(art. 2 pkt 25, art. 21, art. 99 ust. 2-6, art. 103 ust. 1a-2 ustawy o VAT)
Rozliczenie kwartalne podatników VAT (art. 2 pkt 25, art. 21, art. 99 ust. 2-6, art. 103 ust. 1a-2 ustawy o VAT)
Zasadą jest, że VAT rozliczamy za okresy miesięczne. Można jednak zmienić ten podstawowy okres rozliczeniowy, przyjmując kwartalną metodę rozliczania VAT.
Od 1 stycznia 2017 r. możliwość kwartalnego rozliczenia została ograniczona. Prawo takie ma tylko podatnik posiadający status małego podatnika. Podatnik, który nie spełnia warunków do uznania go za małego podatnika, nie może przyjąć kwartału za okres rozliczeniowy. Wówczas rozlicza VAT miesięcznie na zasadach ogólnych na podstawie deklaracji VAT-7.
Ponadto prawa do rozliczeń kwartalnych, niezależnie od statusu, nie mają podatnicy (art. 99 ust. 3a ustawy o VAT):
1) rejestrowani przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT czynni - przez okres 12 miesięcy począwszy od miesiąca, w którym dokonana została rejestracja, lub
2) którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go czterech kwartałach dokonali dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, chyba że łączna wartość tych dostaw bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50 000 zł.
Podatnik, decydując się na kwartalne rozliczanie VAT, nie musi czekać ze stosowaniem wybranej metody do nowego roku podatkowego. Może rozpocząć rozliczanie podatku za okresy kwartalne w trakcie roku podatkowego od dowolnego jego kwartału. Warunkiem jest terminowe zawiadomienie o tym wyborze naczelnika urzędu skarbowego.
W ustawie o VAT przewidziano dwa rodzaje rozliczeń kwartalnych:
● zasady ogólne - obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych wskazanych w art. 19a ustawy o VAT, tylko rozliczenie odbywa się co kwartał,
●metoda kasowa - obowiązek powstaje na specjalnych zasadach wskazanych w art. 21 ustawy o VAT i rozliczenie odbywa się co kwartał.
Niezależnie od wybranej metody podatnik składa deklarację VAT-7K.
Aby podatnik mógł korzystać z rozliczania kwartalnego, musi posiadać status małego podatnika, który jest uzależniony od wysokości uzyskanych obrotów brutto.