Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do PIT 2024 - Art. 26h

I. Wprowadzenie

[Ulga termomodernizacyjna] Artykuł 26h został dodany przez ustawę z 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2018 r. poz. 2246), która weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Treść przepisu art. 26h reguluje w kompleksowy sposób nową ulgę podatkową, której celem jest stworzenie w ustawie o PIT zachęty do termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych (zwaną dalej „ulgą termomodernizacyjną”). Adresatem ulgi termomodernizacyjnej są podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej oraz 19% stawki liniowej, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu od dochodu (przychodu) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Ulga ma co do zasady zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2019 r.

Ponadto w przepisie jest określona granica czasowa dotycząca realizacji przedsięwzięcia objętego ulgą. Przedsięwzięcie nie może trwać dłużej niż trzy kolejne lata, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.

II. Limit odliczenia [art. 26h ust. 2]

Limit odliczenia z tytułu ulgi termomodernizacyjnej wynosi 53 000 zł, łącznie w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym jest budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku (art. 3 pkt 2a ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane). Przy czym podatnik ma prawo do ulgi termomodernizacyjnej, jeśli budynek, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem, ma status budynku mieszkalnego jednorodzinnego, zgodnego z powyższą definicją, najpóźniej na dzień dokonania odliczenia. Jak podkreślał Szef KAS w interpretacji zmieniającej z 22 czerwca 2023 r. (sygn. DOP3.8222.68.2023.EILK):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00