Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2024 - Art. 15

I. Definicja kosztu uzyskania przychodów [art. 15 ust. 1]

[Definicja kosztu podatkowego] Omawiany przepis określa warunki, od spełnienia których zależy ujęcie wydatku w kosztach uzyskania przychodu. I tak, aby wydatek podatnika mógł stanowić koszt podatkowy, powinien:

1) zostać poniesiony w celu:

a) osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub

b) zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu;

2) być faktycznie poniesiony przez podatnika, oraz

3) nie znajdować się w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów podatkowych wymienionych w art. 16 ust. 1 (zob. komentarz do art. 16 ust. 1).

Choć nie wynika to wprost z definicji kosztu uzyskania przychodu, by wydatek był uznany za koszt podatkowy, należy spełnić także warunek jego właściwego udokumentowania. Zwracają na to uwagę zarówno sądy administracyjne (zob. wyrok NSA z 22 stycznia 2019 r., sygn. II FSK 3176/18), jak też organy podatkowe.

[Związek wydatku z osiągnięciem przychodów, zachowaniem albo zabezpieczeniem ich źródła] Podatnik, aby zaliczyć poniesiony wydatek do kosztów podatkowych, musi wykazać, że istnieje związek danego wydatku z osiągnięciem przychodów, zachowaniem albo zabezpieczeniem ich źródła. W tym zakresie niezbędna jest szczegółowa analiza każdego rodzaju wydatków, przepisy podatkowe nie regulują bowiem szczegółowo tego zagadnienia.

[Związek kosztów z przychodami] Ustawa nie określa wprost stopnia związku poniesionych kosztów z przychodami. Z treści samej ustawy, a zwłaszcza z przepisów dotyczących momentu uznania kosztów, można wyodrębnić koszty bezpośrednio i pośrednio związane z przychodami. Zresztą ta kwestia podziału przysparza wielu kłopotów interpretacyjnych, o czym będzie mowa przy komentowaniu art. 15 ust. 4 i nast.

Należy jednak przyjąć, że przesłankami do uznania, iż wskazany związek istnieje, są:

● racjonalność wydatku i możliwość jego gospodarczego uzasadnienia, czyli podatnik musi wykazać, że w związku z poniesieniem wydatku istniała obiektywna możliwość osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00