Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do VAT 2020 - Art. 112b

1

[Dodanie artykułu] Komentowany artykuł został dodany z dniem 1 stycznia 2017 r. Towarzyszyło temu uchylenie jako zbędnego art. 89b ust. 6 ustawy o VAT. Podane przepisy umożliwiają nakładanie na podatników naruszających przepisy VAT sankcji w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego.

2

[Stosowanie przepisów] Z art. 11 ustawy z 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wynika, że przepisy art. 112b ustawy o VAT nie są stosowane do okresów rozliczeniowych przypadających przed 1 stycznia 2017 r. Oznacza to, że podatnikom, u których wystąpią nieprawidłowości w VAT za 2016 r. lub lata wcześniejsze, dodatkowe zobowiązanie podatkowe na podstawie komentowanych przepisów nie może zostać ustalone.

3

Przepisy umożliwiające nakładanie na podatników naruszających przepisy VAT sankcji w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego już obowiązywały, lecz zostały z dniem 1 grudnia 2008 r. uchylone (zob. art. 109 ust. 4-8 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca listopada 2008 r.). W okresie ich obowiązywania istniały wątpliwości co do ich zgodności z przepisami unijnymi, w związku z tym jeden ze składów NSA wystąpił w tej kwestii z pytaniem prejudycjalnym do TSUE. Efektem tego był wyrok z 15 stycznia 2009 r. w sprawie C-502/07, w którym TSUE orzekł o zgodności przepisów art. 109 ust. 4-8 ustawy o VAT z przepisami unijnymi. W tej sytuacji przepisy art. 112b ustawy o VAT co do zasady należy uznać za zgodne z przepisami unijnymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00