Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2024 - Art. 14

I. Przychód z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych [art. 14 ust. 1]

[Zakres stosowania przepisu] Artykuł 14 ma zastosowanie ogólne i dotyczyć może wyceny przedmiotów sprzedaży zarówno do podmiotów powiązanych (subsydiarnie), jak i niepowiązanych. Dotyczy też wszelkich rodzajów transakcji, także o charakterze kapitałowym – np. wyceny wkładów rzeczowych (aportów).

W przypadku odpłatnego zbycia rzeczy, praw majątkowych lub usług przychodem jest wartość określona przez strony, która powinna co do zasady odpowiadać ich wartości rynkowej. Omawiany przepis ma pozwolić organom administracji skarbowej na weryfikację, czy cena zadeklarowana przez strony czynności cywilnoprawnej w umowie odpowiada wartości rynkowej.

Szczególne trudności z ustaleniem ceny rynkowej mogą powstać w przypadku sprzedaży udziałów lub akcji spółki, która ponosiła straty, które znacząco obniżyły wysokość kapitałów własnych. Z praktyki podatkowej wynika, że organy podatkowe wielokrotnie próbowały ustalać cenę takich udziałów co najmniej na poziomie ich wartości nominalnej.

Duży stopień niepewności zaistniał też z powodu wprowadzenia możliwości szacowania wartości usług, zwłaszcza usług o charakterze niematerialnym. Wystarczy przeanalizować różnice cen oferowanych przez firmy doradcze i z zakresu IT.

Omawiany art. 14 ust. 1 ustawy o CIT mówi tylko o przychodach z czynności odpłatnych, tj. z odpłatnego zbycia rzeczy, praw lub usług. Zgodnie z założeniami tego przepisu organy administracji skarbowej mają uprawnienie do oszacowania przychodu podlegającego opodatkowaniu, jeżeli:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00