Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - Art. 8

1

[Zakres przedmiotowy] Podatkowi od środków transportowych nie podlegają wszystkie środki transportu - jest to podatek, który nakładany jest na określoną grupę pojazdów. Z treści art. 8 u.p.o.l. wynika, że podatkowi od środków transportowych podlegają cztery rodzaje pojazdów:

● samochody ciężarowe,

● ciągniki siodłowe i balastowe,

● przyczepy i naczepy,

● autobusy.

Zakres przedmiotowy jest ograniczony wyłącznie do wymienionych czterech grup pojazdów. Podatkowi od środków transportowych nie będą podlegać zatem samochody osobowe, motocykle, skutery, rowery, quady, ciągniki rolnicze itp.

Ustawodawca nie wyjaśnił zawartych w art. 8 u.p.o.l. pojęć - z uwagi jednak na to, że chodzi o środki transportowe, zasadne wydaje się, stosując wykładnię systemową, odwołanie do pojęć zawartych w Prawie o ruchu drogowym.

Samochodem ciężarowym - zgodnie z ustawą z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 110; dalej: Prawo o ruchu drogowym) - jest pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków. Określenie to obejmuje również samochód ciężarowo-osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą. Pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h.

Warto przywołać wyrok WSA w Gliwicach z 14 grudnia 2016 r. (I SA/Gl 921/16), w którym stwierdzono:

WSA

(...) Sąd nie podziela zarzutu skarżącej, że pojazd nie podlegał opodatkowaniu podatkiem od środków transportu z uwagi na brak silnika. Art. 8 u.p.o.l., określający przedmiot opodatkowania w podatku od środków transportowych, nie uzależnia opodatkowania pojazdu od jego stanu technicznego, czy też od faktu jego demontażu na części (zob. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 stycznia 2013 r., sygn. akt I SA/Gl 758/12; wyrok NSA z dnia 22 lipca 2015 r., sygn. akt II FSK 1576/13). Sąd podziela pogląd wyrażony przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 21 grudnia 2011 r., sygn. akt II FSK 1587/10, iż "nieużywanie pojazdu nie stanowi podstawy do wygaśnięcia obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych w świetle art. 9 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00