Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

VAT 2019/2020. Komentarz - Art. 84.

1

[Istota metody] Komentowany artykuł określa pierwszą z dwóch uproszczonych metod ustalania wysokości podatku należnego. Jej uproszczony charakter przejawia się w tym, że nie odzwierciedla ona rzeczywistej sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym. Jak orzekł NSA w nadal aktualnym wyroku z 17 września 1999 r. (sygn. III SA 7362/98):

NSA

(...) jest rzeczą oczywistą, że obliczenie podatku metodą struktury zakupów nie odzwierciedla prawdziwej struktury sprzedaży dokonanej w danym miesiącu. Przyjmuje się tu zasadę, że wszystkie towary zakupione w danym miesiącu w tym właśnie miesiącu zostały sprzedane. Jednakże wprowadzenie uproszczonej metody obliczania podatku należnego według struktury zakupów z miesiąca, w którym dokonano zakupu, zostało podyktowane występującymi w niektórych rodzajach działalności trudnościami szczegółowego ewidencjonowania sprzedaży w handlu. Występuje to szczególnie w związku z dozwoloną przez przepisy sprzedażą niefakturowaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Ponadto sprzedażą objęte są zazwyczaj towary o różnych stawkach podatkowych.

Komentowana metoda obliczania kwot podatku należnego oparta jest na założeniu, że w dłuższych okresach wartość podatku należnego obliczona na jej podstawie jest zbliżona do wartości, jaka byłaby obliczona na podstawie faktur czy z zastosowaniem kas rejestrujących. W konsekwencji, jak czytamy w wyroku NSA z 6 kwietnia 2011 r. (sygn. I FSK 523/10):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00