Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów

Powstanie obowiązku ubezpieczeń powoduje obowiązek przekazywania do ZUS dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych, w których płatnik przekazuje dane własne, dane osoby ubezpieczonej, dane dotyczące ubezpieczeń (art. 36 ust. 10 i art. 41 ust. 3 ustawy systemowej).

W listopadzie 2013 r. wprowadzono do komentowanego rozporządzenia zmiany we wzorach druków ubezpieczeniowych, zarówno zgłoszeniowych, jak i rozliczeniowych. W dokumentach zgłoszeniowych nie ma już etykiet (opisów) dla pól, w których wpisywany był numer NIP osoby ubezpieczonej, natomiast w dokumentach rozliczeniowych znajdują się pola umożliwiające wykazanie należnych składek według wszystkich źródeł ich finansowania. Ponadto uchylono wzór formularza ZUS RMUA, a zamiast niego wprowadzono druki "Informacja miesięczna dla osoby ubezpieczonej" i "Informacja roczna dla osoby ubezpieczonej". W załączniku 18 zmieniono niektóre kody wykorzystywane przy wypełnianiu dokumentów. Zmiany te były związane przede wszystkim z wprowadzeniem urlopów rodzicielskich oraz urlopów w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem w wieku do lat 3, na podstawie umowy uaktywniającej.

Od 1 stycznia 2015 r. zmieniony został jeden opis kodu tytułu ubezpieczenia oraz wprowadzone zostały nowe kody tytułu ubezpieczenia w związku z objęciem ubezpieczeniami społecznymi członków rad nadzorczych.

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują dwa kolejne kody tytułu ubezpieczenia - dla osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących, których zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego (odpowiednio kody 0580 i 0581).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00