Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do VAT 2019 wyd. II - Art. 20

I. Uwagi wstępne

1

[Wyłączenie stosowania przepisów ogólnych] W art. 20 ustawy o VAT są określone szczególne zasady powstawania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów oraz wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Do powstawania obowiązku podatkowego z tytułu tych czynności podlegających opodatkowaniu nie mają zatem zastosowania przepisy art. 19a ustawy o VAT.

II. Powstawanie obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów

2

[Powstanie obowiązku podatkowego z tytułu WDT] Obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów powstaje, co do zasady, z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy (zob. art. 20 ust. 1 ustawy o VAT). Zatem o powstawaniu obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów decydują tylko dwie okoliczności, tj.:

· wystawienie faktury albo

· upływ 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

3

Na powstawanie obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów nie ma wpływu otrzymywanie całości lub części zapłaty, w szczególności przed dokonaniem dostawy towarów. Dotyczy to również sytuacji, gdy otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest dokumentowane fakturą. Jak słusznie wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 marca 2014 r. (sygn. IBPP4/443-659/13/PK):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00