Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do VAT 2019 - Art. 43

I. Uwagi wstępne

1

[Przepisy określające zwolnienia od podatku] Komentowany przepis rozpoczyna serię artykułów określających zwolnienia od VAT. Jest to jednocześnie najważniejszy z tych artykułów, gdyż określone w nim zwolnienia mają zastosowanie o wiele częściej niż zwolnienia określone w pozostałych artykułach, tj. zwolnienia określone przepisami:

· art. 44 ustawy o VAT - artykuł ten określa zwolnienia od VAT dotyczące wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów,

· art. 45-81 ustawy o VAT - przepisy te określają zwolnienia od podatku dotyczące importu towarów,

· wydanego na podstawie upoważnienia określonego w art. 82 ust. 3 ustawy o VAT rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku VAT.

2

[Czynności zwolnione od podatku a niepodlegające opodatkowaniu] Czynności zwolnione od VAT stanowią jeden z dwóch rodzajów czynności podlegających opodatkowaniu. Drugim rodzajem są czynności opodatkowane. Nie należy ich mylić z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu (zob. również komentarz do art. 5 ustawy o VAT). Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 września 2015 r. (sygn. ITPP2/443-639/15/AD):

MF

(...) od czynności zwolnionych od podatku należy bowiem odróżnić czynności niepodlegające opodatkowaniu. Poprzez zwolnienie rozumieć należy sytuację, w której do czynności z reguły opodatkowanej (posiadającej określoną stawkę podatku) zastosowanie znajdzie brak obowiązku opodatkowania, tj. dana czynność skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego, co jednak nie prowadzi do powstania zobowiązania podatkowego. Czynności nieopodatkowane [czynności niepodlegające opodatkowaniu - przyp. aut.] zaś to takie czynności, które nie są w ogóle objęte przedmiotem opodatkowania i względem których nie występuje obowiązek podatkowy.

3

Zakupy towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności zwolnionych od VAT, co do zasady, nie uprawniają do odliczania podatku naliczonego. Prawo do odliczania podatku naliczonego przysługuje bowiem tylko w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). W drodze wyjątku od tej zasady:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00