Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do PIT 2018 - Art. 26e

I. Wprowadzenie

1

[Ulga badawczo-rozwojowa] Ulga badawczo-rozwojowa (dalej ulga B+R) została wprowadzona od 1 stycznia 2016 r. Jej istota sprowadza się do tego, że tzw. koszty kwalifikowane dwukrotnie obniżają dochód do opodatkowania, tj.:

● najpierw jako koszty uzyskania przychodów,

● następnie częściowo (o czym piszemy dalej) jako odliczenie od dochodu w zeznaniu podatkowym.

Ulga polega zatem na dodatkowym pomniejszeniu podstawy opodatkowania z tego samego tytułu, z którego dany wydatek został już zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. W uldze tej od 1 stycznia 2018 r. dokonano kilku istotnych zmian na mocy ustawy z 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 2201).

2

[Działalność badawczo-rozwojowa] Działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badania naukowe to badania:

● podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktach, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

● stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

● przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych (art. 5a pkt 39 ustawy o PIT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00