Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do PIT 2024 - Art. 23m

I. Wprowadzenie

[Ceny transferowe] Rozdział 4b został dodany do ustawy o PIT w wyniku nowelizacji dokonanej ustawą z 23 października 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 2193 ze zm.). Zgodnie z jej uzasadnieniem, wprowadzenie kompleksowych uregulowań w zakresie cen transferowych jest podyktowane implementacją do polskiego porządku prawnego dyrektywy Rady (UE) 2016/1164 z 12 lipca 2016 r. ustanawiającej przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego (Dz.Urz. UE L 193 z 19.7.2016, s. 1) – tzw. dyrektywy ATAD, oraz dostosowaniem polskich przepisów do „Wytycznych w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw międzynarodowych i administracji podatkowych”, opublikowanych przez OECD 10 lipca 2017 r. Jednocześnie zostały uchylone art. 25 oraz 25a ustawy o PIT, które do 31 grudnia 2018 r. regulowały zagadnienie cen transferowych. Ustawodawca, kompleksowo regulując przepisy dotyczące cen transferowych, rozszerzył ich zakres m.in. o zasady ceny rynkowej, definicję podmiotów powiązanych, korekty cen transferowych. Kolejne istotne zmiany w zakresie cen transferowych wprowadzono ustawą z 23 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105). Weszły one w życie 1 stycznia 2022 r.

II. Definicje [art. 23m ust. 1]

[Cena transferowa] Za cenę transferową należy uważać rezultat finansowy warunków ustalonych lub narzuconych w wyniku istniejących powiązań, w tym cenę, wynagrodzenie lub wskaźnik finansowy.

[Podmiot] Należy przez to rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, lub zagraniczny zakład.

Na podstawie ustawy z 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 948) do ustawy o PIT wprowadzono definicję uprzedniego porozumienia cenowego. Wprowadzenie tej definicji jest związane z przeniesieniem regulacji dotyczących porozumień cenowych z Ordynacji podatkowej do nowego rozdziału 4b. Ta regulacja wprowadziła również szereg zmian porządkowych w przepisach dotyczących cen transferowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00