Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do VAT 2019 - Art. 116

I. Uwagi wstępne

1

[Zakres przedmiotowy] Przepisy komentowanego artykułu podzielić można na trzy grupy. Są to:

1) przepisy dotyczące wystawiania faktur VAT RR (art. 116 ust. 1-5 ustawy o VAT),

2) przepisy określające warunki, na jakich zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy kwotę podatku naliczonego (art. 116 ust. 6-9b ustawy o VAT), oraz

3) przepis określający obowiązek przechowywania przez rolnika ryczałtowego oryginałów faktur VAT-RR oraz kopii oświadczeń składanych w przypadku umów kontraktacji (art. 116 ust. 10 ustawy o VAT); zob. również komentarz do art. 117 ustawy o VAT.

II. Faktury VAT RR [art. 116 ust. 1-5]

2

[Obowiązek wystawiania faktur VAT RR] Na czynnych podatnikach VAT nabywających produkty rolne i usługi rolnicze od rolników ryczałtowych ciąży nie tylko obowiązek wypłacania rolnikom zryczałtowanego zwrotu podatku, ale również obowiązek wystawiania tzw. faktur VAT RR (zob. art. 116 ust. 1 ustawy o VAT). Są to faktury o szczególnym charakterze, gdyż jako jedyne są obligatoryjnie wystawiane przez nabywców, zaś ich treść znacznie odbiega od treści zwykłych faktur.

3

[Treść faktur VAT RR] Wymaganą treść faktur VAT RR określają przepisy art. 116 ust. 2 i 3 ustawy o VAT (zob. tabelę 1). W przeciwieństwie do zwykłych faktur, w przypadku faktur VAT RR ustawodawca wymaga ich podpisywania (zob. art. 116 ust. 2 pkt 13 ustawy o VAT). Wymóg ten jest, według mnie, niezgodny z przepisami unijnymi. Odmienne stanowisko zajęło Ministerstwo Rozwoju i Finansów w piśmie z 26 października 2017 r., stanowiącym odpowiedź na interpelację poselską nr 15865. Zdaniem resortu pośrednio z przepisów unijnych wynika brak możliwości zrezygnowania z wymogu podpisywania faktur VAT RR.

Istnienie obowiązku podpisywania faktur VAT RR akceptują również sądy administracyjne. Z ich orzecznictwa wynika bowiem, że brak podpisu rolnika ryczałtowego na fakturze wyłącza możliwość uznania jej za fakturę VAT RR. Jak czytamy w wyroku WSA w Gdańsku z 6 maja 2014 r. (sygn. I SA/Gd 198/14):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00