Komentarz do VAT 2020 - Art. 90c
1
[Obowiązek korekty podatku odliczonego z uwzględnieniem prewspółczynnika] Z dniem 1 stycznia 2016 r. zostały dodane przepisy art. 86 ust. 2a-2h ustawy o VAT określające zasady obliczania kwot podatku naliczonego, obowiązujące w przypadkach gdy podatnicy dokonują zakupów towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza. Obliczenia te są dokonywane na podstawie tzw. prewspółczynnika (więcej na ten temat - zob. komentarz do art. 86 ustawy o VAT).
Z komentowanego artykułu wynika, że dokonywane w trakcie roku obliczenia kwot podatku naliczonego na podstawie prewspółczynnika mają charakter wstępny. Po zakończeniu roku podatnicy są obowiązani do korekty podatku odliczonego z uwzględnieniem prewspółczynnika obliczonego na podstawie ostatecznych danych.
2
[Podatnicy obowiązani do dokonania korekty] Do dokonywania korekty, o której mowa w art. 90c ust. 1 ustawy o VAT, są obowiązani przede wszystkim podatnicy, którzy w trakcie zakończonego roku obliczali kwoty podatku naliczonego na podstawie prewspółczynnika (ewentualnie zaokrąglali kwoty podatku naliczonego do 0% lub 100% na podstawie art. 86 ust. 2g w zw. z art. 90 ust. 10 ustawy o VAT). Ponadto, do dokonywania tej korekty są obowiązani:
● podatnicy, którzy w jednym z wcześniejszych lat obliczali na podstawie prewspółczynnika kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług podlegających korekcie rozłożonej w czasie (ewentualnie zaokrąglali kwotę podatku naliczonego do 0% lub 100% na podstawie art. 86 ust. 2g w zw. z art. 90 ust. 10 ustawy o VAT),