Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2023 - Art. 16k

I. Metoda degresywna amortyzacji [art. 16k ust. 1]

[Metoda degresywna – art. 16k ust. 1] W omawianym przepisie ustawodawca określa zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych zgodnie z tzw. metodą degresywną. Amortyzację liniową od degresywnej odróżnia to, że przy amortyzacji degresywnej wartość podstawy dokonywanych odpisów amortyzacyjnych maleje z roku na rok. Od wartości początkowej odejmuje się dokonane w kolejnych latach odpisy, aż do momentu, gdy kwota odpisu byłaby niższa niż w przypadku stosowania liniowej metody amortyzacji. Dalszych odpisów podatnik dokonuje już zgodnie z zasadami amortyzacji liniowej.

[Współczynnik podwyższający amortyzację] Taki sposób amortyzacji jest możliwy dzięki początkowemu zastosowaniu stawek amortyzacyjnych podwyższonych o współczynnik nie wyższy niż 2,0. W niektórych przypadkach przewidziano współczynnik 3,0 – zobacz komentarz do art. 16k ust. 2. Przy tym podatnicy nie mogą zmienić wysokości ustalonego współczynnika.

[Środki trwałe objęte amortyzacją degresywną] Każdy podatnik ma prawo do wyboru tej metody w zakresie środków trwałych, takich jak:

● maszyny i urządzenia zaliczone do kategorii 3–6 i 8 (są to: grupa 3 – Kotły i maszyny energetyczne, grupa 4 – Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania, grupa 5 – Specjalistyczne maszyny, urządzenia i aparaty, grupa 6 – Urządzenia techniczne, grupa 8 – Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie);

● środki transportu – z wyłączeniem pojazdów osobowych.

Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r. Nr 1, poz. 11), zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Natomiast w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania m.in. środka trwałego według Klasyfikacji Środków Trwałych, zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, który udziela informacji w zakresie stosowania takiej kla­syfikacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00