Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do VAT - art. 87

I. Uwagi wstępne

1

[Stosowanie artykułu] Komentowany artykuł określa sposoby dysponowania nadwyżką podatku naliczonego nad należnym. Jego przepisy mają zastosowanie, jeżeli w danym okresie rozliczeniowym podlegająca odliczeniu kwota podatku naliczonego (tj. kwota podatku naliczonego, o którą podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego) jest wyższa od kwoty podatku należnego.

2

[Dwa sposoby] Z art. 87 ustawy o VAT wynika, że podatnicy mają do wyboru dwa sposoby dysponowania nadwyżką podatku naliczonego. Są to:

● przeniesienie jej do rozliczenia w kolejnych okresach rozliczeniowych (zwrot pośredni), oraz

● wykazanie jej do zwrotu na rachunek bankowy (zwrot bezpośredni).

Należy podkreślić, że podatnicy mają, co do zasady, swobodę w wyborze jednej z tych metod, w tym mogą stosować obie metody jednocześnie. Zatem podatnicy, u których w danym okresie rozliczeniowym, powstała różnica podatku naliczonego nad należnym mogą:

● całą nadwyżkę wykazać do zwrotu na rachunek bankowy,

● całą nadwyżkę wykazać do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy,

● część nadwyżki wykazać do zwrotu na rachunek bankowy i część nadwyżki wykazać do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

3

[Prawo do zwrotu po zlikwidowanym oddziale] Polskie oddziały zagranicznych przedsiębiorców nie są odrębnymi od tych przedsiębiorców podatnikami (zob. komentarz do art. 15 ustawy o VAT). W efekcie, zagranicznym przedsiębiorcom przysługuje prawo do otrzymania zwrotu po zlikwidowanych polskich oddziałach. Potwierdził to WSA w Warszawie w wyroku z 26 października 2016 r. (sygn. III SA/Wa 2213/15), w którym czytamy, że:

WSA

(...) skoro Oddział nie jest pod względem prawnym podmiotem odrębnym od Skarżącej, do której należy, to Skarżąca ma prawo jako podatnik, który nie posiada na terenie kraju siedziby, a jedynie występuje jako podatnik po zlikwidowanym własnym oddziale, do korekty deklaracji złożonej wcześniej przez Oddział i w konsekwencji otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w kraju siedziby zlikwidowanego oddziału z tytułu zakupów dokonywanych przez ten oddział przed likwidacją, a związanych ze sprzedażą dokonywaną przez zlikwidowany oddział w Polsce. Organ odwoławczy błędnie uznaje likwidację Oddziału tak, jak likwidację osoby prawnej ze wszystkimi skutkami likwidacji. Jeszcze raz należy podkreślić, że w przypadku likwidacji Oddziału nie dochodzi do likwidacji osoby prawnej jako podmiotu praw i obowiązków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00