Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do VAT - art. 106e

I. Uwagi wstępne

1

[Brak obowiązującego wzoru faktury] Komentowany artykuł określa wymaganą minimalną treść wystawianych przez podatników faktur. Nie towarzyszy temu określenie obowiązujących wzorów faktur, a więc każdy dokument o treści wymaganej przepisami art. 106e ustawy o VAT jest fakturą.

2

[Faktury określone przepisami wykonawczymi] Poza przepisami komentowanego artykułu wymaganą treść faktur określają również przepisy § 3 rozporządzenia o fakturach. W przepisach tych jest wymienionych pięć rodzajów czynności, które mogą być dokumentowane fakturami zawierającymi węższy od określonego w art. 106e ustawy o VAT zakresu danych. Więcej na ten temat - zob. komentarz do art. 106o ustawy o VAT.

3

[Zmiana dokonana z dniem 1 stycznia 2017 r.] Z dniem 1 stycznia 2017 r. nowe brzmienie otrzymał art. 106e ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT. Wynika z niego obecnie, że obowiązek umieszczania na fakturach wyrazów "metoda kasowa" istnieje nie tylko, jeżeli obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lub art. 21 ust. 1 ustawy o VAT, ale również, gdy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty na podstawie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 19a ust. 12 ustawy o VAT. W praktyce zmiana ta dotyczy komorników sądowych. To właśnie obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych przez nich usług powstaje w ww. sposób na podstawie wydanego na podstawie upoważnienia określonego w art. 19a ust. 12 ustawy o VAT rozporządzenia w sprawie późniejszego terminu powstania obowiązku podatkowego.

II. Treść faktur

4

[Trzy rodzaje elementów] Przepisy art. 106e ustawy o VAT określają trzy grupy elementów faktur. Są to obowiązkowe elementy faktur (art. 106e ust. 1-3 ustawy o VAT), elementy faktur, których nie zawierają niektóre faktury (art. 106e ust. 4 ustawy o VAT), oraz fakultatywne elementy faktur (art. 106e ust. 5 ustawy o VAT).

5

Obowiązkowe elementy faktur określają przepisy art. 106e ust. 1-3 ustawy o VAT. Elementy te można podzielić na obowiązkowe dla większości faktur oraz elementy obowiązkowe dla niektórych faktur (zob. tabelę 2).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00