Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2020-10-01

Ściąga. Jak ustalić, czy stosujemy split payment i kod MPP w nowym JPK_VAT

Stosowanie split payment w przypadku zakupu niektórych towarów i usług może być obowiązkowe. Dlatego zarówno sprzedawca, jak i nabywca muszą w przypadku każdej faktury ustalić, czy należy stosować obowiązkowy split payment, aby uniknąć kar. Gdy obowiązkowy split payment ma zastosowanie, to zarówno sprzedawca, jak i nabywca oznacza od 1 października 2020 r. taką fakturę w ewidencji VAT kodem MPP.

Analizy, czy obowiązkowy split payment ma zastosowanie, w pierwszej kolejności dokonuje sprzedawca, gdyż jeśli odpowiedź będzie twierdząca, to na fakturze musi umieścić oznaczenie "mechanizm podzielonej płatności", a w ewidencji kod MPP.

WAŻNE

Sprzedawca, który na każdej fakturze zamieszcza oznaczenie "mechanizm podzielonej płatności", nie może w ewidencji oznaczać wszystkich tych faktur kodem MPP. Stosuje go tylko, gdy split payment ma obowiązkowo zastosowanie.

Takiej analizy powinien również dokonać kupujący, gdyż brak takiego oznaczenia na fakturze nie zwalnia go z zastosowania split paymentu, jeśli według ustawy o VAT powinien być stosowany. Ponadto od 1 października br. kod MPP w ewidencji stosujemy tylko wtedy, gdy obowiązkowy split payment ma w tym przypadku zastosowanie, niezależnie od oznaczenia faktury.

Krok 1. Ustalić, kto jest nabywcą

Pierwszym krokiem jest ustalenie, kto jest naszym kontrahentem. Split payment będzie stosowany, gdy kupujący dokona zakupów jako podatnik VAT. Może być nim każdy podatnik VAT według szerokiej definicji z art. 15 ustawy o VAT bez jakichkolwiek ograniczeń, czyli zarówno podatnicy czynni, jak i zwolnieni.

Krok 2. Ustalić, czy towar lub usługa są w załączniku nr 15 do ustawy o VAT

Kolejnym krokiem jest ustalenie, czy towar lub usługa znajdują się w wykazie z załącznika nr 15 do ustawy o VAT. Jest tam 150 towarów i usług. Nadal większość towarów i usług jest klasyfikowana według PKWiU 2008. Nie zmieniło się to również od 1 lipca 2020 r.

Tabela. Wykaz towarów i usług objętych obowiązkowym MPP (załącznik nr 15 do ustawy)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00