Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

VAT 2019/2020. Komentarz - Art. 106b

I. Uwagi wstępne

[Podatnicy wystawiający faktury] Komentowany artykuł określa zakres obowiązku wystawiania faktur. Z jego przepisów wynika, że obecnie faktury są dokumentami wystawianymi przez wszystkich podatników (tj. przez wszystkie podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu VAT; więcej o pojęciu podatnika - zob. komentarz do art. 15 ustawy o VAT), w tym podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni oraz podatników niezarejestrowanych. Jest to sytuacja odmienna od istniejącej przed 1 stycznia 2014 r., kiedy to:

· faktury mogły być wystawiane wyłącznie przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni - do końca 2012 r.,

· faktury mogły być wystawiane wyłącznie przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni - w 2013 r.

[Zmiana od 1 stycznia 2019 r.] Z początkiem 2019 r. dodany został art. 106b ust. 4 ustawy o VAT. Wynika z niego, że faktury dokumentujące świadczenie na rzecz podmiotów niebędących podatnikami usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych przez podatników zidentyfikowanych na potrzeby procedur MOSS, dla których państwem członkowskim identyfikacji jest Polska, muszą być wystawiane tylko na żądanie nabywcy.

[Zmiany od 1 stycznia 2020 r.] Z dniem 1 stycznia 2020 r. dodane zostaną art. 106b ust. 5-7 ustawy o VAT. Przepisy te będą ograniczać możliwość wystawiania faktur do paragonów na rzecz podatników.

II. Obowiązek wystawiania faktur

[Dwa rodzaje czynności] Na podstawie przepisów art. 106b ustawy o VAT czynności, o których mowa w art. 106a ustawy o VAT (tj. czynności, do których stosuje się polskie przepisy o wystawianiu faktur), można podzielić na dwie grupy. Są to czynności podlegające:

1) bezwzględnemu obowiązkowi fakturowania,

2) obowiązkowi fakturowania tylko na żądanie nabywcy (co jednak nie oznacza, że czynności należące do tej grupy można dokumentować fakturami tylko na żądanie nabywcy; nie ma przeszkód, aby podatnicy dokumentowali takie czynności fakturami bez żądania nabywcy - zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 sierpnia 2017 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.332.2017.1.EJ).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00