Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do PIT 2019 - Art. 22p

1

[Rozliczanie w kosztach podatkowych wydatków gotówkowych] W 2017 r. obniżono limit transakcji z 15 000 euro do 15 000 zł, od którego istnieje obowiązek dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy. Oznacza to, że przedsiębiorcy znacznie częściej są zobowiązani do dokonywania i przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku płatniczego. Nieprzestrzeganie tego obowiązku ma swoje negatywne konsekwencje podatkowe w postaci wyłączenia z kosztów wydatków zapłaconych wbrew obowiązkowi gotówką.

2

[Obowiązek dokonywania rozliczeń za pomocą rachunku bankowego] Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

· stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

· jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł. Przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

3

[Definicja transakcji] Za transakcję należy uznać umowę zawieraną pomiędzy przedsiębiorcami w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą, której przedmiotem jest odpłatne świadczenie usług lub dostawa towarów. Takie rozumienie transakcji potwierdza również orzecznictwo NSA. Przy czym w orzecznictwie tym zwracano szczególną uwagę na transakcje dzielone przez przedsiębiorców sztucznie, bez uzasadnienia gospodarczego. Przykładowo w wyroku NSA z 7 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I FSK 1536/14) sąd podkreślał:

NSA

(...) W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego nie można jednak interpretować powyższego przepisu w ten sposób, że w przypadku stałego świadczenia usług - co w praktyce miało miejsce w analizowanym przypadku - nie istnieje obowiązek regulowania płatności za pośrednictwem rachunku bankowego w sytuacji, w której jednorazowa wartość faktury nie przekraczała wskazanej wyżej kwoty, podczas gdy wartość faktur z danego dnia, a co więcej, z danego miesiąca przekraczała wielokrotnie wskazaną kwotę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00