Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do CIT 2020 - Art. 24a

I. Uwagi wprowadzające

1

[Cel i historia regulacji] Wprowadzony od 1 stycznia 2015 r. przepis art. 24a ustawy o CIT dotyczył podatku od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej (ang. Controlled Foreign Corporation - CFC). Podatek ten jest płacony przez polskiego podatnika (CIT lub PIT). Celem ustawodawcy wprowadzającego te przepisy było przeciwdziałanie przenoszeniu do krajów o preferencyjnych systemach podatkowych aktywów, takich jak np. dochody z dywidend, praw autorskich i odsetek. Ustawodawcy przysługiwał zatem zbliżony cel, jak przy wprowadzeniu przepisów o cenach transferowych (zob. komentarz do rozdziału 1a).

Poważne zmiany w tym przepisie wprowadzono 1 stycznia 2018 r. ustawą nowelizującą z 27 października 2017 r. Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2018 r. i ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2018 r. Wprowadzone zmiany miały na celu implementację dyrektywy ATAD (dyrektywy Rady (UE) 2016/1164 z 12 lipca 2016 r. ustanawiającej przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego).

Od 1 stycznia 2019 r. w przepisie zwroty "zagraniczna spółka" oraz "zagraniczna spółka kontrolowana" zostały zastąpione wyrazami "zagraniczna jednostka" oraz "zagraniczna jednostka kontrolowana". W opracowaniu zagraniczne jednostki kontrolowane komentujący określa jako CFC (bo tak nadal potocznie, choć nie do końca właściwie, określany jest przedmiot tego przepisu) lub ZJK. Zmiany wprowadziła ustawa z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2193). Zmiana była konieczna w związku z objęciem zakresem oddziaływania polskich regulacji CFC innych zagranicznych form prawnych niż tylko spółki (np. zagranicznych trustów oraz fundacji prawa prywatnego).

2

Zgodnie z komentowanymi przepisami na polskich rezydentów podatkowych nałożony został obowiązek wykazania w odrębnym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznej spółki/jednostki kontrolowanej i opodatkowania tych dochodów 19% stawką podatku. Zagraniczna jednostka kontrolowana została zdefiniowana poprzez odwołanie się przez ustawodawcę do kryteriów dotyczących:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00