Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do CIT 2019 - Art. 25

I. Zaliczki miesięczne [art. 25 ust. 1]

1

[Obowiązek płacenia zaliczek] Ustawa o CIT nakłada na podatników obowiązek:

● samodzielnego obliczenia wysokości zaliczki na CIT oraz
● wpłacania zaliczki w określonym terminie w ciągu roku podatkowego.

Niezapłacenie zaliczki na podatek w określonym terminie powoduje powstanie zaległości podatkowej - a w konsekwencji powstanie odsetek za zwłokę. Jak zauważono w wyroku WSA w Warszawie z 2 grudnia 2011 r. (sygn. III SA/Wa 28/11):

WSA

Skoro przez podatek rozumie się również zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych, co do których termin płatności ustalony został na dzień 20-go każdego miesiąca (art. 25 ust. 1 i 2 u.p.d.o.p. [ustawy o CIT]), to po tym dniu niezapłacona część zaliczki staje się zaległością podatkową i od tej chwili, aż do dnia rozliczenia rocznego, najpóźniej do dnia 31 marca roku następnego (art. 27 ust. 1 u.p.d.o.p.) są naliczane odsetki za zwłokę od tak ustalonej zaległości podatkowej.

Przy tym zobowiązanie z tytułu zaliczek na podatek dochodowy trwa aż do momentu złożenia zeznania rocznego. Dopiero z tym dniem brak jest podstaw do naliczania odsetek od zaległości z tytułu zaliczek, również w części przekraczającej wysokość podatku należnego.

Warto jednocześnie pamiętać, że nadpłata w CIT powstaje dopiero od dnia złożenia zeznania podatkowego, a nie wpłacenia zaliczki. Tym samym zapłata zbyt wysokiej zaliczki przez podatnika nie powoduje automatycznie powstania nadpłaty.

2

[Metody płacenia zaliczek] Ustawodawca reguluje w ustawie o CIT następujące metody wpłaty zaliczek:

a) miesięczne,

b) kwartalne,

c) w formie uproszczonej.

Wszystkie te formy płatności zaliczek zostaną omówione w dalszej części komentarza do tego przepisu.

3

Podatnicy CIT mają obowiązek wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu od początku roku podatkowego (tj. liczonym od różnicy między przychodem a kosztami jego uzyskania) a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Podatnicy nie mają obowiązku składania miesięcznych deklaracji wskazujących wysokość osiągniętego dochodu lub straty podatkowej będących podstawą do wpłaty zaliczki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00