Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do PIT 2020 - Art. 18

1

[Prawa majątkowe] Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia praw majątkowych w ustawie o PIT. W doktrynie wyraźnie wyodrębniono podział na prawa majątkowe i prawa niemajątkowe. Podstawą dokonania tego podziału jest interes, jaki one realizują. Prawa majątkowe są związane interesem ekonomicznym danego podmiotu.

Prawa majątkowe to zatem prawa podmiotowe pozostające w ścisłym związku z ekonomicznym interesem uprawnionego, związane z jego majątkiem.

Do praw majątkowych można zaliczyć prawa:

● rzeczowe, np. prawo własności czy ograniczone prawa rzeczowe,

● obligacyjne, np. wynikające z umowy najmu, dzierżawy,

● na dobrach niematerialnych o charakterze majątkowym, np. prawa autorskie czy własności przemysłowej,

● rodzinne o charakterze majątkowym, np. prawa spadkowe związane ze spadkiem.

Nie wszystkie te prawa powodują powstanie obowiązku podatkowego w zakresie PIT, jednak w praktyce katalog przychodów z praw majątkowych i autorskich jest szeroki. Przychodem z praw majątkowych będzie każdy przychód, którego bezpośrednim źródłem jest prawo majątkowe, nawet jeśli prawo to nie zostało w sposób wyraźny wskazane w ustawie. Gdy przedmiotem umowy są prawa autorskie, to przychody z tego tytułu zalicza się do praw majątkowych bez względu na podmiot, z którym została zawarta umowa, jak i na moment jej zawarcia (przed stworzeniem utworu - dzieła czy też po jego powstaniu).

2

Ustawa o PIT nie definiuje takich pojęć jak "twórca" czy "korzystanie przez twórców z praw autorskich". W tym zakresie ustawodawca odsyła do odrębnych przepisów, tj. ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.). W myśl art. 1 ust. 1 tej ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00