Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do PIT 2020 - Art. 30f

I. Wprowadzenie

1

[Zwalczanie szkodliwej konkurencji podatkowej] Regulacja zawarta w art. 30f została wprowadzona do ustawy o PIT od 1 stycznia 2015 r., a jej zadaniem jest zastosowanie mechanizmu mającego na celu zwalczanie szkodliwej konkurencji podatkowej stosowanej przez państwa zaliczane do tzw. rajów podatkowych. Mechanizm ten polega na możliwości przypisania podatnikowi o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce dochodu osiąganego przez zagraniczny podmiot kontrolowany przez tego podatnika i na opodatkowanie tego dochodu w Polsce. Istota tego rozwiązania sprowadza się do obowiązku uwzględniania w podstawie opodatkowania rezydenta krajowego (osoby fizycznej) dochodów kontrolowanych podmiotów zagranicznych mających siedzibę lub zarząd w kraju o niższym niż obowiązujący w państwie rezydencji podmiotu dominującego poziomie opodatkowania.

2

[Zasadność zmian] Od 1 stycznia 2019 r. doszło do znaczących zmian w zakresie przepisów o opodatkowaniu dochodu kontrolowanej spółki zagranicznej - kontrolowanego podmiotu zagranicznego (tzw. CFC - Cintrolled Foreign Company). Zmiany te zostały wprowadzone nowelizacją ustawy o PIT z 23 października 2018 r. i mają w głównej mierze na celu częściową implementację dyrektywy Rady 2016/1164 z 12 lipca 2016 r. ustanawiającej przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego (ATAD). Celem nowelizacji jest zwiększenie efektywności i precyzja przepisów o CFC wobec zagranicznych podmiotów nieznanych polskiemu systemowi prawnemu lub funkcjonujących na podstawie zupełnie innych rozwiązań prawnych. Zmiany w zakresie przepisów o opodatkowaniu dochodu kontrolowanej spółki zagranicznej polegają m.in. na:

● odejściu od posługiwania się w przepisach pojęciami "zagraniczna spółka" lub "zagraniczna spółka kontrolowana" i zastąpienie ich odpowiednio zwrotami "zagraniczny podmiot" lub "zagraniczny podmiot kontrolowany",

● rozszerzeniu stosowania przepisów art. 30f na m.in. zagraniczne trusty, fundacje prawa prywatnego i podobne podmioty/tytuły prawne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00