odpowiednio sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków.