Wzorcowy plan kont dla firm z komentarzem
WSTĘP
Rachunkowość jest elementem każdej jednostki gospodarczej i spełnia ważną rolę w jej systemie informacyjnym.
Można ją zdefiniować jako system identyfikacji, pomiaru, przetwarzania, gromadzenia i prezentowania informacji finansowych o sytuacji majątkowej i osiągniętych wynikach przez jednostkę gospodarczą.
Identyfikacja, pomiar i przetwarzanie informacji finansowych w ramach systemu rachunkowości jednostki wiąże się z prowadzeniem ewidencji w księgach rachunkowych, a podstawą jej prowadzenia jest zakładowy plan kont.
Jednostka gospodarcza, przyjmując zakładowy plan kont, ustala jednocześnie wykaz kont księgi głównej, określa zasady klasyfikacji zdarzeń w księgach rachunkowych, wyznacza zasady prowadzenia kont ksiąg pomocniczych oraz ich powiązania z kontami księgi głównej.
Poprzez ustalenia zawarte w zakładowym planie kont jednostka decyduje, mając na uwadze zasady zawarte w ustawie o rachunkowości, o sposobie i strukturze prowadzonych ksiąg rachunkowych. Ma to bezpośrednie przełożenie na zakres informacji finansowych ujmowanych w księgach rachunkowych i pozostających w dyspozycji jednostki.
Użyteczność informacji pozyskiwanych z ksiąg rachunkowych jednostki zależy od jakości jej zakładowego planu kont.
Rachunkowość ma z pewnością charakter podmiotowy i powinna odzwierciedlać charakter i specyfikę działalności jednostki. System rachunkowości jednostki powinien być podporządkowany realizacji jej potrzeb, a narzędziem sprzyjającym temu jest właśnie zakładowy plan kont.
Podkreślenia wymaga fakt, że księgi rachunkowe powinny dostarczyć danych do sporządzenia obligatoryjnego sprawozdania finansowego, zgodnie z wymaganiami ustawy o rachunkowości. Zgodnie ze wskazaniami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ewidencja prowadzona w księgach rachunkowych została uznana jako właściwa do ustalenia podstawy opodatkowania tym podatkiem. Księgi rachunkowe to również miejsce gromadzenia i źródło pozyskiwania informacji dla celów kontroli i zarządzania jednostką.