Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do VAT 2023 - Art. 112b

[Dodanie artykułu] Komentowany artykuł został dodany z dniem 1 stycznia 2017 r. Towarzyszyło temu uchylenie jako zbędnego art. 89b ust. 6 ustawy o VAT. Podane przepisy umożliwiają nakładanie na podatników naruszających przepisy VAT sankcji w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego.

[Zmiany dokonane od 6 czerwca 2023 r.] Z dniem 6 czerwca 2023 r. w treści komentowanego artykułu dokonanych zostało szereg zmian. Zmiany te polegały na umożliwieniu organom podatkowym ustalania dodatkowego zobowiązania podatkowego przy zastosowaniu stawek niższych niż określone przepisami.

[Zgodność z przepisami unijnymi] Przepisy umożliwiające nakładanie na podatników naruszających przepisy VAT sankcji w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego już obowiązywały, lecz zostały z dniem 1 grudnia 2008 r. uchylone (zob. art. 109 ust. 4–8 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca listopada 2008 r.). W okresie ich obowiązywania istniały wątpliwości co do ich zgodności z przepisami unijnymi, w związku z tym jeden ze składów NSA wystąpił w tej kwestii z pytaniem prejudycjalnym do TSUE. Efektem tego był wyrok z 15 stycznia 2009 r. w sprawie C-502/07, w którym TSUE orzekł o zgodności przepisów art. 109 ust. 4–8 ustawy o VAT z przepisami unijnymi.

Nie oznacza to jednak, że komentowane przepisy są całkowicie zgodne z przepisami unijnymi. Jak bowiem czytamy w wyroku TSUE z 15 kwietnia 2021 r. w sprawie C-935/19:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00